Tatlı Krizlerini Bastırabilecek Gıdalar | diyetz

Tatlı Krizlerini Bastırabilecek Gıdalar

 

 

Tatlı krizleri olarak tabir edilen şekerli gıdalara aşırı istek durumu, özellikle kadınlarda oldukça yaygındır. Tatlı krizi yaşayan kişiler, tatlı bir şeyler yemek için güçlü bir dürtü hissederler ve kendilerini yiyecek bir şeyler ararken bulurlar.

 

Bu , düzenli olarak devam ettiğinde aşırı yemeye ve fazla kalori tüketilmesine yol açabilir. Şans eseri, kenarı kaldırmak için yapabileceğiniz şeyler var.

 

Şeker isteğinizi azaltıp tatlı krizleriyle savaşmanıza yardımcı olacak bazı gıdalar vardır. İşte bu gıdalar…

 

 

 

Meyve

Çoğu kişi tatlı yemek istediğinde çikolata gibi yüksek yağlı ve şekerli gıdalar tüketir. Ancak, tatlı krizi anında abur cubur yerine meyve tüketmek, ihtiyaç duyduğunuz şekeri karşılar ve isteğinizi köreltmenize yardımcı olur.

 

Meyveler doğal olarak tatlıdır aynı zamanda, vücut fonksiyonlarınızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmenize olanak tanıyan yararlı bitki bileşikleri ve lifleri içerir.

 

Tatlı krizi anında üzüm gibi yüksek oranda şeker içeren meyveleri tercih edebilirsiniz. Eğer açlığınızda varsa meyveleri yoğurdun içine katarak tüketebilirsiniz.

 

 

 

 

Çilek

Çilek, şeker isteğini durdurmak için mükemmel, besleyici bir seçimdir. Çilek bitki bileşikleri bakımından zengindir ve güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

Bu, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkların risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

 

 

 

Bitter Çikolata

Çikolata, insanların tatlı krizi anında en çok istek duydukları gıdalardan biridir. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir. Kendinizde çikolata isteği fark ettiyseniz, bitter çikolata tercih ederek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

 

Bitter çikolata,% 70’den fazla kakao içeren çikolatadır. Aynı zamanda, polifenoller olarak bilinen sağlıklı bitki bileşiklerini içerir.

 

Bazı çalışmalar, bu polifenollerin antioksidan ve anti-inflamatuar etkilerinin kalp sağlığının belirteçlerini iyileştirmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Normal çikolata gibi, bitter çikolata da şeker ve yağ içerir, bu nedenle aşırıya kaçmamak gerekir.

 

 

 

Chia Tohumu

Chia tohumu, omega-3 yağ asitleri, çözünür diyet lifi ve bazı sağlıklı bitki bileşikleri de dahil olmak üzere birçok önemli besleyici maddelerin iyi bir kaynağıdır. Çözünür lif, chia tohumlarının yaklaşık % 40’ını oluşturmaktadır.

 

Bu tür lifler, suyu kolayca emer ve bağırsağınızda bir jöle benzeri madde oluşturacak şekilde şişer ve böylece daha uzun tok hissetmenizi ve şeker isteğinizi önlemenizi sağlar.

 

 

 

Şekersiz Sakız

Sakız, şeker isteğinizi kontrol etmek için harika bir yoldur. Yapay tatlandırıcılarla yapılan sakız, az kalorilidir ve şeker içermez.

 

Sonuçlar karışık olmasına rağmen, bazı araştırmalar sakız çiğnemenin günün ilerleyen saatlerinde açlık ve şeker isteğinin bastırılmasına ve karbonhidratlı yiyeceklerin daha az tüketilmesine yardımcı olabileceğini buldu.

 

Şeker dürtüsüne karşı koymanıza yardımcı olmanın yanı sıra, yemekten sonra sakız çiğnemek dişleriniz için de iyidir.

 

 

 

Baklagiller

Mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagiller, bitkisel temelli lif ve protein kaynaklarıdır. 1 bardak (198 gram) mercimek, 18 gram protein ve 16 gram lif sağlar.

 

Her iki besin de tokluk duygularını artırmaktadır. Dolayısıyla, baklagil tüketimi daha tok hissetmenize ve açlıktan etkilenen şeker isteğinizş azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

Yoğurt

Yoğurt, protein açısından zengindir ve kalsiyum açısından zengin sağlıklı bir atıştırmalıktır. Buna ek olarak, bazı araştırmalar, yoğurtun iştahınızı düzenlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olmak için iyi bir atıştırmalık olabileceğini öne sürdü.

 

Yoğurt için en sağlıklı seçenek, canlı kültürleri içeren ve şekersiz olanlardır.

 

 

 

Hurma

Hurma, palmiye ağacının kurutulmuş meyvesidir. Çok besleyici ve çok tatlıdırlar. Kurutulmuş olmalarına rağmen, lif, potasyum, demir ve yararlı bitki bileşiklerinde mükemmel bir kaynaktırlar.

 

Hurmayı badem ve fındık gibi kuruyemişlerle birlikte tüketebilirsiniz. Ancak hurmanın çok tatlı olduğunu unutmayın ve bir defada üç hurmadan fazlasını tüketmemeye özen gösterin.

 

 

 

Tatlı Patates

Tatlı patatesler besleyici, tatlı ve çok dolgundur. Çoğunlukla karbonhidrat içerir, aynı zamanda lif ve A vitamini, C vitamini ve potasyum da dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir. Bazı insanlar, gün boyunca yeterince yemek yemediği için şeker isteği yaşarlar.

 

Yemeklerinize tatlı patates gibi bir karbonhidrat kaynağı dahil etmek, yemeklerinizi dengeli hale getirerek tatlı krizleriyle başa çıkmanızı sağlar.

 

 

 

Et, Tavuk ve Balık

Yemeklerinize et, kümes hayvanları veya balık gibi bir protein kaynağı dahil etmek, şeker isteğinizi önlemeye yardımcı olabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, yeterli miktarda protein yemek, istek ve ağırlıklarınızı yönetmek için çok önemlidir.

 

Bir çalışmada, katılımcılar kalorilerinin % 25’ini proteinden tükettikleri bir kilo kaybı diyetini izlediklerinde, yiyecek istekleri % 60 oranında azaldı ve gece yarısı atıştırma isteği yarısı kadar kesildi.

 

Dolayısıyla bir diyet yapıyorsanız ve çok fazla şeker isteği yaşıyorsanız, yemeklerinize et, kümes hayvanları veya balık gibi bir protein kaynağı eklemelisiniz.

 

 

 

Smoothie

Tatlı bir şey için istek duyuyorsanız ve hızlı bir şekilde atıştırmaya ihtiyacınız varsa, smoothieler mükemmel bir seçenek olabilir. Meyvelerin tatlılığı, yoğurdun tok tutma etkileri ile birleşince, faydalı bir besin maddesi sağlanırken tatlı krizinizi de köreltir. Smoothie yapmak için meyve sularını değil meyveleri kullanın böylece sağlıklı miktarda lif alabilirsiniz.

 

 

 

Kuru Erik

Kuru erik tıpkı hurma gibi, lif ve besin maddeleri ile doludur ve çok tatlıdır. Yani tatlı krizleri esnasında şeker isteğinizi karşılayabilecek sağlıklı bir alternatiftir.

 

Yüksek lif içeriği ve doğal olarak oluşan sorbitol de kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Sorbitol doğal olarak oluşan bir şeker alkolü olup tatlı tadına sahiptir ancak bağırsağınızda yavaş emilir.

 

 

 

Yumurta

Yumurta, iştahınızı ve isteğinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek başka bir yüksek proteinli besindir.

 

Araştırmalar, yumurta gibi yüksek proteinli gıdalarla kahvaltı yapmanın, açlığı azaltabileceğini ve gün içinde daha az yemek yemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Bunun nedeni kısmen, yüksek proteinli bir kahvaltının, ghrelin açlık hormonunu baskı altına aldığı ve peptid YY (PYY) ve glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) de dahil olmak üzere tokluk hissettiren hormonların bir kısmını arttırması olabilir.

 

 

 

Kuru Meyve ve Kuruyemiş

Kuru meyve ve kuruyemiş karışımı tatlı krizlerinizle başa çıkmak için iyi seçeneklerden biridir. Kuru meyvenin tatlılığı şeker isteğinizi köreltmenize yardımcı olabilir.

 

Kuruyemişler sağlıklı katı yağ, protein, lif ve bitki bileşiklerini içerir. Onları yemek , kalp rahatsızlığı ve diyabet için geliştirilmiş risk faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi sağlık faydası içerir.

 

Böyle bir karışım, tatlı isteğinizi geçiştirirken aynı zamanda da besleyici olur. Ancak kuru meyve ve kuruyemişlerin kalorilerinin çok yüksek olduğunu unutmayın ve dikkatli tüketin.

 

 

 

Fermente Gıdalar

Yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar yararlı bakterilerin kaynağıdır. Bu gıdalardaki faydalı bakteriler, bağırsakta “iyi” bakterilerin dengesini korumaya ve hastalık yaratan bakteri sayısını azaltmaya yardımcı olur.

 

Aslında, bağırsaktaki bakteriler vücudunuzdaki süreçlerin birçoğuyla da bağlantılıdır ve ürettikleri bileşikler ve hormonlar aracılığıyla beyninize hükmeder.

 

Bu, bağırsak bakterilerinin yiyecek alımınızı çeşitli şekillerde etkilemesini mümkün kılar. Bu bileşiklerin bazıları, açlığınızı veya vücudunuzdaki tokluk hormonlarını taklit edebilir, bu da iştahınızı ve beslenme isteğinizi etkiler.

 

Bu nedenle, fermente edilmiş yiyeceklerin tüketilmesi, bağısak sağlığını korurken, yiyecek isteklerinizi de önleyebilir.

 

Ancak, şimdiye kadar yapılan herhangi bir çalışmada, fermente gıdaların yeme isteği üzerine etkileri araştırılmamıştır ve daha fazla araştırma gerekmektedir.

 

 

 

Tam Tahıllar

Tam tahıllar lif bakımından yüksektir ve B vitaminleri, magnezyum, demir, fosfor, manganez ve selenyum gibi besleyici maddeler içerir.

 

Tam tahıl yemek daha uzun, daha sağlıklı bir yaşamla bağlantılıdır ve yüksek lif içeriği aynı zamanda kendinizi tok hissetmenize yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

 

Tam tahıllar, bağırsakta Bifidobakteriler , Laktobasiller ve Bakteroidezler gibi yararlı bakterilerin büyümesini de teşvik edebilir.

 

 

 

Sebzeler

Yemek yediğinizde ya da bir tatlı isteği yaşadığınızda sebze yemekleri tatmin edici olmayabilir; ancak bunları düzenli olarak tüketmek fayda Sağlayabilir.

 

Sebzeler yüksek lif oranına sahiptir ve düşük kalorilerdedir. Ayrıca çok miktarda faydalı besin maddesi ve bitki bileşiği içerirler.

 

Daha fazla sebze yemek muhtemelen sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir ve kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalık riskini düşürür. Sebze tüketimi, gün boyunca daha fazla tok hissetmenize yardımcı olan harika bir yoldur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ