Tirozin: Faydaları ve Yan Etkileri | diyetz

  Tirozin: Faydaları ve Yan Etkileri

   

   

  Tirozin, uyanıklık, ilgi ve odaklanma geliştirmek için kullanılan popüler bir besin takviyesidir. Sinir hücrelerinin iletişim kurmasına yardımcı olan ve hatta ruhsal durumu düzenleyen önemli beyin kimyasalları üretir.

   

  Bu faydalara rağmen, tirozin takviyesi yan etkilere sahip olabilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yazıda, yararları, yan etkileri ve önerilen dozlar da dahil olmak üzere tirozin hakkında bilmeniz gereken her şey anlatılmaktadır.

   

   

   

  Tirozin ve İşlevi Nedir?

  Tirozin, vücutta fenilalanin adı verilen başka bir amino asitten doğal olarak üretilen bir amino asittir. Birçok gıdada, özellikle peynirlerde bulunur. Aslında, “tiros”, Yunanca’da “peynir” anlamına gelir.

   

  Ayrıca tavuk, hindi, balık, süt ürünleri ve diğer yüksek proteinli gıdalarda bulunur. Tirozin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli maddeye yardımcı olur :

   

  Dopamin: Dopamin ödül ve eğlence merkezlerinizi düzenler. Bu önemli beyin kimyasal maddesi bellek ve motor becerileri için de önemlidir.

   

  Adrenalin ve noradrenalin: Bu hormonlar, stresli durumlara karşı mücadele etmekten ya da uçuş tepkisinden sorumludur. Vücudun, algılanan bir saldırı ya da zarardan “savaş” ya da “kaçmasına” hazırlanırlar.

   

  Tiroid hormonları: Tiroid hormonları tiroid bezleri tarafından üretilir ve öncelikle metabolizmanın düzenlenmesinden sorumludur.

   

  Melanin: Bu pigment cildinize, saçınıza ve gözlerine renk verir. Koyu tenli insanların derileri hafif tenli insanlara göre daha fazla melanine sahiptir.

   

   

   

   

  Ayrıca bir besin takviyesi olarak mevcuttur. Tek başına veya önceden hazırlanmış egzersiz takviyelerinde olduğu gibi diğer bileşenlerle harmanlanmış olarak satın alabilirsiniz.

   

  Tirozinle takviyenin, dopamin, adrenalin ve norepinefrin gibi nörotransmitter düzeylerini arttırdığı düşünülmektedir. Bu nörotransmitterleri arttırarak, stresli durumlarda bellek ve performansı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

   

   

   

  Stresli Durumlarda Zihinsel Performansı Artırabilir

  Stres, herkesin yaşadığı bir şeydir Stres, nörotransmitterleri azaltarak akıl yürütme, bellek, dikkat ve bilginizi olumsuz yönde etkileyebilir.

   

  Örneğin, soğuğa maruz kalmış kemirgenlerde (bir çevresel stres faktörü), nörotransmitterlerin azalması nedeniyle hafızada bozukluğa neden olmuştur. Bununla birlikte, bu kemirgenlere bir tirozin takviyesi verildiğinde, nörotransmitterlerdeki düşüş tersine döndü ve hafızaları eski durumuna döndü.

   

  Kemirgenlik verileri insanlara atfedilemez ancak, insan çalışmaları da benzer sonuçlar verdi. 22 kadında yapılan bir çalışmada, tirozin, zihinsel olarak zorlanılan bir görev sırasında, plaseboya kıyasla, çalışma belleğini önemli ölçüde geliştirdi. Çalışma belleği, konsantrasyon ve talimatları takip etmede önemli bir rol oynamaktadır.

   

  İlginizi Çekebilir  Savaşçı Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Benzer bir çalışmada, bilişsel esnekliği ölçmek için kullanılan bir testi tamamlamadan önce 22 katılımcıya bir tirozin takviyesi veya plasebo verildi. Plaseboya kıyasla, tirozunun bilişsel esnekliği arttırdığı bulunmuştur.

   

  Bilişsel esneklik, görevler veya düşünceler arasında geçiş yapma yeteneğidir. Bir kişi görevleri ne kadar çabuk değiştirirse, bilişsel esnekliği o kadar artar.

   

  Ek olarak, tirozin takviyesinin, uyku yoksunluğu çekenlere fayda sağladığı gösterilmiştir. Tek bir doz, gece uykusunu yitiren kişilerin aksine üç saat daha fazla uyumasına yardımcı oldu.

   

  Dahası, iki inceleme, tirozin takviyesi ile kısa süreli, stresli veya zihinsel zorlayıcı durumlardaki zihinsel düşüşü tersine döndürebileceği ve bilinci geliştirdiği sonucuna varmıştır.

   

  Ve tirozin bilişsel faydalar sağlayabilirken, insanlardaki fiziksel performansı arttırdığı konusunda hiçbir kanıt öne sürülmemiştir.

   

   

   

  Fenilketonüri olanlara yardımcı olabilir

  Fenilketonüri (PKU), fenilalanin hidroksilaz enzimi yaratmaya yardımcı olan gendeki bir kusurun neden olduğu nadir bir genetik hastalıktır. Vücudunuz fenilalanini, nörotransmitter oluşturmak için kullanılan tirozine dönüştürmek için bu enzimi kullanır.

   

  Bununla birlikte, bu enzim olmadan, vücudunuz fenilalanini parçalayamaz ve vücuda yapışmasına neden olur. PKU tedavisinin başlıca yolu fenilalanin içeren gıdaları sınırlandıran özel bir diyet izlemektir.

   

  Bununla birlikte, tirozin fenilalanin’den yapıldığı için, PKU’lu insanlarda davranış bozukluklarına katkıda bulunabilecek tirozin eksikliğine neden olabilir. Bu semptomları hafifletmek için tirozin takviyesi uygulanabilir bir seçenektir ancak kanıt karışıktır.

   

  Bir derlemede, araştırmacılar zayıflama, büyüme, beslenme durumu, mortalite oranları ve yaşam kalitesi üzerine bir fenilalanin kısıtlı diyetin yanında veya yerine tirozin takviyesi etkilerini araştırdılar. Araştırmacılar, 47 kişiden oluşan iki çalışmayı analiz ettiler, ancak tirozin ve plasebo takviyesi arasında fark bulamadılar.

   

  56 kişinin de bulunduğu üç çalışmanın gözden geçirilmesi, ölçülen sonuçlarda plasebo ve tirozin takviyesi arasında önemli bir fark bulamamıştır.

   

  Araştırmacılar, tirozin takviyelerinin PKU’nun tedavisinde etkili olup olmadığı konusunda herhangi bir öneride bulunulamayacağına karar verdiler.

   

   

   

  Depresyon Üzerindeki Etkileri

  Tirozinin depresyona yardımcı olduğu söylenir. Depresyonun beynindeki nörotransmitterlerin dengesizleşmesi durumunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Antidepresanlar yaygın olarak reignasyon ve dengelemeye yardımcı olmak için reçete edilir.

   

  Tiroz nörotransmitterlerin üretimini artırabilir, çünkü antidepresan olarak davranır. Bununla birlikte, erken araştırma bu iddiayı desteklemez.

   

  Bir çalışmada, depresyonu olan 65 kişi, dört hafta boyunca her gün 100 mg / kg tirozin, 2.5 mg / kg ortak bir antidepresan veya plasebo aldı. Tirozinin antidepresan etkileri olmadığı bulundu.

   

  İlginizi Çekebilir  Diyet Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?

  Depresyon, karmaşık ve çeşitli bir hastalıktır. Büyük olasılıkla tirozin gibi bir gıda takviyesi semptomlarla mücadelede etkisizdir. Bununla birlikte, dopamin, adrenalin veya noradrenalin düzeyleri düşük olan depresif bireyler, tirozin takviyesinden yararlanabilir.

   

  Aslında dopamin eksikliği bulunan kişilerde yapılan bir çalışmada tirozinin klinik olarak önemli yararlar sağladığı belirtilmektedir. Dopamine bağlı depresyon düşük enerjiyle ve motivasyon eksikliği ile karakterizedir.

   

  Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, mevcut kanıtlar depresyon semptomlarını tedavi etmek için tirozin takviyesini desteklemez.

   

   

   

  Tirozin Yan Etkileri

  Tirozin, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından “genel olarak güvenli” (GRAS) olarak bilinir.

   

  Üç aya kadar günde vücut ağırlığının kilogramı başına 150 mg dozunda güvenle kullanılabilir.

   

  Tirozin çoğunlukla insanlar için güvenlidir, ancak yan etkilere neden olabilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir.

   

   

   

  Monoamin Oksidaz İnhibitörleri (MAOI’ler)

  Tirozin, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan ve tirozin parçalanmasıyla üretilen bir amino asittir.

   

  Tirozin, tirozin ve fenilalanin mikroorganizmalarda bir enzim tarafından tiramine dönüştürüldüğünde gıdalarda birikir.

   

  Kaşar gibi peynirler, tütsülenmiş etler, soya ürünleri ve bira yüksek seviyede tiramin içerir.

   

  Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOIs) olarak bilinen antidepresan ilaçlar, vücuttaki aşırı tiramini parçalayan enzim monoamin oksidazı bloke eder. MAOI’leri yüksek tiramin gıdalarla kombine etmek kan basıncını tehlikeli bir seviyeye çıkarabilir.

   

  Bununla birlikte, tirozin ile takviyenin vücutta bir tiramin oluşmasına neden olup olamayacağı bilinmediğinden, MAOI alanlar için dikkatli olunması gerekir.

   

   

   

  Tiroid hormonu

  Tiroid hormon triiodotironin (T3) ve tiroksin (T4) vücudun büyüme ve metabolizmasını düzenler.

   

  T3 ve T4 seviyelerinin ne çok yüksek ne de çok düşük olması önemlidir. Tirozin ile takviye bu hormonları etkileyebilir.

   

  Tirozin tiroid hormonları için bir yapı taşı olması nedeniyle bununla desteklenerek düzeyleri çok yüksek olabilir. Bu nedenle, tiroit ilaçları kullanan veya aşırı aktif tiroidi bulunan insanlar, tirozin takviyesi alırken dikkatli olmalıdır.

   

   

   

  Levodopa (L-dopa)

  Levodopa (L-dopa), Parkinson hastalığını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.

   

  Vücutta, L-dopa ve tirozin, ince bağırsakta emilim için rekabet eder ve bu da ilacın etkililiğini etkiler. Bu nedenle, bu iki ilacın dozları bunu önlemek için birkaç saat ayrılmalıdır.

   

  İlginçtir, yaşlı erişkinlerde bilişsel gerileme ile ilişkili belirtilerin bazılarını hafifletmek için tirozin araştırılmaktadır.

   

   

   

  Tirozin Takviyesi Nasıl Kullanılır?

  Takviye olarak, tirozin, serbest formdaki bir amino asit veya N-asetil L-tirozin (NALT) olarak bulunur.

   

  İlginizi Çekebilir  Hangi Bitki Çayları Daha Sağlıklı? Bitki Çaylarının Faydaları

  NALT, serbest biçimli eşdeğerinden daha fazla suda çözünebilir, ancak vücudun tirozine dönüşüm oranı düşüktür.

   

  Bunun anlamı, aynı sonucu elde etmek için tirozinden daha fazla miktarda NALT’ye ihtiyaç duyacağınız, böylece serbest biçimi bir tercih haline getirdiğiniz anlamına gelir.

   

  Tirozin egzersizden 30-60 dakika önce 500-2000 mg dozunda alınır, oysa egzersiz performansındaki faydalar net değildir.

   

  Fiziksel stresli durumlarda veya uyku yoksunluğu dönemlerinde zihinsel performansı korumada, kilo başına 100-150 mg arasında değişen dozlarda alındığında etkili gibi gözükmektedir. 68 kiloluk bir kişi için bu 7-10 gram olacaktır.

   

  Bu yüksek dozlar gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir ve stresli bir olaydan 30 ve 60 dakika önce alınmış iki ayrı doz haline bölünebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Tirozin çeşitli sebeplerden dolayı popüler bir besin takviyesidir. Vücutta, stresli veya zihinsel zorlayıcı durumların dönemlerinde azalma eğilimi gösteren nörotransmitterleri yapmak için kullanılır.

   

  Bir plaseboya kıyasla, tirozin takviyesi bu önemli nörotransmitterleri yeniler ve zihinsel fonksiyonu geliştirdiğini gösteren iyi kanıtlar vardır.

   

  Bununla birlikte, yüksek dozlarda bile güvenli olduğu gösterilmiştir, ancak bazı ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline sahiptir ve dikkatli olunmalıdır.

   

  Tirozin birçok fayda sağlamasına karşın, daha fazla kanıt elde edilene kadar bunların önemi açık değildir.


   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ