Tarhunun Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanım Alanları | diyetz

  Tarhunun Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanım Alanları

   

   

  Tarhun veya Artemisia dracunculus L. , ayçiçeği ailesinden gelen çok yıllık bir bitkidir. Tat, koku ve tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

   

  Lezzetli bir baharattır ve balık, sığır eti, tavuk, kuşkonmaz, yumurta ve çorba gibi yemeklere kullanılır.

   

  İşte tarhunun faydaları ve kullanım alanları…

   

   

   

  Faydalı besinler içerir ama kalori ve karbonhidrat miktarı düşüktür

   

  Tarhunun kalorisi ve karbonhidrat miktarı düşüktür ve sağlığınız için faydalı olabilecek besinler içerir.

   

  Sadece bir yemek kaşığı (2 gram) kuru tarhun aşadakileri sağlar:

   

  • Kalori: 5
  • Karbonhidrat: 1 gram
  • Manganez: Referans Günlük Alımın % 7’si (RDI)
  • Demir: RDI’nın % 3’ü
  • Potasyum: RDI’nın % 2’si

   

  Manganez, beyin sağlığı, büyüme, metabolizma ve vücudunuzdaki oksidatif stresin azaltılmasında rol oynayan önemli bir besindir.

   

  Demir hücre fonksiyonu ve kan üretiminin anahtarıdır. Demir eksikliği anemiye yol açabilir ve yorgunluk ve halsizlik ile sonuçlanabilir.

   

  Potasyum, kalp, kas ve sinir fonksiyonu için çok önemli olan bir mineraldir. Araştırmalar kan basıncını düşürebildiğini bulmuştur.

   

  Tarhundaki bu besin maddelerinin miktarları kayda değer olmasa da, bitki genel sağlığınız için faydalıdır.

   

   

   

   

  İnsülin duyarlılığını artırarak kan şekerini azaltmaya yardımcı olur

   

  İnsülin, hücrelere glikoz getirmeye yardımcı olan bir hormondur, böylece enerji için kullanabilirsiniz.

   

  Beslenme ve iltihaplanma gibi faktörler, insülin direncine neden olarak yüksek glikoz seviyelerine yol açabilir.

   

  Tarhunun, insülin duyarlılığını ve vücudunuzun glikozu kullanma şeklini geliştirdiği bulunmuştur.

   

  Diyabetli hayvanlarda yedi günlük bir çalışma tarhun ekstraktının bir plaseboya kıyasla kan glikoz konsantrasyonlarını % 20 düşürdüğünü bulmuştur.

   

  Ayrıca, 90 günlük, randomize bir çalışma, bozulmuş glukoz toleransı olan 24 kişide tarhunun insülin duyarlılığı, insülin sekresyonu ve glisemik kontrol üzerindeki etkisini incelemiştir.

   

  Kahvaltı ve akşam yemeğinden önce 1000 mg tarhun alan kişiler, toplam şeker insülin sekresyonunda büyük bir düşüş yaşadılar ve bu da gün boyunca kan şekeri seviyelerinin dengede kalmasına yardımcı oldu.

   

  İlginizi Çekebilir  Ayranın Besin Değeri, Faydaları ve Zararları

   

   

  Uyku kalitesini artırır

   

  Uyku eksikliği kötü sağlık sonuçlarına bağlanmıştır ve tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalık riskini artırabilir.

   

  İş programlarındaki değişiklikler, yüksek stres düzeyleri veya yoğun yaşam tarzları, kötü uyku kalitesine neden olabilir.

   

  Uyku hapları, uykuya yardımcıl olarak kullanılır ancak depresyon veya madde kötüye kullanımı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

   

  Tarhunun da içinde bulunduğu Artemisia bitki grubu, zayıf uyku dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumları için bir çare olarak kullanılmıştır.

   

  Farelerde yapılan bir çalışmada, Artemisia bitkilerinin yatıştırıcı bir etki sağladığı ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

   

   

   

  Leptin düzeylerini azaltarak iştahı artırır

   

  İştah kaybı, yaş, depresyon veya kemoterapi gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Tedavi edilmezse, yetersiz beslenmeye ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açar.

   

  Ghrelin ve leptin hormonlarındaki dengesizlik de iştahta azalmaya neden olabilir. Bu hormonlar enerji dengesi için önemlidir.

   

  Leptin, tokluk hormonu olarak adlandırılırken ghrelin, açlık hormonu olarak kabul edilir. Ghrelin seviyeleri yükseldiğinde, açlığa neden olur. Aksine, yükselen leptin seviyeleri tokluk hissi sağlar.

   

  Farelerde yapılan bir çalışmada tarhun özütünün iştahı uyarmadaki rolü incelenmiştir. Sonuçlar insülin ve leptin sekresyonunda azalma ve vücut ağırlığında bir artış gösterdi.

   

  Bu bulgular tarhun özünün açlık hislerini artırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, sonuçlar sadece yüksek yağlı bir diyetle birlikte incelenmiştir. Bu etkilerin doğrulanması için insanlarda ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

   

   

   

  Osteoartrit gibi durumlar ile ilişkili ağrının giderilmesine yardımcı olur

   

  Geleneksel halk tıbbında tarhun, ağrıyı tedavi etmek için kullanılmıştır.

   

  12 haftalık bir çalışma, bir tarhun ekstresi içeren Arthrem denilen bir besin takviyesinin osteoartritli 42 kişide ağrı ve sertlik üzerindeki etkisini incelemiştir.

   

  Günde iki kez 150 mg Arthrem alan bireyler, günde iki kez 300 mg ve plasebo grubunu alanlara kıyasla, semptomlarda belirgin düzelme görmüştür.

   

  Araştırmacılar düşük dozun daha yüksek dozdan daha iyi tolere edildiği için daha etkili olduğunu kanıtlamışlardır.

   

  Farelerde yapılan diğer çalışmalar, Artemisia bitkisinin ağrının tedavisinde yararlı olduğunu ve geleneksel ağrı tedavisine alternatif olarak kullanılabileceğini öne sürmüştür.

   

   

   

  Anti-bakteriyel özellikleri gıda kaynaklı hastalıkları önleyebilir

   

  Gıda şirketlerinin, gıdaların korunmasına yardımcı olmak için sentetik kimyasallar yerine doğal katkı maddeleri kullanmaları için artan bir talep vardır. Bitki esans yağları popüler bir alternatiftir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kişniş Ne Demek, Neye İyi Gelir, Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

  Ayrışmayı önlemek, gıdaları korumak ve E.coli gibi gıda kaynaklı hastalığa neden olan bakterileri inhibe etmek için gıdaya katkı maddeleri ilave edilir.

   

  Bir çalışmada tarhun esansiyel yağının Staphylococcus aureus ve E. coli – gıda kaynaklı hastalığa neden olan iki bakteri üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Bu araştırma için İran beyaz peynirine 15 ve 1.500 µg / mL tarhun esansiyel yağı uygulanmıştır.

   

  Sonuçlar, tarhun esans yağı ile muamele edilen tüm numunelerin, iki bakteri türü üzerinde, plaseboya kıyasla, antibakteriyel etkiye sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar tarhunun peynir gibi gıdalarda etkili bir koruyucu olabileceği sonucuna vardılar.

   

   

   

   

  Tarhun Nasıl Tüketilir?

   

  Tarhun ince bir tada sahip olduğundan, çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Tarhun kullanmanın bazı basit yolları:

   

  • Kaynamış veya pişmiş yumurtaya ekleyin.
  • Fırın tavukta garnitür olarak kullanın.
  • Pesto gibi soslara ekleyin.
  • Somon veya ton balığı gibi balıklara ekleyin.
  • Zeytinyağıyla karıştırın ve karışımı kavrulmuş sebzelerin üzerine gezdirin.

   

  Tarhunun üç farklı çeşidi vardır- Fransız, Rus ve İspanyol tarhunu:

   

  • Fransız tarhunu en yaygın olarak bilinen ve mutfak kullanımı en iyi olan çeşittir.
  • Rus tarhunu Fransız tarhununa kıyasla lezzet bakımından daha zayıftır. Lezzetini nemle birlikte çabuk kaybeder, bu yüzden hemen kullanmak en iyisidir.
  • İspanyol tarhunun, Rus tarhununa göre daha fazla; Fransız tarhunundan daha az lezzeti vardır. Tıbbi amaçlar için kullanılabilir ve çay olarak demlenir.

   

   

  Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

   

  Tarhunun henüz kapsamlı bir şekilde araştırılmamış diğer sağlık yararları olduğu iddia edilmektedir.

   

  Kalp sağlığı için faydalı olabilir:

  Tarhun genellikle kalbe sağlıklı olduğu ispatlanan Akdeniz diyetinde kullanılır. Bu diyetin sağlığa faydaları sadece besinler değil, aynı zamanda kullanılan otlar ve baharatlarla da ilgilidir.

   

  İnflamasyonu azaltabilir:

  Sitokinler, inflamasyonda rol oynayabilen proteinlerdir. Farelerde yapılan bir çalışmada, 21 gün boyunca tarhun ekstraktı tüketiminden sonra sitokinlerde anlamlı bir azalma bulunmuştur.

   

   

   

  Nasıl Saklanır?

   

  Taze tarhun en iyi buzdolabında saklanır. Sadece gövdesini soğuk suyla yıkayın, nemli kağıt havluya gevşek bir şekilde sarın ve plastik bir torbada saklayın. Bu yöntem, bitkinin nemi tutmasına yardımcı olur.

   

  Taze tarhun genellikle buzdolabında dört ila beş gün dayanır. Yapraklar kahverengileşmeye başladıktan sonra, otu atma zamanı gelmiştir.

   

  Kuru tarhun, serin ve karanlık bir ortamda, hava geçirmeyen bir kapta dört ila altı aya kadar dayanabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Zencefil Nedir, Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ