Susam Yağı Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? | diyetz

  Susam Yağı Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

   

  Pedaliaceae familyasına ait, yenilebilir tohumları için toplanan bir bitki grubu olan susamın bilimsel adı Sesamum indicum’dur.

  Susam yağı bu çiğ, preslenmiş tohumlardan yapılır ve mutfak, tıbbi ve kozmetik kullanımları vardır.

  Aşağıda “susam yağı nedir”, “susam yağı neye yarar”, “susam yağı zayıflatır mı”, “susam yağı faydaları ve kullanımı” hakkında bilgi verilecektir.

   

  Susam Yağı Faydaları

   

   

   

  Antioksidanlar açısından yüksektir

  Susam yağı, sağlık üzerinde güçlü etkileri olabilecek iki antioksidan olan sesamol ve sesaminol içerir.

  Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını azaltmaya yardımcı olan maddelerdir. Hücrelerde serbest radikallerin birikmesi, iltihaplanma ve hastalığa neden olabilir.

  Sıçanlarda yapılan aylık bir çalışma, susam yağı takviyesi kullanmanın kalp hücresi hasarına karşı koruma sağladığını buldu.

  Bu yağ, topikal olarak kullanıldığında da benzer etkiye sahiptir. Sıçanlardaki bir çalışma, serbest radikaller üreten ksantin oksidaz ve nitrik oksit gibi bileşikleri inhibe ederek hücre hasarını azaltabileceğini göstermiştir.

   

   

  Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Kronik inflamasyon zararlı olabilir ve hastalığa yol açabilir, bu yüzden mümkün olduğu kadar önlemek ve azaltmak gerekir.

  Geleneksel Tayvan tıbbı, eklem iltihabı, diş ağrıları ve sıyrıkları tedavi etmek için uzunca bir süredir anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle susam yağı kullanmaktadır.

  Yakın zamanlarda yapılan hayvan ve tüp çalışmaları, bu yağın, başlıca sağlık yararlarından birinin iltihabı azaltmak olduğunu göstermiştir. Örneğin, test tüpü çalışmaları, nitrik oksit üretimi gibi inflamatuar belirteçleri azalttığını keşfetmiştir.

   

   

  Kalbe faydalıdır

  Doymamış yağlar açısından zengin bir beslenmenin, kalp sağlığı için iyi olduğu belirtilmektedir. Susam yağı % 82 doymamış yağ asitleri içerir.

  Özellikle, omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-6 yağ asitleri, vücut için gerekli olan ve kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynayan bir çoklu doymamış yağ türüdür.

  Sıçanlarda yapılan araştırmalar susam yağının kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabileceğini ve hatta atardamarlardaki plak gelişimini yavaşlatacağını gösteriyor. Doymuş yağlarda yüksek yağlar yerine kullanıldığında da kolesterol seviyesini düşürür.

   

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Susam yağı, özellikle şeker hastalığı yaşayan kişiler için önemli olan, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Uzun süreli kan şekeri düzenlemesinde bile rol oynayabilir.

  Tip 2 diyabetli 46 erişkinde yapılan bir çalışma, bu yağın 90 gün boyunca alınmasının, açlık kan şekeri ve hemoglobin A1c’yi (HbA1c), plasebo grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı derecede azalttığını buldu. HbA1c düzeyleri uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir göstergesidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Zencefil Çayı Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

   

  Artrit tedavisine yardımcı olur

  Osteoartrit, popülasyonun yaklaşık % 15’ini etkiler ve eklem ağrısının ortak bir nedenidir. Bazı kemirgen araştırmaları bu yağın artrit için faydalı olduğunu keşfetti.

   

   

  Yara ve yanıkların iyileşmesini sağlar

  Susam yağı sağlık yararları için tüketilir, bunun yanında topikal yaralar ve yanıklar için de kullanılabilir.

  Ozon tıbbi olarak kullanılabilecek doğal bir gazdır ve çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için topikal olarak kullanılır. Bir sıçan çalışmasında, ozonlanmış susam yağı ile yapılan topikal tedavi, yara dokusunda daha yüksek kolajen olduğunu göstermiştir. Kolajen yara iyileşmesi için gerekli yapısal bir proteindir.

  Diğer çalışmalar, bu yağla yapılan topikal tedavinin farelerde yanık ve yara iyileşme süresini azalttığını göstermiştir.

  Yağın yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırma kabiliyeti muhtemelen antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

   

   

  UV ışınlarına karşı koruma sağlar

  Bazı araştırmalar susam yağının cilde zarar verebilecek UV ışınlarına karşı koruyabileceğini gösteriyor. Bu etki büyük oranda yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

  Bazı kaynaklar, doğal bir güneş koruyucu olabileceğini ve doğal bir SPF’ye sahip olduğunu iddia ediyor.

   

   

  Susam Yağı Nelere İyi Gelir?

  Her ne kadar araştırma sınırlı olsa da, bazı kanıtlar susam yağı kullanımının aşağıdaki yararları sağlayabileceğini gösteriyor:

   

  Uyku kalitesini artırır

  Bir çalışma, 2 haftalık sürede, 30 dakikalık seanslar boyunca 20 katılımcının alnına susam yağı damlatmanın, plasebo tedavisine kıyasla uyku kalitesini ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir.

   

  Topikal olarak uygulanması ağrıyı hafifletebilir

  Bazı çalışmalar bu yağ ile yapılan bir masajın kol ve bacak ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

  Saç sağlığını iyileştirebilir

  Bu yağdaki bileşikler saç parlamasını ve gücünü artırabilir. Sekiz haftalık bir çalışma, günlük susamin ve E vitamini içeren takviyelerin alınmasının saç kuvveti ve parlaklığını artırdığını göstermiştir.

   

  Susam yağı ile zayıflama

  “Susam yağı kilo aldırır mı ya da zayıflatır mı?” merak ediliyor. Bu yağın kalorisi çok yüksektir. Bu nedenle aşırı tüketildiğinde zayıflamaktan ziyade kilo almaya neden olur.

   

   

  Susam Yağı Ne için Kullanılır?

  Bu yağ, yemeklerde kullanılabilir. Asya ve Orta Doğu mutfağında popüler bir yağdır. Her biri biraz farklı bir lezzet ve aroma sunan bu yağın birkaç çeşidi vardır.

  Rafine edilmemiş türü hafif renktedir ve en düşük ila orta dereceli sıcaklıkta pişirme yaparken en iyi şekilde kullanılır. Daha işlenmiş rafine yağ ise nötr bir tada sahiptir ve kızartma için en iyisidir.

  Yemeklik susam yağı haricinde cilt ve saç için kullanımı da vardır.

   

  İlginizi Çekebilir  Bektaşi Üzümü Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Sonuç olarak;

  Susam yağı lezzetli ve sağlıklı bir yağdır. Antioksidan içeriği ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kalbe, eklemlere, cilde, saça ve daha birçok şeye fayda sağlar.

  Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ