Tanen Nedir, Neye Yarar? Tanen İçeren Bitkiler ve Faydaları | diyetz

  Tanen Nedir, Neye Yarar? Tanen İçeren Bitkiler ve Faydaları

   

  Tanenler, çay içerisinde bulunan bir grup bileşiktir. Farklı lezzetleri ve ilginç kimyasal özellikleri ile bilinirler ve sağlık yararları da vardır. 

  Tanen nedir?

  Tanenler, polifenoller adı verilen daha geniş bir bileşik grubuna ait bir tür kimyasal bileşiktir.

  Molekülleri tipik olarak diğer polifenol tiplerinde bulunanlardan çok daha büyüktür, proteinler ve mineraller gibi diğer moleküllerle kolayca birleşebilme özelliğine sahiptir. 

  Tanenler doğal olarak ağaç kabuğu, yapraklar, baharatlar, kuruyemişler, tohumlar, meyveler ve baklagiller dahil olmak üzere çeşitli yenilebilir ve yenmeyen bitkilerde bulunur. Bitkiler onları zararlılara karşı doğal bir savunma olarak üretir. Tanenler ayrıca bitkisel gıdalara renk ve tat kazandırır.

  En zengin ve besinlerden en yaygın alınan tanen kaynaklarından bazıları çay, kahve, şarap ve çikolatadır.

   

   

  tanen neye yarar

   

  Tanen seviyeleri farklı çay türleri arasında değişiklik gösterir

  Çay, genellikle en zengin tanen kaynağı olarak kabul edilmekle birlikte, miktarı çay çeşitleri arasında değişkenlik gösterir. 

  Hepsi Camellia sinensis adlı bitkinin yapraklarından yapılan beyaz, siyah, yeşil ve oolong çayı dört temel çay türüdür. 

  Her bir çay türü tanen içerir, ancak konsantrasyon, üretilme şeklinden ve hazırlanırken ne kadar süre demlendiğinden etkilenir.

  Bazı kaynaklar siyah çayın en yüksek tanen konsantrasyonuna sahip olduğunu, yeşil çayın ise genellikle en düşük olduğunu söylüyor. Beyaz ve oolong çayları bu ikisinin arasında bir değere sahiptir. 

  Genel olarak, düşük kaliteli çaylar daha yüksek tanen seviyesine sahiptir ve çayı ne kadar uzun süre demlerseniz, bardağınızdaki tanenlerin konsantrasyonu o kadar yüksek olur.

   

   

  Tanen Faydaları

  Çayda bulunan birçok farklı tanen türü vardır ve bunların insan vücudunu nasıl etkiledikleri hala tam olarak anlaşılamamıştır.

  Bazı, erken araştırmalar, bazı çay tanenlerinin, diğer polifenollerinkilere benzer özelliklere sahip olduğunu, antioksidan ve anti-mikrobiyal faydalar sağlayarak, hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

   

   

  Epigallokatekin galat

  Yeşil çayda bulunan ana tanenlerden biri, epigallocatechin gallat (EGCG) olarak bilinir. EGCG, kateşinler olarak bilinen bir grup bileşiğe aittir. Yeşil çayın sağlık yararlarının çoğu bu tanenden kaynaklanır. 

  Hayvan ve test tüpü çalışmaları, EGCG’nin, iltihabı azaltmada ve hücresel hasara, kalp hastalığı ve kanser gibi bazı kronik hastalıklara karşı korunmada rol oynayabileceğini göstermektedir.

   

   

  Theaflavinler ve thearubiginler

  Çay ayrıca, theaflavin ve thearubigin adı verilen iki grup tanenden bol miktarda içerir. Siyah çaylar, bu tanenlerin özellikle yüksek seviyelerini içerir ve ayrıca siyah çaya koyu rengini veren ise bu tanenlerdir. 

  Theaflavin ve thearubigin ile ilgili araştırmalar, güçlü antioksidanlar olarak işlev gördüklerini ve serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarlara karşı koruma sağlayabileceklerini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Guayusa Çayı Nedir, Nasıl Yapılır?

   

  Elajitannin

  Çay ayrıca, yüksek düzeyde ellagitannin denilen tanen içerir. Araştırmalar, ellagitannenin, faydalı bağırsak bakterilerinin büyümesini ve aktivitesini desteklediğini öne sürmektedir. 

  Ellagitannin ayrıca kanser tedavisi ve önlenmesi üzerinde etkisi için de öneme sahip.

  Diğer besin polifenolleri gibi ellagitannin de güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler gösterir. Test tüpü çalışmaları, kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını azaltmada da rol oynayabileceğini göstermiştir.

   

   

  Tanen Zararları

  Çay tanenlerinin birçok yararı olsa da, aşırı tüketim olumsuz yan etkilere neden olabilir. Tanenler diğer bileşiklerle kolayca bağlanma yeteneğine sahiptir. Bu özellik, çaya hoş, acı bir kuru tat verir, ancak bazı sindirim süreçlerini de bozabilir.

   

   

  Demir emilimini azaltır

  Bunlarla ilgili en büyük endişelerden biri, demir emilimini engelleme potansiyelleridir.  Sindirim kanalında,  bitki bazlı yiyeceklerde bulunan demir ile kolayca bağlanabilir, bu da onları, emilim için kullanılamaz hale getirir.

  Araştırmalar, bu etkinin sağlıklı demir düzeyleri olan insanlara önemli bir zarar vermeyeceğini, ancak demir eksikliği olanlar için sorunlu olabileceğini göstermektedir.

  Demir oranınız düşük ancak çay içmek istiyorsanız, demir açısından zengin gıdalarla birlikte çay içmeyin. Çayınızı öğün aralarında için. 

   

   

  Mide bulantısına neden olabilir

  Boş mideye çay içerseniz, çaydaki yüksek tanen seviyeleri mide bulantısına neden olabilir. Bu, özellikle daha hassas sindirim sistemine sahip insanları etkileyebilir.

  Sabahları bir bardak çayınızı bir miktar yiyecek ile birlikte alarak veya bir bardak süt ekleyerek bu etkiden kaçınabilirsiniz. Yiyeceklerden elde edilen proteinler ve karbonhidratlar, bazı tanenlerle bağlanabilir, bu da sindirim sisteminizi tahriş etme kabiliyetlerini en aza indirir.

   

  Sonuç olarak;

  Tanenler, çeşitli bitki ve yiyeceklerde bulunan, kimyasal bileşiklerdir. Çaya kuru, biraz acı tadı  ve bazı çay türlerine renk vermekten sorumludurlar.

  Erken araştırmalar, çay tanenlerinin, antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle yarar sağlayabileceğini göstermektedir.

  Bunlar, özellikle aç karnına tüketilirse, mide bulantısına neden olabilir. Ayrıca vücudun bazı yiyeceklerden demiri emmesini de engelleyebilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ