Su İçmek Zayıflatır mı? Suda Kalori Var mı?

  Su İçmek Zayıflatır mı? Zayıflamak için Su Nasıl İçilmeli? Suda Kalori Var mı?

  Su içmek kilo vermek için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bilim insanları ve araştırmacılar suyun enerji alımını azalttığı, tokluğu artırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı konusunda hemfikir. “Su nasıl zayıflatır”, “su içerek zayıflama nasıl olur”, “su içmek neden zayıflatır”, “fazla su içmek kilo yaparmı”, “su ne zaman içilir?” İşte merak edilen bütün bu soruların cevapları…

  Su İçmek Kilo Verdirir mi?

  Su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Araştırmalar, suyun termojenezi artırmayı sağladığını doğruladı. Vücuttaki ısı üretimini artırır, bu da metabolizmayı hızlandırdığı anlamına gelir.

  Kore’de yapılan bir araştırma, yemekten önce su içmenin, yeme isteğini azalttığını ve aşırı gıda tüketimini engellediğini belirtmektedir.

  Su içmek, ayrıca lipolizi artırır veya yağı parçalayarak daha sonra yakıt kaynağı olarak kullanılır.

  Su içmek, karbonhidrat metabolizmasını ve insülin duyarlılığını iyileştirir.

  Son olarak, su toksinlerin atılmasına yardımcı olur, böylece vücuttaki toksin oluşumunu ve iltihabı azaltır.

  Su İçmek Neden Zayıflatır?

  Daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur

  Birçok çalışma günde 1-1,5 litre su içenlerin ağırlıklarında önemli bir azalma olduğunu göstermektedir. Vücut kitle indeksi, bel çevresi, vücut yağ oranı üzerinde etkilidir.

  Suyun soğuk olması, kilo vermede daha etkilidir. Soğuk su içtiğinizde, vücudunuz onu ısıtmak için fazladan kalori harcar.

  Yemeklerden önce su içmek iştahı azaltır

  Yemeklerden önce su içmenin iştah azaltıcı etkisi üzerine yapılan çalışmalar, bunu doğrular nitelikte. Bir çalışmada yemekten önce su içen obez yetişkinlerin, içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo kaybettiği tespit edilmiş.

  Bir başka çalışmada kahvaltıdan önce su içmenin, gün içinde alınan kalori miktarını %13 oranında azalttığı tespit edilmiş.

  Çeşitli çalışmalar yemeklerden yarım saat önce 2 bardak su içmenin bir öğünde 75 kalori daha az alınmasını teşvik ettiğini göstermektedir. Bu oran belki size az gibi gelebilir ama bunu ay ve yıla vurduğunuzda ortaya ciddi rakamlar çıkar.

  Günde 75 kaloriden 2 öğün daha az yerseniz günde 150 kalori, ayda 4500 kalori yılda 54750 kalori yapar. Ortalama 7000 kalori bir kilograma denk gelir. Yani yemeklerden önce su içerek yılda 6 kg verirsiniz. Bence güzel bir rakam. Hem de sadece su içerek…

  Atıştırma isteğini azaltır

  Özellikle kilo vermeye çalışanlar için atıştırmalıklar büyük bir sorun. Kalorisi yüksek atıştırmalıklar ekstradan kalori yapar ve kilo aldırır.

  Diyetisyen ve beslenme uzmanlarına göre canınız atıştırmak istediğinde su için ve 10 dakika bekleyin. İsteğinizin azaldığını veya yok olduğunu göreceksiniz.

  Su, kalorisi olmayan bir içecektir

  Özellikle şekerli içeceklerin yerine su içmek, yüksek kalori almanızı engeller. Gözlemsel çalışmalar su içen insanların gün içinde 200 kalori daha az aldığını belirlemiştir.

  Kilolu insanlar ve yetişme çağında olan çocukları su içmeye teşvik etmek gerekir. Böylece çocukların ileride obez bir yetişkin olmaları önlenmiş olur.

  Su içmek depolanmış yağların yakılmasını sağlar

  Kilo vermeye çalışan insanlar için böbrek ve karaciğerlerin aktif kullanılması önemlidir. Bu organların bir düzen içinde çalışmaları gerekir.

  Böbreklerin görevi atık maddeleri atmak, karaciğerin ise birikmiş yağları metabolize ederek enerjiye dönüştürmektir. Bu organların işlevlerini sürdürebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır.

  Su içmek enerji verir

  Ufak bir dehidrasyon durumu sizi halsiz bırakır. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız bu pek iyi bir şey değildir. Kilo vermek hareket, egzersiz ve aktivite gerektirir ve halsiz iseniz muhtemelen bunlardan hiçbirini yapamazsınız. Örneğin; yürüyüş yapmak yerine televizyonun karşısına kanepeye uzanmayı tercih edersiniz.

  Su içmek kas yapmaya yardımcı olur

  Kilo vermek için çalışanlar bilir ki daha fazla kas, daha az yağ demektir. Fazla kas olması dinlenme sırasında daha fazla yağ yakacağınız anlamına gelir, yani metabolizmanız hızlı çalışacaktır.

  Kas yapmak için daha fazla protein tüketmelisiniz. Protein atıklarının vücuttan kolaylıkla atılması da su içmenize bağlıdır. Suyun vücutta dolanımı vücut fonksiyonlarını yerine getirmesi ve kaslarınızın sulu olması için önemlidir.

  Su içmek metabolizmayı hızlandırır

  Metabolizmanın hızlı çalışması daha fazla yağ yakacağınız ve daha fazla kilo vereceğiniz anlamına gelir. Alman araştırmacılar dinlenme sırasında yaklaşık iki bardak su içen ve su içmeyen katılımcılar üzerinde bir çalışma yürüttüler.

  Sonuçta ilk 10 dakika içinde metabolizma hızlanmaya başladı, 40 dakika içinde %30 daha iyi çalışır duruma geldi ve bu performans 1 saat boyunca devam etti. Basitçe söylemek gerekirse, su içmek metabolizmayı hızlandırır, hızlanan metabolizma daha kolay yağ yakmanızı ve kilo vermenizi sağlar.

  Zayıflamak için Ne Kadar Su İçilmeli?

  Egzersiz yapmazsanız günde 2200 mL (kadın) veya 3000 mL (erkek) su içmek yeterlidir. Ancak 60 dakika düzenli olarak egzersiz yaparsanız, su alımınız daha fazla olmalıdır. Egzersiz yaparken 900 mL su içmelisiniz.

  Ayrıca belirli bir bölgenin hava durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Kuru veya nemli alanlar, terleme yoluyla daha fazla su kaybına neden olabilir. 

  Kilo vermek için ortalama olarak 4-5 litre (kadın) veya 6-7 litre (erkek) su içmek uygun olacaktır. Su ihtiyacının kişiye göre değişebileceğini unutmamak gerekir.

  Su İçmenin Diğer Faydaları 

  – Su bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

  – Su, vücuttaki toksisitenin azaltılmasına yardımcı olur.

  – Yeterli su içmek stresi azaltmaya yardımcı olur.

  – Su, beyin işlevini artırır ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

  – Su, cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

  -Sindirime yardımcı olur.

  – Besin emilimine yardımcı olur.

  – Su, diyet lifi ile birlikte bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olur.

  – Tükürük oluşumuna yardımcı olur.

  – Dokular, omurilik ve eklemleri korur.

  – Terleme, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atıkların atılmasına yardımcı olur.

  – Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

  – Kan oksijen dolaşımını iyileştirir.

  – Genel dehidrasyonu önler.

  – Baş ağrılarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

  – Böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olabilir.

  – Kan basıncının düzenlenmesine ve kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

  – Kolesterol seviyesini azaltır.

  Vücutta Su Açığının Ortaya Çıktığı Durumlar

  – İçilebilecek su kaynakları sınırlı olduğunda ya da kişi su içemeyecek durumdaysa

  – İshal ya da aşırı kusma nedeniyle aşırı ve hızlı su kaybı olduğunda

  – Aşırı terleme olduğunda

  – Böbrekler su tutma işlevini kaybettiğinde aşırı sıvı kaybı ortaya çıkar. Kaybedilen sıvı yerine konmazsa hayati tehlike olabilir.

  Su Alımını Artırmanın Yolları

  Bazıları su içmenin sağlıklı olduğunu bildikleri halde gün içinde yeterli su tüketemezler. Yukarıda sayılan olumsuz durumların oluşmaması için su alımını artırmak gerekir. Su içmek için bir de aşağıdaki yolları deneyin.

  – Sabah kalktığınızda yüzünüzü bile yıkamadan su içmeyi alışkanlık haline getirin.

  – İşe giderken veya fiziksel aktivite yaparken bir su şişesi taşıyın.

  – Günlük su alımınızı takip etmek için, bir şişe belirleyin ve gün boyunca o kadar su tüketmeye dikkat edin.

  – Yemeklerden önce su içmeyi ihmal etmeyin.

  – Başka içecekler yerine su içmeyi tercih edin.

  – Kilo vermede etkisi bilinen limonu, suyunuzun içine sıkarak tüketebilirsiniz.

  Çok fazla su içmek kilo aldırır mı?

  Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, çok fazla su içmek de tehlikeli olabilir. Kısa sürede fazla su içmek, su zehirlenmesine neden olabilir. Bazı durumlarda ölümcül olabilir.

  Her saat su içmeli miyim?

  Vücudumuz suya ihtiyacı olduğunda bunu tespit edebilir. Saatte bir su içmek herkese uygun olmayabilir. Su alımı vücudun ihtiyaçlarına ve aktivite seviyesine bağlıdır. 

  Vücudunuz suya ihtiyacı olduğunda size sinyal gönderir. Çok sık su içmek böbreklere zarar verebilir.

  Suda Kalori Var mı? Su Kaç Kalori?

  Yetişkin insan vücudunun % 60’ına kadar ulaşan su, yaşam için hayati öneme sahiptir. Vücut ısısını düzenler, besin maddelerini taşır, hücrelere ve dokulara yapı sağlar ve atıkları giderir.

  Suyun kalorisi kaç?

  Sade suyun kalorisi yoktur. Kalori; karbonhidrat, yağ ve proteinden gelir. Sade su bu besinlerden yoksundur ve bu nedenle kalori içermez.

  Yine de kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko ve bakır gibi eser miktarda mineral içerir.

  Sade su kalorisizdir ama aromalı sular kalorilidir. Ya da suyun içine salatalık, çilek, limon gibi meyveler atarak içiyorsanız, bu suyun kalorisi vardır.

  Ancak aşırı yüksek değildir. Meyvelerin doğal olarak kalorisi düşüktür. Eklediğiniz meyve ve miktara göre değişse de suyun kalorisi çok fazla olmayacaktır.

  Günde ne kadar su içmelisiniz?

  Her gün ne kadar su içmeniz gerektiğine dair resmi bir öneri yok.  Bireysel ihtiyaçlarınıza, nerede yaşadığınıza, ne kadar aktif olduğunuza, ne yediğinize ve bedeninizin büyüklüğüne ve yaşına bağlı olarak su ihtiyacı değişir.

  Yine de Ulusal Tıp Akademisi, günlük su alımı için şu genel tavsiyeyi hazırlamıştır:

  Kadınlar: 2,7 litre toplam su

  Erkekler: Günde 3.7 litre toplam su

  Bu miktarlara tüm içeceklerden ve yiyeceklerden alınan su dahildir.

  İnsanların toplam su alımının yaklaşık % 80’i su ve diğer içeceklerden gelirken, % 20’si gıdadan gelmektedir.

  Yüksek oranda su içeren yiyecekler arasında karpuz, narenciye, salatalık ve domates gibi meyve ve sebzeler bulunur.

  Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler de, kafein içeriği nedeniyle dehidrate oldukları düşünülmekle birlikte, ılımlı tüketildiklerinde sıvı alımına katkıda bulunurlar.

  Sonuç olarak;

  Su içmek, kilo kaybının uyarılmasında çok önemli bir rol oynar. Su, metabolizmayı hızlandırmaktan sizi aktif tutmaya kadar yağ ve kalori yakmada ana katalizördür. 

  Kilo vermek için gerekli miktarda su içmek için telefonunuzun saatini kurun veya bunun için hatırlatıcı bir uygulama kullanın.

  Hissetme şeklinizde ve cildinizin görünüşünde büyük bir fark göreceksiniz. Yukarıda sayılan faydaları elde etmek için su içmeyi yaşam tarzınızın bir parçası haline getirin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ