Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Saça İyi Gelen Yağlar

  Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Saça İyi Gelen Yağlar

  Saçta oluşan kepek her kadının kabusu. Susam yağı, susam tohumundan çıkarılan uçucu bir yağdır. Şampuan ve saç kremi gibi kozmetik ürünlerde karşımıza çıkar, kepek ve akne gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

  Susam yağı, kan dolaşımını iyileştirir, bu da toksinlerin temizlenmesine ve saç köklerinin uyarılmasına yardımcı olur.

  Antiseptik, antifungal, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri saçın temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar.

  Susam yağı saçları güçlendirir, kepeği ve saç uçlarının kırılmasını önler. Kepek ve bitler için de etkili bir tedavidir.

  Kaşıntı, kepek ve kuru kafa derisi ile mücadele etmeyi kolaylaştırır. Kuru ve yağlı kafa derisini tedavi eder ve kafa derisinin pH seviyesini dengeler.

  Susam Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  saça susam yağı sürmek

  Saçın uzamasını destekler

  Susam yağı, omega 3 ve omega 6 yağları gibi çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri saçın uzamasına yardımcı olabilir. Bu yağ asitlerinin eksikliği kayba neden olabilir. 

  Susam yağı, kan dolaşımını ve saç köklerini uyararak da saç büyümesini destekler. Ayrıca saç derisine kolayca nüfuz eder ve saçların kimyasal hasardan iyileşmesine yardımcı olur.

  Susam yağı ayrıca hızlı nüfuz etme özelliklerine sahip oleik asit içerir.

  Kepek tedavisine yardımcı olabilir

  Susam yağı, kepek tedavisine yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Yatmadan önce her gece saç derinize susam yağı masajı yapmak kafa derisini rahatlatmaya ve kepeği azaltmaya yardımcı olabilir.

  Saç derisi kuruluğuyla mücadele edebilir

  Susam yağının yumuşatıcı özellikleri saç tellerini yumuşatabilir. Bu saç yağındaki yağ asitleri kuruluğa karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Yağ, saç köklerine ve saç derisine derinlemesine nüfuz eder ve saçı nemlendirebilir. 

  Eşit miktarda susam yağı ve limon suyunu karıştırıp saç derisi kuruluğunu azaltmak için kullanabilirsiniz. Bu yağı saç derinize parmak uçlarınızla uygulayabilirsiniz.

  Dairesel hareketlerle masaj yapın ve kafa derisinin tüm kısımlarını kapatın. Gece boyunca bırakın ve ertesi sabah yıkayın.

  Daha iyi sonuçlar için bir havluyu sıcak suya batırın, fazla suyu sıkın ve kafanıza sarın. 30 dakika bekletin ve saçınızı şampuanlayın. Isı, yağ karışımının saç derisine derinlemesine nüfuz etmesine yardımcı olacaktır.

  Erken beyazlamayı önler

  Saça ve saç derisine susam yağı ile masaj yapmak saçın erken beyazlamasını önleyebilir. Aslında susam yağının saçı koyulaştırma özelliği vardır. 

  Yağın düzenli kullanımı saçın koyulaşmasına yardımcı olabilir. Susam yağındaki antioksidanlar, erken saç beyazlamasını tersine çevirmeye de yardımcı olabilir.

  Saçı zararlı UV ışınlarından koruyabilir

  Güneşin UV ışınlarına maruz kalmak saç derisine ve saça zarar verebilir. Susam yağı, doğal bir güneş engelleyicidir. UV ışınlarının yüzde 30’una kadar dirençlidir. 

  Saç derisine ve saça susam yağı uygulamak, uzun süre güneşe maruz kalma sırasında oluşabilecek potansiyel saç hasarını önleyebilir.

  Yağ, saç şaftının etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur ve onu zararlı güneş ışınlarından korur. Ayrıca saçı kirliliğin zararlı etkilerinden de kurtarır.

  Saçı yatıştırmaya yardımcı olur

  Anekdot niteliğindeki kanıtlar, susam yağının yatıştırıcı özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Şekillendirme araçlarından gelen ısı, tüm nemi gidererek, saç derisini kurutabilir. Susam yağı nemi kapatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, bu saç yağı bir soğutucu görevi görür. Saç derisini içeriden besler.

  Saçı parlatır

  Anekdot niteliğindeki kanıtlar, susam yağının yumuşatıcı özelliklerinin saç parlaklığını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Avuç içi arasına 2 ila 3 damla yağ sürün ve saçınıza uygulayın. Yağı ayrıca kalıcı saç kremi olarak da kullanabilirsiniz.

  Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

  susam yağı kullanımı

  Kepeği Yok Etmek için Susam Yağı

  Susam yağı, kafa derisinin kuruma ve dökülmesini önler. Ayrıca kepekten dolayı ortaya çıkan kaşıntıyı rahatlatır.

  Kepeği yok etmek için şampuanınıza birkaç damla (maksimum 5 damla) susam yağı ekleyin. Bu şampuanla saçınızı yıkayın ve 5-7 dakika bekleyin. Uygularken yavaşça kafa derisine masaj yapın. Normal su ile durulayın.

  Bitleri Yok Etmek için Susam Yağı

  Bitler, kafa derisi sağlığını etkiler ve temasla yayılır. Susam yağı, kafadaki bitleri öldürmeye yardımcı olan böcek öldürücü özellikler sağlar.

  Beş ila yedi damla susam yağına, herhangi bir bitkisel yağdan bir yemek kaşığı ekleyin. Bunu kafa derisine uygulayın. Kuru bir bone takın ve gece boyunca bırakın. Ertesi sabah bitkisel bir şampuanla yıkayın.

  Saç Dökülmesi için Susam Yağı

  Saç dökülmesi hepimizin ortak yüzleştiği önemli bir sorundur. Saç dökülmesini azaltmak için susam yağı ve yumurta beyazı saç maskesini kullanabilirsiniz. Bir veya iki yumurtayı alın, sarısını ve beyazını ayırın.

  Yumurta beyazına beş damla susam yağı ekleyin. Bu karışımla 5 ila 10 dakika arasında kafa derisine masaj yapın. 

  30 ila 40 dakika bekledikten sonra bitkisel bir şampuanla yıkayın. Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

  Sıcak Yağ Tedavisi

  Bunun için zeytinyağı, jojoba yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi herhangi bir taşıyıcı yağı seçebilirsiniz. Taşıyıcı yağın yarım fincanına bir veya iki damla susam yağı ekleyin.

  Bu karışımı ısıtmak için benmari yöntemini kullanın, su koyduğunuz tencerenin içine, yağları koyduğunuz kaseyi oturtun. Su kaynadığında, tencereyi ateşten alın. Şişe veya ellerinizi kullanarak yağı saçınıza uygulayın.

  Dikkatlice saç derisine masaj yapın ve saçlarınızın uçlarınıza kadar sürün. Saçlarınızı kapatmak için bone kullanın ve en az 30 dakika dinlendirin. Daha sonra, saçınızı her zamanki gibi şampuanlayın.

  susam yağı besin içeriği

  Saç Uzaması için Susam Yağı

  Susam Yağı + Zeytin Yağı

  Hafif ve nemlendirici özelliklerinden dolayı zeytinyağı saç tipine bakılmaksızın herkes tarafından kullanılabilir. Saçları yumuşak ve ipeksi hissettirirken, aynı zamanda nemlendirir.

  Eşit miktarda susam yağı ve zeytinyağını karıştırın ve saçınıza uygulayın. Bir saat bekleyin ve hafif bir şampuanla yıkayın.

  Susam Yağı + Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı, saçın protein kaybını önler, sağlıklı ve güçlü tutar. Susam yağı ile kullanıldığında saç derisini geliştirirken, büyümesini hızlandırarak, besler.

  Hindistan cevizi yağı bazen düzgün yıkanmadığı takdirde saçları ağırlaştırabilir, bu nedenle yağlı saçlar için tavsiye edilmez. Normal ve kuru saç tipleri için kullanılabilir.

  Susam Yağı + Aloe Vera

  Bu maske, saçı nemlendirirken kafa derisini temizlediği için tüm saç tipleri için idealdir. Maske için ihtiyacınız olan şey 2 yemek kaşığı susam yağı ve 2 yemek kaşığı aloe vera jeli.

  Malzemeleri bir kasede ve düzgün bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Saçınıza köklerden uçlara kadar uygulayın ve 30-45 dakika bekleyin. Bir şampuanla durulayın.

   Saça İyi Gelen Diğer Yağlar Nelerdir?

  Saç dökülmesi, başa çıkmaya uğraştığımız ortak sorunlarımızdan biridir. Çevre kirliliği, yaşam tarzı faktörleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bir çok sebebe bağlı olarak artış gösterir.

  Hemen hemen herkes saç dökülmesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bunu çözmek için, birçok farklı ürünle deneme yapmış olmalısınız. İstediğiniz sonuçlara ulaştınız mı?

  Çoğu zaman, bu ürünler istenen sonuçları verememektedir. Bu nedenle saç dökülmesini engellemek için doğal ilaçlara başvurmak gerekir. Bu konuda yağlar size çok yardımcı olacaktır.

  Uygun bileşenlerle yapılan mükemmel bir yağ masajı sadece saç dökülmesini kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda saçların parlak görünmesini sağlar ve uzamasını da teşvik eder.

  Aşağıda, düzenli olarak kullanıldığında saçınızın uzamasını hızlandıracak ve saç dökülmesini azaltabilecek saç için yağ karışımları verilmiştir.

  Saç Bakımı için Kullanılan Yağlar

  Kafur Yağı, Zeytinyağı ve Hint Yağı

  Kafur, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve ayrıca antiseptik özelliklere sahiptir. Saç tellerini güçlendirerek, beslenmesine yardımcı olur ve saçı kalınlaştırır. Kafur ayrıca kepek ve saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi eder.

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kafur yağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı hint yağı

  Nasıl yapılır?

  Kafur yağı, zeytinyağı ve hint yağını karıştırın ve parmak uçlarınızın yardımıyla saçlarınıza hafifçe masaj yapın. Saç köklerinden başlayın ve sonra saçın ucuna doğru gidin. Bir saat bekleyin ve sonra normal sıcaklıktaki su ve şampuanla yıkayın.

  Neem ve Badem Yağı

  Neem yaprağının içerdiği yağ asitlerinin antioksidan, antifungal ve anti-inflamatuar özellikleri, kepek tedavisine ve saç tellerinin uzamasına yardımcı olur.

  Malzemeler

  • Bir avuç neem yaprağı
  • 100 ml badem yağı

  Nasıl yapılır?

  İlk olarak, en az 2 gün boyunca bir avuç neem yaprağını kurutmanız gerekir. Daha sonra kuru neem yapraklarını badem yağında kaynatın.

  Bu yağı bir hafta boyunca bir kenarda bekletin, böylece yapraklar tamamen yağa batırılabilir. Daha sonra bu yağı, saç derisine ve saçınıza masaj yapmak için kullanabilirsiniz.

  Bektaşi Üzümü ve Zeytinyağı

  Bektaşi üzümü, C vitamini açısından zengindir, saç köklerinin güçlendirilmesiyle saçların uzamasında etkilidir.

  Malzemeler

  • 5-6 adet kuru Bektaşi üzümü
  • Zeytinyağı

  Nasıl yapılır?

  Kuru Bektaşi üzümlerini zeytinyağına ekleyin. Bir süre kaynatın ve bir sprey şişesinde saklayın. Bu karışımı bir hafta boyunca bir kenarda bekletin ve istediğiniz zaman saçınıza masaj yapmak için bu yağı kullanın.

  saç düzleştirici doğal yöntemler

  Köri Yaprağı ve Hindistan Cevizi Yağı

  Köri yaprağı, Hintliler tarafından, yemeklere otantik tatlar eklemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu büyülü bileşen, saç dökülmesini kontrol etmeye ve saç gelişimini iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar, amino asitler ve diğer temel besin maddeleri içerir. Ayrıca saç uzamasını artıran başka proteinler ve beta karoten içerir.

  Malzemeler

  • Köri yaprakları
  • 100 ml hindistan cevizi yağı

  Nasıl yapılır?

  Bir avuç taze köri yaprağı alın ve en az 2 gün güneşte kurutun. Daha sonra zeytinyağında kaynatın. Bunu hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

  Bu yağ ile nazikçe kafa derisine ve saça masaj yapın ve 30 dakika ila bir saat bekleyin. Daha sonra normal şampuan kullanarak su ile durulayın.

  Çörek Otu ve Hindistan Cevizi Yağı

  Çörek otu, saç uzamasını teşvik etmeye yardımcı olan başka bir doğal bileşendir. Sağlıklı ve parlak saçların elde edilmesine yardımcı olan diğer yağ asitleri ile birlikte A, B ve C vitamini içerir.

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı çörek otu
  • 100 ml Hindistan cevizi yağı

  Nasıl yapılır?

  İlk önce, ince bir toz yapmak için çörek otunu öğütün. Bunu hindistan cevizi yağına ekleyin ve 2-3 gün saklayın. Saçınıza ve saç derisine masaj yapmadan önce bu yağın bir kısmını ısıtabilirsiniz. Hafif bir şampuan kullanarak yıkayın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ