Tatlı Patates Besin Değeri | diyetz

  Tatlı Patates Besin Değeri

   

   

  Tatlı patates, yer altı yumrusudur. Bilimsel olarak “Ipomoea batataları” olarak bilinen bir bitkinin kökeninde yetişir.

   

  Beta-karoten adı verilen, özellikle de çocuklarda, A vitamininin kan düzeylerini yükseltmede çok etkili olan bir antioksidan açısından zengindir.

   

  Tatlı patates, besleyici, lif bakımından zengindir ve lezzetli bir tada sahiptir. Tatlı patates çeşitli şekillerde tüketilebilir ancak genellikle haşlanmış, fırınlanmış, buğulanmış veya kızartılmış olarak yenebilir.

   

  Tatlı patatesin en sık rastlanan rengi turuncu olup beyaz, kırmızı, pembe, sarı ve mor gibi diğer renklerde bulunur.

   

   

  Besin Profili

  Çiğ tatlı patates su (% 77), karbonhidrat (% 20.1), protein (% 1.6), lif (% 3) içerir ve bunların yanında neredeyse hiç yağ içermez.

   

  Aşağıdaki tablo tatlı patatesteki besin maddeleri hakkında bilgi içermektedir.

   

  Besin Değerleri: Tatlı Patates, Çiğ – 100 gram

   

  Miktar

  Kalori

  86

  Su

  % 77

  Protein

  1,6 g

  Karbonhidrat

  20.1 g

  Şeker

  4.2 g

  Lif

  3 g

  Yağ

  0.1 g

  Doymuş

  0.02 g

  Tekli doymamış

  0 g

  Çoklu doymamış

  0.01 g

  Omega-3

  0 g

  Omega-6

  0.01 g

  Trans yağ

  ~

   

   

   

   

  Karbonhidrat

  Orta boy bir tatlı patates (haşlanmış, kabuksuz) 27 gram karbonhidrat içerir. Ana bileşenler , karbonhidrat içeriğinin % 53’ünü oluşturan nişasta olarak adlandırılan kompleks karbonhidratlardır.

   

  Daha sonra glikoz, fruktoz , sukroz ve maltoz gibi basit şekerler, karbonhidrat içeriğinin % 32’sini oluşturur.

   

  Glisemik indeks, bir yemekten sonra kan şekeri değerlerinin ne kadar hızlı yükseldiğinin bir ölçüsüdür. Tatlı patatesin orta ila yüksek glisemik indeksi 44-96 arasında değişir.

   

  Tatlı patetesin nispeten yüksek glisemik indeksi göz önüne alındığında, tek bir yemekte büyük miktarlar şeker hastaları için uygun olmayabilir.

   

  Tatlı patatesi pişirme, glisemik indeksini düşürür.

   

   

  Nişasta

  Nişasta, genellikle sindirim sırasında özelliklerine göre 3 farklı kategoriye ayrılır.

   

  Tatlı patatesin nişasta oranı aşağıdaki gibidir.

   

  • Hızla sindirilmiş nişasta (% 80) hızlı bir şekilde parçalanır ve emilir, böylece glisemik indeks değeri artar.
  • Yavaş sindirilmiş nişasta (% 9) daha yavaş parçalanır ve kan şekeri seviyelerinde daha düşük bir yükselmeye neden olur.
  • Dirençli nişasta (% 12) sindirimden kurtulur ve lif gibi davranarak, bağırsak bakterilerini besler. Dirençli nişasta miktarı tatlı patatesi pişirip soğuttuktan sonra biraz artabilir.

   

   

  Lif

  Pişmiş tatlı patates lif bakımından nispeten yüksektir, orta boy tatlı patates 3.8 gram lif içerir.

   

  Lifin her ikisi de pektin biçiminde çözünür (% 15-23) ve selüloz, hemiselüloz ve lignin formunda çözünmez (% 77-85).

   

  Pektin gibi çözünür lifler, şekerin ve nişastanın sindirimini yavaşlatarak tokluk artışı, besin alımını azaltma ve kan şekeri artışını azaltabilir.

   

  Çözünmeyen lifler, diyabet riski ve gut sağlığının iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

   

   

  Protein

  Orta büyüklükte bir tatlı patates, nispeten düşük 2 gram protein içermektedir. Tatlı patates, toplam proteinlerin % 80’inden fazlasını oluşturan, sporaminler adı verilen benzersiz proteinler içerir.

   

  Son araştırmalar, bu proteinlerin antioksidan özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Protein oranı nispeten düşük olmasına rağmen tatlı patates birçok gelişmekte olan ülkede önemli bir protein kaynağıdır.

   

   

  Vitaminler ve Mineraller

  Tatlı patates pek çok vitamin ve mineral açısından zengindir ve mükemmel bir beta-karoten, C vitamini ve potasyum kaynağıdır.

   

  Aşağıda tatlı patateste en bol bulunan vitamin ve mineraller listelenmiştir:

   

  A vitamini: Tatlı patates, vücutta A vitamini haline dönüşen beta-karoten bakımından zengindir. Tavsiye edilen günlük A vitamini miktarı sadece 100 gram tatlı patatesten elde edilebilir.

   

  C Vitamini: Ortak bir soğuk algınlığı süresini azaltabilen ve cildin sağlığını iyileştiren bir antioksidandır.

   

  Potasyum: Kan basıncı kontrolü için önemli olan bu mineral kalp hastalığı riskini azaltabilir.

   

  Manganez: Büyüme, gelişme ve metabolizma için önemli olan bir iz mineralidir.

   

  B6 Vitamini: Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli rol oynar.

   

  B5 Vitamini: Pantotenik asit olarak da bilinen bu vitamin neredeyse tüm gıdalarda bir dereceye kadar bulunur.

   

  E Vitamini: Vücudun oksidatif hasarlara karşı korunmasına yardımcı olan güçlü bir yağda çözünür antioksidandır.

   

   

  Diğer Bitki Bileşikleri

  Diğer bütün bitki gıdaları gibi, tatlı patates de sağlığınızı etkileyebilecek çeşitli bitki bileşiklerini içerir. Tatlı patatesin antioksidan etkisi etinin renk yoğunluğuyla birlikte artar.

   

  Mor, turuncu ve kırmızı tatlı patates gibi renkli çeşitler en yüksek antioksidan seviyesine sahiptir.

   

  Beta-karoten: Vücudun A vitamini haline dönüştürülmüş bir antioksidan karotenoiddir. Yemeğe yağ ilavesi emilimini artırabilir.

   

  Klorojenik asit: Tatlı patateste en çok bulunan polifenol antioksidanıdır.

   

  Antosiyaninler: Mor tatlı patates, güçlü antioksidan özelliklere sahip antosiyaninler bakımından zengindir.

   

  Coumarinler : Tatlı patates, hayvan pili ve hücre çalışmalarında HIV virüsünün çoğalmasını önlemeye yardımcı olan küçük miktarlarda esculetin, skopoletin ve umbelliferon içerir.

   

  Tatlı patatesi pişirme sonrası C vitamini ve bazı antioksidanların emiliminde artış olurken diğer bitki bileşiklerinin seviyeleri hafifçe azalabilir.

   

   

  Tatlı Patates ve Normal Patatesler

  Sağlık açısında her ikisini de karşılaştıralım. İki tür patates de (haşlanmış, kabuksuz) benzer miktarda su, karbonhidrat, yağ ve protein içerir.

   

  Tatlı patates, hem şekeri hem de lifi yüksek miktarda içerir ve bazen glisemik indeksi daha düşüktür. Bunun nedeni, kompleks nişasta ve çözünür lif içeriğinin bir sonucu olarak şekerin yavaş emilmesidir.

   

  Her ikisi de iyi C vitamini ve potasyum kaynaklarıdır ancak tatlı patates mükemmel miktarda A vitamini sağlar. Normal patates daha doyurucu olabilir ancak büyük miktarlarda zararlı olabilecek glikoalkaloidler de içerir.

   

  Sonuç olarak, tatlı patatesin glisemik indeksi daha düşüktür, daha iyi bir lif kaynağıdır ve normal patatese kıyasla benzer veya biraz daha yüksek vitamin ve mineral seviyeleri (özellikle vitamin A) sağlar.

   

  Buna göre, tatlı patates ikisi arasında en sağlıklı tercihidir.

   

   

   

  Tatlı Patatesin Sağlık Faydaları

   

  Tatlı patates tüketimi iyi sağlık ve beslenme durumuyla ilişkilendirilmiştir.

   

  Tatlı patates esas olarak A vitamini eksikliği, kan şekeri regülasyonu ve antioksidan aktivite ile bağlantılı olarak incelenmiştir.

   

   

  A Vitamini eksikliğinin önlenmesi

  A Vitamini vücudunuzda önemli bir rol oynamaktadır ve bu temel besin maddesindeki yetersizlik birçok gelişmekte olan ülkede önemli bir halk sağlığı sorunudur.

   

  Eksiklik, gözlerde geçici ve kalıcı hasarlara neden olabilir ve hatta körlüğe bile neden olabilir. Ayrıca, özellikle çocuklarda ve gebe ve emziren kadınlarda bağışıklık fonksiyonunu baskılayabilir ve mortaliteyi artırabilir.

   

  Tatlı patates, vücudunuzda vitamin A’ya dönüştürülmüş oldukça biyolojik olarak elde edilebilen beta-karotenin mükemmel bir kaynağıdır.

   

  Tatlı patatesin sarı veya turuncu renginin yoğunluğu doğrudan beta-karoten içeriğine bağlıdır.

   

  Turuncu tatlı patatesin, oldukça biyolojik olarak elde edilebilen “trans” çeşitli beta-karoten içerdiği için, diğer beta-karoten kaynaklarla karşılaştırıldığında, A vitamininin kan düzeylerini yükseltmek için üstün bir yeteneği olduğu belirtilmektedir.

   

   

  Kan Şekerinin Düzenlemesi

  Kan şekeri seviyelerinde dengesizlik ve insülin sekresyonu diyabetin temel özelliklerini oluşturur. Beyaz ten ve etten (Caiapo) oluşan belirli bir tipte tatlı patatesin, tip 2 diyabetli bireylerde diyabetik semptomları iyileştirdiği öne sürülmüştür.

   

  Caiapo tatlı patates, açlık kan şekeri ve LDL kolesterol düzeylerini düşürebilir, aynı zamanda insülin duyarlılığını artırabilir. Ancak, mevcut veriler tip 2 diyabet tedavisinde tatlı patatesin etkinliğini kanıtlamak için yetersizdir. Daha fazla insan araştırması gerekiyor.

   

   

  Azalmış Oksidatif Hasar ve Kanser Riski

  Hücrelere oksidatif hasar genellikle, hücrelerin normal sınırlarının ötesinde ve diğer dokulara büyüdüğü olumsuz bir durum olan artmış kanser riski ile ilişkilendirilir.

   

  Karotenoidler gibi antioksidanlar açısından zengin beslenme, mide, böbrek ve göğüs kanseri riskini azaltmaktadır.

   

  Araştırmalar, tatlı patatesin, kanser riskini artırabilecek zararlı maddeler olan serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü antioksidanlar içerdiğini gösteriyor. Mor patates en yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir.

   

  Mor tatlı patatesin antioksidan aktivitesinin belirli bir yaban mersini çeşidine göre 3 kat fazla olduğu ancak antioksidanlarda yaban mersininin aşırı derecede yüksek olduğu düşünülmektedir.

   

   

  Yan Etkiler ve Bireysel Kaygılar

  Tatlı patates çoğu insanda iyi tolere edilmektedir. Ancak, böbrek taşı oluşumuna yatkın insanlarda sorunlara neden olabilecek, oksalat denilen maddelerde oldukça yüksek olduğu düşünülmektedir.

   

  Sonuç olarak;

  Tatlı patates, genellikle turuncu olan yer altı yumrusudur ancak diğer renklerde (mor gibi) çeşitleri de mevcuttur.

   

  Bunlar, vitamin A’nın (beta-karoten şeklinde) yanı sıra birçok vitamin, mineral ve bitki bileşikleri için mükemmel kaynaklardır.

   

  Tatlı patatesin iyileştirilmiş kan şekeri regülasyonu, gelişmiş A vitamini statüsü ve çeşitli kanser türlerinin azaltılmış riski gibi birçok sağlık faydası vardır.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ