Tereyağının Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

  Tereyağının Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

  Tereyağı, beslenme konusunda tartışmalı bir yiyecektir. Bazıları kolesterol seviyesini yükselttiğini ve atardamarları tıkadığını söylerken, bazıları besleyici olduğunu iddia etmektedir.

  Son yıllarda “tereyağı zararlı mı?” sorusundan yola çıkarak sağlığa etkilerini değerlendiren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu yazıda, “tereyağı ne demek”, “tereyağı sağlıklı mı”, “tereyağı faydaları ve zararları”, ve tereyağı besin değerlerinden bahsedilecektir.

  Tereyağı Nedir?

  Katı yağları sıvıdan ayıran bir işlem olan sütün çalkalanmasıyla elde edilen bir süt ürünüdür. Her ne kadar koyun, keçi gibi diğer memelilerin sütünden yapılsa da, bu yazıda anlatılan bilgiler inek sütünden yapılan tereyağı ile ilgilidir.

  Tuzlu, tuzsuz gibi birçok tereyağı çeşitleri mevcuttur, bunların üretim yöntemi bileşenlerine göre değişir. İçeriğindeki yüksek konsantrasyonlu yağ nedeniyle, zengin bir tada ve kremsi bir yapıya sahiptir.

  Özellikle sote ve tavada kızartma gibi yüksek ısıda pişirmede kullanılır ve yemeklere lezzet eklerken tavaya yapışmayı da önler.

  Ayrıca fırınlanmış ürünlere, tatlılara doku ve hacim eklemek için kullanılır. Ekmek, kavrulmuş sebzeler, makarna yemekleri ve daha birçok yemek bu lezzetli yağ ile pişirilebilir.

  tereyağı nasıl olur

  Tereyağı Besin Değeri

  Bir yemek kaşığı (14 gram) tereyağı içeriği şöyledir;

  Kalori: 102

  Toplam yağ: 11.5 gram

  A Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 11’i

  E Vitamini: RDI’nın % 2’si

  B12 Vitamini: RDI’nin % 1’i

  K Vitamini: RDI’nın % 1’i

  Tereyağı kaç kalori?

  Tereyağının kalorisi ve yağ oranı yüksektir, 100 gramında 717 kalori vardır, bununla birlikte çeşitli önemli besinleri de içerir.

  Örneğin, cilt sağlığı, bağışıklık sistemi ve göz sağlığı için ihtiyaç duyulan yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini için iyi bir kaynaktır.

  Aynı zamanda kalp sağlığını destekleyen ve hücreleri serbest radikal denilen moleküllerin neden olduğu hasara karşı korumak için antioksidan görevi gören E vitamini içerir.

  Ek olarak, riboflavin, niasin, kalsiyum ve fosfor dahil olmak üzere çok az miktarda başka besinler de içerir.

  Yağlar

  Tereyağı yaklaşık % 80 yağ, geri kalan kısmı ise çoğunlukla sudur. 400’den fazla farklı yağ asidi içerdiği için, tüm besin yağlarının en komplekslerinden biridir.

  Doymuş (yaklaşık% 70) yağ asidi çok yüksektir ve tekli doymamış yağ asitleri içerir (yaklaşık % 25). Çoklu doymamış yağlar, sadece toplam yağ içeriğinin yaklaşık % 2.3’ünü oluşturur. Tereyağında bulunan diğer yağlı maddeler arasında kolesterol ve fosfolipid bulunur.

  Kısa Zincirli Yağ Asitleri

  Tereyağı içindeki doymuş yağ asitlerinin yaklaşık % 11’i kısa zincirlidir, bunların en yaygın kısmı bütirik asittir. Bütirik asit sığır, koyun ve keçi gibi geviş getiren hayvanların süt yağlarının benzersiz bir bileşenidir.

  Bütirik asitin bir biçimi olan bütiratın sindirim sistemindeki iltihaplanmayı azalttığı tespit edilmiştir ve Crohn hastalığının tedavisi olarak kullanılmaktadır.

  Ruminant Trans Yağlar

  İşlenmiş gıdalardaki trans yağlardan farklı olarak süt trans yağları sağlıklı kabul edilir. Tereyağı, yağlı trans yağlar olarak da bilinen, en yaygın olanı, konjuge linoleik asit veya CLA olmak üzere süt trans yağlarının en zengin besin kaynağıdır.

  CLA, çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş bir trans yağ ailesidir. Hayvanlardaki çalışmalar ve laboratuvar kültüründeki insan hücreleri, CLA’nın belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. CLA ayrıca insanlarda kilo vermeye yardımcı olur ve bir kilo kaybı takviyesi olarak satılmaktadır.

  Tereyağı Protein

  Tereyağı protein değeri çok yüksek değildir. 100 gramında 0.9 gram protein bulunur. Temel olarak bu yağ, sütün protein ve karbonhidrattan izole edilmiş yağ kısmıdır. Ayrıca 0.1 gram oranında karbonhidrat içerir.

  Vitaminler ve mineraller

  Birçok vitaminin zengin bir kaynağıdır. Aşağıdaki vitaminler yüksek miktarda bulunur:

  A Vitamini

  Tereyağında en bol bulunan vitamindir. Bir çorba kaşığı (14 g) günlük alınması gereken miktarın yaklaşık % 11’ini sağlar.

  Tereyağında D vitamini var mı?

  Tereyağı D vitamini için iyi bir kaynaktır.

  E Vitamini

  Güçlü bir antioksidandır, çoğunlukla yağlı gıdalarda bulunur.

  B12 Vitamini

  Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini, sadece yumurta, et ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur.

  K2 Vitamini

  Menaquinone olarak da bilinen bir K vitamini formudur. Kardiyovasküler hastalıklara ve osteoporoza karşı koruma sağlar.

  tereyağı kaç kalori

  Tereyağının Yararları Nelerdir?

  Son on yıla kadar “tereyağı zararlı mıdır?” sorusu çokça sorulmakta, çoğunlukla yüksek doymuş yağ içeriğinden dolayı sağlıksız olduğu düşünülmekteydi. Ancak son araştırmalar tereyağı faydasını ortaya çıkarmış ve bu besin ile ilgili kötü düşünceler yavaş yavaş değişmeye başlamıştır. İşte tereyağı faydaları...

  Kardiyovasküler sağlık

  Doymuş yağlar ile kardiyovasküler hastalık arasındaki ilişki, tam olarak netleşmemiştir. Yüksek miktarda doymuş yağ yemenin, kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörü olan kandaki kolesterol düzeylerini artırdığı bilinmektedir.

  Bununla birlikte, endişe kaynağı olan kolesterol miktarı değildir. Kan lipid profili veya lipoprotein kolesterolünün taşınır türü, daha önemlidir. Doymuş yağların alınması aslında kan lipid profilini çeşitli şekillerde iyileştirebilir:

  • Düşük yoğunluklu kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili “iyi” kolesterol olan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) düzeylerini yükseltir.
  • Düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL) seviyelerini biraz yükseltebilir, ancak onları kardiyovasküler hastalıkla ilişkili olmayan geniş LDL parçacıklarına dönüştürür.

  Birçok çalışma doymuş yağ tüketimi ile kardiyovasküler hastalık arasında bir bağlantı bulamadı. Araştırmalar yüksek yağlı süt ürünlerinin kardiyovasküler hastalık riskini artırmadığını göstermiştir. Hatta birçok çalışma, yüksek yağlı süt ürünlerinin tüketimini, kardiyovasküler sağlık için faydalı bulmuştur.

  Ancak çalışmalarda miktarlar ölçüsünde kullanılmıştır. Büyük miktarlarda tüketmenin (örneğin, kahveye tereyağı eklenmesi ) problemli olabileceği düşünülmektedir.

  İyi bir konjuge linoleik asit kaynağıdır

  Tereyağı, et ve süt ürünlerinde bulunan bir tür yağ olan mükemmel konjuge linoleik asit (CLA) kaynağıdır. CLA’nın, etkileyici sağlık yararları vardır.

  Test tüpü çalışmaları CLA’nın antikanser özelliklere sahip olabileceğini ve meme, kolon, kolorektal, mide, prostat ve karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Başka araştırmalar, CLA ile takviyenin, kilo yönetimine yardımcı olarak, vücut yağını azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirerek inflamasyon belirteçlerini de azaltmaya yardımcı olur.

  Bu araştırmaların çoğunda, takviye formunda yüksek konsantrasyonda CLA formları kullanılmıştır, tereyağındaki miktar o kadar yüksek değildir.

  Butirat içerir

  Bu lezzetli yağ, faydalı bir tür kısa zincirli yağ asidi olan butirat bakımından zengindir. Butirat, bağırsaklardaki faydalı bakteriler tarafından da üretilir ve bağırsaklardaki hücreler için enerji kaynağı olarak kullanılır. Bağırsak iltihabını ve kabızlığı azaltarak, elektrolit dengesini sağlayarak, sindirim sağlığına fayda sağlar.

  Ek olarak, mide ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi semptomlarla karakterize bir durum olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) tedavisine de yardımcı olur.

  Bazı hayvan çalışmalarına göre, butirat ayrıca insülin duyarlılığını artırabilir, metabolizmayı hızlandırabilir ve kilo kontrolünü desteklemek için yağ hücresi oluşumunu azaltabilir.

  Doymuş yağ oranı yüksektir

  Tereyağı, et ve süt ürünleri de dahil olmak üzere gıdalarda bulunan bir tür yağ olan iyi miktarda doymuş yağ içerir. Doymuş yağların kalp sağlığına zarar verdiği, damar tıkanıklığına neden olduğu düşünülüyordu. Oysa son araştırmalar doymuş yağ ile kalp hastalığı riskinin artması arasında bir bağlantı bulamadı.

  Yine de doymuş yağlar konusunda aşırıya kaçılmamalı ve diğer sağlıklı yağlarla birlikte tüketilmelidir.

  Tereyağı gibi doymuş yağlar oksidasyona dirençli olduklarından ve yüksek duman noktasına sahip olduklarından yüksek ısıda pişirme için özellikle yararlıdır. Bu, pişirme sırasında zararlı serbest radikallerin birikmesini önlemeye yardımcı olur.

  Tereyağının Cilde Faydaları

  Tereyağının mumsu kıvamı; losyonlar, vücut yağları ve dudak balsamları gibi cilt bakım ürünleri için harika bir bileşen olmasını sağlar. Çok yönlü bir dokuya sahiptir.

  Ayrıca, hassas veya tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olan ve nemlendirici özelliğine sahip doğal bir anti-inflamatuardır.

  Ayrıca zengin yağ asidi ve antioksidan içeriği nedeniyle yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Yaşlanan veya zarar görmüş ciltler için esnekliği geri kazandırmaya yardımcı olan A vitamini miktarına sahiptir.

  Doğal anti-bakteriyel, anti-viral ve antiseptik özellikleri sayesinde, tereyağı cilt bakımı uygulamalarında iyileştirici bir madde olarak çok etkilidir.

  Çatlak cildi besleyen ve iyileştiren ek olarak, yanıklar veya yüzeysel kesikler gibi küçük cilt yaralanmalarını beslemenin ve iyileştirmenin yanı sıra egzama ve sedef hastalığı gibi cilt durumları için harika bir tedavi yöntemidir.

  Tereyağı Kilo Aldırır mı?

  Birçok kişi yağ ve kalorisi yüksek olduğu için kilo aldırdığını düşünüyor. Ancak sağlıklı bir diyetin parçası olarak normal miktarlarda yenildiğinde kilo aldırmaz.

  Kanıtların gözden geçirilmesi, yüksek yağlı süt ürünlerinin (tereyağı gibi) düşük bir obezite riski ile bağlantılı olduğunu buldu.

  Tereyağı büyük miktarlarda tüketilmesi gereken bir gıda değil. Neredeyse tamamen saf yağdır ve sadece yemekleri tamamlamak için kullanılmalıdır.

  Tereyağının Zararları Nelerdir?

  Ilımlı miktarlarda tüketildiğinde, tereyağı zararları olan bir besin değildir. Ancak büyük miktarlarda tereyağı yemek, kilo alımına ve buna bağlı sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Tereyağı Alerjisi

  Protein açısından çok düşük olmasına rağmen, yine de reaksiyona neden olabilecek alerjenik peynir altı suyu proteini içerir. Bu nedenle, süt alerjisi olan insanlar tereyağı konusunda dikkatli olmalı veya yememelidir.

  Laktoz intoleransı

  Tereyağı sadece az miktarda laktoz içerir, bu nedenle orta laktik tüketimi çoğu laktoz intoleransı olan insanlar için güvenlidir.

  Yüksek kalorilidir

  Tereyağı kalori olarak yüksektir. Ölçülü tüketildiğinde sorun yok ancak aşırı kullanılması, fazla kalorilerin birikmesine neden olur. Bu da zamanla kilo alımına katkıda bulunur.

  Tereyağı Ne Kadar Tüketilmeli?

  Doymuş yağ tüketimini, günlük toplam kalorinin % 10’undan azı ile sınırlamak gerekir. Örneğin, günde 2.000 kalori alıyorsanız, bu yaklaşık 22 gram doymuş yağ – veya yaklaşık 3 yemek kaşığı (42 gram) tereyağına eşittir.

  Bu nedenle, günde bir ya da iki yemek kaşığı (14–28 gram), zeytinyağı, fındık, tohumlar, hindistan cevizi yağı , avokado ve yağlı balık gibi diğer sağlıklı yağlarla birleştirerek kullanmak en iyisidir.

  Tereyağı Nasıl Saklanır?

  Tereyağı sertleşebilir ve yakınına koyduğunuz diğer yiyeceklerden koku alabilir. O yüzden saklanması önemlidir. Tereyağı uzun süre nasıl saklanır?

  – Kısa sürede tüketebileceğiniz kadar alın.

  – Eğer çok almışsanız, bir kısmını sararak dondurucuya koyun. Tereyağı diğer yiyeceklerin kokusunu kolayca emebileceği için dondurucuya koymadan önce iyice sarın.

  – Buzdolabına koyacağınız tereyağını ekstradan sarmaya gerek yok zaten satın aldığınızda birkaç kat sarılmış durumda oluyor.

  – Kullanmaya başladığınızda hızlı bir şekilde tüketmeye çalışın.

  – Tuzsuz tereyağı buzdolabında üç ay raf ömrüne sahiptir (açılmamış), altı aya kadar dondurulabilir. Bir kez açıldığında, buzdolabında iki ila üç hafta kalabilir.

  Sonuç olarak;

  Tereyağı, süt yağı ile üretilen bir süt ürünüdür. Çoğunlukla yağdan oluşur, fakat aynı zamanda birçok vitaminin zengin bir kaynağıdır, özellikle A, E, D ve K2 vitaminleri.

  Tereyağı gibi yüksek yağlı süt ürünleri obezite, diyabet ve kalp problemleri riskini azaltır. Yine de, kalori ve doymuş yağ bakımından yüksektir; ölçülü olarak ve diğer sağlıklı yağlarla birlikte tüketilmelidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ