Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

 

Tanecikli, limonlu lezzeti ve canlı kırmızı rengiyle sumak, her baharat rafında bir yer hak eden süper bir malzemedir. Yemeklere lezzet ve renk katacak olmasının yanı sıra, bu güçlü baharat geniş çaplı faydalara sahiptir.

 

Zengin polifenol ve flavonoid içeriği sayesinde, kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan şekerini stabilize etmeye ve hatta kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

Sumak Nedir?

 

Sumak, Rhus cinsine ya da Anacardiaceae familyasına ait olan çiçekli bitkiyi ifade eder. Bu bitkilerin  çoğu, küçük çalılar olarak bilinen parlak kırmızı meyveler üreten sumak ağaçlarından oluşur.

 

Bu bitkiler dünya çapında yetiştirilmektedir ancak özellikle Doğu Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da yaygındır.

 

Sumak baharatı, spesifik bir tür sumak bitkisi olan Rhus coriaria’nın kurutulmuş ve öğütülmüş meyvelerinden elde edilir.

 

Geleneksel Orta Doğu mutfağında da ortak bir madde ve et yemeklerinden salatalara kadar her şeyde kullanılıyor.

 

Sumağın tadı nasıl? Sumak, genellikle limon gibi biraz keskin ve hafif meyveli olarak tarif edilen eşsiz bir tada sahiptir. Ancak yemeklere ayrı bir tat getirmenin yanı sıra, etkileyici faydalar da sunar.

 

 

 

Sumak Baharatının Faydaları

 

 

 

 

Kan şekerini düzenler

 

Yüksek kan şekeri, sağlığın birçok yönünü olumsuz etkiler. Kısa vadede yorgunluk, baş ağrısı, sık idrara çıkma ve susuzluk gibi semptomlara neden olabilir.

 

Yüksek kan şekeri seviyelerinin sürmesi, sinir hasarı, böbrek sorunları ve bozulmuş yara iyileşmesi gibi daha ciddi sonuçlara neden olur.

 

Bazı araştırmalar, sumağın normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, diyabetli 41 kişiye üç aylık bir süre için üç gram sumak veya günlük bir plasebo verildi.

 

İlginizi Çekebilir  Selüliti Doğal Yollarla Yok Eden Yiyecekler

Çalışmanın sonunda sumağın kan şekeri seviyesini % 13 azalttığı ve hatta genel kan şekeri kontrolünde bir iyileşmeye yol açtığı tespit edildi.

 

Ayrıca, insülin direncini de önlemeye yardımcı olur. İnsülin, şekerin kan dolaşımından dokulara taşınmasından sorumlu olan hormondur, dolayısıyla kan şekeri seviyeleri sürekli yüksek olduğunda, insülin seviyeleri yükselir.

 

Bu, vücudun etkilerine karşı dirençli olmasına ve kan şekeri kontrolünün bozulmasına neden olur.

 

Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre , sumak insülin direncini azaltmak ve kan şekerini stabilize etmek için insülin düzeylerini düşürmede etkili olabilir.

 

 

 

Kolesterolü düşürür

 

Yüksek kolesterol, kalp hastalığı için en büyük risk faktörlerinden biridir. Kolesterol arterlerin içinde birikerek daralma ve sertleşmeye neden olur, kalp kasına baskı yapar ve kan akışını zorlaştırır.

 

Araştırmalar çoğunlukla hayvan modelleriyle sınırlı olmakla birlikte, çalışmalar sumağın kalp hastalığı riskini azaltmak için kolesterolü düşürerek kalp sağlığına fayda sağladığını göstermektedir .

 

İran’daki Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sumak, yüksek kolesterol ile beslenen sıçanlarda hem trigliserid hem de kolesterol seviyelerini düşürmeyi başardı.

 

 

 

Hastalıklarla savaşan antioksidanlar bakımından yüksektir

 

Antioksidanlar, hücre hasarını önlemek ve kronik hastalığa karşı korumak için serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan güçlü bileşiklerdir.

 

Hatta bazı araştırmalar, antioksidanların kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi ciddi rahatsızlıkların riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

 

Sumak, serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye ve vücudunuzu sağlıklı tutmaya yardımcı olan konsantre bir antioksidan kaynağıdır.

 

2015 yılında yapılan hayvan modeli çalışma, sumağın, antioksidan içeriği sayesinde, sıçanlarda diyabet komplikasyonlarını azaltmada etkili olduğunu gösterdi.

 

 

 

Kemik kaybını azaltır

 

İlginizi Çekebilir  Spirulinanın Zararları ve Yan Etkileri

Osteoporoz, kemik kaybının neden olduğu zayıf, kırılgan kemikler ve artmış kırık riski ile karakterize edilen yaygın bir durumdur.

 

Osteoporoz riski yaşla birlikte artmaktadır ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 65 yaşın üstündeki kadınların yaklaşık yüzde 25’inin femur, boyun ve lomber omurgada osteoporoz olduğunu tahmin etmektedir.

 

Araştırmalar, sumağın kemik sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri konusunda hala çok sınırlı olmasına rağmen, bir çalışma umut verici sonuçlar bulmuştur.

 

Uygulamalı Ağız Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir 2015 hayvan çalışmasında , sıçanlara sumak ekstresinin uygulanmasının, kemik metabolizmasında rol oynayan bazı spesifik proteinlerin dengesini değiştirdiğini ve kemik kaybının azaldığını gösterdi.

 

 

 

Kas ağrısını giderir

 

Bir çalışmada, sumak baharatı ile aynı bitkiden elde edilen sumak suyunun, sağlıklı yetişkinlerde aerobik egzersiz sırasında kas ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Zengin antioksidan içeriği nedeniyle, ağrıyı rahatlattığı gibi  inflamasyonu azaltmaya da yardımcı olur.

 

İnflamasyon sadece hastalık gelişimine katkıda bulunmakla kalmaz, birçok otoimmün ortamda merkezi bir rol oynar.

 

 

 

Sumağın Beslenme ve Doğal Tıp Kullanımları

 

Diğer şifalı otlar ve baharatlar gibi, sumak baharatının da kalorisi düşüktür ancak C vitamini açısından yüksek ve hastalıklara karşı savaşmak ve sağlığı optimize etmek için önemli antioksidanlar sağlar.

 

Özellikle, sumak, gallik asit, metil gallat, kaempferol ve kuersetin gibi polifenoller ve flavonoidlerde yüksektir. Aynı zamanda antioksidanlar gibi davranan ve hatta anti-kanser özellikleri de olabilen tanenler içerir.

 

Sumağın tıbbi özellikleri, özellikle sumağın yaygın olarak yetiştirildiği Güney Asya ve Orta Doğu gibi bölgelerde binlerce yıldır tanınır.

 

Bütünsel tıpta, astımdan ishale ve soğuk algınlığına kadar çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Omega 3 İçeren Besinler Nelerdir?

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sumak baharatının zehirli sarmaşıkla yakından ilişkili bir bitki olan zehirli sumaktan farklı olduğunu unutmayın.

 

Zehirli sumak, cildi tahriş edebilen ve hatta ölümcül olabilecek ciddi yan etkilere neden olabilen, urushiol adı verilen bir bileşik içerir.

 

Diğer taraftan sumak baharatı, farklı bir bitki türüne aittir ve çoğu insan tarafından güvenle tüketilebilir.

 

Sumak tüketiminin olumsuz yan etkileri çok nadir olmakla birlikte mümkündür.

 

Aynı zamanda, kaju ve mango ile aynı bitki ailesine aittir, bu nedenle , bu bileşenlerden herhangi birine bir besin alerjiniz varsa, sumak baharatını denemeden önce doktorunuza danışın.

 

Sumak yedikten sonra kaşıntı, şişme veya kurdeşen gibi herhangi bir olumsuz belirtiyle karşılaşırsanız, kullanımı durdurun ve bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Kan şekeri veya kolesterol seviyelerini düşürmek için herhangi bir ilaç alıyorsanız, tüketiminizi kontrol altında tutun. Sumak kan şekerini düşürdüğü ve kolesterolü azalttığı için, bu ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ