Su Nasıl Zayıflatır? | diyetz

  Su Nasıl Zayıflatır?

   

   

  Su, vücudunuzun işlevini sürdürebilmesi için gerekli temel ihtiyaçlardan biridir. Vücudun % 60 ‘dan fazlasını oluşturan suyun, hayat kaynağı olduğu bilinmektedir. Gerek terleme,gerek böbrekler, gerekse nefes alıp verme aracılığıyla vücuttan atılan suyun geri alınması sağlık açısından çok önemlidir.

   

  Bu yüzden uzmanlar vücut dengelerini koruyabilmek için günde en az 8 bardak su içilmesini önerir. Bu yazıda “Su içmenin faydaları nelerdir? Su içmek zayıflatır mı? Zayıflatırsa nasıl zayıflatır?” sorularının yanıtını bulacaksınız.

   

   

  Su İçmenin Faydaları

   

   

  Su,fiziksel performansınızı artırmaya yardımcı olur

  Vücudunuzun su içeriğinin en az %2’sini kaybetmek, fiziksel performansınızı önemli ölçüde bozabilir. Vücudun su kaybı, kilonun 0.2 si kadar olmalı.

   

  Örneğin;55 kg ağırlığındaki bir kadın için 110 gramlık su kaybı ideal bir miktar olarak kabul edilebilir. Ancak su kaybı yüzde 0.5 olunca susuzluk ortaya çıkar. Bu durumda dehidrasyon etkileri görülür.

   

  Sporcular ve ağır fiziksel antrenman yapan kişiler ter yoluyla su ağırlığının %6-10’nu kaybederler. Bu durumlarda vücut ısısı değişir, motivasyon azalır, zihinsel ve fiziksel yorgunluk hissedilir. Su içmek,bu belirtileri ortadan kaldıracaktır.

   

   

   

   

  Hidrasyon enerji ve beyin fonksiyonları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir

  Beyin fonksiyonlarınız, vücudunuzun hidrasyon(vücudun yeterince sulu olması) durumundan etkilenir. Hafif dehidrasyon(vücudun su ağırlığının %1-3’ünü kaybetmek)beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler.

   

  Yapılan çalışmalar dehidrasyon durumunun baş ağrısı, anksiyete, yorgunluk, hafıza ve beyin performansında düşüşlere neden olduğunu göstermiştir.

   

   

  Su içmemek baş ağrısına neden olabilir

  Bazı bireylerde vücudun susuz kalması baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. Bu baş ağrısı türüne göre değişmekle birlikte, yapılan çalışmalar sonucu, susuz kalan bireylerde hafif baş ağrıları gözlemlenmiştir.

   

   

  Su içmek kabızlığı hafifletir

  Kabızlık, seyrek ve zor dışkılama sürecinin adıdır. Özellikle gençlerde ve yaşlılarda düşük su tüketimi sonucu baş gösteren rahatsızlık, bol su içme ile hafifletilebilir. Su içmek bağırsak bölgesinin kayganlığını sağlaması açısından önemlidir.

   

   

  Böbrek taşlarını tedavi etmeye yardımcı olur

  Üriner taşlar, üriner sistemde oluşan ağrılı mineral kristalleridir. Yüksek sıvı alımı, böbreklerden idrar geçişinin hacmini artırır ve böylece mineraller kristalize olamaz ve taş oluşumu önlenir.

   

   

  Su içmek bazı sağlık sorunlarını önler

  Su alımını artırmak bazı sağlık sorunlarına çözüm sağlar.

   

  Akne ve cilt hidrasyonu: Cildin nemli olması akne gibi birçok cilt rahatsızlığı için önemli bir etkendir. Su içmenin sivilceleri azalttığı söylenmektedir, bu kanıtlanmış olmamakla birlikte üzerinde durulması gereken bir konudur.

   

  Kanser: Su içmenin mesane ve kolorektal kanser riskini düşürdüğüne dair bazı çalışmalar mevcut.

   

   

  Kolesterol seviyesini azaltır

  Kolesterol, karaciğer tarafından üretilen bir yağdır ve vücut fonksiyonlarının normal çalışması için gereklidir. Fakat bazı sebeplere bağlı olarak fazla üretildiğinde kalp hastalıkları başta olmak üzere bazı sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Gün içinde yeterli su içmek, kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

   

   

  Sindirime yardımcı olur

  Sindirim sisteminin işlevini yerine getirebilmesi, gıdaların sindirilebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Gıdalar düzgün sindirilmediğinde, yağlar metabolize edilemez, size şişkinlik ve yorgunluk hissi verir.

   

   

  Diğer içeceklerin su dengesi üzerine etkisi

  Meyve suyu, çay, kahve gibi içeceklerin vücudun su dengesi üzerinde pek etkisi yoktur. Çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin idrar söktürücü olduğu yanlış bir inanıştır. Ancak bazı sebze ve meyvelerin su oranı yüksektir. Bunlar vücudun su ihtiyacını giderebilirler.

   

  Yaz aylarında bol su içmek gerekir. Çünkü diğer mevsimlere oranla bu aylarda daha çok terleyerek, daha çok sıvı kaybedilir.Üstelik sıcak hava vücutta aşırı ısınmaya neden olur.

   

  Bu durumda vücuttaki su,ciltteki gözenekler vasıtasıyla dışarı çıkınca(terleyince),vücudun iç ve dış ısısı dengelenir ve sıcak havaya daha kolay uyum sağlanır.

   

  Ancak az su içiyorsanız sağlığınız tehlikede demektir.Bu durumda terleme mekanizması görevini yeterince sürdüremez.

   

   

   

  Su Kilo Vermenize Yardımcı Olur

   

  Su içmek, daha fazla kalori yaktırır

  Birçok çalışma günde 1-1,5 litre su içenlerin ağırlıklarında önemli bir azalma olduğunu göstermektedir. Vücut kitle indeksi, bel çevresi, vücut yağ oranı üzerinde etkilidir.

   

  Suyun soğuk olması kilo vermede daha etkilidir. Soğuk su içtiğinizde, vücudunuz onu ısıtmak için fazladan kalori harcar.

   

   

  Yemeklerden önce su içmek iştah azaltır

  Yemeklerden önce su içmenin iştah azaltıcı etkisi üzerinde yapılan çalışmalar, bunu doğrular nitelikte. Bir çalışmada yemekten önce su içen obez yetişkinlerin, içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo kaybettiği tespit edilmiş.

   

  Bir başka çalışmada kahvaltıdan önce su içmenin,gün içinde alınan kalori miktarını %13 oranında azalttığı tespit edilmiş.

   

  Çeşitli çalışmalar yemeklerden yarım saat önce 2 bardak su içmenin bir öğünde 75 kalori daha az aldırdığını göstermektedir. Bu oran belki size az gibi gelebilir ama bunu ay ve yıla vurduğunuzda ortaya ciddi rakamlar çıkar.

   

  Günde 75 kaloriden 2 öğün daha az yerseniz günde 150 kalori, ayda 4500 kalori yılda 54750 kalori yapar. Ortalama 7000 kalori bir kilograma denk gelir. Yani yemeklerden önce su içerek yılda 6 kg verirsiniz. Bence güzel bir rakam. Hem de sadece su içerek…

   

   

  Atıştırma isteğinizi azaltır

  Özellikle kilo vermeye çalışanlar için atıştırmalıklar büyük bir sorun. Kalorisi yüksek atıştırmalıklar ekstradan kalori yapar ve kilo aldırır.

   

  Diyetisyen ve beslenme uzmanlarına göre canınız atıştırmak istediğinde su için ve 10 dakika bekleyin. İsteğinizin azaldığını veya yok olduğunu göreceksiniz.

   

   

  Su kalorisi olmayan bir içecektir

  Özellikle şekerli içeceklerin yerine su içmek yüksek kalori almanızı engeller. Gözlemsel çalışmalar su içen insanların gün içinde 200 kalori daha az aldığını belirlemiştir. Kilolu insanlar ve yetişme çağında olan çocukları su içmeye teşvik etmek gerekir. Böylece çocukların ileride obez bir yetişkin olmaları önlenmiş olur.

   

   

  Su içmek depolanmış yağların yakılmasını sağlar

  Kilo vermeye çalışan insanlar için böbrek ve karaciğerlerin aktif kullanılması önemlidir. Bu organların bir düzen içinde çalışmaları gerekir.

   

  Böbreklerin görevi atık maddeleri atmak, karaciğerin ise birikmiş yağları metabolize ederek enerjiye dönüştürmektir. Bu organların işlevlerini sürdürebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır.

   

   

  Su içmek enerji verir

  Ufak bir dehidrasyon durumu sizi halsiz bırakır. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız bu pek iyi bir şey değildir. Kilo vermek hareket, egzersiz ve aktivite gerektirir ve halsiz iseniz muhtemelen bunlardan hiçbirini yapamazsınız. Örneğin;yürüyüş yapmak yerine televizyonun karşısına kanepeye uzanmayı tercih edersiniz.

   

   

  Su içmek kas yapmanıza yardımcı olur

  Kilo vermek için çalışanlar bilir ki daha fazla kas, daha az yağ demektir. Fazla kas olması dinlenme sırasında daha fazla yağ yakacağınız anlamına gelir, yani metabolizmanız hızlı çalışacaktır.

   

  Kas yapmak için daha fazla protein tüketmelisiniz. Protein atıklarının vücuttan kolaylıkla atılması da su içmenize bağlıdır. Suyun vücutta dolanımı vücut fonksiyonlarını yerine getirmesi ve kaslarınızın sulu olması için önemlidir.

   

   

  Su içmek metabolizmayı hızlandırır

  Metabolizmanızın hızlı çalışması daha fazla yağ yakacağınız ve daha fazla kilo vereceğiniz demektir. Alman araştırmacılar dinlenme sırasında yaklaşık iki bardak su içen ve su içmeyen katılımcılar üzerinde bir çalışma yürüttüler.

   

  Sonuçta ilk 10 dakika içinde metabolizma hızlanmaya başladı, 40 dakika içinde %30 daha iyi çalışır duruma geldi ve bu performans 1 saat boyunca devam etti. Basitçe söylemek gerekirse, su içmek metabolizmayı hızlandırır, hızlanan metabolizma daha kolay yağ yakmanızı ve kilo vermenizi sağlar.

   

   

   

   

  Günlük Ne Kadar Su İçilmeli?

  Birçok sağlık uzmanı günde 8 bardak yaklaşık 2 litre kadar su içilmesini önerir. Aslında bu oran ortalama bir değerdir. Pek çok durumda olduğu gibi su ihtiyacı da kişinin gereksinimlerine göre farklılık gösterir. Örneğin; düzenli egzersiz yapan ve terleyen kişilerin su ihtiyacı doğal olarak daha fazla olacaktır. Emziren annelerin de öyle…

   

  Gün içinde çeşitli içecek ve yiyeceklerden de su ihtiyacını karşıladığımızı unutmamak gerekir. Belki gerçek suyun yerini tutmazlar ama vücudun sıvı dengesinde bir rol oynarlar.

   

  Su içme konusunda en önemli ölçünüz susamak olsun. Susadıkça için. Susuzluğunuzu giderdiğinizde yeterli su içmişsiniz demektir.

   

  Baş ağrısı, kötü ruh hali, devamlı açlık ve konsantrasyon güçlüğü çekiyorsanız, hafif dehidrasyon yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumu düzeltmek için daha fazla su içmelisiniz.

   

  Kilo vermek için günde 1-2 litre su içmek yeterlidir. Biraz önce de değindiğim gibi bu ortalama bir miktardır ve kişiden kişiye ve fiziksel aktivite durumuna göre değişmektedir.

   

  Ayrıca su toksisitesi olabileceği için çok fazla su içmeniz önerilmez. Diğer adı hiperhidrasyon olan ve su zehirlenmesi olarak bilinen bu durum, su içmenin aşırı olduğu durumlarda ortaya çıkar ve ölüme kadar götürebilir.

   

   

   

  Vücutta Su Açığının Ortaya Çıktığı Durumlar

  • İçilebilecek su kaynakları sınırlı olduğunda ya da kişi su içemeyecek durumdaysa
  • İshal ya da aşırı kusma nedeniyle aşırı ve hızlı su kaybı olduğunda
  • Aşırı terleme olduğunda
  • Böbrekler su tutma işlevini kaybettiğinde aşırı sıvı kaybı ortaya çıkar. Kaybedilen sıvı yerine konmazsa hayati tehlike olabilir.

   

   

  Su Alımını Artırmanın Yolları

  Bazıları su içmenin sağlıklı olduğunu bildikleri halde gün içinde yeterli su tüketemezler. Yukarıda sayılan olumsuz durumların oluşmaması için su alımını artırmak gerekir. Su içmek için bir de aşağıdaki yolları deneyin.

   

  • Sabah kalktığınızda yüzünüzü bile yıkamadan su içmeyi alışkanlık haline getirin.
  • İşe giderken veya fiziksel aktivite yaparken bir su şişesi taşıyın.
  • Günlük su alımınızı takip etmek için,bir şişe belirleyin ve gün boyunca o kadar su tüketmeye dikkat edin.
  • Yemeklerden önce su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Başka içecekler yerine su içmeyi tercih edin.
  • Kilo vermede etkisi bilinen limonu, suyunuzun içine sıkarak tüketebilirsiniz.

   

   

   

  Sağlıklı Su Tüketimi için Öneriler

  Su içmek vücut için oldukça yararlıdır. Ama her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, su içmenin de bir sınırı vardır. Eğer günde 3 litreden fazla su içiyorsanız, tokluk ve aşırı şişkinlik söz konusu olabilir.Bu da sağlığınız için gerekli temel maddelerin alımını engeller.Ayrıca aşırı suya tepki veren hücreler, minerallerin böbrekler ve ter yoluyla atılımını hızlandırıp böbreklerin yorulmasına ve mineral eksikliğine yol açar.

   

  İnsan vücudunun 2/3 ‘ü sudan ibaret olduğundan su bizim için hayati önem derecesi en yüksek besindir. Günde 2 litre su içilmesi önerilmekte ve bazı durumlar göz ardı edilmektedir.

   

  Vücudun su ihtiyacı, hava sıcaklığı, nem, beslenme, günlük sarf edilen efor derecesinden etkilenir. Suyu mümkünse canlı su olarak bildiğimiz akar çeşmelerden içmekte yarar vardır. Durmuş ve bekletilmiş sudaki oksijenin yeterli olmadığı bilinmektedir.

   

  İhtiyacınız kadar su için

  İçtiğiniz suyun oranı gün içindeki temponuza göre değişir. İlle de 2-3 litre içmek zorunda değilsiniz. Beden gücü ile çalışmıyorsanız ya da spor yapmıyorsanız bu kadar su sadece şişkinliğe ve tuvalette daha fazla vakit geçirmenize sebep olacaktır.

   

  Sıcak havalarda daha fazla su için

  Sıcak havalarda terleme oranı buna bağlı olarak da su ihtiyacı artacaktır. Az miktarda fakat sık aralıklarla su içmeniz vücutta kaybolan suyu daha hızlı yerine koymanızı sağlayacaktır.

   

  Egzersiz sırasında su için

  Genellikle spor yaparken su içilmesinin doğru olmadığı söylenir. Ancak su, kuvvet ve performansla da ilgili olduğu için egzersiz sırasında su içmek mutlaka gereklidir. Egzersizin kapsamı ve şiddetine göre belirlenen su miktarı kullanılmalıdır. Hava sıcaklığı bu miktarı etkileyecektir.

   

  Yemekle birlikte su içmeyin

  Suyu yemekten önce ya da yemekten bir saat sonra küçük yudumlarla ve yavaş için. Yemekle birlikte içilen su pişmiş aşa su katma tabiri gibi sindirimi zorlar.

   

  Su ihtiyacını karşılamak için diğer besinlerden de faydalanın

  Su yerine, yiyeceğiniz salatalık gibi besinler su ihtiyacının karşılanmasında iyi bir yardımcı görevi görürler.

   

  Suyu oturarak ve yudumlayarak için

  Ayakta içilen su, yer çekiminin kuvvetli etkisi ile mide ve bağırsak sisteminin elastikiyetini bozmaktadır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ