Tarçının Zararları ve Yan Etkileri

Tarçın, “Cinnamomum ağacının iç kabuğundan elde edilmiş bir baharattır. Yaygın olarak kullanılır ve diyabet, kanser ve kalp rahatsızlığı riskini düşürmek gibi bazı etkileyici sağlık yararları bulunur.

İki ana tip tarçın vardır:

Kasia: “Normal” tarçın olarak da bilinir, en çok tüketilen türüdür.

Seylan: “Gerçek” tarçın olarak bilinen Seylan, daha hafif ve daha az acı bir tada sahiptir.

Kasia, Seylan tarçınından çok daha ucuz olduğu için, marketlerde en çok bulunan çeşidi de budur. Kasia çeşidinin, az ve orta miktarda tüketimi güvenliyken, fazla yenmesi sağlık problemlerine neden olabilir. Bunun nedeni, çok miktarda “kumarin” adı verilen bir bileşik içeriyor olmasıdır.

Araştırmalar, çok fazla miktarda kumarin tüketilmesinin karaciğere zarar verebileceğini ve kanser riskini artıracağını bulmuştur.

Ayrıca, çok fazla kasia tarçın birçok yan etkiyle ilişkilendirilmiştir. Bu yazıda “tarçın zararları”, “tarçın yan etkileri”, “tarçın alerjisi” hakkında bilgi verilecektir.

Tarçının Zararları

Karaciğer hasarına neden olabilir

Kasia veya “normal” tarçın zengin kumarin kaynağıdır. 1 çay kaşığı (2 gram) başına yaklaşık 5 mg kumarin içerirken, Seylan tarçınında yalnızca iz miktarda kumarin bulunur.

Önerilen günlük kumarin sınırı 60 kg’lık bir kişi için yaklaşık 0.1 mg / kg vücut ağırlığı veya günde 5 mg’dir.

Yani kilonuza göre bir veya bir buçuk çay kaşığı  kasia tarçından daha fazlasını tüketirseniz, günlük almanız gereken kumarin miktarını aşarsınız.

Ne yazık ki, çok sayıda çalışma, fazla tüketilen kumarinin, karaciğer toksisitesi ve hasarına neden olabileceğini bulmuştur.

Örneğin, 73 yaşındaki bir kadın tarçın hapını yalnızca bir hafta süreyle aldıktan sonra karaciğer hasarına neden olan ani bir karaciğer enfeksiyonu geliştirdi. 

Ancak, bu olayda beslenmeyle tek başına alacağınızdan daha yüksek bir doz sağlayan takviye kullanılmıştı.

tarçının yan etkileri

Kanser riskini artırabilir

Hayvan çalışmaları, kasia tarçınında bol miktarda bulunan kumarinin çok fazla tüketilmesinin bazı kanserlerin riskini artırabileceğini göstermiştir.

Örneğin, kemirgen hayvanlarla yapılan çalışmalar, çok fazla miktarda kumarin yenmesinin, akciğer, karaciğer ve böbreklerde kanserli tümörlerin oluşmasına neden olduğunu bulmuştur.

Kumarinin tümörlere nasıl yol açabileceği belli değildir. Ancak, bazı bilim insanları kumarinin belirli organlara zarar verebileceğini düşünmektedir.

Zamanla bu hasar, sağlıklı hücrelerin kanserli olabilecek tümör hücreler ile yer değiştirmesine neden olabilir.

Kumarinin kanser üzerindeki etkileri ile ilgili yapılan araştırmaların çoğu hayvanlar üzerinde yapılmış ve kanser ile kumarin arasındaki aynı bağın insanlar için geçerli olup olmadığını görmek için insan kaynaklı araştırmalara da ihtiyaç duyulmaktadır.

Ağız yaralarına neden olabilir

Bazı insanlar çok fazla tarçın yediklerinde ağız yaraları oluşur. Tarçın, büyük miktarlarda tüketildiğinde alerjik reaksiyona neden olabilecek sinnamaldehit içerir.

Az miktarda baharat, bu reaksiyona neden olmaz çünkü tükürük, kimyasalların ağız ile çok uzun süre temas etmesini önler.

Ağız yaralarına ek olarak, sinnamaldehit alerjisinin diğer semptomları dil veya diş eti şişmesi, yanma veya kaşıntı hissi ve ağızda beyaz lekeleri içerir. Bu belirtiler her zaman ciddi olmasa da rahatsızlık verir.

Sinnamaldehide alerjiniz varsa ağız yaralarının oluşmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu tür alerji testleri için cilt yama testi uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, ağız yaraları çoğunlukla aşırı tarçın yağı ve tarçın aromalı sakız kullananlara etki eder çünkü bu ürünler daha çok sinnamaldehit içerir.

Düşük kan şekerine neden olabilir

Kronik yüksek kan şekeri, bir sağlık problemidir. Tedavi edilmediği takdirde, diyabet, kalp rahatsızlığı ve diğer birçok sağlık problemlerine yol açabilir.

Tarçının etkilerinden biri, kan şekerini düşürme kabiliyetidir. Araştırmalar, tarçının şekerin kandan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir hormon olan insülinin etkilerini taklit edebildiğini bulmuştur.

Tarçını makul miktarda tüketmek, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ancak fazla yemek çok aşırı düşmesine neden olabilir. Buna hipoglisemi denir ve yorulmaya, baş dönmesine ve muhtemelen bayılmaya kadar etkileri görülür.

Düşük kan şekeri yaşama riski en yüksek olan kişiler şeker hastalığına yakalananlardır. Tarçın bu ilaçların etkilerini artırabilir ve kan şekerinin düşmesini tetikleyebilir.

Solunum sorunlarına neden olabilir

Tek bir seferde çok fazla tarçın yemek, nefes alma sorunlarına neden olabilir. Bunun nedeni baharatın nefes almayı zorlaştıracak ince bir dokuya sahip olmasıdır. Kazayla solumak; öksürmeye, öğürmeye veya zor nefes almaya neden olabilir.

Ayrıca tarçındaki sinnamaldehit boğaz tahriş edici bir maddedir ve  nefes alma problemi yaşayabilirsiniz. 

Nefes alma problemi yaşayan astım hastası veya diğer tıbbi durumları olan insanlar, tarçının yanlışlıkla teneffüs edilmemesine özellikle dikkat etmelidirler çünkü zor nefes almaya daha yatkındırlar.

Belli ilaçlarla etkileşime girebilir

Tarçını, az miktarda tükettiğiniz sürece çoğu ilaç ile almak güvenlidir. Ancak, şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı veya karaciğer hastalığı için ilaç alıyorsanız, çok fazla tüketmek, sorun olabilir.

Tarçın, bu ilaçlarla etkileşime girebilir, ya etkilerini arttırır ya da yan etkilerini arttırır.

Örneğin, kasia çeşidi yüksek miktarda kumarin içerir, bu da yüksek miktarlarda tüketildiğinde karaciğer toksisitesine ve hasar görmesine neden olabilir.

Karaciğerinizi etkileyebilecek, parasetamol, asetaminofen ve statinler gibi ilaçları kullanıyorsanız, fazla tarçın karaciğer hasarını artırır.

Ayrıca, tarçın kan şekerini düşürmeye yardımcıdır, bu nedenle şeker hastalığı için ilaç kullanıyorsanız, tarçın, bu ilaçların etkilerini artırabilir ve kan şekerinizin çok düşmesine neden olabilir.

Kuru tarçın yemenin riski

Tarçını su içmeden veya bir şeyin içine katmadan kaşıkla kuru kuru yemek, boğazınızı ve akciğerlerinizi tahriş edebilir.

Ayrıca öğürme yapabilir, boğulabilir veya ciğerlerinize kalıcı olarak hasar verebilir. Bunun nedeni, ciğerlerin baharattaki lifleri parçalayamamalarıdır.

Bu, akciğerlerde birikip akciğer inflamasyonuna neden olan, aspirasyon pnömonisi anlamına gelir.

Eğer aspirasyon pnömonisi tedavi edilmezse, akciğerler kalıcı olarak yaralanabilir ve muhtemelen çökebilir.

Tarçın alerjisi

Tarçın ile çok az yan etki vakası olmasına rağmen, alerjik reaksiyonu belirten az sayıda semptom vardır. Bu alerjik reaksiyonlar şunları içerir:

– Mide bulantısı

– Deri döküntüleri

– Hapşırma

Karın ağrısı

– Nefes almada güçlük

– Uykusuzluk

– Depresyon

Tarçın Nasıl Tüketilir?

Tarçın tüketimi genellikle  güvenlidir ve birçok etkileyici sağlık yararına sahiptir. Ancak, fazla yemek potansiyel olarak tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Bu çoğunlukla kasia tarçın için geçerlidir çünkü zengin bir kumarin kaynağıdır. Tersine, Seylan tarçınında sadece az miktarda kumarin bulunur.

Kumarin için tolere edilebilir günlük alım, vücut ağırlığının kilogramı başına 0,1 mg ‘dır. Bir günde yan etkileri olmadan ne kadar çok kumarin yiyebilirsiniz?

Bu, günde bir çay kaşığı kadar (0.5 ila 2 gram) kasia tarçınına eşittir. Ancak, günde 2.5 çay kaşığına (5 gram) kadar Seylan tarçını yiyebilirsiniz.

Bu miktarların yetişkinler için olduğunu ve çocukların daha az tüketmesi gerektiğini unutmayın.

Sonuç olarak;

Tarçın pek çok sağlık yararları ile bağlantılı, lezzetli bir baharattır. Küçük miktarlardan ılımlı miktarlara kadar yemek güvenlidir, fazla yerseniz yan etkilere neden olabilir.

Bu, kasia veya “normal” tarçın için geçerlidir çünkü karaciğer hasarı ve kanser gibi durumlarla bağlantılı yüksek miktarlarda kumarin içerir.

Öte yandan, Seylan tarçın sadece iz miktarda kumarin içerir ve güvenle daha büyük miktarlarda tüketilebilir. Günde bir çay kaşığı kadar (0.5 ila 2 gram) kasia tarçın veya günde iki buçuk çay kaşığı kadar(5 gram) Seylan tarçın yiyebilirsiniz.

Tarçının zararları çok fazla değildir, küçük ve orta miktarlarda yemenin güvenli olduğu sağlıklı bir baharattır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. akınsel dedi ki:

    diyetz tşkler ederiz sagolunuz

  2. diyetz dedi ki:

    Tarçın metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımına yardımcı olur. 1 buçuk litrelik bir su şişesinin içine 1 adet çubuk tarçın atın, susadıkça su yerine bu tarçınlı sudan için. Faydasını görürsünüz.

  3. mustafa akın (@mustafa63198816) dedi ki:

    tarcınlı su zayıflatırmı

BİR YORUM YAZ