Tavuk Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Tavuk Yiyerek Zayıflama

  Tavuk Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Tavuk Yiyerek Zayıflama

  Tavuk diyeti, gün boyunca her öğünde sadece tavuk yemeyi içeren basit bir beslenme şeklidir.

  Diyetin teorisine göre, insanların diyete sadık kalmasına yardımcı olarak, hızlı yağ kaybı teşvik edebileceği iddia ediliyor.

  Bununla birlikte, çoğu sağlık uzmanı, ana besin gruplarını ortadan kaldırdığı ve besin eksikliği riski altına soktuğu için bu tür diyetlere karşı uyarıyor.

  Tavuk diyetinin hızlı kilo kaybı sağlayacağı iddia edilse de, araştırmalar bunu desteklemiyor. Ayrıca, sağlıksız, sürdürülemez ve uzun vadede besin yetersizliklerine yol açması da muhtemeldir.

  Yazıda “tavuk zayıflatırmı”, “diyette tavuk yenir mi”, “tavuk diyeti nasıl yapılır” gibi, bu konu ile ilgili sorular cevaplanacaktır.

  Tavuk Diyeti Nedir?

  Tavuk diyeti, Matt Damon’ın 1996’da sadece tavuk göğsü yiyerek yaklaşık 27.2 kg verdiği “Ateş Altında Cesaret” filmindeki rolüne hazırlanırken popüler oldu.

  Damon’ın kendisi bunun en sağlıklı beslenme şekli olmadığını ve rol için yapması gerekeni yaptığını söyledi.

  O zamandan beri, bazı kişiler, tipik diyetleri takip etmek zorunda kalmadan büyük miktarlarda vücut yağını hızla kaybetme yöntemi olarak tavuk diyetini benimsemiştir.

  Bu diyet, mono diyet olarak adlandırılan bir diyet kategorisine aittir. Bu, her gün tüm öğünleriniz için sadece bir tür yemek yenilen bir diyet şeklidir.

  Tavuk diyetinde, kalori açığı elde etmek için yalnızca tavuk, çoğunlukla göğüs eti yeniyor. Bu, yakılandan daha az kalori alındığı için kilo kaybına yol açan bir durumdur.

  Tavuk Diyeti Nasıl Yapılır?

  Tavuk diyeti, sadece bir gıda maddesinden oluştuğu için takip edilmesi oldukça basit bir diyettir. Porsiyon büyüklüğü kısıtlaması yoktur.

  Bununla birlikte, bazı insanlar, sebze ve bazı meyveleri içerebilen diyetin daha az katı versiyonlarını uygulamayı tercih ediyor.

  Sadece tavuk versiyonunda eksik olan önemli besinler bu şekilde elde edilebildiğinden, diyetin bu varyasyonları daha uzun süre sürdürebilirdir.

  Diyette Tavuk, Nasıl Yenir?

  En katı haliyle, tavuk diyeti sadece tavuk göğüs etini içerir.

  Bununla birlikte, bu diyeti uygulayan bazı kişiler, bacak, uyluk ve kanat dahil olmak üzere diğer tavuk kesimlerini de yer.

  Bu kesimler yağ bakımından göğüs etinden daha yüksektir. Bu nedenle daha fazla kalori sağlar.

  Diyette Tavuğu Pişirme Yöntemleri

  Tavuk diyetinde yemeklerde birkaç pişirme yöntemi kullanılır:

  Izgara

  Bu, daha az yağ gerektirdiğinden daha yaygın pişirme yöntemlerinden biridir.

  Pişirme veya kavurma

  Izgara erişimi olmadığında bu pişirme yöntemi kullanılabilir.

  Kavurma

  Bu da ızgaraya benzer bir yöntemdir ancak genellikle fırın veya ekmek kızartma makinesinde yapılır.

  Tavada kızartma

  Tavuğu hafifçe tavada kızartın ve daha sonra kapağı kapalı, sıvıya batırılmış olarak daha düşük bir sıcaklıkta uzun süre pişirin.

  Yağda kızartma

  Tavuk, bir tavada veya fritözde sıcak yemeklik yağa batırılır. Bu, gevrek bir dış kaplama oluşturur ancak oldukça fazla yağlı olmasına neden olur.

  Kaynatma

  Eti suda pişirmektir. Bu, fazladan yağ gerektirmediği için en yalın yöntemdir. 

  Tavuk diyetini takip edenler, diyete daha fazla çeşitlilik kazandırmak için zaman zaman pişirme yöntemlerini değiştirilir. Tavuğu istediğiniz gibi baharatlayabilirsiniz.

  Tavuk Diyeti Ne Kadar Süre Yapılır?

  Çoğu insan hızlı kilo vermek için bir ya da iki hafta boyunca tavuk diyetine devam etse de, tavuk diyetinin ne kadar süreyle takip edileceğine dair belirli bir kılavuz yoktur.

  Tavuk Diyeti Zayıflatır mı?

  Bilim insanları doğrudan tavuk diyetini ve kilo kaybı üzerindeki etkilerini araştırmamıştır.

  Kilo vermek için tutarlı bir kalori açığı sağlamak gerekir, yani yaktığınızdan daha az kalori tüketmelisiniz.

  Bunu çeşitli şekillerde başarabilirsiniz ancak bazı insanlar tamamen tavuk diyeti gibi aşırı kısıtlayıcı beslenme şekillerine başvurur.

  Tavuğun düşük kalorili bir besin olduğu ve çoğunlukla proteinden oluştuğu göz önüne alındığında, bu diyet kilo vermeyi teşvik edebilir. Bununla birlikte, bazı ciddi yan etkilere de neden olabilir.

  Uygun bir egzersiz programı da, kilo verme rejiminin önemli bir bileşenidir.

  Son olarak, tavuk diyeti kilo vermeyi teşvik etse de, eski beslenme şeklinize döndüğünüzde kilonuzu geri almanız muhtemeldir.

  Tavuk Diyetinin Faydası Var mı?

  Tavuk diyetinin önemli bir avantajı basitliğidir. Diyet, belirli miktarda protein, karbonhidrat veya yağ yemeyi ve yediğiniz yemeği takip etmeniz gerekmez.

  Diyet, porsiyon boyutlarını da ölçmeyi gerektirmez. Araştırmalar, protein tüketmenin iştahı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, tavuk diyetinde daha az yemeye yardımcı olabilir.

  Bu nedenle, tavuk diyeti kısa bir süre için kilo vermeye hızlı bir şekilde başlanmasına yardımcı olabilir, ardından daha dengeli bir diyete geçmek gerekir.

  Bununla birlikte, bu diyetin birçok dezavantajı vardır ve kilo kaybı için en iyi diyet şekli değildir.

  Tavuk Diyetinin Zararları Nelerdir?

  Tamamen tavuk diyeti çok kısıtlayıcıdır ve birkaç önemli besin grubunu ortadan kaldırır. Bu nedenle, çok sayıda potansiyel olarak ciddi dezavantajlara sahiptir.

  Besin eksiklikleri

  Tavuk diyeti gibi mono diyet uygularken en büyük endişelerden biri besin eksikliği geliştirme riskidir.

  Besinn çeşitliliğinne sahip dengeli bir diyet uygulamak, vücudun çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm ana besin maddelerini almayı sağlamak için önemlidir.

  Tavuk, iyi bir B6 vitamini ve fosfor kaynağı olduğu kadar zengin bir protein, niasin ve selenyum kaynağıdır. Bununla birlikte, C vitamini ve folat gibi diğer bazı kritik besinlerden yoksundur.

  Birçok besinin eksikliği hızla gelişebilir. Bu nedenle, kısa bir süre için bile olsa tavuk diyeti uygulamak, ciddi bir besin eksikliği geliştirme riskine sokar.

  Bununla birlikte, önemli besin eksikliklerini önlemeye yardımcı olmak için günlük bir multivitamin alabilirsiniz.

  Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına neden olabilir

  Tamamen tavuk diyetini izlemenin potansiyel olarak ciddi bir diğer yan etkisi, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gelişimine katkıda bulunma olasılığıdır.

  Tüm besin gruplarını ortadan kaldırmak, bazı bireyler için kalıcı psikolojik etkilere neden olabilir.

  Örneğin, geleneksel beslenme şekline döndüğünüzde, tavuk dışındaki yiyecekleri yerken suçluluk veya endişe duyabilirsiniz.

  Bu, yeme bozukluğu olarak teşhis edebilecek ve düzensiz yeme davranışına neden olabilen, düzensiz yeme semptomlarından biridir.

  Kalori alımını aşırı derecede kısıtlamak, sınırlı sayıda yiyecek yemek, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak kalmak ve yiyecek esnekliğini azaltmak, düzensiz yeme davranışları olarak kabul edilir ve yeme bozukluğu geliştirme riskini artırabilir.

  Gıda ile sağlıklı bir ilişki sürdürmek için tavuk diyeti gibi oldukça kısıtlayıcı diyetlerden tamamen kaçınmak gerekir. Bunun yerine, vücudu sağlıklı bir şekilde besleyen dengeli bir beslenme düzeni daha sağlıklı olur.

  Sürdürülebilir değildir ve oldukça kısıtlayıcıdır

  Birçok insan için tavuk diyeti sürdürülemez ve sıkıcı olabilir. Monoton hale gelebilecek bu diyeti uygularken sadece tavuk tüketmekle sınırlısınızdır.

  Tavuğu baharatlamanın sonsuz gibi görünen yolları olsa da, birkaç gün tek bir gıda maddesine bağlı kaldıktan sonra, en özverili insanlar bile diyet yorgunluğu geliştirebilir.

  Ayrıca, bu diyet son derece kısıtlayıcıdır ve yüksek lifli sebzeler ve meyveler, diğer protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve daha fazlası dahil olmak üzere vücudun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu gıdaları ortadan kaldırır.

  Bu diyetin uzun süreli takip edilmesi amaçlanmasa da, birçok insan birkaç gün bile buna bağlı kalmakta zorluk çekecektir.

  Kızarmış gıda tüketimi

  Tamamen tavuk diyetini uygulayan çoğu kişi, tavuk etini pişirmeyi veya ızgara yapmayı tercih ederken, bazıları kızartmayı tercih edebilir.

  Genel besleyici bir diyetin parçası olarak ara sıra kızarmış yiyeceklerin tüketilmesi, sağlık üzerinde olumsuz etkilere sahip değildir.

  Bununla birlikte, araştırmalar, yüksek miktarda kızarmış gıda tüketmenin kalp hastalığı ve kanser gibi belirli hastalıkların riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

  Bu nedenle, tavsiye edilmeyen ve tamamen tavuktan oluşan bir beslenme şeklini seçerseniz, tavuk etini kızartmaktan kaçının. Bunun yerine kavurma veya fırınlama gibi başka bir pişirme yöntemi seçin.

  Sonuç olarak;

  Tamamen tavuk diyeti, tüm öğünler için sadece tavuk tüketilen bir beslenme şeklidir.

  Diyet kilo vermeye yardımcı olabilirken, besin eksiklikleri, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve genel olarak sürdürülemezlik gibi bazı potansiyel olarak ciddi olumsuzluklara neden olabilir.

  Kilo vermeyi hedefliyorsanız, dengeli bir kalori açığı ile dengeli bir diyet uygulayarak en sağlıklı ve uzun vadeli sonuçlar elde edersiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ