Tarçın Kan Şekeri Düşürerek Diyabetle Mücadele Eder

 

 

Diyabet, anormal yüksek kan şekeri ile seyreden bir hastalıktır. Kontrol altına alınmazsa, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir.

 

Tedavide sıklıkla ilaçlar ve insülin enjeksiyonları kullanılır ancak birçok kişi kan şekerini düşürmeye yardımcı olan gıdaların varlığını bilmektedir.

 

Bu gıdalardan biri, dünya çapında tatlı ve tuzlu yemeklere eklenen yaygın olarak kullanılan tarçındır. Kan şekerini düşürme ve diyabetle mücadele etme gibi birçok yarar sağlar.

 

Bu yazı, tarçın ve kan şekeri kontrolü ve diyabete olan etkileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmaktadır.

 

 

 

Tarçın Nedir?

 

Tarçın, Cinnamomum ağaçlarının kabuğundan türetilen aromatik bir baharattır. Alternatif tıp tedavilerinde tarçın binlerce yıldır kullanılmaktadır.

 

Tarçın elde etmek için, Cinnamomum ağaçlarının iç kabuğu çıkarılır. Kabuk daha sonra kurutularak, tarçın çubuklarına ya da toz haline getirilmiş tarçına dönüşür.

 

Tarçın genel olarak iki farklı tipte kategorize edilmiştir:

 

Seylan tarçını: “Gerçek tarçın” olarak da adlandırılan bu tür en pahalı çeşididir.

 

Kasia tarçını: Daha ucuzdur ve tarçın içeren gıda ürünlerinin çoğunda bulunur.

 

Her iki tip de tarçın olarak satılsa da, ikisi arasında önemli farklar vardır, bunlar bu yazının sonraki bölümlerinde ele alınacaktır.

 

 

 

Tarçının Kan Şekerine ve Diyabete Etkisi

 

 

 

Birçok sağlık faydası sağlayan antioksidanlar içerir
Tarçın, vitamin veya mineral içermezken, sağlık yararları sağlayan çok miktarda antioksidan içerir.

 

Aslında, bir grup bilim insanı 26 farklı şifalı otun ve baharatın antioksidan içeriğini kıyasladığında, sarımsaktan sonra tarçının en yüksek antioksidan miktarına sahip olduğu sonucuna vardı.

 

Antioksidanlar önemlidir, çünkü vücudun, oksidatif stresinin azalmasına yardımcı olurlar; oksidatif stres, serbest radikallere bağlı olarak hücrelere zarar verici bir türdür.

 

Bir çalışmada, 12 haftada, günlük 500 mg tarçın ekstresinin tüketilmesinin, gizli şekeri olan erişkinlerde oksidatif stres belirtecinin % 14 oranında azaldığı tespit edildi.

 

Oksidatif stres, tip 2 diyabet de dahil olmak üzere hemen hemen her kronik hastalığın gelişiminde rol oynadığı için bu sonuç önemlidir.

 

 

 

İnsülini taklit edebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir

Diyabetli kişilerde ya pankreas yeterli miktarda insülin üretemez ya da hücreler yüksek miktarda insüline tepki vermez, bu da yüksek kan şekeri düzeyine neden olur.

 

Tarçın, insülinin etkilerini taklit ederek ve hücrelere artan glikoz taşınmasıyla kan şekerini düşürebilir ve diyabetle savaşabilir.

 

Ayrıca insülin duyarlılığını artırarak, insülinin hücrelere glikoz taşımada daha etkili hale getirerek kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada, sekiz erkeğin tarçın kullandıktan iki hafta sonra insülin duyarlılığında artış gösterdiği belirlendi.

 

 

 

Açlık kan şekerini düşürür ve Hemoglobin A1c’yi İndirgeyebilir

Birkaç kontrollü çalışma tarçının açlık kan şekerini azaltmada mükemmel olduğunu göstermiştir. Tip 2 diyabetli 543 kişide üzerinde yapılan inceleme, 24 mg / dL’yi (1.33 mmol / L) aşan ortalama bir düşüş ile ilişkilendirildi.

 

Bu çalışma sonuçları oldukça açık olmakla birlikte, uzun vadeli kan şekeri kontrolünün bir ölçütü olan hemoglobin A1c üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar çelişkili sonuçlar vermiştir.

 

Bazı çalışmalar, hemoglobin A1c’de anlamlı düşüşler bildirirken, bazıları herhangi bir etki bildirmemektedir.

 

Çelişkili sonuçlar kısmen tarçın miktarındaki farklılıklar ve katılımcıların önceden kan şekeri kontrolü ile açıklanabilir.

 

 

 

Yemekten sonra kan şekerini düşürür

Yemeklerin büyüklüğüne ve karbonhidrat içeriğine bağlı olarak, yemekten sonra kan şekeri seviyeleri oldukça dramatik biçimde artabilir.

 

Bu kan şekeri dalgalanmaları,vücudunuzdaki hücrelere çok fazla zarar verme eğilimi gösteren ve kronik hastalığa yakalanma riskini artıran oksidatif stres ve inflamasyon düzeylerini artırabilir.

 

Tarçın, yemeklerden sonra bu kan şekeri artışlarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bazı araştırmacılar, yiyeceklerin midenizden ne kadar çabuk boşaltıldığını yavaşlatarak bunu yaptığını söylüyorlar.

 

Bazı çalışmalar, tarçının ince bağırsaktaki karbonhidratları parçalayan sindirim enzimlerini bloke ederek yemeklerden sonra kan şekerini düşürebileceğini öne sürüyor.

 

 

 

Diyabet komplikasyonları riskini düşürür

Tarçın, açlık kan şekerini düşürmekten ve yemeklerden sonra kan şekeri artışlarını azaltmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca diyabet komplikasyonları riskini düşürür.

 

Diyabet olanların kalp hastalığı riski iki kat daha fazladır. Tarçın, kalp hastalığı için belirlenmiş risk faktörlerini azaltarak bu riski düşürmeye yardımcı olur.

 

Ayrıca,HDL yani iyi kolesterolünde artmasını sağlar.Ayrıca, bir araştırma 12 haftalık iki gram tarçın takviyesinin hem sistolik(maksimum kan basıncı) hem de diyastolik(minimum kan basıncı) kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur.

 

İlginç bir şekilde diyabet Alzheimer hastalığının ve diğer demansların gelişiminde giderek daha fazla rol oynuyor ve birçok kişi şimdi Alzheimer hastalığını “tip 3 diyabet” olarak adlandırıyor .

 

Araştırmalar, tarçının, Alzheimer hastalığının gelişimiyle rutin olarak bağlantılı olan plakaları oluşturmak için çalışan iki proteinin (beta-amiloid ve tau) yeteneğini azaltabileceğini öne sürüyor.

 

Bununla birlikte, bu araştırma sadece test tüpleri ve hayvanlarda tamamlanmıştır.Bu bulguları doğrulamak için insanlar üzerinde yapılacak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

Seylan-Kasia: Hangisi Daha İyi?

Tarçın genellikle Seylan ve Kasia olmak üzere iki farklı gruba ayrılır.

 

Kasia tarçın, birkaç farklı Cinnamom ağacı türünden üretilir. Genellikle ucuzdur ve çoğu gıda ürünlerinde ve bakkalınızın baharat standında bulunur.

 

Seylan tarçın,Tarçın verum ağacından türemiştir.Genellikle daha pahalıdır ve Kasiadan daha rastlanır v çalışmalar Seylan tarçınında daha fazla antioksidan olduğunu göstermiştir.

 

Daha fazla antioksidan içerdiğinden, Seylan tarçınının daha fazla sağlık faydası sağlayabileceği düşünülmektedir.

 

Bununla birlikte, birkaç hayvan ve test tüpü çalışması Seylan tarçınının faydalarını vurgulamış olsa da, insanlardaki sağlık yararlarını gösteren birçok çalışma Kasia çeşidini kullanmıştır.

 

 

 

Bazıları tarçınla kullanımında dikkatli olmalıdır

Kasia tarçın, sadece antioksidanlar bakımında düşük değildir, aynı zamanda pek çok bitkide bulunan organik bir madde olan kumarin adı verilen potansiyel olarak zararlı bir maddeyi de yüksek oranda içerir.

 

Sıçanlarda yapılan birçok çalışma, kumarinin karaciğer için zehirli olabileceğini ve bunun da insanlarda karaciğer hasarına neden olabileceği endişelerine yol açtığını göstermiştir.

 

Buna göre, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, kilogram başına 0.045 mg (0.1 mg / kg) düzeyinde, kumarin için tolere edilebilen günlük alımını belirledi.

 

Kasia tarçın için ortalama kumarin seviyeleri kullanmak,75 kg bir birey için günlük yaklaşık yarım çay kaşığı (2,5 gram) Kasia tarçınına eşdeğer olacaktır.

 

Gördüğünüz gibi Kasia tarçın, kumarin seviyesinde özellikle yüksektir ve Kasia tarçını gıdalarla büyük miktarda yemek alarak üst limiti kolayca aşabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, Seylan tarçın çok düşük miktarda kumarin içerir ve önerilen bu miktarda kumarin miktarından daha fazla tüketilmesi zor olur.

 

Ek olarak, ilaç veya insülin kullanan diyabet hastaları da tarçını günlük olarak kullanırken dikkatli olmalıdır.Mevcut tedavinizin üzerine tarçın ilavesi, hipoglisemi olarak bilinen düşük kan şekeri riskine neden olabilir.

 

Hipoglisemi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur ve diyabetli kişilerin tarçın ilavesi konusunda doktoruyla konuşmaları önerilir.

 

Son olarak, çocuklar, hamile kadınlar ve kapsamlı tıbbi öyküleri olan diğer kişiler, tarçın faydalarının risklerden daha fazla olup olmadığını öğrenmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

 

 

 

Ne Kadar Tarçın Tüketmeliyiz?

Tarçın kan şekerini düşürmek için birçok fayda sağlar. Yine de buna rağmen, potansiyel risklerden kaçınırken yararları elde etmek için ne kadar tüketmeniz gerektiğine ilişkin herhangi bir görüş birliği yoktur.

 

Çalışmalarda toz tarçın günde 1-6 gram kullanılmıştır. Bir çalışma, günde 1, 3 veya 6 gram alan insanların kan şekerinin hepsinde aynı miktarda azaldığını bildirdi.

 

En küçük miktardaki kişilerin en büyük dozu kullananlarla aynı fayda sağladığı göz önüne alındığında, büyük dozlarda almaya gerek kalmayabilir.

 

Buna ek olarak, bir dizi çalışma, Kasia tarçınının kumarin içeriğinin değişebileceğini göstermiştir.Bu nedenle, tolere edilebilen günlük kumarin alımını aşmamak için günde 0.5-1 gramı aşmamak akıllıca olur.

 

Seylan tarçın ile daha az dikkatli olabilirsiniz. Günlük 1.2 çay kaşığı (6 gram) tüketmek, kumarin içeriği açısından güvenli olmalıdır.

 

Sonuç olarak;
Birçok çalışma, tarçının kan şekerini düşürme ve diğer sağlık faydaları arasında sık görülen diyabet komplikasyonlarını yönetmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Tarçın takviyelerini almak veya kan şekerinizi düşürmek için yemeklerinize eklemek istiyorsanız, Kasia yerine Seylan’ı kullanmak daha çok fayda sağlar.

 

Daha pahalı olabilir, ancak Seylan tarçın, potansiyel olarak daha düşük miktarlarda kumarin içerir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: