Tarçının Faydaları ve Çeşitleri | diyetz

Tarçının Faydaları ve Çeşitleri

 

Tarçın, son derece lezzetli bir baharattır. Tıbbi özellikleri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır. Lezzetli olduğu gibi birçok etkileyici sağlık yararı da vardır.

Bu yazıda “tarçın nedir”, “tarçın ne işe yarar”, “tarçın faydaları” ve “tarçın çeşitleri” hakkında bilgi verilecektir.

Tarçın nedir?

Cinnamomum ağaçlarının kabuğundan türetilen aromatik bir baharattır. Alternatif tıp tedavilerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Tarçın elde etmek için, Cinnamomum ağaçlarının iç kabuğu çıkarılır. Kabuk daha sonra kurutularak, çubuklara dönüşür ya da toz haline getirilir.

 

 

Tarçın ne işe yarar?

Bu baharatın eşsiz özellikleri, esans yağlarından ve bilhassa sinnamaldehit bileşiklerinden gelmektedir. Bu bileşik baharata lezzetini ve aromasını verir ve aynı zamanda sağlık yararlarının birçoğundan da sorumludur.

 

 

Tarçının besin değeri

ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, 2.6 g ağırlığındaki bir çay kaşığı tarçın şunları içerir:

Enerji: 6 kalori

Yağ: 0,3 g

Karbonhidratlar: 2,1 g

Protein: 0.1 g

Kalsiyum: 26 miligram (mg)

Demir: 0.2 mg

Magnezyum: 2 mg

Fosfor: 2 mg

Potasyum: 11 mg

C vitamini : 0.1 mg

A vitamini: 8 IU

 

Ayrıca az miktarda  ve K vitaminleri içerir.

 

 

tarçın şekeri yükseltir mi

 

 

Tarçının Faydaları

 

Birçok sağlık faydası sağlayan antioksidanlar içerir

Bu aromatik baharat, az miktarda vitamin ve mineral içeriyorken, sağlık yararları sağlayan çok miktarda antioksidan içerir.

Bir grup bilim insanı 26 farklı şifalı otun ve baharatın antioksidan içeriğini kıyasladığında, sarımsaktan sonra tarçının en yüksek antioksidan miktarına sahip olduğu sonucuna vardı.

Antioksidanlar önemlidir, çünkü vücudun, oksidatif stresinin azalmasına yardımcı olurlar; oksidatif stres, serbest radikallere bağlı olarak hücrelere zarar verir.

Bir çalışmada, 12 haftada, günlük 500 mg tarçın ekstresi tüketilmesinin, gizli şekeri olan erişkinlerde oksidatif stres belirtecinin % 14 oranında azaldığı tespit edildi.

Oksidatif stres, tip 2 diyabet de dahil olmak üzere hemen hemen her kronik hastalığın gelişiminde rol oynadığı için bu sonuç önemlidir.

 

 

İnsülin direncine karşı tarçın

Diyabetli kişilerde ya pankreas yeterli miktarda insülin üretemez ya da hücreler yüksek miktarda insüline tepki vermez, bu da yüksek kan şekerine neden olur.

 

Tarçın kan şekerini düzenler mi?

İnsülinin etkilerini taklit ederek ve hücrelere artan glikoz taşınmasıyla tarçın kan şekerini düşürür ve diyabetle savaşır. 

Ayrıca insülin duyarlılığını artırarak, insülini hücrelere glikoz taşımada daha etkili hale getirerek kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Bir çalışmada, sekiz erkeğin tarçın kullandıktan iki hafta sonra insülin duyarlılığında artış gösterdiği belirlendi.

 

 

Açlık kan şekerini düşürür ve Hemoglobin A1c’yi indirger

Birkaç kontrollü çalışma bu baharatın açlık kan şekerini azaltmada mükemmel olduğunu göstermiştir. Tip 2 diyabetli 543 kişi üzerinde yapılan inceleme, 24 mg / dL’yi (1.33 mmol / L) aşan ortalama bir düşüş ile ilişkilendirildi.

 

 

Tarçın şekeri düşürür mü?

Yemeklerin miktarına ve karbonhidrat içeriğine bağlı olarak, yemekten sonra kan şekeri seviyeleri oldukça yükselir.

Bu kan şekeri dalgalanmaları sık olduğunda, vücuttaki hücrelere zarar verir ve kronik hastalığa yakalanma riskini artıran oksidatif stres ve inflamasyon düzeylerini yükseltir.

Şekeri düşürmek için tarçın kullanılabilir, çünkü yemeklerden sonra bu kan şekeri artışlarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Bazı araştırmacılar, yiyeceklerin mideden boşaltılma hızını yavaşlatarak bunu yaptığını söylüyor.

Bazı çalışmalar, bu baharatın ince bağırsaktaki karbonhidratları parçalayan sindirim enzimlerini bloke ederek yemeklerden sonra kan şekerini düşürebileceğini öne sürüyor.

 

Şekeri düşürmek için tarçın nasıl kullanılır?

– Bazı tariflerde şeker yerine tarçın kullanabilirsiniz.

– Kahvaltıda tüketebilirsiniz.

– Ev yapımı kek, turta ve kurabiyelere ekleyebilirsiniz.

– İçeceklerde kullanabilirsiniz.

– Doktora danışarak tarçın hapı alabilirsiniz.

 

 

Tarçın ve diyabet

Tarçın diyabet komplikasyonları riskini düşürür. Diyabet olanların kalp hastalığı riski iki kat daha fazladır. Bu baharat, kalp hastalığı için belirlenmiş risk faktörlerini azaltarak riski düşürmeye yardımcı olur.

Ayrıca, HDL yani iyi kolesterolün de yükselmesini sağlar. Bir araştırma 12 haftalık iki gram tarçın takviyesinin hem sistolik(maksimum kan basıncı) hem de diyastolik(minimum kan basıncı) kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur.

Araştırmalar, tarçının, Alzheimer hastalığının gelişimiyle bağlantılı olan plakaları oluşturmak için çalışan iki proteinin (beta-amiloid ve tau) yeteneğini azaltabileceğini de öne sürüyor.

 

 

Anti-inflamatuar özellikleri vardır

Vücuttaki iltihaplanma inanılmaz derecede önemlidir. Vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olur ve doku hasarını onarır.

Bununla birlikte, iltihaplanma kronik (uzun vadeli) olduğunda ve vücudun kendi dokularına karşı yönlendirildiğinde bir sorun haline gelebilir.

Tarçının yararları arasında, içerisindeki antioksidanların güçlü anti-inflamatuar etkinliğe sahip olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

 

 

Kalp hastalığı riskini azaltır

Bu baharat, dünyanın en yaygın erken ölüm vakası olan kalp rahatsızlığı riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Tip 2 diyabetlilerde günde 1 gram tarçın, kan seviyeleri üzerinde faydalı etkiler gösterir. 

HDL kolesterolünün dengede kalmasına rağmen toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür.

Daha yakın zamanlarda, büyük bir inceleme çalışması, günde sadece 120 miligram tarçın dozunun bu etkilere sahip olabileceği sonucuna vardı. Bu çalışmada, HDL (iyi) kolesterolü de arttırdı.

Hayvan çalışmalarında ise, tarçının kan basıncını düşürdüğü belirtilmiştir. Sonuçlar birleştiğinde, bu faktörlerin hepsi kalp rahatsızlığı riskini önemli ölçüde azaltır.

 

 

Nörodejeneratif hastalıklara faydalı etkiler gösterir

Nörodejeneratif hastalıklar, beyin hücrelerinin yapısının veya fonksiyonunun ilerleyici olarak kaybedilmesiyle karakterizedir. Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı en yaygın iki tiptir.

Tarçının içerisinde bulunan iki bileşik, Alzheimer hastalığının en belirgin özelliklerinden biri olan beyindeki tau adlı bir proteinin oluşumunu inhibe eder.

Parkinson hastalığına sahip farelere bakan bir araştırmada tarçın yemek, nöronları korumaya, nörotransmitter seviyelerini normalleştirmeye ve motor işlevini geliştirmeye yardımcı oldu.

 

 

Kansere karşı koruma sağlar

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize ciddi bir hastalıktır. Bu baharat kanser önleme ve tedavisinde potansiyel kullanımı nedeniyle yaygın olarak incelenmiştir. 

Tarçın, kanser hücrelerinin büyümesini ve tümörlerde kan damarlarının oluşumunu azaltarak hareket eder ve kanser hücreleri için toksik olduğu görülür ve hücre ölümüne neden olur.

Kolon kanserli farelerde yapılan bir araştırma, bu baharatın kolondaki detoksifıyan enzimlerin güçlü bir etkinleştiricisi olduğunu ortaya koydu ve daha ileri kanser gelişimine karşı koruma sağladı.

Bu bulgular tarçının insan kolon hücrelerinde koruyucu antioksidan yanıtları aktive ettiğini gösteren test tüpü deneyleriyle desteklendi.

 

 

Bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarıyla mücadele eder

Bu baharatın ana aktif maddesi olan sinnamaldehit, çeşitli enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur. Mantarların yol açtığı solunum yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi eder.

Aynı zamanda “Listeria ve Salmonella” da dahil olmak üzere bazı bakterilerin çoğalmasını önler. Tarçının anti-mikrobiyal etkileri diş çürümesini önlemeye ve ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur.

 

 

HIV virüsüne tarçın yararları

HIV, yavaş yavaş bağışıklık sistemini parçalayan, sonuçta tedavi edilmezse AIDS’e yol açabilen bir virüstür. Kasia çeşitlerinden elde edilen tarçının, HIV-1 ile savaşmaya yardım ettiği düşünülüyor. HIV-1, insanlardaki HIV virüsünün en yaygın türüdür.

HIV ile enfekte olmuş hücrelere bakan bir laboratuvar çalışması, tarçın bitkisinin incelenen 69 tıbbi bitkiye göre en etkili tedavi olduğunu bulmuştur.

 

 

Tarçın Çeşitleri

Bu aromatik baharat, çoğu süpermarkette ucuz ve yaygın olarak bulunur. En azından bir türü. Çoğu kişi, aslında bu iki baharat tipinin farkında değil.

Her ikisi de sağlıklıdır, ancak biri çok fazla yemeniz durumunda zararlı bir toksin içerir.

 

 

Kasia Tarçın

Kasia tarçını, “Cinnamomum aromaticum” olarak da bilinen “Cinnamomum cassia” ağacından gelir. Güney Çin kökenlidir ve Çin tarçını olarak da bilinir.

Bununla birlikte, şu anda Doğu ve Güney Asya’da yaygın olarak yetişen birçok alt türü vardır.

Kasia, Seylan tarçınından daha koyu kahverengi-kırmızı renkte, daha kalın çubuklara ve daha pürüzlü bir dokuya sahiptir. Kasianın düşük kabul edilir.

Çok ucuzdur ve dünyada en çok tüketilen çeşididir. Süpermarketlerde bulunanların hemen hemen hepsi kasia çeşididir.

 

 

tarçın çeşitleri

 

 

Seylan Tarçını

Seylan, ya da “gerçek tarçın“, Sri Lanka ve Hindistan’ın güney bölgelerinden gelir.”Cinnamomum verum” ağacının iç kabuğundan yapılır.

Seylan, rengi bronz kahverengi olup yumuşak katmanlı sıkı çubuklar ihtiva eder. Bu özellikler son derece istenen bir kalite ve doku sağlar. Seylan tarçın daha az yaygındır ve daha yaygın olan kasia çeşidine kıyasla oldukça pahalıdır.

 

 

Hangisi daha sağlıklı?

Seylan ve kasianın sağlık özellikleri biraz farklıdır. Zira temel yağ oranları da farklılık gösterir. Bununla birlikte, günümüzde yayınlanmış çalışmalar bir ayrım yapmamıştır.

Örneğin bu baharatın biyoaktif bileşiklerinin birçoğu, tau adlı bir proteinin beyinde birikmesini engeller.

Tau birikimi Alzheimer hastalığının bir özelliği olduğu için bu önemlidir. Bununla birlikte, bu etki Seylan ve Kasia çeşidinin ikisinde de gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, bu bakımdan birinin diğerinden üstün olup olmadığı belirsizdir.

Genel olarak, hangisinin daha fazla sağlık faydası olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak Seylan tarçını, düzenli olarak tüketildiğinde daha az zararlı etkiler gösterebilir.

 

 

Kasia, zehirli olabilen kumarin içerir

Kumarin, çeşitli bitki türlerinde doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Büyük dozlarda zararlı olabilir. Kemirgenlerde, kumarinin böbrek, karaciğer ve akciğer hasarına neden olduğu biliniyor.

Hatta kansere neden olabilir. İnsanlarda, benzer etkilere sahip izole olaylar vardır.

Aslında, kumarinin Tolere Edilebilir Günlük Alımı (TDI), 0,1 mg / kg) ‘dir. Kasia tarçın, kumarinin çok zengin bir kaynağıdır. Kasia yaklaşık % 1 kumarin içerirken, Seylan sadece % 0.004 veya 250 kat daha az içerir. Bu o kadar düşük ki çoğunlukla saptanamaz bile.

Fazla miktarda kasia çeşidini tüketiyorsanız, kumarin için üst limitin aşılması kolaylıkla mümkündür. Çoğu durumda sadece 1-2 çay kaşığı ile günlük limit aşılabilir.

Bu nedenle eğer düzenli olarak çok tarçın tüketiyorsanız veya onu içeren bir takviye alırsanız, seylan tarçını tercih etmeniz önerilir.

 

 

Tarçın günde ne kadar tüketilmeli?

Tarçın şekeri düşürmek için birçok fayda sağlar. Yine de buna rağmen, potansiyel risklerden kaçınırken yararları elde etmek için ne kadar tüketmeniz gerektiğine ilişkin herhangi bir görüş birliği yoktur.

Çalışmalarda toz tarçın günde 1-6 gram kullanılmıştır. Bir çalışma, günde 1, 3 veya 6 gram alan insanların kan şekerinin aynı miktarda azaldığını bildirdi.

Az veya çok kullananlarda aynı faydaları sağladığı göz önüne alındığında, büyük dozlarda almaya gerek yoktur. 

Buna ek olarak, bir dizi çalışma, Kasia çeşidinin, kumarin içeriğinin değişebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, tolere edilebilen günlük kumarin alımını aşmamak için günde 0.5-1 gramı aşmamak akıllıca olur.

 

Sonuç olarak;

Birçok çalışma, tarçının kan şekerini düşürme ve diyabet komplikasyonlarını yönetme gibi sağlık faydaları olduğunu göstermiştir. Hem seylan hem de kasia çeşidi sağlıklı ve lezzetlidir.

Tarçın hapı almak veya kan şekerinizi düşürmek için yemeklerinize eklemek istiyorsanız, Kasia yerine Seylan’ı kullanmak daha fazla fayda sağlar. Daha pahalı olabilir, ancak Seylan tarçını, potansiyel olarak daha düşük miktarlarda kumarin içerir.

 

Tarçının Zararları ve Yan Etkileri

Tarçın Zayıflatır mı? Zayıflatan Tarçın Tarifleri

Tarçın Çayının Etkileyici Faydaları

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ