Tatlı Krizini ne Bastırır? Tatlı İsteğini Kesen Gıdalar

 

Tatlı krizi olarak da tabir edilen şekerli yiyeceklere aşırı istek duymak, özellikle kadınlarda oldukça yaygın rastlanan bir durumdur.

Tatlı krizi yaşayan kişiler, tatlı bir şeyler yemek için güçlü bir dürtü hisseder ve kendilerini yiyecek bir şeyler aranırken bulurlar.

Bu durum, düzenli olarak devam ettiğinde aşırı yemeye ve fazla kalori tüketmeye neden olabilir. Tatlı isteğini azaltarak, tatlı krizlerini önlemenin bir yolu var mı?

İşte şeker isteğini azaltıp, tatlı krizleriyle savaşmaya yardımcı olacak yiyecekler…

Tatlı Krizini Önleyen Yiyecekler

Meyveler

tatlı krizi neden olur

Çoğu kişi tatlı yemek istediğinde çikolata gibi yüksek yağlı ve şekerli gıdalara yönelir. Ancak, tatlı krizi anında abur cubur yerine meyve tüketmek, ihtiyaç duyduğunuz şekeri karşılar ve isteğinizi köreltmeye yardımcı olur.

Meyveler doğal olarak tatlıdır aynı zamanda, vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmeye olanak tanıyan yararlı bitki bileşikleri ve lif içerir.

Tatlı krizi anında üzüm gibi yüksek oranda şeker içeren meyveleri tercih edebilirsiniz. Eğer açlığınız varsa meyveleri yoğurdun içine katarak tüketebilirsiniz.

Çilek

Çilek, şeker isteğini kesmek için mükemmel besleyici bir meyvedir. Çilek bitki bileşikleri bakımından zengindir ve güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Bu, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkların risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

siyah çikolata

Bitter Çikolata

Çikolata, insanların tatlı krizi anında en çok istek duydukları yiyeceklerden biridir. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir.

Kendinizde çikolata isteği fark ettiyseniz, bitter çikolata tercih ederek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Bitter çikolata,% 70’den fazla kakao içeren çikolata çeşididir. Aynı zamanda, polifenoller olarak bilinen sağlıklı bitki bileşikleri içerir.

Bazı çalışmalar, bu polifenollerin antioksidan ve anti-inflamatuar etkilerinin kalp sağlığının belirteçlerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Normal çikolata gibi, bitter çikolata da şeker ve yağ içerir, kalorisi yüksektir, bu nedenle aşırıya kaçmadan ılımlı tüketmek gerekir.

zayıflamak için chia tohumu nasıl tüketilir

Chia Tohumu

Chia tohumu, omega 3 yağ asitleri, çözünür diyet lifi ve bazı sağlıklı bitki bileşikleri de dahil olmak üzere birçok önemli besleyici maddelerin zengin bir kaynağıdır.

Çözünür lif, chia tohumunun yaklaşık % 40’ını oluşturmaktadır.

Bu tür lif, suyu kolayca emer ve bağırsakta bir jöle benzeri madde oluşturacak şekilde şişer ve böylece daha uzun tok hissetmeye yardımcı olarak, şeker isteğini keser.

Şekersiz Sakız

Sakız, şeker isteğini kontrol etmek için harika bir yoldur. Yapay tatlandırıcılarla yapılan sakız, az kalorilidir ve şeker içermez.

Sonuçlar karışık olmasına rağmen, bazı araştırmalar sakız çiğnemenin günün ilerleyen saatlerinde açlık ve şeker isteğinin bastırılmasına ve karbonhidratlı yiyeceklerin daha az tüketilmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Tatlı isteğini bastırmaya yardımcı olmanın yanı sıra, yemekten sonra sakız çiğnemek diş sağlığı için de faydalıdır.

baklagiller besin değeri

Baklagiller

Mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagiller, bitkisel temelli lif ve protein kaynaklarıdır. 1 bardak (198 gram) mercimek, 18 gram protein ve 16 gram lif sağlar.

Her iki besin de tokluk duygularını artırmaktadır. Dolayısıyla, baklagil tüketimi daha tok hissetmeye ve açlık nedeniyle oluşan tatlı isteğini bastırmaya yardımcı olabilir.

Yoğurt

Yoğurt, protein açısından zengindir ve kalsiyum açısından zengin sağlıklı bir atıştırmalıktır. 

Buna ek olarak, bazı araştırmalar, yoğurdun iştahı düzenlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olmak için iyi bir atıştırmalık olabileceğini öne sürmektedir.

Yoğurt için en sağlıklı seçenek, canlı kültür içeren ve şekersiz seçeneklerdir.

Hurma

Hurma, palmiye ağacının kurutulmuş meyvesidir. Çok besleyici ve çok tatlıdır. Kurutulmuş olmasına rağmen, lif, potasyum, demir ve yararlı bitki bileşikleri bakımından mükemmel bir kaynaktır.

Hurmayı badem ve fındık gibi kuruyemişlerle birlikte tüketebilirsiniz. Ancak hurmanın çok tatlı olduğunu unutmayın ve bir defada üç hurmadan fazlasını yememeye özen gösterin.

tatlı patatesin faydaları nelerdir

Tatlı Patates

Tatlı patates besleyici, tatlı ve tok tutan bir yiyecektir. Çoğunlukla karbonhidrat içerir, aynı zamanda lif ve A vitamini, C vitamini ve potasyum da dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir. 

Bazı insanlar, gün boyunca yeterince yemek yemediği için tatlı krizi yaşayabilir.

Ana öğünlerin birinde, tatlı patates gibi karbonhidrat kaynağı bir yiyecek, yemekleri dengeli hale getirerek tatlı kriziyle başa çıkmaya yardımcı olur.

Et, Tavuk ve Balık

Öğünlerde kırmızı et, kümes hayvanları veya balık gibi bir protein kaynağı yemek, tatlı isteğini önlemeye yardımcı olacaktır. 

Yeterli miktarda protein yemek, kilo vermek ve kilo korumak için de çok önemlidir.

Bir çalışmada, katılımcılar kalorilerinin % 25’ini proteinden tükettikleri bir kilo kaybı diyetini izlediklerinde, yiyecek istekleri % 60 oranında azaldı ve gece yarısı atıştırma isteği yarı yarıya azaldı.

Diyette tatlı isteği oluşuyorsa, öğünlerde kırmızı et, kümes hayvanları veya balık gibi bir protein kaynağı tüketin.

smoothie içecek nedir

Smoothie

Eliniz ayağınız titreyecek kadar tatlı krizi yaşıyor ve hızlı bir bir şekilde atıştırmaya ihtiyaç duyuyorsanız, smoothieler kurtarıcı olabilir. 

Meyvelerin tatlılığı, yoğurdun tok tutma etkisi ile birleşince, faydalı bir besin maddesi sağlanırken tatlı isteği de azalmış olur. 

Smoothie yapmak için meyve sularını değil meyveleri kullanın böylece sağlıklı miktarda lif alabilirsiniz.

Kuru Erik

Kuru erik tıpkı hurma gibi, lif ve besin maddeleri ile doludur ve çok tatlıdır. Tatlı krizi anında şeker isteğini karşılayabilecek sağlıklı bir alternatiftir.

Yüksek lif içeriği ve doğal olarak oluşan sorbitol de kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Sorbitol doğal olarak oluşan bir şeker alkolü olup tatlıdır ve bağırsakta yavaş emilir.

yumurtanın yararları

Yumurta

Yumurta, iştahı ve tatlı isteğini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek başka bir yüksek proteinli besindir.

Araştırmalar, yumurta gibi yüksek proteinli gıdalarla kahvaltı yapmanın, açlığı azalttığını ve gün içinde daha az yemek yemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Bunun nedeni kısmen, yüksek proteinli bir kahvaltının, ghrelin açlık hormonunu baskı altına aldığı ve peptid YY (PYY) ve glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) de dahil olmak üzere tokluk hissettiren hormonların salınımını artırması olabilir.

Kuru Meyve ve Kuruyemiş

Kuru meyve ve kuruyemiş karışımı tatlı krizleriyle başa çıkmak için iyi seçeneklerdir. Kuru meyvenin tatlılığı tatlı isteğini köreltmeye yardımcı olabilir.

Kuruyemişler sağlıklı yağlar, protein, lif ve bitki bileşikleri içerir. Bu sağlıklı besinleri yemek, kalp rahatsızlığı ve diyabet için geliştirilmiş risk faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi fayda sağlar.

Böyle bir karışım, tatlı isteğini geçiştirirken aynı zamanda da besleyici olur. Ancak kuru meyve ve kuruyemişlerin kalorilerinin çok yüksek olduğunu unutmayın ve fazla kaçırmayın.

lahana turşusu mideye iyi gelirmi

Fermente Gıdalar

Yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar yararlı bakterilerin kaynağıdır. Bu gıdalardaki faydalı bakteriler, bağırsakta “iyi” bakterilerin dengesini korumaya ve hastalık yaratan bakteri sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Aslında, bağırsaktaki bakteriler vücudumuzdaki süreçlerin birçoğuyla da bağlantılıdır ve ürettikleri bileşikler ve hormonlar aracılığıyla beynimize hükmederler.

Bu, bağırsak bakterilerinin yiyecek tüketimini çeşitli şekillerde etkilemesini mümkün kılar. Bu bileşiklerin bazıları, açlığı veya vücudumuzdaki tokluk hormonlarını taklit edebilir, bu da iştahı ve yiyecek isteğini etkiler.

Bu nedenle, fermente edilmiş yiyeceklerin tüketilmesi, bağırsak sağlığını korurken, tatlı isteğini de önleyebilir.

Ancak, şimdiye kadar yapılan herhangi bir çalışmada, fermente gıdaların yeme isteği üzerine etkileri araştırılmamıştır ve bu konuda daha fazla araştırma gerekmektedir.

tam tahıllı besinler nelerdir

Tam Tahıllar

Tam tahıllar lif bakımından yüksektir ve B vitaminleri, magnezyum, demir, fosfor, manganez ve selenyum gibi besleyici maddeler içerir.

Tam tahıl yemek daha uzun, daha sağlıklı bir yaşamla bağlantılıdır ve yüksek lif içeriği aynı zamanda kendinizi tok hissetmeye yardımcı olabilir.

Tam tahıllar, bağırsakta Bifidobakteriler, Laktobasiller ve Bakteroidezler gibi yararlı bakterilerin büyümesini de teşvik edebilir.

Sebzeler

Yemek yediğinizde ya da bir tatlı krizi sırasında sebze yemek, tatmin edici olmayabilir; ancak bunları düzenli olarak tüketmek sağlığa pek çok fayda sağlar.

Sebzeler yüksek lif oranına sahiptir ve düşük kalorilidir. Ayrıca çok miktarda faydalı besin maddesi ve bitki bileşiği içerirler.

Daha fazla sebze yemek muhtemelen sağlık için en faydalı şeylerden biridir ve kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalıkların riskini düşürür. Sebze tüketimi, gün boyunca daha fazla tok hissetmeye yardımcı olur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ