Tarçın Çayının Etkileyici Faydaları | diyetz

  Tarçın Çayının Etkileyici Faydaları

   

  Tarçın çayı, sağlıklı bir içecektir. Zayıflamak, kalp sağlığını güçlendirmek, menstrüel krampları hafifletmek, iltihap ve kan şekerini düşürmek gibi çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek faydalı bileşikler içerir.

   

  Tarçın Çayı Faydaları ve Zararları

   

  tarçın çayı yapılışı

   

  Yüksek miktarda antioksidan içerir

  Antioksidanlar, hücrelere zarar veren ve diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olan moleküller serbest radikallerin neden olduğu oksidasyonla mücadele eder.

  Tarçın özellikle polifenol antioksidanlar bakımından zengindir. Araştırmalar, tarçın çayının, vücudun savaşabileceği serbest radikal miktarının bir ölçüsü olan toplam antioksidan kapasitesini (TAC) artırabileceğini göstermektedir.

   

   

  İltihabı azaltarak kalp sağlığını korur

  Test tüpü çalışmaları tarçındaki bileşiklerin inflamasyon belirteçlerini azaltabileceğini göstermektedir. İnflamasyon, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın kökeninde olduğu için, bu son derece yararlıdır.

   

   

  Tarçın çayı kan şekerini düşürür mü?

  Tarçın, kan şekeri seviyesini düşürerek güçlü antidiyabetik etkiler sağlar. Bu baharatın, insüline benzer şekilde davrandığı görülmektedir.

  Tarçında bulunan bileşikler, insülin direncini azaltarak kan şekeri seviyelerinin düşmesine katkıda bulunur, böylece insülin etkinliğini artırır.

  Tarçın ayrıca, kan şekeri seviyelerinin yemeklerden sonra ani iniş çıkışlarını engelleyerek bağırsaklarda karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatır.

   

   

  Tarçın çayı ile kilo verme

  Tarçın çayı yağ kaybını teşvik ederek ve bel çevresinin küçülmesini sağlayarak zayıflamaya yardımcı olabilir.

   

   

  Bakteriler ve mantarlarla savaşır

  Tarçın, güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Örneğin, test tüpü araştırması, tarçındaki ana aktif bileşen olan cinnamaldehitin, çeşitli bakteri, mantar ve küflerin büyümesini önlediğini göstermektedir.

  Ek olarak, tarçının antibakteriyel etkileri ağız kokusunun azalmasına ve diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olur.

   

   

  Adet krampları ve diğer PMS semptomlarını azaltır

  Tarçın çayı, premenstrüel sendrom (PMS) ve dismenore gibi bazı menstrüel semptomları daha katlanılabilir hale getirmeye yardımcı olur.

  Bir çalışmada, kadınlara adet döngüsünün ilk 3 günü boyunca her gün 3 gram tarçın veya plasebo verildi. Tarçın grubundaki kadınlar, plasebo verilenlere göre anlamlı derecede daha az adet ağrısı yaşamıştır.

  Tarçının, adet dönemlerinde, adet kanaması, kusma sıklığı ve bulantı şiddetini azalttığına dair kanıtlar da vardır.

   

   

  Tarçın çayının diğer yararları

   

  İlginizi Çekebilir  Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Besinlerin Karbonhidrat Değerleri

  Cilt yaşlanması ile mücadele eder

  Araştırmalar, tarçının kolajen oluşumunu teşvik edebileceğini, cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu artırabileceğini göstermektedir – bunların hepsi yaşlanmanın görünümünü azaltır.

   

  Antikanser özelliklere sahiptir

  Tüp araştırması, tarçın ekstrelerinin, cilt kanseri hücreleri de dahil olmak üzere bazı kanser hücrelerinin öldürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

  Beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur

  Tüp ve hayvan araştırmaları, tarçının, beyin hücrelerini Alzheimer hastalığından koruyabileceğini ve Parkinson hastalığında motor fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

   

  HIV ile savaşır

  Test tüpü çalışmaları, tarçın ekstrelerinin, insanlarda HIV virüsünün en sık görülen türüyle mücadeleye yardımcı olabileceğini bildirmiştir.

   

  Sivilceyi azaltır

  Tüp araştırması, tarçın ekstrelerinin akneye neden olan bakterilerle savaşabileceğini göstermektedir.

   

   

  Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Tarçın çayı yapmak kolaydır. Sıcak olarak içebilir veya buz eklenerek soğuk da tüketilebilir.

  1 bardak (235 ml) kaynar suya 1 çay kaşığı (2.6 gram) öğütülmüş tarçını ekleyip karıştırın. Kaynar suya bir tarçın çubuğunu atıp 10-15 dakika bekleterek de tarçın çayı yapabilirsiniz.

   

   

  Tarçın çayı nasıl içilmeli?

  Bu çay doğal olarak kafeinsiz olduğundan, gün boyu istediğiniz zaman içebilirsiniz. Ancak, kan şekeri düşürücü etkileri nedeniyle içiyorsanız, öğünlerinizde tüketmek en etkilisidir.

  Halen kan şekeri düşürücü ilaç kullanıyorsanız, tarçın çayı içmeden önce sağlık uzmanına danışın.

   

  Sonuç olarak;

  Tarçın çayı güçlü bir içecektir.

  Antioksidanlarla doludur ve inflamasyonu azaltma, kan şekerini düşürme, kalp sağlığını güçlendirme ve zayıflama gibi çeşitli faydalar sağlar. Ayrıca enfeksiyonlarla savaşabilir ve PMS ve adet kramplarını azaltabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ