Taurin Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı | diyetz

  Taurin Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

   

  Taurin, birçok gıdada bulunan ve genellikle enerji içeceklerine eklenen bir amino asit türüdür. Taurin supplement olarak da kullanılır ve bazı araştırmacılar bunu “harika molekül” olarak adlandırırlar.

  Bu amino asitin, daha düşük bir hastalık riski ve daha iyi spor performansı gibi çeşitli sağlık yararları olduğu belirtilmektedir.

  Aynı zamanda güvenli olduğu bildirilmekte ve makul dozlarda alındığında bilinen yan etkisi olmadığı söylenmektedir.

  Bu yazıda “taurin ne demek”, “taurin ne işe yarar”, “taurin faydaları”, “taurin zararları”, “taurin içeren besinler” gibi bu amino asit hakkında bilmeniz gereken her şey açıklanmaktadır.

  Taurin nedir?

  Vücudutta doğal olarak oluşan bir amino asittir. Özellikle beyin, gözler, kalp ve kaslarda yoğunlaşır. Diğer birçok amino asidin aksine, proteinleri oluşturmak için kullanılmaz.

  Şartlı olarak esansiyel bir amino asit olarak sınıflandırılır.

  Vücudumuz bu amino asiti üretebilir ve bazı yiyeceklerde de bulunur. Fakat bazı bireyler – örneğin kalp hastalığı veya diyabet gibi spesifik hastalıkları olanlar – taurin hapı almaktan fayda sağlayabilir.

  Bu amino asitin boğa idrarından veya boğa sperminden ekstrakte edildiğine dair yanlış bir inanış vardır. İsmi, öküz ya da boğa anlamına gelen Latince “toros” kelimesinden türetilmiştir –  karışıklığın kaynağı belki bu olabilir.

   

   

  Taurin Hangi Besinlerde Bulunur?

  Taurin içeren gıdalar; et, balık ve süt gibi hayvansal gıdalardır. Taurin enerji içeceği ve sodaya eklenir, 237 ml’lik porsiyonda 600-1.000 mg kadar bulunabilir.

  Ancak, bunların içeriğinde bulunan diğer zararlı maddelerden dolayı yüksek miktarlarda soda veya enerji içeceği içmeniz tavsiye edilmez.

  Supplement ve enerji içeceklerinde kullanılan formu genellikle sentetik olarak yapılır – yani taurin hammaddesi hayvanlardan elde edilmez – veganlar için uygundur.

  Ortalama bir beslenme, günde yaklaşık 40-400 mg sağlar, ancak çalışmalar günde 400-6,000 mg kullanmaktadır.

   

  taurin ne işe yarar

   

  Taurin ne işe yarar?

  Bu amino asit birçok organda bulunur ve yararları vardır. Doğrudan rolleri arasında şunlar bulunur:

  – Hücrelerinizde doğru hidrasyon ve elektrolit dengesini sürdürmek.

  – Sindirimde önemli bir rol oynayan safra tuzlarının oluşturulması.

  – Hücrelerinizde kalsiyum gibi mineralleri düzenler.

  – Merkezi sinir sisteminin ve gözlerin genel işlevini desteklemek.

  – Bağışıklık sistemi sağlığı ve antioksidan fonksiyonunun düzenlenmesi.

   

  Şartlı olarak esansiyel bir amino asit olduğu için, sağlıklı bir birey bu temel günlük fonksiyonlar için gereken minimum miktarı üretebilir.

  Ancak nadir vakalarda daha yüksek miktarlara ihtiyaç duyulabilir, bu da bazı insanlar için (kalp veya böbrek yetmezliği olanlar gibi) ve intravenöz yolla beslenen prematüre bebekler için bu amino asiti gerekli hale getirir.

  Fetal gelişim sırasında taurin eksikliği olduğunda, beyin fonksiyon bozukluğu ve zayıf kan şekeri kontrolü gibi ciddi semptomlar gözlenmiştir.

   

   

  Taurin Faydaları

   

  Diyabetle mücadele eder

  Bu amino asit kan şekerini kontrol edebilir ve diyabetle savaşabilir. Uzun süreli takviye, diyabetik sıçanlarda, açlık kan şekeri düzeylerini, diyet veya egzersizde herhangi bir değişiklik olmaksızın azalttı.

  Açlık kan şekeri seviyeleri sağlık için çok önemlidir çünkü yüksek seviyeler tip 2 diyabet ve diğer birçok kronik hastalıkta kilit rol oynar.

  Bazı hayvan araştırmaları, takviye olarak alımının artmasının, kan şekeri düzeylerini ve insülin direncini azaltarak tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  İlginçtir ki, diyabetli insanlar daha düşük seviyelerde bu amino asite sahip olma eğilimindedirler – diyabette rol oynayabileceğinin bir başka göstergesidir.

   

   

  Kalp sağlığını geliştirir

  Bu molekül kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Kan damarı duvarlarındaki kan akışına karşı direnci azaltarak yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir.

  Ayrıca beyindeki kan basıncını arttıran sinir uyarılarını da en aza indirebilir.

  Diyabetli kişilerde yapılan iki haftalık bir çalışmada, takviyeler arter sertliğini önemli ölçüde azalttı – potansiyel olarak kalbin vücudun etrafına kan pompalamasını kolaylaştırdı.

  Kilolu insanlarda yapılan başka bir çalışmada, yedi hafta boyunca günde 3 gram supplement olarak alınması, vücut ağırlığını azaltmış ve birkaç kalp hastalığı risk faktörünü iyileştirmiştir.

  Takviyenin, iltihap ve arter kalınlaşmasını azalttığı bulunmuştur. Bu etkiler birleştirildiğinde, kalp hastalığı riski önemli ölçüde azalır.

   

   

  Egzersiz performansını artırır

  Bu amino asit ayrıca atletik performans için de faydalıdır. Hayvan çalışmalarında, taurin supplement, kasların daha fazla çalışmasına ve bu çalışmanın daha uzun sürmesine neden oldu ve kasların büzülme ve güç üretme kabiliyetini artırdı. Farelerde, bir egzersiz sırasında yorgunluğu ve kas hasarını azalttı.

  İnsan çalışmalarında, bu amino asitin yorgunluğa ve kas yanmasına neden olan atık ürünleri ortaya çıkardığı gösterilmiştir. Ayrıca kasları hücre hasarı ve oksidatif strese karşı korur.

  Dahası, egzersiz sırasında yağ yakımını artırır. İnsan çalışmaları, bu amino asiti kullanan eğitimli sporcuların, egzersiz performansını geliştirdiğini göstermektedir. Bisiklet sürenler ve koşucular daha az yorularak daha uzun mesafeler alabilmişlerdir.

  Başka bir çalışma kas hasarını azaltmada bu amino asitin rolünü desteklemektedir. Kaslara zarar veren bir halter rutinine katılan katılımcılar, daha az hasar belirteçleri ve daha az kas ağrısı yaşadılar.

  Bu performans avantajlarına ek olarak, vücudunuzun yakıt için yağ kullanımını artırarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Bisikletçilerde, 1,66 gram taurinle takviye edilenlerin yağ yakım oranı % 16 oranında artmıştır.

   

   

  Taurin Diğer Sağlık Faydaları

  Şaşırtıcı derecede geniş potansiyel sağlık faydası yelpazesine sahip olan bir moleküldür. Vücutta görme ve duyma gibi çeşitli diğer fonksiyonları iyileştirebilir.

  Bir insan çalışmasında, taurin ile takviye edilen katılımcıların % 12’si, işitme kaybıyla ilişkili olan kulaklarındaki çınlamanın tamamen ortadan kalktığını bildirdi.

  Bu amino asit, gözlerde büyük miktarlarda da bulunur; araştırma, bu seviyelerin düşmeye başladığı zaman göz problemlerinin ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Artan konsantrasyonların görme ve göz sağlığını optimize ettiği düşünülmektedir.

  Kas kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olduğu için, nöbetleri azaltabilir ve epilepsi gibi durumların tedavisine yardımcı olabilir.

  Merkezi sinir sistemini kontrol etmek ve yatıştırmak için önemli bir rol oynayan beynin GABA reseptörlerine bağlanarak çalışır.

  Son olarak, karaciğer hücrelerini serbest radikal ve toksin hasarına karşı korur. Bir çalışmada, günde üç kez alınan 2 gram taurin, oksidatif stresi azaltırken, karaciğer hasarının belirteçlerini azaltmıştır.

  Yine de bu faydaların çoğundan emin olabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Taurin Zararları

  Mevcut en iyi kanıtlara göre, bu amino asit önerilen miktarlarda kullanıldığında bir zararı yoktur. Takviyeler ile ilgili doğrudan bir sorun bulunmamakla birlikte, Avrupa’da sporcu ölümleri taurin ve kafein içeren enerji içecekleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, birkaç ülke takviyelerin satışına yasaklama veya sınırlama getirdi.

  Ancak, bu ölümlerin, büyük miktarlarda kafein veya sporcuların aldıkları diğer bazı maddelerden kaynaklanmış olabileceği de söylenmektedir.

  Çoğu amino asit bazlı takviyede olduğu gibi, taurin amino asit kullanımı böbrek sorunları olan kişilerde sorunlara neden olabilir.

   

   

  Taurin nasıl kullanılır?

  En yaygın kullanılan taurin günlük doz, 500–2,000 mg’dır. Ancak toksisitenin üst limiti çok daha yüksektir – 2,000 mg’ın üzerindeki dozlarda bile iyi tolere edildiği görülmektedir.

  Bu amino asitin güvenliği üzerine yapılan araştırmalar, günde 3.000 mg’a kadar güvenli olduğunu göstermektedir.

  Doğal olarak et, süt ve balıklardan elde edilebilen bu amino asiti, çoğu insan yukarıda belirtilen çalışmalarda kullanılan dozlarını tüketmez.

   

  Sonuç olarak;

  Bazı araştırmacılar taurin‘i “harika molekül” olarak adlandırırlar çünkü takviyeleri birçok potansiyel sağlık ve performans yararı sağlar.

  Sağlığınızı geliştirmek veya spor performansınızı optimize etmek istiyorsanız, taurin kullanabilirsiniz ancak her zaman doğal yollardan elde edilenin en iyisi olduğunu unutmayın ve herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ