Tiroid Hastalıkları ve Doğal Tedavi Yolları | diyetz

Tiroid Hastalıkları ve Doğal Tedavi Yolları

 • 1.375 kez görüntülendi.

 

 

Tiroid, boğazda, adem elmasının hemen arkasında bulunan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Vücudun termostatı olarak görev yapar.

 

Sıcaklık, açlık seviyeleri ve enerji harcamaları gibi şeyleri sürekli olarak düzenleyen tiroidin sorunları yaygın olarak görülmektedir.

 

Ulusal Kadın Sağlığı Bilgi Merkezi’ne göre, bazı tip tiroid rahatsızlığından şikayetçi olan çok sayıda insan var.

 

Şaşırtıcıdır ki, tiroid sorunlarından muzdarip olanların % 60’ından fazlası, kilo alımı veya yorgunluk gibi sorunlarının temelinin tiroid olduğunun farkında değil.

 

Dünyadaki sekiz kadından biri, hayatının bir döneminde bir tiroid rahatsızlığının etkisi altında kaldığı düşünülüyor. Belki siz de onlardan birisiniz.

 

Eğer öyleyse durumunuzu kontrol altına almak için ne yapmayı planlıyorsunuz?

 

Aşağıdaki yazıda,tiroid belirtilerini kontrol altında tutan gıdalar ve çeşitleri, durumun tersine dönmesine yardımcı olabilecek stres ve takviyeleri yönetme yöntemleri de dahil olmak üzere tiroid hastalıkları veya diğer tiroid sorunları için doğal ilaçlar hakkında bilgi edineceksiniz.

 

 

En Sık görülen Tiroid Sorunları Nelerdir?

Tiroid bozuklukları ve tiroid hastalığı, hayatınızın hemen hemen her alanına olumsuz etki edebilecek bir durumdur.Kilo problemlerinden depresyona ve kaygıya kadar, tiroid bezi fiziksel, zihinsel ve duygusal hayatınızı dengede tutmak için hayati öneme sahiptir.

 

İki tip tiroid problemi vardır: hipotiroidi (az aktif bir tiroid) ve hipertiroidi (aşırı aktif tiroid).

 

 

Diğer başka tiroid sorunları olsa da, vakaların çoğu bu iki kategoriden birine girmektedir. Hipotiroidizm, tiroid probleminin en yaygın türüdür. Hipotiroidizmi olan insanların çoğu, özellikle üreme çağında veya orta yaşlarda olan kadınlardır.

 

Bu sorunların nasıl geliştiğini anlamak için, tiroid bezinin nasıl çalıştığını bilmek gerekir.

 

Tiroid bezi, metabolizmanın birçok yönünü kontrol eder; örneğin çeşitli hormonların vücutta sindirim ve üreme gibi yaşamsal işlevleri yerine getirmesini sağlayan düzenlemeler yapar. Bazen tiroid bezi belirli hormonların aşırı ya da az bir miktarına pompalanır.Her iki durumda da hormonal dengesizliğin neden olduğu belirtiler insanları farklı şekilde etkiler.

 

Tiroidin ürettiği en önemli iki hormon T3 (triiodotironin) ve T4 (tiroksin) .Tiroid bezinden salınan bu iki hormon, oksijen ve kaloriyi enerjiye dönüştürerek kan dolaşımı yoluyla vücuda gitmesini sağlar. Bu enerji, bilişsel işlevler, ruh durumu düzenlemesi, sindirim süreçleri ve çok daha fazlası için çok önemlidir.

 

İyot ve selenyum gibi birçok besleyici madde, tiroidin düzgün şekilde çalışmasıyla ilgili olarak önemli fakat çoğu zaman göz ardı edilen bir rol oynamaktadır. İyot ve amino asitler (proteinlerin yapı taşları) tiroid tarafından T3 ve T4 hormonlarına dönüştürülür. Araştırmalar, çok fazla veya çok az iyotun bu önemli süreci etkileyebileceğini ve tiroid işlev bozukluğuna katkıda bulunduğunu gösteriyor.

 

 

Tiroid Sorunlarının Belirtileri

Hipotiroidizm, söz konusu olduğunda vücudunuz tam anlamıyla yavaşlar. Bu nedenle kilo alma ve halsizlik gibi belirtiler yaygın olarak görülür. Hipertiroidi ise bunun tersi etkiye neden olur. Hızlı bir metabolizma, kalbin daha hızlı atışı ve çok yemek yendiği halde yeterli kilo alamama gibi durumlar ortaya çıkar.

 

Görüldüğü gibi, tiroid iştahınızı, vücut ısınızı ve enerji harcamalarınızı kontrol ettiğinden, tiroid hormonlarındaki değişiklikler metabolizmanızın yön değiştirmesine neden olabilir.

 

Hipotiroidinin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Sürekli yorgunluk, uyuşukluk
 • Bazen depresyon
 • Egzersiz için düşük motivasyon
 • Hüzün ve bazen endişe
 • Soğuktan hoşnut olmama ve sık sık üşüme hissi
 • Kuru saç ve cilt
 • Dikkat eksikliği ve unutkanlık
 • Açıklanamayan kilo artışı
 • Kabızlık, şişkinlik ve diğer sindirim sorunları
 • Kas güçsüzlüğü, bazen ağrılar ve diğer rahatsızlıklar

 

Hipertiroidi belirtileri genelde aşağıdakileri içerir:

 

 • Sinirlilik veya anksiyete belirtileri
 • Uykusuzluk ve uyku sorunları
 • Hızlı kalp atışı
 • Şiş gözler
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Çok sık ve fazlaca terleme
 • Kas güçsüzlüğü
 • Çoklu bağırsak hareketleri
 • İnce, kırılgan saçlar

 

 

 

Tiroid Sorunlarına Neler Sebep Olur?

 

Hipotiroidizm

Hipotiroidizm söz konusu olduğunda, tiroid, T3 veya T4’ten (veya her ikisi de) yeterli miktarda tiroid hormonu üretmez.

 

Hipotiroidizmin en yaygın nedeni, vücudun yanlışlıkla tiroidlere saldırdığı Hashimoto tiroiditi adı verilen bir durumdur ve böylece işlevini tehlikeye atmaktadır.

 

Hashimoto, otoimmün yanıt (vücudun kendi dokusuna saldırması) nedeniyle gerçekleşir ve hormonların normal üretimine müdahale eder.

 

Hashimoto hastalığının nedenleri yüksek miktarda stres, besin yetersizliği (düşük iyot gibi), düşük bağışıklık fonksiyonu (immünosüpresyon) ve toksisitedir.

 

Bununla birlikte, dünya çapında,beslenmede iyot yetersizliği, hipotiroidinin bir numaralı sebebidir.

 

 

Hipertiroidizm

Hipertiroidizm, vücudun gerekli tiroit hormonlarına sahip olması ve tiroid bezinin hızlı çalışması anlamına gelir.Tiroid bezinin hızlı çalışması bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

 

Üzüntü,stres,sigara ve alkol kullanımı bu durumu tetikler.Ayrıca hipertiroidinin genetik yatkınlığı da söz konusudur.

 

 

Tiroid Sorunları için Risk Faktörleri

Tiroid problemlerine sebep olan, genetik,yaşam tarzı alışkanlıkları,az uyumak,yanlış gıdalarla beslenmek gibi birçok faktör vardır. Araştırmalar, tiroid sorunları için bilinen en önemli risk faktörlerinden bazılarının şunlar olduğunu göstermektedir:

 

 • Tiroid bezinin sağlıklı çalışmasını sağlayan selenyum,çinko ve iyot eksikliği
 • Şeker ve sağlıksız yağlar içeren işlenmiş gıdalarla kötü beslenme.
 • Çok fazla kafein veya alkol tüketimi sonucu bağırsak sağlığının zayıflaması
 • Duygusal stres, kaygı, yorgunluk ve depresyon
 • Sızıntılı bağırsak sendromuyla ilgili iltihaplanmayı tetikleyen zayıf bağırsak sağlığı. Bu, normal besin emilimini bozar, otoimmün reaksiyonlara neden olabilir.Aynı zamanda bazı şeyleri (özellikle tahıllar, süt ve yağlar) sindirmeyi zorlaştıran enzim üretimine müdahale edebilir.
 • Bazı bağışıklık bastırıcı ilaçlara tepkiler
 • Genetik faktörler. Araştırmalar, tiroid problemlerinin ailelerde görülme eğiliminde olduğunu gösteriyor.
 • Gebelik veya diğer hormonal değişiklikler
 • Hareketsizlik, egzersiz eksikliği
 • Kimyasallara maruz kalma veya diğer çevresel kirleticilerle temas nedeniyle toksisite birikimi.

 

 

Tiroid Problemleri için Doğal Tedaviler

İki tip tiroid problemi olan hipotiroidizm ve hipertiroidi, temel olarak zıtlık problemidir, her biri için tedavi çok farklıdır.

 

Bir vakada daha fazla tiroid hormonu istenir, diğerinde ise aynı hormondan daha azına ihtiyaç duyulur. Bu nedenle tedavi seçenekleri, her hastanın özel bozukluğuna ve durumun özelliklerine göre değişir.

 

Tiroit hormonunun üretimini durduran veya gerçek tiroid bezinin büyük bir kısmını çalıştıran ilaçlar verilebilir.Ancak tedavi yan etki yaratır, maliyetlidir ve her zaman etkili olmaz. İlaç kullanmadan önce aşağıda belirtilen doğal yöntemleri deneyin.

 

 

Yeterli iyot, selenyum, çinko alın

Hipotiroidi olan hastaların çoğunda (ancak hepsi değil) iyot yetersizdir (dünya çapında hipotiroidi vakalarının çoğu iyot eksikliğinden kaynaklanmaktadır) – bu nedenle iyot alımının arttırılması, muhtemelen tiroidinizin gerekli hormonları üretmesine yardımcı olacaktır.

 

İyot, tiroit hormonlarını dönüştürüp serbest bırakmaya yardımcı olan önemli bir mineraldir, deniz yosunu gibi deniz sebzelerini tüketmenin ötesinde, çiğ süt, hububat,orkinos gibi bazı vahşi balıklardan iyot alabilirsiniz.

 

Yorgunluk, kilo alma ve vücudunuz daima soğuksa,düşük dozlarda iyot takviyelerinden yararlanılabilir. Bununla birlikte, aşırı miktarda iyot (mesela yüksek dozlarda takviyeleri almak gibi) tiroid bozukluğu semptomlarını daha da ağırlaştırır, bu nedenle dozaj talimatlarını takip edin ve emin değilseniz doktorunuzun önerisine başvurun.

 

Selenyum, T4 hormonlarının denge düzeylerine yardımcı olur, bu nedenle Brezilya fıstığı, ıspanak, sarımsak, orkinos veya konserve sardalye,sığır eti, hindi ve sığır karaciğeri gibi selenyum bakımından yüksek gıdalar yemeye çalışın.

 

Çölyak hastalığı veya otoimmün bozuklukları olanlar selenyum açısından en fazla eksiklik gösteren kişilerdir, bu nedenle bu vakalarda ek bir ihtiyaç duyulabilir.

 

Benzer şekilde çinko minerali ve ayrıca B vitaminleri (özellikle B12 vitamini) tiroid sağlığı için gereklidir.En iyi kaynaklar genellikle yeşil bezelye, kuşkonmaz, nohut, kakao, Brüksel lahanası, keten tohumu,Antep fıstığı,mantar,susam tohumları gibi anti-inflamatuar bitkilerin yanı sıra ihtiyaç duyulan amino asitleri de sağlayan hayvansal proteinlerdir (sığır eti, hindi, yumurta vb.)

 

 

Stresten uzak durun ve yeterince dinlenin

Endişe,yorgunluk,sinirlilik gibi fiziksel veya duygusal stres altında olduğunuzda adrenalin ve kortizol arttıkça vücudunuz stres hormonlarının etkisi altında kalabilir.

 

Bu, kan damarlarının daralması,kas gerginliğinin artması ve kan basıncı gibi negatif etkilere sahiptir ve bağışıklık fonksiyonunu baskılayabilen ve tiroid bezlerine zarar verebilen iltihap proteinleri ve antikorlarının salınımını teşvik eder.

 

Tiroid problemleri olan kişilerin genellikle libido, doğurganlık sorunları, ruhsal değişimler gibi hormonal değişikliklerle karşılaşmalarının bir sebebi de budur.

 

Endokrin bezlerin aşırı yüklenmesini önlemek için stres ciddiye alınması gereken bir durumdur ve zihinsel zorlanmanın temel nedenleri ile baş edilmesi önemlidir.

 

Doğal yollarla stresi yenmeye çalışın.Her gece yedi ila dokuz saat uyumak, meditasyon, egzersiz yapmak, günlük yazmak, bir destek grubuna katılmak, bağımlılıklarla uğraşmak ve eğlenceli şeyler yapmak gibi…

 

 

Toksisiteyi Azaltın

İlaçlar, doğum kontrol hapları veya diğer hormon replasmanları, ticari güzellik ve temizlik ürünleri gibi kimyasal toksinlere neden olur, sızdıran bağırsak ve iltihap reaksiyonlarına katkıda bulunur.

 

Mümkün olduğunca doğal ürünleri kullanın, gereksiz ilaç alımını azaltın,beslenmenizi doğallaştırın ve sigarayı bırakın.

 

 

İltihabı Azaltın

Anti-inflamatuar, omega-3 yağ asitleri sağlayan gıdaları yemenin yanı sıra,vahşi balık, keten tohumları ve ceviz gibi gıdalarla beslenmenizi takviye etmek mantıklı olacaktır.

 

Probiyotikler,bağırsak sorunlarıyla mücadelede ve bağışıklığın geliştirilmesinde çok yararlıdır.Ruh halinizi dengelemek ve adrenal / tiroid işlevlerini desteklemek için yardımcı olabilir.

 

Bağırsağınızda bulunan ve vücudunuzun genel sağlık durumu hakkında beyninizle iletişim kuran “iyi bakteriler” olarak bilinen probiyotikler, fermente süt (yoğurt veya kefir), bazı sebzeler gibi yiyeceklerde bulunur.

 

 

Tiroid problemlerini tedavi ederken alınması gereken önlemler

Yorgunluk, kas ağrısı, ruh hali değişiklikleri ve depresyon gibi tiroid problemlerinin belirtileri çeşitli diğer rahatsızlıklardan da kaynaklanabileceğinden semptomlarınız çok güçlü bir şekilde ortaya çıkarsa bir doktora danışmak en iyisidir. Bir tiroit rahatsızlığınız olduğunu doğruladıktan sonra, tedavi seçeneklerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Hipotiroidizm,genellikle iyot eksikliğinden kaynaklanır.Ancak bazı durumlarda cıva gibi ağır metal toksisitesinden de kaynaklanabilir.

 

Amalgam dolgularından gelen ağır metaller,hormon dengesini ve tiroid işlevini bozabilir. Bu durumda tiroid probleminin tedavi edilebilmesi için toksik etkilerin azaltılması gerekir.

 

Beslenmenize yosun eklemek veya yosun tabletleri almak iyot eksikliğinizi gidermenize yardımcı olabilir.Tablet kullanacaksanız dikkatli olmalısınız ve doğru miktarı doktorunuza danışın.Doğru miktarı almadığınızda hipertiroidi ile uğraşabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;herhangi bir sağlık sorununu ortadan kaldırmak istiyorsanız, önce vücudun doğal dengesini düzenlemeye yardımcı olmalı ve beslenmenizi iyileştirmelisiniz.

 

Vücudun doğru zamanda doğru şeyi yaptığını düşünürsek,onu toksisiteden uzaklaştırın ve dengeli besleyin.Yani vücudunuzun iyileşmesine izin verin.

 

 

Tiroid problemleri özet
Tiroid bezi, belirli hormonların salınması yoluyla sıcaklık, açlık seviyeleri, cinsel istek, ruh hali ve enerji harcamaları gibi şeyleri sürekli olarak düzenlemeye yardımcı olur ve vücudun “termostatı” olarak görev yapar.

En yaygın görülen iki tiroit problemi hipotiroidizm ve hipertiroidizmdir. Kadınlar, özellikle otoimmün bir durum olan Hashimoto tiroidinden daha sık etkilenirler.

Tiroid problemleri kilo, ruh hali, libido, doğurganlık, sindirim, bedensel enerjiyi etkileyebilir.

Tiroid problemleri için doğal ilaçlar arasında beslenmenin iyileştirilmesi,eksiklikleri tersine çevirme, stres azaltma, hareketli yaşam ve toksisite / kimyasal maruziyeti önleme vardır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ