Tahinin Bilmeniz Gereken Faydaları ve Zararları | diyetz

Tahinin Bilmeniz Gereken Faydaları ve Zararları

 

Tahin susam tohumlarının öğütülüp kavrulmasıyla yapılan bir macundur. Hafif, bir tadı vardır. En çok humusun içindeki kullanımıyla bilinir ancak dünyadaki birçok yemeklerde, özellikle Akdeniz ve Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır.

 

Mutfakta tercih edilen bir bileşen olmasının yanında sağlık için de yararlıdır. Bu yazıda “tahinin faydaları nelerdir”, “tahin neye iyi gelir”, “tahin tansiyonu yükseltir mi”, “tahin reflüye iyi gelir mi”, “tahin alerji yapar mı”, “tahin kolesterol yapar mı”, “tahin zararlı mı” sorularının cevabı aranacaktır.

 

tahinin faydaları

 

Tahin Yararları

 

 

Tahin kolesterol

Susam tohumu tüketmek, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi belirli hastalıkların riskini azaltır. Yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri de dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini düşürür.

Diz osteoartriti olan 50 kişi ile yapılan bir çalışmada, günlük 3 yemek kaşığı (40 gram) susam tohumu tüketenlerin, plasebo grubuyla karşılaştırıldığında, kolesterol seviyeleri anlamlı derecede azalmıştır.

 

Tip 2 diyabetli 41 kişiden oluşan 6 haftalık bir başka çalışma, kahvaltıda 2 yemek kaşığı tahin (28 gram) yiyenleri ve yemeyenleri karşılaştırılmış ve yiyenlerin anlamlı derecede düşük trigliserid seviyelerine sahip olduğunu bulmuştur.

Ek olarak, tahinin içeriğinde olduğu gibi tekli doymamış yağlar tüketmek, tip 2 diyabet geliştirme riskinin azalmasını sağlar.

 

 

 

Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Tahin ve susam tohumları içerdikleri güçlü antioksidanlar nedeniyle antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada susam yağının, yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Araştırmacılar bunu susamdaki antioksidanlara bağlamışlardır.

 

 

 

Anti-inflamatuar bileşikler içerir

Tahinin içeriğindeki bazı bileşikler yüksek oranda anti-inflamatuardır. Her ne kadar kısa süreli inflamasyon yaralanmaya karşı sağlıklı ve normal bir cevap olsa da, kronik inflamasyon sağlığa zarar verir.

 

Hayvan çalışmaları, susamdaki antioksidanlarının, yaralanma, akciğer hastalığı ve romatoid artritle ilgili iltihap ve ağrıyı hafifletebileceğini keşfetmiştir.

 

 

 

Merkezi sinir sisteminizi güçlendirir

Tahin, beyin sağlığını iyileştirebilecek ve bunama gibi nörodejeneratif hastalıkların gelişme riskini azaltabilecek bileşikler içerir. Tüp araştırmalarında susam tohumu bileşenlerinin insan beynini ve sinir hücrelerini, serbest radikal hasarlarından koruduğu belirtilmiştir.

 

Susam antioksidanları, kan-beyin bariyerini geçebilir, bu da kan dolaşımını bırakabilecekleri ve doğrudan beyni ve merkezi sinir sistemini etkileyebilecekleri anlamına gelir. Bir hayvan araştırması, susam antioksidanlarının beyinde, Alzheimer hastalığının özelliği olan beta amiloid plaklarının oluşumunun önlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

 

 

Antikanser etkileri vardır

Susam tohumları potansiyel antikanser etkileri için araştırılmaktadır. Bazı tüp çalışmaları, susam antioksidanlarının kolon, akciğer, karaciğer ve meme kanseri hücrelerinin ölümüne neden olduğunu göstermiştir. Susam tohumundaki iki antioksidan olan sesamin ve sesamol, antikanser potansiyelleri için yoğun olarak incelenmiştir.

 

Her ikisi de kanser hücrelerinin ölümünü teşvik edebilir ve tümör büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca, vücudu serbest radikal hasarlarından koruduğu düşünülür, bu da kanser riskini azaltır.

 

 

 

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını korur

Tahin, karaciğeri ve böbrekleri hasardan korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Bu organlar, toksinlerin ve atıkların vücuttan atılmasından sorumludur.

Tip 2 diyabetli 46 kişi ile yapılan bir çalışmada, 90 gün boyunca susam yağı tüketenlerin, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında iyileşme olduğu bulundu.

Bir kemirgen çalışması ise susam tohumu tüketiminin karaciğer fonksiyonunu desteklediğini buldu. Yağ yakımını artırmış ve karaciğerde yağ üretimini azaltmıştır.

 

 

 

Tahin Zararları

Faydalı bir yiyecek olsa da bilinmesi ve dikkate alınması gereken bazı olumsuz yönleri de vardır.

Tahin, çoklu doymamış yağ türü olan omega-6 yağ asitleri bakımından yüksektir. Vücut omega-6 yağ asitlerine ihtiyaç duysa da, yüksek oranda tüketim, kronik iltihaplanmaya neden olabilir. Bu nedenle, tahin gibi omega-6 barındıran yiyecekleri ılımlı bir şekilde tüketmek gerekir.

 

 

 

Tahin Alerjisi

Bazı insanların susam tohumuna alerjisi olduğundan tahin alerjisi de oluşabilir. Tahin alerjisi belirtileri hafif ila şiddetli olabilir ve nefes almada zorluk, ağız çevresinde kaşıntı ve anafilaksi semptomları görülebilir. Susam tohumlarına alerjiniz varsa tahinden uzak durun.

 

 

 

Evde Tahin Nasıl Yapılır?

 

Malzemeler

  • 2 su bardağı (284 gram) kabuklu susam
  • 1-2 yemek kaşığı avokado ya da zeytinyağı gibi yumuşak bir tadı olan yağ

 

Yapılışı

  • Büyük bir tencerede, orta ateşte susam tohumları kızarıp altın rengini alana kadar kavurun. Ateşten alın ve soğumaya bırakın.
  • Bir mutfak robotunda, susam tohumlarını öğütün. Macun istediğiniz kıvama gelinceye kadar yavaşça yağ gezdirin.

 

Sonuç olarak;

Tahin, güçlü antioksidanlar ve sağlıklı yağlar ile çeşitli vitamin ve mineraller içeren besleyici bir sostur.

Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltma ve beyin sağlığını koruma gibi yararları vardır.

Evde sadece iki malzeme kullanarak basitçe yapılabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ