Tofu Nedir?

   

  Tofu, tartışmalara yol açan yiyeceklerden biridir. Bazıları sağlık yararı olduğunu iddia ederken, bazıları kaçınılması gereken genetik olarak değiştirilmiş bir yiyecek olduğunu söylemektedir.

  O yüzden biz de bu yazıda “tofu nedir”, “tofu besin değeri”, “tofu faydaları” ve “tofu zararları” hakkında açıklayıcı bilgiler paylaşalım.

   

   

  Tofu Nedir?

  Tofu peynir yapımına oldukça benzeyen bir işlemde katı beyaz bloklara preslenmiş yoğunlaştırılmış soya sütü ile yapılmış bir yemektir.

  Çin kökenlidir. Söylentiye göre, Çinli bir aşçı 2,000 yıldan fazla bir süre önce taze soya sütünü nigari ile karıştırarak bunu keşfetti.

  Nigari, deniz suyundan tuz çıkarıldığında kalan şeydir. Tofunun katılaşmasını sağlamak ve formunu korumak için kullanılan mineral bakımından zengin bir formdur.

   

   

  Tofu besin değeri

  Tofu protein bakımından yüksektir ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içerir. Aynı zamanda yağlar, karbonhidratlar ve çok çeşitli vitamin ve mineraller sağlar.

  Bir adet 45 gramlık tofu porsiyonu aşağıdaki besin öğelerine sahiptir:

   

  Protein: 8 gram

  Karbonhidrat: 2 gram

  Lif: 1 gram

  Yağ: 4 gram

  Manganez: RDI’nın % 31’i

  Kalsiyum: RDI’nın % 20’si

  Selenyum: RDI’nın % 14’ü

  Fosfor: RDI’nın % 12’si

  Bakır: RDI’nın % 11’i

  Magnezyum: RDI’nın % 9’u

  Demir: RDI’nın % 9’u

  Çinko: RDI’nın % 6’sı

   

  Bu kadar besleyici içeriğe sahip olmasına rağmen tofu kalorisi düşük bir yiyecektir. Yukarıdaki porsiyon 70 kaloriye denk gelir.

   

  tofu besin değeri

   

  Antinutrient içerir

  Birçok bitkisel gıda gibi, tofu da bazı antinutrientleri içerir. Bunlar şunlardır:

   

  Tripsin inhibitörleri

  Bu bileşikler, proteini düzgün bir şekilde sindirmek için gerekli bir enzim olan tripsini bloke eder.

   

  Fitatlar

  Fitatlar, kalsiyum, çinko ve demir gibi minerallerin emilimini azaltır.

   

  Bununla birlikte, soya fasulyesini ıslatma veya pişirme bu antinutentlerin bazılarını ortadan kaldırabilir.

   

   

  Faydalı izoflavonlar içerir

  Soya fasulyesi izoflavon adı verilen doğal bitki bileşikleri içerir. Bunlar, vücuttaki östrojen reseptörlerine bağlanabilmeleri ve aktive edebildikleri anlamına gelen, fitoöstrojenler olarak işlev görür. Bu zayıf olmalarına rağmen, östrojen hormonuna benzer etkiler üretir.

  Tofunun 100 gramlık porsiyonu 20.2–24.7 mg izoflavon içerir. Bu yiyeceğin sağlık yararlarının çoğu, yüksek izoflavon içeriğine atfedilmektedir.

   

   

  Kalp hastalığı riskini azaltır

  Bazı çalışmalar, tofunun kalp sağlığı üzerindeki etkilerini incelemiştir. Ancak, araştırmalar, soya da dahil olmak üzere yüksek miktarda baklagil alımının daha düşük kalp hastalığı oranlarına bağlı olduğunu göstermiştir.

  Bilim insanları ayrıca, soya izoflavonlarının kan damarı inflamasyonunu azaltabildiğini ve elastikiyetlerini geliştirdiğini keşfettiler.

  Bir çalışmada 12 hafta boyunca günde 80 mg izoflavon ile takviye yapılmasının inme riski olan kişilerde kan akışının % 68 arttığı bulunmuştur.

  Günde 50 gram soya proteini almak aynı zamanda iyileştirilmiş kan yağları ve tahmini olarak % 10 daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

  Dahası, postmenopozal kadınlarda, yüksek soya izoflavon alımı, vücut kitle indeksi, bel çevresi, açlık insülini ve “iyi” HDL kolesterolü gibi çeşitli kalp koruyucu faktörlerle bağlantılıdır.

  Son olarak, tofu, kalp sağlığı üzerinde koruyucu etkileri olduğu düşünülen saponinler denilen bileşikler içerir.

  Hayvan çalışmaları, saponinlerin kan kolesterolünü geliştirdiğini ve safra asitlerinin bertarafını artırdığını göstermektedir – her ikisi de kalp hastalığı riskini azaltır.

   

  İlginizi Çekebilir  Niasin Nedir? Faydaları, Zararları, Eksikliği ve Fazlalığı

   

  Bazı kanserlerin riskini azaltır

  Çalışmalar tofunun meme, prostat ve sindirim sistemi kanserleri üzerindeki etkilerini incelemiştir.

   

   

  Meme kanseri

  Araştırmalar, soya ürünlerini haftada en az bir kez tüketen kadınların % 48-56 daha düşük meme kanseri riski olduğunu göstermektedir. Bu koruyucu etkinin, izoflavonlardan geldiği düşünülmektedir.

  Araştırmalar, ergenlik ve yetişkinlik dönemi boyunca haftada en az bir kez soya ürünleri yiyen kadınların, sadece ergenlik döneminde soya yiyenler ile karşılaştırıldığında, % 24 daha düşük meme kanseri riskine sahip olduklarını göstermektedir.

   

   

  Sindirim sistemi kanserleri

  Bir çalışmada, daha fazla tofu yiyen erkeklerin % 61 daha düşük mide kanseri riski ile bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir.

  İlginç bir şekilde, ikinci bir çalışmada kadınlarda % 59 daha düşük risk bildirilmiştir.

  Dahası, 633.476 kişide yapılan çeşitli çalışmaların yakın tarihli bir araştırması, daha yüksek soya alımını sindirim sistemi kanserlerinin % 7 daha düşük riskine bağlamıştır.

   

   

  Prostat kanseri

  İki gözden geçirme çalışması, yüksek miktarda soya, özellikle de tofu tüketen erkeklerin, % 32-51 oranında daha düşük prostat kanseri riskine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

  Üçüncü bir derleme bu sonuçları doğruladı, ancak izoflavonların faydalarının tüketilen miktara ve mevcut bağırsak bakteri türüne bağlı olabileceğini ekledi.

   

   

  Diyabet riskini azaltır

  Son birkaç test tüpü ve hayvan çalışması, soya izoflavonlarının kan şekeri kontrolünü artırabildiğini göstermektedir.

  Sağlıklı postmenopozal kadınlarda yapılan bir çalışmada, günde 100 mg soya izoflavonu kan şekeri seviyesini % 15 ve insülin düzeylerini % 23 oranında azaltmıştır.

  Diyabetli postmenopozal kadınlarda 30 gram izole edilmiş soya proteini takviyesi, açlık insülin düzeylerini % 8,1, insülin direncini % 6,5, “kötü” LDL kolesterolü % 7,1 ve toplam kolesterolü % 4.1 oranında azaltmıştır.

  Bir başka çalışmada, bir yıl boyunca her gün izoflavon almak, kalp hastalığı riskini azaltırken insülin duyarlılığını ve kan yağlarını iyileştirmiştir.

  Ancak, bu bulgular evrensel değildir. Bu nedenle, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Diğer Potansiyel Yararları

  Yüksek izoflavon içeriğinden dolayı, tofunun da faydaları vardır:

   

  Kemik sağlığı

  Bilimsel veriler, günde 80 mg soya izoflavonunun, özellikle erken menopozda kemik kaybını azaltabileceğini düşündürmektedir.

   

  Beyin fonksiyonu

  Soya izoflavonları, özellikle 65 yaş üstü kadınlar için hafıza ve beyin fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

   

  Menopoz semptomları

  Soya izoflavonları, sıcak basmalarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bütün çalışmalar aynı fikirde değildir.

   

  Cilt elastikiyeti

  Günde 40 mg soya izoflavonı almak, 8-12 hafta sonra kırışıklıkları ve cilt elastikiyetini önemli ölçüde azalttı.

   

  İlginizi Çekebilir  Demir Emilimini Artıran ve Azaltan Yiyecekler

  Kilo kaybı

  Bir çalışmada, 8-52 hafta boyunca soya izoflavonları almak, kontrol grubundan 4.5 kg daha fazla ortalama kilo kaybı ile sonuçlandı.

   

   

  Tofu Zararları

  Diğer soya ürünlerini ve tofu yemek, genellikle güvenli kabul edilir. Yine de bazı durumlarda dikkatli olmalısınız.

   

  Göğüs tümörleri

  Tofunun zayıf hormonal etkilerinden dolayı, bazı doktorlar östrojene duyarlı göğüs tümörleri olan kadınların soya alımını kısıtlamalarını söyler.

   

  Tiroid sorunları

  Bazı profesyoneller, tiroid problemi olan kişilerin, guatrojen içeriğinden dolayı tofudan kaçınmalarını önermektedir.

   

  Sonuç olarak;

  Tofu, protein ve birçok sağlıklı besin maddelerinde yüksektir.

  Tofu yemek, kalp hastalığı, diyabet ve hatta bazı kanserler gibi çeşitli sağlık koşullarına karşı koruma sağlar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ