Suşi Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Suşinin sağlıklı olup olmadığı merak konusudur çünkü bu popüler Japon yemeği genellikle çiğ balıktan yapılır. Ayrıca yüksek tuzlu soya sosu ile yenir. Bu yazıda suşi hakkında bilgi verilecektir.

  Suşi nedir?

  Suşi, pişmiş pirinç, çiğ veya pişmiş balık ve sebzelerle dolu bir deniz yosunu rulosudur. Genellikle soya sosu, wasabi ve zencefille servis edilir. İlk olarak 7. yüzyılda Japonya’da balıkları muhafaza etmenin bir yolu olarak popüler oldu.

  O dönemlerde temizlenmiş balık, pilav ve tuz ile yapıldı ve yemeye hazır olana kadar birkaç hafta mayalanmaya bırakıldı.

  17. yüzyılın ortalarında, fermantasyon süresini azaltmak ve tadını geliştirmek için pirince sirke eklendi. Fermantasyon süreci, taze balık kullanılmaya başlandığı 19. yüzyılda terk edildi ve bugünkü şekliyle yapılmaya başlandı. 

   

  suşi neyden yapılır

   

  Suşi Malzemeleri ve Faydaları

  Suşi, sağlıklı besin olarak kabul edilir, çünkü çeşitli besin yönünden zengin içeriğe sahiptir.

   

   

  Suşi balığı

  Balık, iyi bir protein, iyot ve çoklu vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca, doğal olarak D vitamini içeren az sayıdaki gıdadan biridir.

  Beynin ve vücudun en iyi şekilde çalışması için gereken omega 3 yağlarını da içerir. Bu yağlar kalp hastalığı ve felç gibi tıbbi durumlarla savaşmaya yardımcı olur.

  Balık, yaşlılarda bazı otoimmün hastalıklar, depresyon, hafıza ve görme kaybı riskinin düşük olmasıyla da bağlantılıdır.

   

   

  Wasabi

  Wasabi ezmesi genellikle suşinin yanında servis edilir. Tadı çok kuvvetli olduğu için sadece küçük miktarlarda yenilir.

  Lahana, yaban turbu ve hardalla aynı aileye ait olan Eutrema japonicum’un rendelenmiş sapından yapılır.  Wasabi beta karoten, glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar bakımından zengindir.

  Araştırmalar bu bileşiklerin antibakteriyel, anti-inflamatuar ve anti-kanser özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

  Ancak wasabi bitkisinin azlığı nedeniyle, birçok restoran yaban turpu, hardal tozu ve yeşil boya kombinasyonundan yapılan bir taklit macun kullanır.

  Bu ürünün aynı beslenme özelliklerine sahip olması muhtemel değildir.

   

   

  Suşi yosunu

  Nori, suşi yapmak için kullanılan bir tür yosundur. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, sodyum, iyot, tiamin ve A, C ve E vitaminleri içerir. Kuru ağırlığının % 44’ü ise kaliteli bitki proteinidir.

  Nori ayrıca virüslerle, iltihapla ve hatta kanserle mücadele eden bileşikler sağlar.

   

   

  Zencefil

  Suşiyi lezzetlendirmek için kullanılır. Zencefil iyi bir potasyum, magnezyum, bakır ve manganez kaynağıdır. Ayrıca, bakteri ve virüslere karşı korumaya yardımcı olan bazı özelliklere sahiptir. 

   

  İlginizi Çekebilir  Elma Diyeti ile 5 Günde Zayıflama Listesi

   

  Suşi Zararları

   

  Rafine karbonhidrat ve düşük lif içeriği

  Suşinin ana malzemesi, hemen hemen tüm lif, vitamin ve minerallerden arındırılmış ve sıyrılmış, bir rafine karbonhidrat olan beyaz pirinçtir.

  Bazı araştırmalar, yüksek miktarda rafine karbonhidrat alımının ve buna bağlı olarak kan şekeri seviyesindeki artışın, iltihaplanmaya yol açabileceğini, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini göstermektedir.

  Dahası, suşi pirinci genellikle şekerle hazırlanır. Şeker ve düşük lif içeriği, suşideki karbonhidratların sindirim sisteminde hızla parçalandığı anlamına gelir.

  Bu durum kan şekeri ve insülin seviyelerinde ani bir yükselmeye neden olabilir. Suşinin beyaz pirinç yerine esmer pirinçle hazırlanması, lif içeriğini ve besin değerini artırır. 

   

   

  Düşük protein ve yüksek yağ içeriği

  Suşi zayıflamaya yardımcı bir yiyecek olarak kabul edilir.  Ancak, birçok çeşidi, yüksek kalorili soslar ve kalori içeriğini önemli ölçüde artıran kızarmış tempura ile servis edilir.

  Ek olarak, tek bir suşi rulosu genellikle çok az miktarda balık veya sebze içerir. Bu düşük proteinli, düşük lifli bir öğün olduğu anlamına gelir yani açlığı ve iştahı azaltmada çok etkili değildir.

   

   

  Yüksek tuz içeriği

  Bir suşi yemeği genellikle çok miktarda tuz içerir. İlk olarak, pirinç, tuzla pişirilir. Ayrıca, balık ve sebzeler de tuz barındırır. Son olarak, genellikle tuz oranı çok yüksek olan soya sosu ile servis edilir.

  Çok fazla tuz tüketimi, mide kanseri riskini artırır. Ayrıca, bu maddeye duyarlı insanlarda yüksek tansiyonu tetikleyebilir.

   

   

  Bakteriler ve parazitler ile kirlenme

  Suşi çiğ balıkla yapıldığı için, çeşitli bakteri ve parazitlerden kaynaklanan enfeksiyon riskini artırır. Suşide en sık rastlanan türlerin bazıları “Salmonella”, çeşitli “Vibrio bakterileri” ve “Anisakis ve Diphyllobothrium” parazitleridir.

  Yakın tarihli bir çalışmada 23 Portekiz restoranında kullanılan çiğ balıklar incelenmiş ve örneklerin % 64’ünün zararlı mikroorganizmalarla kirlenmiş olduğu tespit edilmiştir. 

  Hamileler, küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar, çiğ balıktan yapılan suşi yemekten kaçınmalıdır. 

   

   

  Civa ve diğer toksinler

  Suşide kullanılan balıklar, okyanus kirliliği nedeniyle cıva gibi ağır metaller içerebilir. Ton balığı, kılıçbalığı, uskumru ve köpekbalığı gibi yırtıcı balıklar en yüksek seviyelere sahiptir. 

  Civa açısından düşük deniz mahsulleri türleri arasında somon balığı, yılan balığı, deniz kestanesi, alabalık, yengeç ve ahtapot bulunmaktadır.

   

  Sonuç olarak;

  Suşi pirinç, deniz yosunu, sebze ve çiğ veya pişmiş deniz ürünlerinden yapılan bir Japon yemeğidir.

  Çeşitli vitaminler, mineraller ve sağlığı teşvik edici bileşikler bakımından zengindir. Ancak, bazı türlerin rafine karbonhidrat, tuz ve sağlıksız yağ oranı yüksektir.

   

  İlginizi Çekebilir  Misket Limonu Nedir? Faydaları ve Limon ile Arasındaki Fark

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ