Tavuk Etinin Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Tavuk eti, en popüler et türlerinden biridir. Yaygın şekilde bulunmakla birlikte, hazırlaması kolaydır ve çeşitliliğe sahiptir.

  Yazıda “tavuk sağlıklı mı”, “tavuk yemenin faydaları nelerdir”, “tavuk yemenin zararları nelerdir”, “tavukta bulunan vitaminler nelerdir”, “tavuk besin içeriği nedir” gibi sorulara cevap aranacaktır.

  Tavuk Besin Değeri

  Tavuk eti, protein, niasin, selenyum ve fosfor dahil olmak üzere çeşitli önemli besinler açısından zengindir. 85 gram tavuk göğsünün besin profili şöyledir:

  Kalori: 122

  Protein: 24 gram

  Yağ: 3 gram

  Karbonhidrat: 0 gram

  Niasin: Günlük Değerin (DV) % 51’i

  Selenyum: DV’nin % 36’sı

  Fosfor: DV’nin % 17’si

  B6 Vitamini: DV’nin % 16’sı

  B12 Vitamini: DV’nin % 10’u

  Riboflavin: DV’nin % 9’u

  Çinko: DV’nin % 7’si

  Tiamin: DV’nin % 6’sı

  Potasyum: DV’nin % 5’i

  Bakır: DV’nin % 4’ü

  Protein, özellikle dokuları inşa etmek, onarmak ve kas kütlesini korumak için gereklidir.

  Selenyum ise, uygun bağışıklık fonksiyonu, tiroid sağlığı ve doğurganlık için gerekli olan eser mineraldir.

  Tavuk eti ayrıca enerji üretiminde, DNA sentezinde ve beyin sağlığında merkezi rol oynayan niasin, B6 vitamini ve B12 vitamini gibi B vitaminleri açısından da zengindir.

  Tavuk Yararları Nelerdir?

  Tavuk eti, bir dizi önemli besin açısından zengindir ve sağlıklı, çok yönlü beslenmeye mükemmel bir katkı sağlar.

  Tavuğun kalorisi düşüktür ancak protein oranı yüksek olduğu göz önüne alındığında, kilo vermek için özellikle faydalı olabilir.

  Araştırmalar, protein tüketimini artırmanın tokluk hissi sağlayabileceğini, kilo kaybını artırabileceğini ve yağsız vücut kütlesini korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Direnç antrenmanı ile eşleştirildiğinde protein, kas büyümesini desteklemeye de yardımcı olabilir.

  Dahası, protein kalsiyum metabolizmasında rol oynar ve kemik sağlığını optimize etmek için önemlidir.

  Kan basıncını kontrol eder

  Tavuk eti, yüksek tansiyon sorununa fayda sağlar. Bir araştırmaya göre çocuk ve ergenlerde fiziksel ve zihinsel gelişimleri için gerekli olan kan basıncını, kilosunu ve boyunu kontrol altına almak için çalışır.

  Aynı zamanda yetişkinlerde yüksek tansiyon sorunu varsa doktorlar, az yağlı olması nedeniyle protein ve enerji kaynağı olarak tavuk yemeyi önermektedir. 

  Böyle bir durumda, tavuk etinin kan basıncıyla ilgili riskleri azaltmada yardımcı olabileceği varsayılabilir. Ancak tavuğun sınırlı miktarda ve doğru şekilde tüketilmesi gerektiğini unutmayın. Yağlı ve kızarmış tavuk tüketmek zararlı olabilir.

  Kolesterolü düşürür

  Tavuk etinde çok az miktarda yağ ve kolesterol bulunur. Tavuk göğsü en az yağa ve daha fazla proteine ​​sahiptir. 

  Kolesterol seviyesini düşürmek için tavuk göğsü tavsiye edilir. Unutmayın, tavuğu yanlış şekilde pişirmek kolesterolü yükseltebilir. Kolesterol sorunundan kurtulmak için daha az baharat ve yağ ile tüketilmelidir.

  Protein, vitamin ve mineraller açısından zengindir

  Tavuk eti, düşük yağ ve enerji ile birlikte demir, sodyum ve C vitamini açısından zengindir. Vücudumuzun beslenmesinde önemli rol oynarlar. Ayrıca eksikliklerinden kaynaklanan birçok ciddi sorunun giderilmesine yardımcı olurlar.

  Kemikleri ve dişleri güçlendirir

  Fosfor ve kalsiyum da tavuk etinde yüksek miktarlarda bulunur, bu da kemiklerin ve dişlerin gücünün korunmasına yardımcı olur.

  Kemikler ve dişlerle ilgili bir araştırma, kemikten zengin et tüketiminin tavuk dahil kalsiyum eksikliğini gidermeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

  Buna göre, tavuk eti tüketiminin dişlerin ve kemiklerin gücü için gerekli olan kalsiyumu sağlayabileceği varsayılabilir.

  Metabolizmayı iyileştirir

  Uzmanlara göre tavuk eti, kan şekerini kontrol eden ve metabolizma süreci ile ilgili olan insülin aktivasyonunu artıran özelliklere sahiptir. Bu nedenle insan vücudundaki metabolizma sürecinin tavuk eti tüketerek güçleneceği söylenebilir.

  Anemiye faydalıdır

  Anemi için önemli bir risk faktörü demir eksikliğidir. Tavuk iyi bir demir kaynağıdır. Bu nedenle kansızlık sorunu olanlar için, tavuk eti yemek, faydalı sonuçlar verebilir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Diğer sağlık yararlarının yanı sıra tavuk eti yemenin, bağışıklığın sağlanmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Uzmanlara göre, bazı doğal bakteriler esas olarak tavukta bulunur ve bu da onlara hastalıklarla savaşma yeteneği verir. Bu bakterileri tavuk yiyerek de alıyoruz ve insan bağışıklığının artmasına yardımcı oluyor

  Depresyonu iyileştirir

  Tavuk eti yemek, beslenme ve sağlıkta olduğu kadar zihinsel sağlığı iyileştirmede de faydalıdır. Uzmanlara göre, insanlarda mutluluğu ilettiği için stres, kaygı ve depresyon gibi sorunları ortadan kaldırır.

  Kanseri önler

  Uzmanlara göre, Gossypol adı verilen bir element açısından zengin olan tavuk tüketerek, meme kanseri riski azaltılabilir. 

  Tavuğun tırnaklara faydaları

  Protein, tırnakları ve kemikleri güçlendirmede önemli bir rol oynar ve buna bağlı bozuklukların önlenmesine yardımcı olur.

  Bu nedenle, tavuk eti yemenin, tırnaklarla ilgili rahatsızlıkların (tırnak kırılması, çatlaması veya zayıflaması) önlenmesinde yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Tavuğun göze faydaları

  Çinko, diğer besinler ve görme yeteneğini artırmaya yardımcı olduğuna inanılan C vitamini ile birlikte tavuk etinde bulunur. Bu nedenle tüketiminin gözler için faydalı olduğu düşünülmektedir.

  Tavuk etinin cilde faydaları

  Protein, enerji ve birçok temel mineralin yanı sıra tavuk etinde C vitamini bulunmaktadır. C vitamininin birçok cilt rahatsızlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir: Alerjiler, mantar enfeksiyonları, cilt yaşlanması ve güneş yanığı… 

  Tavuk Eti Zayıflatır mı?

  Tavuk eti, daha fazla enerji ve daha az yağ içeren bir protein kaynağıdır. Düzenli egzersiz yapan kişilerde kilo vermenin yanı sıra kas yapımına da yardımcı olabilir. 

  Tavuk etinin kilo vermeye yardımcı olmasının sebebi ise iştahı yatıştırması ve vücuda gerekli enerjiyi vermesidir. 

  Tavuk Zararları Nelerdir?

  Tüm tavuk türleri aynı değildir. Örneğin, tavuk kanadı, tavuk nugget ve tavuk bonfile gibi kızartılmış ve ekmekli çeşitler genellikle sağlıksız yağlar, karbonhidratlar ve kalori bakımından yüksektir.

  Bazı tavuk türleri de yoğun şekilde işlenir. Araştırmalar, işlenmiş et tüketiminin, daha yüksek kalp hastalığı riski, tip 2 diyabet ve belirli kanser türleri ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

  İşlenmiş etler ayrıca yüksek miktarda sodyum ve koruyucu maddeler içerir. Sodyum alımının azaltılmasının, özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Ek olarak, nitritler gibi işlenmiş etlerdeki bazı koruyucular kanserojen bileşiklerin oluşumuna katkıda bulunabilir.

  Tavuk Pişirme Yöntemleri

  Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

  Bazı tavuk pişirme yöntemleri diğerlerinden daha sağlıklıdır. En sağlıklı seçenekler şöyledir:

  Izgara tavuk

  Izgara tavuk, protein alımını artırmanın hızlı ve sağlıklı bir yoludur. Yemeğinizin besin değerini ve lezzetini artırmak için ızgaraya biraz sebze de atabilirsiniz.

  Fırında tavuk

  Tavuğu fırında pişirmek, özellikle kilo vermeye çalışanlar için, harika bir akşam yemeği seçeneğidir. Yağ ve kalori bakımından düşük olmasının yanı sıra, fırında pişmiş tavuk önemli besinler açısından zengindir.

  Tavada kızartılmış tavuk

  Yüksek lifli, protein dolu bir yemek için biraz yağ ve en sevdiğiniz sebzeleri karıştırarak kızartmayı deneyin.

  Sağlıksız Pişirme Yöntemleri

  Tavuk eti kesinlikle sağlıklı olsa da, bazı türler ekstra kalori, yağ veya sodyum ile yüklüdür. Sınırlamanız veya kaçınmanız gereken tavuk pişirme yöntemleri şöyledir:

  Kızarmış tavuk

  Tipik olarak yağda kızartılmış ve pane edilmiş olduğundan, kızarmış tavuk genellikle kalori, karbonhidrat ve sağlıksız yağlarda yüksektir.

  Piliç çevirme

  Lokantada yenilen piliç çevirme gibi tavuk hazırlama yöntemlerinde, tavuk genellikle salamura edilir ve çok baharatlanır, bu da yiyeceğin sodyum miktarını önemli ölçüde artırabilir.

  İşlenmiş tavuk eti

  Tavuk nugget gibi işlenmiş etler, raf ömürlerini uzatmak için genellikle ilave sodyum ve sağlıksız koruyucular içerir.

  Sonuç olarak;

  Tavuk eti, sağlığa fayda sağlayabilecek çeşitli önemli besinler bakımından zengindir.

  Bununla birlikte, sağlıklı tavuk türlerini seçmek ve yağda kızartma yerine fırınlama, ızgara, buharda pişirme veya tavada kızartma gibi pişirme yöntemlerini tercih etmek önemlidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ