Sülforafan Nedir? Sülforafan İçeren Besinler | diyetz

  Sülforafan Nedir? Sülforafan İçeren Besinler

   

  Sülforafan; brokoli, lahana, karnabahar ve kale gibi pek çok sebzede bulunan doğal bir bitki bileşiğidir. Kalp sağlığını geliştirme ve sindirimi düzenleme gibi sağlık yararları vardır.

  Bu yazıda “sülforafan nedir”, “faydaları nelerdir” ve “sülforafan ne işe yarar” konusunda açıklamalar yapılacaktır.

  Sulforaphane nedir?

  Sülforafan, brokoli, lahana ve karnabahar gibi sebzelerde bulunan, kükürt bakımından zengin bir bileşiktir. Güçlü sağlık yararları vardır. Bu gıdalardaki, bitki bileşikleri, glukosinolat ailesine ait olan inaktif glukotantan formundadır.

   

  sülforafan faydaları

   

   

  Sulforaphane ne işe yarar?

  Bu bitki bileşiği, bitkilerin savunma yanıtında rol oynayan bir enzim ailesi olan grosfazin ile temas ettiğinde aktive olur.

  Mirosinaz enzimleri, bir bitki zarar gördüğünde serbest bırakılır ve aktive edilir. Bu nedenle, turpgil sebzelerin, mirosinazı serbest bırakmak ve sülforafanı aktive etmek için kesilmesi, çizilmesi veya çiğnenmesi gerekir.

  Bu kükürt içeren bileşik, çiğ sebzelerde en yüksek seviyede bulunur. Bir çalışma çiğ brokolide, pişmiş brokoliden on kat daha fazla sülforafan olduğunu buldu.

  Sebzeleri bir ila üç dakika boyunca buharda pişirmek, bu bileşiğin seviyelerini optimize etmenin en iyi yoludur. Sebzeleri 140˚C altında pişirmek en iyisidir, çünkü bu sıcaklığın aşılması, glukozinolat kaybıyla sonuçlanır.

  Bu nedenle, turpgil sebzeleri haşlama veya mikrodalgada pişirmekten kaçının. Bitki bileşiklerini aktive etmek için çiğ yiyin veya hafif buharda pişirin.

   

   

  Sülforafan Faydaları

  Hayvan, test tüpü ve insan çalışmaları, bu bitki bileşiğinin birçok yarar sağlayabileceğini göstermiştir.

   

   

  Antikanser etkileri

  Kanser, kontrolsüz hücre büyümesiyle karakterize, potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Bu bileşik çok sayıda tüp ve hayvan çalışmalarında çeşitli kanser hücrelerinin hem büyüklüğünü hem de sayısını azaltmış bu nedenle antikanser özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

  Ayrıca kanserojen maddelere karşı koruyan antioksidan ve detoksifikasyon enzimlerini serbest bırakarak, kanser hücrelerinin büyümesini de önler.

   

   

  Kalp sağlığını destekler

  Hem tüp hem de hayvan çalışmaları, bu bileşiğin kalp sağlığını çeşitli şekillerde etkileyebileceğini göstermektedir. Örneğin, iltihabı azaltarak kalp sağlığına yarar sağlar.

  Sıçanlarda yapılan araştırmalar yüksek tansiyonu düşürebileceğini ve bunun da kalp hastalıklarını önleyebileceğini göstermektedir.

   

   

  Antidiyabetik etkiler

  Tip 2 diyabet, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen kronik bir hastalıktır. Tip 2 diyabet hastaları, şekeri kanlarından hücrelerine etkili bir şekilde taşıyamaz, bu da sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasını zorlaştırır.

  Tip 2 diyabetli 97 kişi ile yapılan 12 haftalık bir çalışma, sülforafan içeren brokoli ekstresi tüketilmesinin, günlük kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediğini incelemiştir.

  Çalışma, sülforafının açlık kan şekeri seviyelerini % 6,5 oranında etkili bir şekilde azalttığını ve uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir göstergesi olan hemoglobin A1c’yi iyileştirdiğini buldu. Bu etkiler, diyabet kontrolü kötü olan obez olan katılımcılarda özellikle güçlüydü.

   

   

  Diğer Sağlık Faydaları

  Çalışmalar, bu kükürtlü bileşiğin başka sağlık yararları olabileceğini göstermektedir:

   

  Bazı otizm belirtilerini tedavi edebilir

  Otizmli 29 genç erkekle yapılan bir çalışmada, 18 hafta boyunca günlük 50–150 µmol sülforafan dozunun sosyal etkileşim ve sözlü iletişim gibi otizm semptomlarını iyileştirdiği bulunmuştur.

   

  Güneş hasarına karşı koruyabilir

  Çalışmalar, bu bileşiğin güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarının neden olduğu cilt hasarına karşı koruyabileceğini göstermektedir.

   

  Beyin hasarına karşı koruma sağlar

  Hayvan çalışmalarına göre, bu bileşik, beyin hasarından sonra iyileşme ve zihinsel düşüşü azaltma potansiyeline sahiptir.

   

  Kabızlığı azaltır

  48 yetişkin ile yapılan 4 haftalık bir çalışmada, 20 gram sülforafan bakımından zengin brokoli filizleri yemek, kabızlık semptomlarını iyileştirdi. Bu bileşiği içermeyen yonca filizleri için aynı etki bulunamamıştır.

  Bu çalışmaların çoğunun izole edilmiş insan hücreleri veya hayvanlar üzerinde yapıldığını belirtmek gerekir. Bu nedenle, bu bileşiğin insanlarda aynı etkilere sahip olup olmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Sülforafan Zararları

  Turpgil sebzelerde bulunan miktarlarda sülforafan tüketmek, güvenlidir. Ayrıca, sağlık gıda mağazalarında veya internet mağazalarında sülforafan kapsül ve tablet şeklinde satılmaktadır.

  Bunlar tipik olarak brokoli veya brokoli filiz ekstraktından yapılır ve genellikle konsantre, gıdada doğal olarak bulunanlardan daha fazla sülforafan içerir.

  Bu bileşik için günlük alım önerisi olmasa da, mevcut çoğu marka günde yaklaşık 400 mcg almayı önerir – bu 1-2 kapsüle eşittir. Bazı kişilerde gaz, kabızlık ve ishal gibi hafif yan etkiler görülebilir.

   

   

  Sülforafan İçeren Besinler

  Bu bileşik doğal olarak, çeşitli turpgil sebzelerden elde edilebilir. Bu sebzeler sadece sülforafan sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer birçok önemli vitamin, mineral ve antioksidan da içerir.

   

  Sülforafan içeren yiyecekler şunlardır:

  – Brokoli filizi

  – Brokoli

  – Karnabahar

  – Kale

  – Brüksel lahanası

  – Su teresi

  – Roka

   

  Sebzeleri yemeden önce kesmek ve bu bileşiği aktive etmek için iyice çiğnemek önemlidir.

   

  Sonuç olarak;

  Sülforafan, brokoli, karnabahar ve lahana gibi turpgil sebzelerde bulunur. Antikanser, antidiyabet ve diğer yararlar sağlar. Daha fazla turpgil sebze tüketerek bu önemli bileşiği ve sağlık yararlarını elde edebilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ