Tip 2 Diyabet için Risk Faktörleri | diyetz

  Tip 2 Diyabet için Risk Faktörleri

   

   

  Uluslararası Diyabet Federasyonuna göre, 2015 yılı itibariyle 400 milyondan fazla kişi şeker hastalığı yaşıyor. 

   

  Şeker hastalığının üç ana türü vardır: Tip 1, Tip 2 ve gestasyonel diyabet. Üçünün içinde Tip 2 en yaygın olanıdır.

   

  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, dünyanın dört bir yanındaki diyabet teşhisi konan insanların % 90’ının Tip 2’ye sahip olduğunu tahmin etmektedir.

   

  Tip 2 diyabette pankreas insülin üretir ancak hücreler insülini kullanamazlar. Uzmanların “insülin direnci” dediği şey budur.

   

  Başlangıçta, pankreas glikozu hücrelere taşımak için daha fazla insülin yapar. Fakat nihayetinde takip edilemez ve şeker kan dolaşımında birikir ve kan şekeri seviyesi yükselir.

   

  Tip 2 diyabetli birçok insan, hastalığının farkında değil ve bunun, hastalıkla ilişkili çeşitli sağlık komplikasyonlarına katkıda bulunması mümkün. Bu, risk faktörlerini bilmek daha da önemlidir.

   

  Tip 2 diyabet için hem değiştirilemez hem de değiştirilebilir risk faktörleri vardır.

   

  Değiştirilemeyen risk faktörleri hakkında çok şey yapamazken, kendinizi bu hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için kontrol edebileceğiniz birçok şey vardır.

   

  İşte Tip 2 diyabet için risk faktörleri…

   

   

   

   

  Aile Öyküsü

   

  Tip 2 diyabet gelişme riskiniz, ebeveynlerden birinde veya bir kardeşinizde olması durumunda yüksektir.

   

  American Diabetes Association’a göre riskiniz şudur:

   

  • Ailenizden birisinin 50 yaşından önce diyabet tanısı konması halinde 7’de 1’i.
  • Ebeveynlerinden birinin 50 yaşından sonra diyabet tanısı konması durumunda 13’te 1’dir.
  • Her iki ebeveynin de şeker hastalığı varsa, 2’de 1’dir.

   

  Beslenmeniz ve bazı virüslere maruz kalma gibi diyabet tetikleyicileri ile kombine edildiğinde diyabet geliştirme riskiniz artar.

   

  Genetik yatkınlıkla ilgili pek fazla şey yapamazsınız ancak tetikleyicileri önlemek için kesinlikle çaba gösterebilirsiniz.

   

   

   

  Irk veya etnik köken

   

  Aile öyküsünün yanı sıra, belirli ırk ve etnik kökenlere mensup kişiler Tip 2 diyabet geliştirmeye daha yatkındır. Latin Amerikalılar, Afrikalı Amerikalılar, Yerli Amerikalılar ve Asyalıların diyabet geliştirme riski artmaktadır.

   

  2016 yılında yayınlanan çalışmada, şeker hastalığı riski, vücut kitle indeksindeki farklılıkları dikkate almadan önce ve sonrasında, beyazlar arasında olduğundan Asyalılar, İspanyollar ve siyahlar arasında önemli ölçüde daha yüksektir.

   

  Yani, Afrikalı-Amerikalı, Asya, Latin / Hispanik, Yerli Amerikan veya Pasifik Adalı kökenliyseniz, riskinizi azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapma zamanı.

   

   

   

  Yaş

   

  Yaşlandıkça Tip 2 diyabet riskiniz artar. Çoğunlukla, orta yaşlı erişkinlerde, örneğin 45 yaşından sonra ortaya çıkar.

   

  İlginizi Çekebilir  Evde Nugget Nasıl Yapılır? Lezzetli Tavuk Nugget Tarifleri

  Bu, insanların daha az egzersiz yapma eğiliminde, kas kütlesi kaybetme eğiliminde ve yaş arttıkça kilo alma eğiliminde olması nedeniyle olabilir.

   

  Bununla birlikte, bu tip şeker hastalığı, başta sağlıksız yaşam tarzı seçimleri nedeniyle çocuklar, ergenler ve daha genç yetişkinlerde gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır.

   

  Sağlık uzmanları, 40 yaşından başlayarak, birkaç ayda bir kandaki şeker seviyesini kontrol etmelerini öneriyor. Erken teşhis, Tip 2 diyabet önleme veya yönetmede anahtardır.

   

   

   

  Gebelikte görülen diyabet öyküsü

   

  Eğer gestasyonel diyabet olarak bilinen diyabet, gebelik sırasında gelişmişse, o zaman Tip 2 diyabet için artmış risk altındasınız demektir.

   

  Endokrin Derneği’nin Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan 2013 çalışmasında, gebelik sırasında gestasyonel diyabet tanısı konan kadınların gelecekte Tip 2 diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu bildiriyor.

   

  Ayrıca, 9 kilodan fazla bebek doğurmak, Tip 2 diyabet riskinizi arttırır.

   

  Bu değiştirilebilir bir risk faktörüdür ve aktif bir yaşam tarzı belirleyerek ve sağlıklı bir vücut ağırlığı koruyarak riskinizi azaltabilirsiniz.

   

   

   

  Şişmanlık veya Obezite

  Fazla kilolu veya obez olmak Tip 2 diyabet geliştirme olasılığını artırır.

   

  Aşırı kiloluluk, bireysel hücrelerin endoplazmik retikül (ER) adı verilen iç kısımlarını vurgular. ER’nin işleyebileceğinden daha fazla besin değeri olduğunda, hücrelerin hücre yüzeyi üzerindeki insülin reseptörlerini nemlendirmesine neden olur. Bu kanda sürekli olarak yüksek glikoz konsantrasyonlarına yol açar.

   

  Üstelik vücudunuz öncelikle karında yağ depolarsa Tip 2 diyabet riski, vücudunuzun kalça ve uyluk gibi başka yerlerde yağ depolamasına göre daha fazladır.

   

  Bu risk faktörü hakkında iyi bir şey, vücut ağırlığınızın % 5-7’sini kaybetmeniz durumunda, Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz.

   

   

   

  Fiziksel Hareketsizlik

   

  Fiziksel hareketsizlik Tip 2 diyabet için değiştirilebilir en önemli risk faktörüdür. Ne kadar az aktifseniz, Tip 2 diyabet riskiniz o kadar yüksek olur.

   

  Dahası, fiziksel aktivite kilo kaybına yardımcı olur, glikozu enerji olarak kullanır ve hücreleri insüline daha duyarlı yapar.

   

  Sports & Exercise’de Medicine & Science’da yayınlanan 2011 yılında yapılan bir çalışma, düzenli fiziksel aktivitenin kesilmesini, glisemik kontrolü (kan şekeri seviyelerinin kontrolünü) aksattığını ve bu da hareketsizliğin Tip 2 diyabet gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini düşündüğünü ortaya koydu.

   

  150 dakikalık ılımlı yoğunluklu aerobik fiziksel aktivite, 75 dakika kuvvetli yoğunluklu aerobik aktivite veya ikisinin haftada en az iki gün kas güçlendirmesi ile kombinasyonunu hedefleyin.

   

  İlginizi Çekebilir  Ortoreksiya Nervoza Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

   

   

  Yüksek Kan Basıncı (Hipertansiyon)

   

  Yüksek tansiyon, kardiyovasküler sistemde belirgin hasara neden olabilir ve tedavi edilmemiş yüksek kan basıncı diyabetin gelişimine bile neden olabilir.

   

  Ayrıca, gestasyonel diyabetli kadınların hipertansiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ve gestasyonel diyabet, önümüzdeki yıllarda Tip 2 diyabet gelişimiyle bağlantılıdır.

   

  Bununla birlikte, gebelik sırasında kan şekeri düzeylerini yöneten kadınların hipertansiyon veya Tip 2 diyabet geçirme olasılıkları daha düşüktür

   

  Amerikan Diyabet Derneği tarafından yapılan 2013 anketi, kalp rahatsızlığı veya Tip 2 diyabet riski taşıyan insanların yarısından daha azının doktorları ile yüksek tansiyon gibi biyolojik belirteçleri tartıştığını bildiriyor.

   

  Hipertansiyon ile Tip 2 diyabet kombinasyonu gerçekten kötü, çünkü kalp krizi veya inme riskinizi önemli ölçüde artırıyor.

   

  Kan basıncı yüksekse, ciddiye alın ve kontrolde tutmak için doktorunuzun önerisine uyun.

   

   

   

  Anormal Kolesterol (Lipid) Seviyeleri

   

  Düşük yoğunluklu lipoproteinler (HDL veya ‘iyi’ kolesterol) ve yüksek trigliseritler, Tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir.

   

  JAMA Kardiyoloji’de yayınlanan 2016 çalışmasında, araştırmacılar, düşük yoğunluklu lipoprotein düzeylerini (LDL veya kötü kolesterol) düşürmek için statin alan kişilerin Tip 2 diyabetten daha savunmasız olduğunu tespit ettiler.

   

  Bununla birlikte, doğal olarak düşük LDL seviyesine sahip kişilerde kalp hastalığı gelişme olasılığı daha düşüktü ancak Tip 2 diyabetlere karşı biraz daha savunmasız kaldılar.

   

  Araştırmacılar, LDL düzeyinin statinlerin bir etkisi değil, diyabet riski ile ilişkili olması muhtemel olduğu sonucuna vardı.

   

  Sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak için, sağlıklı bir beslenme planı, tutarlı aerobik fiziksel aktivite ve sağlıklı bir kilo çok yardımcı olabilir.

   

   

   

  Prediyabet

   

  Durumun hafif bir formu olan prediyabet, Tip 2 diyabet geliştirmek için açık bir risk faktörüdür. Prediyabet, normalin üstünde, ancak diyabet eşiğinin altında kan şekeri seviyeleri olarak tanımlanır.

   

  Lancet’de yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırma, glisemik parametrelere dayanan diyabet eşiklerinin altında normal diyabet öncesi prediyabetin diyabet için yüksek riskli bir durum olduğunu bildiriyor.

   

  Çalışma aynı zamanda öncül bireyler için, yaşam tarzı değişikliklerinin, göreli risk azaltma oranının yüzde 40 ila 70 arasında değiştiğini gösteren diyabet önlemesinin temel taşı olduğunu belirtti.

   

  Prediyabet, basit bir kan testiyle kolaylıkla teşhis edilebilir. Elinizdeyse, daha aktif olun ve kilo verin. Ayrıca sağlıklı bir diyet seçin ve doktorunuzun önerilerine uyun.

   

   

   

  Polikistik Over Sendromu (PCOS)

   

  İlginizi Çekebilir  Peptik Ülser Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

  Kadınlar, düzensiz menstrüel periyotlara neden olan polikistik over sendromu (PCOS)yaşaması obezite ve diyabet için bir başka risk faktörüdür.

   

  Minerva Ginecologica’da yayınlanan 2004 tarihli bir araştırma, PCOS’lu kişiler arasında glukoz intoleransı riskinin, normalden yaklaşık 5-10 kat daha yüksek olduğu ve tek bir etnik grupla sınırlı olmadığını ortaya koymaktadır.

   

  Ayrıca, Obezite, Tip 2 diyabet öyküsü ve hiperandrojenizmi gibi diğer risk faktörleri PCOS’lu kadınlarda diyabet riskinin artmasına katkıda bulunabilir.

   

  Diyabet’te yayınlanan 2012 yılı bir araştırması, Orta Çağ’da PCOS’lu kadınlarda Tip 2 diyabet riskinin belirgin şekilde arttığını ve bu nedenle zaman içerisinde diyabet için PCOS hastalarının rutin taramasına duyulan gereksinimi güçlendirdiğini doğruluyor.

   

   

   

  Tip 2 Diyabeti Önlemek için İpuçları

   

  • Yağ ve kalorisi düşük ve lif oranı yüksek gıdaları seçerek sağlıklı beslenin.
  • Daha fazla meyve, sebze ve tahıl tüketin.
  • Tam yağlı süt ürünlerini az yağlı sütlerle değiştirin.
  • Sağlıklı doymamış yağlar seçin, doymuş yağları sınırlayın ve trans yağlardan kaçının.
  • Yemek yerken, daima küçük porsiyonlarda ve günde 4 veya 5 defa küçük öğün yemeye çalışın.
  • Günde en az 30 dakika boyunca ılımlı bir fiziksel aktivite yapmayı hedefleyin.
  • Fazla kiloluysanız, kilo vermek için gerekli adımları atın.
  • Meyve suyu içmek yerine taze meyve yiyin.
  • Sigarayı bırakın ve alkolden uzak durun.
  • Tansiyon seviyenize dikkat edin ve kontrol altında tutmak için gerenleri yapın.
  • Kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltın.
  • Düzenli konyrol için doktorunuza danışın. Kan glikozunuzu, kan basıncınızı ve kan kolesterol seviyenizi düzenli olarak kontrol etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ