Tarçın Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nedir?

  Tarçın Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Tarçın yağı büyük ölçüde aromaterapide kullanılır. Sıcak ve tatlı bir aroması vardır ve hoş kokusuyla bilinir. Yağ, tarçın ağacının kabuğundan veya yapraklarından yapılır.

  Tarçın yağı ile ilgili yapılan çalışmalar hem cilt hem de saça faydaları olduğunu belirtiyor. Örneğin, bir çalışmada, yağın baş ve boyundaki kanserli hücrelere karşı antikanser aktivite sergilediği bulundu. Ayrıca bir organ modelinde tümör büyümesini de azaltmıştır.

  Tarçın esansiyel yağı, ağrı kesici özelliğiyle bilinir ve artritten muzdarip hastalara yardımcı olabilir. Etraftaki havayı içinde bulunan bakterilerden arındırarak bakteriyel enfeksiyonları önleyebilir. 

  Ruh halini yükselterek depresyona yardımcı olur. Şeker hastalığına yardımcı olabilir ve hatta sindirim sisteminin ve böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

  Tarçın yağı özellikle kadınlar için faydalıdır. Banyo suyunda kullanılan birkaç damla ağrılı ve rahatsız edici idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Adet döngüsünü düzenler ve ağrılı adet kramplarından kurtulmaya yardımcı olabilir.

  Ayrıca, enfeksiyon ve hastalıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıkların iyileşme süresini azaltmaya yardımcı olur.

  Tarçın Yağının Yararları Nelerdir?

  Tarçın yağı, kalp sağlığını geliştirebilecek ve diyabet tedavisine yardımcı olabilecek önemli bileşikler içerir. Antioksidan özellikleri kanseri önlemeye ve cilt iltihabıyla savaşmaya yardımcı olabilir. Aromaterapide, yağ stresi tedavi etmeye ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olabilir.

  Kalp sağlığını destekler

  Tarçın yağı, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve oksidatif stresle mücadele etmeye yardımcı olabilir.

  Bir çalışmada, tarçın yağının süperoksit dismutaz benzeri aktivite (vücudun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan bir enzim) sergilediği bulundu.

  2014 yılında yayınlanan bir hayvan çalışması, tarçın kabuğu özütünün aerobik antrenmanla birlikte kalp performansını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Çalışma ayrıca tarçın özü ve egzersizin hem genel kolesterolü hem de LDL “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olurken HDL “iyi” kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Diyabet tedavisine yardımcı olabilir

  Araştırmalar tarçın yağının kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu diyabetli bireylere yardımcı olabilir.

  Bir çalışmada, uçucu yağların karışımı (tarçın yağı dahil), dolaşımdaki glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı oldu.

  Başka bir fare çalışmasında, tarçın yağının kan şekeri seviyelerinde düzenleyici bir rolü olduğu bulundu. Ayrıca pankreas adacıklarının (pankreasta insülin de dahil olmak üzere hormon salgılayan bir grup hücre) işleyişini iyileştirdi.

  Kanser tedavisine yardımcı olur

  Tarçın yağı prostat, akciğer ve meme kanserlerine karşı antikanser aktivite gösterdi.

  Çalışmalarda, tarçın yağı, baş ve boyun skuamöz hücreli karsinom hücrelerine karşı önemli antikanser aktivite sergiledi. Yağ, EGFR-TK adı verilen spesifik bir kanser proteinini baskılayarak bunu başarabilir.

  Afrodizyak olarak çalışır

  Hayvan çalışmalarında tarçın yağının, cinsel motivasyonu ve sperm sayısını artırdığı bulundu.

  Tarçın kabuğu yağının uygulanması, sıçanlarda sperm konsantrasyonunu önemli ölçüde arttırdı. Bununla birlikte, anormal sperm sayısını da azalttı.

  Tarçın özlerinin erkek farelerde testis ve seminal veziküllerin (meni salgılayan bezler) ağırlığını arttırdığı bulundu. Çalışma, farelerde olası bir hormonal stimülasyona işaret ediyor. Ancak tarçın yağının aynı etkileri sergileyebileceğine dair bir kanıt yoktur.

  Başka bir çalışmada, tarçın kabuğu yağı tüketiminin erkek sıçanların üreme sistemini koruduğu bulundu. Yağ ayrıca sıçanlarda testosteron ve sperm kalitesini de iyileştirebilir.

  Ülserleri tedavi edebilir

  Yağ, ülserlere neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir.

  Tarçın kabuğu yağının (diğer yağlar arasında) Helicobacter pyloriye karşı en güçlüsü olduğu bulundu. H. pylori, mide ülseri ve mide kanserinin başlıca nedenidir.

  Mide mukozasındaki bakteri yoğunluğunun artması gastriti şiddetlendirebilir. Ayrıca peptik ülser riskini artırabilir.

  Mantar enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur

  Tarçın yağı, candida dahil mantar enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, antifungal ilaçlardan daha etkili olabilir.

   Bir çalışmada, tarçın yağının test edilenler arasında en güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bulundu. Tarçın yağının çeşitli küf ve mayalara karşı da etkili olduğu bildirilmiştir.

  Stresi yönetmeye yardımcı olur

  Aromaterapinin stres ve depresif semptomları yönetmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Uçucu yağlar kullanılarak yapılan aromaterapi masajının, inhalasyon aromaterapisinden daha etkili olduğu bulunmuştur.

  Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada, aromaterapide tarçın yağı kullanımının uyanıklığı ve algıyı arttırdığı ve hayal kırıklığını azalttığı bulundu.

  Parazitlerle savaşır

  Araştırmalar, tarçın yağının bazı zararlı parazitlerin büyümesini engellediğini bulmuştur. İran Parazitoloji Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada tarçın ve zencefilin giardia ( G. lamblia ) parazitinin neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonu olan giardiasis üzerindeki etkileri değerlendirildi. 

  Çalışma, hem zencefil hem de tarçın özlerinin ” G. lamblia’ya karşı umut verici doğal terapötik ajanlar” olarak etkinliğini ortaya koyuyor.

  In vitro araştırmalar, tarçının insanlarda sıtmaya neden olan bir parazit olan Plasmodium falciparum üzerindeki engelleyici etkisine de işaret ediyor.

  Araştırmacılar, tarçının hayatta kalmaları için gerekli olan amino asit biyosentezlerini bozarak parazitlerle savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Boğaz ağrısına yardımcı olur

  Bilinen anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antioksidan ve immünomodülatör etkileri ile tarçın yağı, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlarla savaşmak için mükemmel bir seçimdir.

  Beyin fonksiyonunu geliştirir

  Tarçın yağı, beyin aktivitesini geliştirir ve harika bir tonik yapar. Sinir gerginliğini ve hafıza kaybını gidermeye yardımcı olur. 

  Kan dolaşımını iyileştirir

  Tarçın, içinde kan inceltici bir bileşik bulunması nedeniyle kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Kan dolaşımının iyileşmesi, ağrıyı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur ve hücrelere oksijen verilmesini sağlar, bu da daha yüksek metabolik aktiviteye yol açar. Düzenli olarak tüketim sonucu, kalp krizi geçirme riski azalır.

  Ağrıyı hafifletir

  Tarçın ayrıca bir anti-inflamatuar bir maddedir, bu nedenle kasların ve eklemlerin sertliğini gidermeye yardımcı olur. Artrit için de önerilir ve soğuktan kaynaklanan baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Kötü nefes kokusunu giderir

  Tarçın, iyi bir ağız spreyi olduğu ve ağız kokusunu giderdiği için genellikle sakızlarda kullanılır.

  Tarçın Yağının Cilde Faydaları

  Tarçın kabuğu yağı, cilt iltihabı ve diğer ilgili cilt koşullarının tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, klinik etkinliğini ve güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Tarçın kabuğu yağı, cilt bozukluklarını tedavi etme potansiyelini gösteren sinnamaldehit açısından zengindir. Yağ, cilt iltihabında yer alan çeşitli proteinlerin üretimini engelleyebilir.

  Tarçın Yağının Saça ve Dudaklara Faydaları

  Tarçın yağı saçlar için de fayda sağlayabilir. Evde  hızlı bir saç derisi tedavisi için birkaç damla tarçın yağıbadem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirerek kullanabilirsiniz.

  Dudaklar için ılık tarçın yağı kullanmak, bu bölgedeki dolaşımı artırarak onları dolgunlaştırmanın doğal bir yoludur. Dudak dolgunlaştırıcı yapmak için iki damla tarçın yağını bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile birleştirin.

  Tarçın Yağı Zayıflatır mı?

  Tarçın, yağ yakıcı bir gıda ve kilo kaybı için değerli bir araç olarak ün kazanmıştır. Kan şekerini dengeleme ve herhangi bir şeker ilavesiz gıdaları tatlandırma özelliğiyle, tatlı isteğini bastırmak için çok faydalıdır.

  Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırma, tarçın yağında bulunan kimyasal bir bileşik olan sinnamaldehitin potansiyel olarak yağ hücrelerinin enerji yakmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. 

  Çalışma, özellikle sinnamaldehitin hem hayvan hem de insan yağ hücrelerinde termojenik ve metabolik tepkileri nasıl aktive ettiğini ve bunun kilo kaybı ve obezitenin önlenmesinde faydalı olabileceğini gösteriyor.

  Dengesiz kan şekeri aşırı yemeye, düşük enerjiye ve kilo alımına neden olabilir ancak meyve, çay, yulaf, unlu mamuller veya smoothie’lere tarçın yağı eklemek, glikozun kana salınma hızını yavaşlatmaya yardımcı olur.

  Tarçın Yağı Kullanımı

  Tarçın yağını evde şu şekilde kullanabilirsiniz:

  Aromatik olarak

  Tarçın yağı, bir difüzör kullanılarak evin her yerine dağılabilir. Ayrıca, yağı doğrudan şişeden koklayarak veya cilde ve kıyafetlere sürerek ve bir parfüm gibi koklayarak doğrudan içinize çekebilirsiniz.

  Topikal olarak

  Doğrudan cilde uygulamadan önce tarçın yağını her zaman hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile 1: 1 oranında seyreltmelisiniz.

  Dahili olarak

  Tarçın yağı içilir mi? Tarçın yağının kaliteli olması şartıyla tüketim için güvenli olduğu belirtilmektedir.  Bu amaçla kullanmak için test edilmiş ve tüm kriterleri karşılayan, ayrıca kimyasal toksinler, dolgu maddeleri veya çözücülerden arınmış olmasını sağlayan terapötik sınıf ve organik yağ tercih edin.

  Tarçın yağını dahili olarak kullanmak için suya bir damla ekleyebilir veya bal veya meyveli smoothie ile karıştırarak besin takviyesi olarak alabilirsiniz.

  Yemek pişirmek için de tarçın yağı kullanılabilir. Tariflere az miktarda (birkaç damla) tarçın yağı ekleyin ancak antioksidanlarını ve aktif bileşenlerini tükettiği için çok yüksek sıcaklıklara ısıtmaktan ve çok uzun süre pişirmekten kaçının. 

  Bal ve Tarçın Yağı Yüz Yıkama

  Hem bal hem de tarçın, enfeksiyonlar, bakteriler, iltihaplanma, şişme ve kızarıklıkla savaşarak cilt sağlığına fayda sağlar. Boya, parfüm ve kimyasal içermeyen bu kolay, ev yapımı yüz yıkamayı deneyebilirsiniz.

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı saf hindistan cevizi yağı
  • Üç yemek kaşığı çiğ bal
  • Bir yemek kaşığı elma sirkesi
  • 20 damla tarçın esansiyel yağı
  • İki kapsül canlı probiyotik

  Nasıl yapılır?

  Tüm malzemeleri karıştırın. Uygun bir şişeye dökün ve serin bir yerde saklayın.

  Tarçın Yağının Önerilen ve Olası Kullanımları

  Isırmalar/Sokmalar

  Bir damla tarçın kabuğu yağını üç damla taşıyıcı yağ ile seyrelterek ve ısırılan bölgeye uygulayarak enfeksiyon ve tahrişi tedavi edin.

  Solunum

  Astım gibi solunum sorunları için havaya dağıtarak başlayın. Ayrıca göğüs ve boyun bölgesine masaj yapmayı da deneyebilirsiniz (seyrelterek).

  Divertikülit

  Seyreltilmiş tarçın yağı ile her gün karın bölgesini ovalamak, iltihabı azaltmaya ve iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olur.

  Mantar Enfeksiyonları

  Havaya yayın ve hızlı emilim için ilgili bölgeye veya ayak tabanlarına topikal olarak kullanmak üzere seyreltin.

  Genel Tonik

  Bunu düzenli olarak havaya yaymak canlandırır ve bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca topikal olarak kullanabilirsiniz.

  Enfeksiyon

  Enfeksiyonun tipine bağlı olarak, seyreltilmiş tarçın kabuğu yağı ile ayak tabanları ve ilgili bölgeye masaj yapabilirsiniz.

  Küf

  Tarçın yağını temizlik ürünlerinde kullanın, küflenmeye açık alanlara düzenli olarak dağıtın veya doğrudan kullanın.

  Fiziksel Yorgunluk

  Tarçın kabuğu yağı aşırı derecede ısınır ve aromatik olarak kullanıldığında dolaşımı, beyne giden kan akışını ve enerji seviyelerini artırabilir. Kokusunu ortama yayın veya banyo suyuna ekleyin.

  Zatürre

  Hastalık boyunca, iyileşme sürecine yardımcı olmak için odaya tarçın kabuğu yağı dağıtın.

  Tifo

  Bu bakteriyel enfeksiyon, tarçın yağı ile birlikte temizlenebilir. Ayak tabanlarına günlük olarak seyreltilmiş bir karışım kullanın veya tüm vücut masajı için kullanın. 

  Vajinal Enfeksiyon / Vajinit

  Seyreltilmiş tarçın yağı enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabilir. Alt karın ve kasık bölgesine masaj yapın, cinsel organlarla temastan kaçının.

  Tarçın Yağının Diğer Kullanımları

  – Tarçın yağının ısınma etkisi olduğu bilinmektedir, bu nedenle romatizmal ve eklem ağrılarını azaltabilir.

  – Zararlı bakterileri öldürmek için kabuğundan elde edilen tarçın yağı kullanabilirsiniz. Yemeklerde kullanmak, vücuttaki bulaşıcı mikropları öldürür.

  Tarçın yağı gıda koruyucu olarak kullanılabilir. Seyrelterek yemeğe katarsanız, hem koruyucu hem de antioksidan işlevi gördüğü için tazeliğini koruyacaktır.

  – Sivrisineklerin yayılmasını yönetmek için tarçın yağı kullanabilirsiniz. Az miktarda tarçın yağını suda seyreltin ve sivrisineklerin saklandığını düşündüğünüz evinizin veya durgun su kütlelerinin etrafına serpin.

  Tarçın yağı sivrisineklerin size saldırmasını engelleyebilir. Vücut losyonuna küçük bir miktar tarçın yağı sürün veya yağı suyla seyreltin ve çamaşırlarınızı yıkamak için kullanın. Sivrisinekler, onları öldürebilecek yağın sinnamaldehit içeriğinden dolayı sizden uzak kalacaktır.

  Tarçın yağı aromaterapi yağı olarak kullanılabilir. Stres ve depresyonu azaltmaya yardımcı olacaktır. Zihni sakinleştirerek ve sağlıklı uykuyu teşvik ederek zihinsel işlevleri geliştirebilir.

  – İshal ve şişkinlikle başa çıkmak için tarçın yağı kullanılabilir. Sindirim düzenini stabilize etmeye yardımcı olacaktır.

  Evde Tarçın Yağı Nasıl Yapılır?

  Malzemeler

  • Bir avuç tarçın çubuğu
  • Bir litre zeytinyağı
  • Tülbent

  Nasıl yapılır?

  – Tarçın çubuklarını geniş ağızlı bir kavanoza dikey olarak yerleştirin. Kavanozdaki tüm alanı çubuklarla doldurun.

  – Zeytinyağını çubukları tamamen kaplayacak şekilde dökün.

  – Kavanozu evinizin içinde sıcak bir yere koyun. Pencerenin yanına yerleştirmek (doğrudan güneş ışığı için) en iyi sonucu verir.

  – Üç hafta bu şekilde kalsın.

  – Kavanozu günde bir veya iki kez sallayın. Bu, baz yağın (zeytinyağı) uçucu yağı yavaşça serbest bırakmasına yardımcı olacaktır.

  – Üç hafta sonra yağı kavanozdan süzün. Bu amaçla tülbent kullanabilirsiniz. Kalan yağı çıkarmak için çubukları da sıkabilirsiniz.

  Tarçın Yağının Farklı Türleri Nelerdir?

  Tarçın yağı iki tipte mevcuttur – tarçın yaprağı esansiyel yağı ve tarçın kabuğu esansiyel yağı.

  Tarçın yaprağı esansiyel yağı, yapraklar bir damıtma işleminden geçtiğinde yapılırken, tarçın kabuğu esansiyel yağı, kabuk aynı süreçten geçtiğinde yapılır.

  Yaprak yağı daha yüksek öjenol içeriğine sahipken, ağaç kabuğu yağı sinnamaldehit açısından zengindir. Bu iki bileşik belirli tıbbi özelliklere sahiptir.

  Tarçın kabuğu esansiyel yağı, piyasada en yaygın olarak bulunan varyant türüdür. Bu, iki farklı ağaç türünden herhangi birinin kabuğundan alınır – kasia veya Seylan.

  Çin tarçını ikisinden daha yaygın olsa da, karaciğer için toksik olabilen doğal bir kimyasal olan kumarin açısından da daha yüksektir.

  Seylan tarçını çok daha az kumarin konsantrasyonuna sahiptir ve nispeten daha güvenlidir. Kumarin ayrıca kanserojen olabilir. Pahalı olmasına rağmen Seylan tarçını tercih edilen seçenektir.

  Evde tarçın yağı yapacaksanız, Seylan tarçını kullanın. Tarçın yağı satın alıyorsanız Seylan tarçınından yapıldığından emin olun. 

  Tarçın Yağının Yan Etkileri Nelerdir?           

  Olası Cilt Sorunları

  Tarçın yağındaki kumarin içeriği bazı cilt sorunlarını tetikleyebilir. Hem insan hem de sıçan derisinde kumarin absorpsiyonunun önemli olduğu bulundu.

  Kumarin içeren ürünlerin ciltle teması, sistemik kumarin emilimine yol açabilir. Kumarin ayrıca cilt tahrişine neden olabilir. Yağı ciltte kullanmadan önce bir yama testi yapın. Ayrıca, yağı doğrudan uygulamayın. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırın.

  Kan Şekerini Çok Fazla Düşürebilir

  Tarçın yağı kan şekeri değerlerini düşürebilir. Henüz doğrudan bir çalışma olmamasına rağmen, yağı diyabet ilaçlarınızla birlikte kullanmak kan şekeri seviyesini çok fazla düşürebilir.

  Diyabet ilacı kullanıyorsanız, tarçın yağı kullanıp kullanamayacağınızı doktora danışın.

  Karaciğeri Etkileyebilir

  Kumarin karaciğeri etkileyebilir. Tarçın yağının karaciğeri etkileyip etkilemediğine dair bir bilgi olmamasına rağmen, güvenlik için önemlidir. Karaciğer sorunlarınız varsa, bu uçucu yağı tüketmekten kaçının ve doktora danışın.

  İlaç etkileşimleri

  Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin, özellikle parasetamol alırken tarçın kabuğu yağı tüketmekten kaçınmaları önerilir. Yağdaki sinnamaldehitin, karaciğer tarafından doğal olarak üretilen bir madde olan glutatyonu tükettiği bilinmektedir.

  Diyabet ilacı kullanıyorsanız tarçın yağı tüketmeden önce doktora danışın.

  Sonuç olarak;

  Tarçın yağı, aromaterapide önemli uygulamalara sahiptir. Tarçın esansiyel yağının ana aktif bileşenleri sinnamaldehit, öjenol ve linalool’dur.

  Tarçın yağı, yemeklerde kullanıldığında şeker ilave etmeden tatlılık katar, bu da şeker isteğini azaltmada etkilidir.

  Topikal olarak kullanıldığında tarçın yağı, ayak tırnağı mantarı gibi enfeksiyonlara ve akne gibi yaygın cilt problemlerine yardımcı olabilir.

  Tarçın yağı faydaları arasında kalp sağlığını artırma, iltihabı azaltma, zayıflamaya yardımcı olma,  kan şekerini düşürme, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlarla savaşma,  kötü kolesterolü düşürme,  yüksek antioksidan içeriği, bağışıklık sistemini uyarma, parazitlerle savaşma bulunur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ