Tarçın Şekeri Düşürür mü? Şekeri Düşürmek için Tarçın Nasıl Kullanılır?

   

  Diyabet ya da halk arasındaki ismiyle şeker hastalığı anormal derecede yüksek kan şekeri ile karakterize bir hastalıktır. Kontrol edilmezse kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

  Tedavi genellikle ilaçlar ve insülin enjeksiyonlarından oluşur ancak kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilecek yiyecekler de bulunmaktadır. Şekeri düşürmek için tarçın sıklıkla kullanılan bir baharattır.

  Kan şekerini düşürme ve diyabetin yönetilmesine yardımcı olma gibi birçok sağlık yararı vardır.

  Yazıda “tarçın kan şekerini dengeler mi”, “tarçın şeker hastalığına iyi gelir mi”, “insülin direncine karşı tarçın nasıl kullanılır” , “tarçın ve şeker hastalığı arasındaki bağlantı nedir” sorularının cevabını bulacaksınız.

   

   

   

   

  Tarçın Nedir?

  Tarçın, Cinnamomum ağaçlarının kabuğundan elde edilen aromatik bir baharattır.

  Tarçın elde etmek için, iç kabuk tarçın ağaçları çıkarılmalıdır. Kabuk kıvrılmasına neden olan ve daha sonra toz tarçın haline getirilebilen bir kurutma işleminden geçer.

  Birkaç farklı tarçın türü satılmaktadır ve bunlar genellikle iki farklı türe göre kategorize edilir:

  Seylan tarçını: “Gerçek tarçın” olarak da adlandırılan en pahalı türdür.

  Cassia tarçnı: Daha ucuzdur ve tarçın içeren çoğu gıda ürününde bulunur.

  Her iki tür de tarçın olarak satılırken, ikisi arasında önemli farklılıklar vardır.

   

   

  Sağlığa yararlı antioksidanlar içerir

  Tarçın çok fazla vitamin veya mineral içermemesine rağmen, sağlık açısından faydaları olan büyük miktarlarda antioksidan içerir.

  Bir grup bilim insanı 26 farklı bitki ve baharatın antioksidan içeriğini karşılaştırdı ve tarçının, aralarında (karanfilden sonra) en yüksek ikinci antioksidan miktarına sahip olduğu sonucuna vardı.

  Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu bir tür hücre hasarı olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı oldukları için önemlidir.

  Bir çalışma, 12 hafta boyunca günlük 500 mg tarçın özütü tüketmenin, prediyabetli yetişkinlerde oksidatif stres belirtecini % 14 azalttığını gösterdi.

  Oksidatif stres, tip 2 diyabet dahil neredeyse her kronik hastalığın gelişiminde rol oynadığı için, bu önemlidir.

   

   

  İnsülini taklit edebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir

  Diyabet hastalarında, pankreas yeterince insülin üretemez veya hücreler insüline düzgün yanıt vermez ve bu da yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar.

  Tarçın, insülinin etkilerini taklit ederek ve hücrelere glikoz taşınmasını artırarak kan şekerini düşürmeye ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabilir.

  Ayrıca, insülin duyarlılığını artırarak kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir ve insülini glikozu hücrelere taşımada daha verimli hale getirir.

  Yedi erkek üzerinde yapılan bir çalışma, tarçın yemenin, tüketimden hemen sonra insülin duyarlılığını artırdığını ve etkisinin en az 12 saat sürdüğünü gösterdi.

  Başka bir çalışmada, sekiz erkek, tarçın ile iki hafta takviye aldıktan sonra insülin duyarlılığında artışlar gösterdi.

   

  İlginizi Çekebilir  Patlamış Mısır Faydası, Zararı, Kalorisi ve Besin Değeri

   

  Açlık kan şekerini düşürür ve hemoglobin A1c’yi düşürebilir

  Birkaç kontrollü çalışma, tarçının açlık kan şekerini düşürmede mükemmel olduğunu göstermiştir. Tip 2 diyabetli 543 kişinin bir incelemesinde, 24 mg / dL’nin (1.33 mmol / L) üzerinde ortalama bir düşüşle ilişkili olduğu bulundu.

   

   

  Yemeklerden sonra kan şekerini düşürür

  Yemeğin büyüklüğüne ve ne kadar karbonhidrat içerdiğine bağlı olarak, kan şekeri seviyeleri yemekten sonra oldukça yükselebilir.

  Bu kan şekeri dalgalanmaları, vücudun hücrelerine çok fazla zarar verme eğiliminde olan ve kronik hastalık riskine sokan oksidatif stres ve iltihaplanma düzeylerini artırabilir.

  Tarçın, yemeklerden sonra, kan şekeri artışlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bazı araştırmacılar, bunu, yiyeceklerin midenin boşaltılma hızını yavaşlatarak yaptığını söylüyor.

  Bir çalışma, 1,2 çay kaşığı (6 gram) tarçın ve bir porsiyon sütlaç tüketmenin, midenin daha yavaş boşalmasına ve kan şekerinin düşmesine, neden olduğunu buldu.

  Diğer araştırmalar, öğünlerden sonra ince bağırsakta karbonhidratları parçalayan sindirim enzimlerini bloke ederek kan şekerini düşürebileceğini düşündürmektedir.

   

   

  Yaygın diyabet komplikasyonları riskini azaltabilir

  Bu baharat, açlık kan şekerini düşürmekten daha fazlasını yapar ve yemeklerden sonra kan şekerinin hızlı artışını engeller. Ayrıca, yaygın diyabet komplikasyonları riskini de azaltabilir.

  Diyabetli kişiler, kalp hastalığı riski olmayanlara göre iki kat daha fazla risk taşır. Tarçın, kalp hastalığı için yerleşik risk faktörlerini iyileştirerek bu riski azaltmaya yardımcı olur.

  Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan kontrollü çalışmaların bir incelemesi, tarçın almanın “kötü” LDL kolesterolde 9.4 mg / dL (0.24 mmol / L) ortalama bir düşüş ve trigliseridlerde 29.6 mg / dL (0.33 mmol / L) bir azalma ile ilişkili olduğunu buldu.

  Ayrıca, “iyi” HDL kolesterolde ortalama 1,7 mg / dL (0,044 mmol / L) bir artış rapor edilmiştir.

  Ayrıca, başka bir çalışma, 12 hafta boyunca iki gram tarçın takviyesinin hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur.

  İlginç bir şekilde, diyabet, Alzheimer hastalığının ve diğer demansların gelişiminde giderek daha fazla rol oynamaktadır ve birçok insan artık Alzheimer hastalığından “tip 3 diyabet” olarak söz etmektedir.

  Araştırmalar, tarçın özütünün, iki proteinin – beta-amiloid ve tau – Alzheimer hastalığının gelişimiyle rutin olarak bağlantılı olan plaklar ve karışıklıklar oluşturma yeteneğini azaltabileceğini göstermektedir.

  Ancak bu araştırma sadece test tüplerinde ve hayvanlarda tamamlanmıştır. Bu bulguları doğrulamak için insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Seylan ve Cassia: Hangisi Daha İyi?

  Tarçın tipik olarak iki farklı türe ayrılır – Seylan ve Cassia.

  Cassia tarçın, birkaç farklı Cinnamomum ağacı türünden elde edilebilir. Genellikle ucuzdur ve çoğu gıda ürününde ve marketlerde bulunur.

  Seylan tarçın ise Cinnamomum verum ağacından elde edilir. Genellikle daha pahalıdır ve Cassia’dan daha az yaygındır ancak araştırmalar Seylan tarçının daha fazla antioksidan içerdiğini göstermiştir.

  Daha fazla antioksidan içerdiği için, Seylan tarçının daha fazla sağlık yararı sağlaması mümkündür.

  Bununla birlikte, birkaç hayvan ve test tüpü çalışması Seylan tarçınının faydalarını vurgulamasına rağmen, insanlarda sağlık yararlarını gösteren çoğu çalışmada Cassia çeşidi kullanılmıştır.

   

  İlginizi Çekebilir  Kafein Zararlı mı? Kafeinin Yan Etkileri

   

  Bazıları tarçın kullanırken dikkatli olmalıdır

  Cassia tarçın, antioksidan bakımından daha düşük olmakla birlikte birçok bitkide bulunan organik bir madde olan kumarin adı verilen potansiyel olarak zararlı bir madde bakımından da yüksektir.

  Sıçanlarda yapılan çeşitli çalışmalar, kumarinin karaciğer için toksik olabileceğini ve insanlarda da karaciğer hasarına neden olabileceği endişesine yol açtığını göstermiştir.

  Buna göre, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi kumarin için tolere edilebilir günlük alım miktarını kg başına 0.1 mg olarak belirlemiştir.

  Cassia tarçın için ortalama kumarin seviyeleri kullanıldığında, bu 75 kg bir birey için günde yaklaşık yarım çay kaşığı (2.5 gram) Cassia tarçınına eşdeğer olacaktır.

  Seylan tarçın çok daha az miktarda kumarin içerir ve tavsiye edilen kumarin miktarının fazlasını tüketmek, Seylan tarçında zor olacaktır.

  Ek olarak, ilaç veya insülin alan şeker hastası olan kişiler, günlük rutinlerine tarçın eklerken dikkatli olmalıdır. Mevcut tedavinin üzerine tarçın tüketilmesi, hipoglisemi olarak bilinen düşük kan şekeri riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

  Hipoglisemi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur ve bu nedenle diyabetik olan kişiler tarçın tüketme konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Birçok çalışma, tarçının kan şekerini düşürme ve diğer sağlık yararlarının yanı sıra yaygın diyabet komplikasyonlarını yönetmeye yardımcı olma yeteneğine sahip olduğunu belirtmektedir.

  Kan şekerini düşürmek için tarçın takviyesi almak veya yemeklere eklemek istiyorsanız, Cassia yerine Seylan tarçın kullanmak daha faydalı olacaktır.

  Daha pahalı olabilir ancak Seylan tarçını daha fazla antioksidan ve daha düşük miktarda kumarin içerir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ