Kilo Veriyorum Ama Neden Tartıda Fazla Çıkıyorum? | diyetz

  Kilo Veriyorum Ama Neden Tartıda Fazla Çıkıyorum?

   

  Tartı Bazen Yalan Söyler

  Sayı bağımlısı bir dünyada yaşıyoruz. Yenilen gıdalar, bebeğin uyku düzeni, attığı adımlar gibi küçük değişiklikleri kaydedip, ona göre analiz yapıyoruz. Bu tür ölçümler bazı durumlarda işe yaramaz ve tamamen gereksizdir.

  Takıntılı insanlar kilo vermeye çalıştıklarında sürekli tartının üzerine çıkıp, en ufak hareketlilikte sevinip, üzülebiliyorlar. Görmeyi bekledikleri sayıları göremediklerinde, zayıflayamadıklarını düşünüp, kilo vermekten vazgeçmeye kadar gidebiliyorlar. Ardından “Diyet yaptığım halde neden kilo veremiyorum?” diye kara kara düşünmeye başlıyorlar. 

  Tartı doğru kullanılmadığında size yalan söyler. Tartının ne zaman doğru söylediğini anlamak için kendinize aşağıdaki soruları sorun.

   

  tartıda fazla çıkıyorum

   

  Saat kaç?

  Kilo takibini doğru yapmak için rutin olarak aynı zamanda tartıya çıkmanız gerekir. Gün boyunca sürekli tartılmak doğru değildir, çünkü gün içinde tartıda birçok faktöre bağlı olarak dalgalanmalar olur. Kendinize bir zaman belirleyin. Her gün veya her hafta aynı zamanda kilonuzu ölçün.

   

   

  Yakınlarda seyahat ettim mi?

  Uzun bir otobüs, otomobil, tren veya uçak yolculuğunda vücudunuzda ödem oluşur. Fazla oturma, basınç değişikliği hatta yerel hava şartları gibi durumlar sonucunda oluşan ödem, tartıya fazla kilo olarak yansır.

   

   

  Hava sıcak mı?

  Havanın sıcak ve nemli olduğu durumlarda, vücudunuzda şişkinlik oluşur. Böyle havalarda vücutta fazladan su tutulur ve tartıda kilo almış gibi görünür.

   

   

  Sadece yedim mi?

  Diyette liste dışına çıkıp fazla yediyseniz, bir de yanında alkollü veya gazlı içecekler tükettiyseniz, tartıda büyük bir değişim olacaktır.

   

   

  Ne giyiyorum?

  Tartılırken en sık göz ardı edilen durum budur. İnsanlarla dolu bir ortamda olmadığınız sürece çıplak tartılın. Ya da her tartıldığınızda aynı kıyafetlerle tartılın.

   

   

  Tuvalete çıktım mı?

  Tuvalete gittikten sonra kendinizde hiç hafifleme hissettiğiniz oldu mu? Vücut bağırsak hareketliliğinden sonra rahatlar ve birkaç yüz gram kaybeder. Bunun için sabah tuvalete gittikten sonra tartılmak en iyisidir.

   

   

  Spor yaptım mı?

  Vücut; yürüyüş, bisiklete binme gibi efor sarf ettiren durumlarda kasları koruyabilmek için su tutar. Bu durum birkaç gün sürebilir. Bu, tartıda kilo olarak görünür.

   

   

  Sporda aşırıya kaçtım mı?

  Özellikle diyete yeni başlandığı dönemde birden hızlı şekilde kalori azaltılması, yüksek dozda spor yapma durumlarında, vücut kendini korumaya alır ve yağ tutar. Vücudunuz bu yeni rutine alışana kadar egzersizin dozunu azaltın.

   

   

  Yeterli su içiyor muyum?

  Yeterli su içmediğinizde vücut sıvıları korumak için su tutar. Bol su içmek vücudun yağ temizleme konusundaki verimliliğini artırarak, tartıdaki rakamların doğru görünmesini sağlar.

   

   

  Hormonal bir değişim yaşıyor muyum?

  Özellikle kadınlar menopoz ve regl dönemlerinde hormonal değişiklikler sonucunda su tutulması yaşarlar. Bu hormonal dalgalanmalar on gün kadar sürer ve tartıda istemediğinizden fazla rakamlar görürsünüz. Korkmayın, belli bir süre sonra her şey normale döner.

   

   

  Kuvvet gerektiren egzersizler yapıyor muyum?

  Kas yağdan daha ağırdır. Kuvvet gerektiren hareketler yapmaya başladığınızda vücudunuzdaki yağlar eriyerek, kaslar oluşur. Bu durumda vücut savunma mekanizması olarak hücrelerin içinde su tutar. 

  Kilo verdiğiniz halde tartıda bir değişiklik olmayabilir veya rakamlar yukarı çıkabilir. Bu durum birkaç ay devam edecektir. Siz düzeninizi bozmadan devam edin.

   

   

  Stresli miyim?

  Vücudunuz stres altında olduğunda yağ ve su tutulması yaşanır. Stresli durumlarda düzenli egzersiz yapın ve hareketli olun. Hareket stresi yok eder.

   

   

  İlaç alıyor muyum?

  – Tansiyon ilaçları

  – Diyabet ilaçları

  – Steroidler

  – Antibiyotikler

  – Kalp ilaçları

  – Astım ilaçları

  – Kanser ilaçları

  Vücut bu ilaçlar alındığında yağ depolar ve tartıdaki rakamlar yükselmeye başlar. Bu durum sonsuza dek sürmez. Diyetinizi sakın bırakmayın. Bu durum geçicidir.

   

  Bu soruları kendinize sorduğunuzda istikrarlı bir şekilde kilo vermek için bir adım atmış olacaksınız. Eski usul tartılarla değil, kas, yağ, su, kemik yoğunluğunuzu ölçen tartıları kullanmanızı öneririm. Bu şekilde en doğru sonuca ulaşarak motivasyon kaybına uğramazsınız.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ