Su Kestanesi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Su Kestanesi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Kestane olarak adlandırılmasına rağmen, su kestanesi hiç de kabuklu bir yemiş değildir. Bataklıklar, göletler, çeltik tarlaları ve sığ göllerde yetişen yumru sebzelerdir.

  Su kestanesi Güneydoğu Asya, Güney Çin, Tayvan, Avustralya, Afrika, Hint ve Pasifik okyanuslarında birçok adaya özgüdür.

  Bitki soğanının rengi koyu kahverengiye dönüşmeye başladığında toplanır.

  Çiğ veya pişmiş yemeklerde kullanabilir. Patates kızartması, pirzola ve salata gibi yiyeceklere eklenebilir. Beyaz bir eti vardır.

  Su kestanesi ( Eleocharis dulcis ) birçok kullanıma sahiptir ve çeşitli faydaları da vardır.

  Su Kestanesi Nedir? 

  Su kestanesi, Çin, Hindistan ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yetişen suda yaşayan / su altı sebzesidir (veya soğanlar ). Su kestanesi adı altında iki tür yetiştirilir – Trapa natans (aka su bitkileri veya Cizvit fıstığı) ve Eleocharis dulcis.

  Trapa natans (su caltrop veya ‘ling’) Güney Avrupa ve Asya’da yetiştirilmektedir. Eleokaris dulcis yoğun olarak Çin’de  yetiştirilir. Bu nedenle, Trapa natans Avrupa su kestanesi olarak adlandırılırken, ikincisi Çin su kestanesi olarak bilinir.

  Her iki tür de istilacı ve agresif yabani otlardır. Hızla büyürler ve göletler, göller ve sığ-derin su kütlelerinde yoğun paspaslar oluştururlar.

  Bununla birlikte, yerel halk bu suda yaşayan sebzeleri yemekten zevk alır. Soyulmuş kestaneler kavrulur, haşlanır, buharda pişirilir, öğütülür ve çeşitli şekillerde pişirilir. Asya mutfağında, özellikle otantik Çin yemeklerinde yaygın olarak kullanıldığını görebilirsiniz.

  Su Kestanesi Besin Değeri

  Su kestanesi besinlerle doludur. Ham su kestanesinin 100 gramının besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 97

  Yağ: 0.1 gram

  Karbonhidrat: 23.9 gram

  Lif: 3 gram

  Protein: 2 gram

  Potasyum: RDI’nın % 17’si

  Manganez: RDI’nın % 17’si

  Bakır: RDI’nın % 16’sı

  B6 Vitamini: RDI’nın % 16’sı

  Riboflavin: RDI’nın % 12’si

  Su kestanesi büyük bir lif kaynağıdır.

  Araştırmalar, bol miktarda lif tüketmenin bağırsak hareketlerini desteklemeye, kan kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan şekeri düzeylerini düzenlemeye ve bağırsağı sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Ek olarak, su kestanesindeki kalorinin çoğu karbonhidratlardan gelir. Bununla birlikte, genellikle kalorisi düşüktür çünkü ham su kestanesinin % 74’ü sudur.

  Su Kestanesinin Yararları Nelerdir?

  Hastalıklarla mücadele edebilecek, yüksek düzeyde antioksidan içerir

  Su kestanesi iyi miktarda antioksidan içerir.

  Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller olarak adlandırılan potansiyel olarak zararlı moleküllere karşı korumaya yardımcı olan moleküllerdir.

  Eğer vücutta serbest radikaller birikirse, vücudun doğal savunmasını alt edebilir ve oksidatif stres olarak adlandırılan bir durumu teşvik edebilir.

  Ne yazık ki, oksidatif stres, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve birçok kanser türü dahil olmak üzere bazı kronik hastalıkların riskini yükseltir.

  Su kestanesi özellikle antioksidanlar ferulik asit, gallocatechin gallat, epikateşin gallat ve kateşin gallat bakımından zengindir.

  Test tüpü çalışmaları, su kestanesinin kabuğu ve etindeki antioksidanların kronik hastalık progresyonunda yer alan serbest radikalleri etkin bir şekilde nötralize edebildiğini göstermiştir.

  İlginç bir şekilde, su kestanesinde bulunan ferulik asit gibi antioksidanlar, etinin pişirildikten sonra bile gevrek kalmasına yardımcı olur.

  Kan basıncını düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur

  Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir.

  Kalp hastalığı riski yüksek tansiyon, yüksek kan kolesterolü (LDL kolesterol), felç ve yüksek kan trigliseritleri gibi risk faktörleri ile artmaktadır.

  İlginç bir şekilde, su kestanesi, yüksek tansiyon gibi risk faktörlerini tedavi etmek için tarihsel olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni büyük bir potasyum kaynağı olmasıdır.

  Birçok çalışma, yeterli potasyum tüketilmesinin, kalp hastalığı için iki risk faktörü olan felç ve yüksek tansiyon riskinin azalmasını sağladığını göstermiştir.

  33 çalışmanın bir analizi, yüksek tansiyonu olan kişilerin daha fazla potasyum tükettiğinde, sistolik kan basıncı (üst değer) ve diyastolik kan basıncının (düşük değer) sırasıyla 3,49 mmHg ve 1,96 mmHg azaldığını bulmuştur.

  Aynı analiz aynı zamanda en fazla potasyum tüketenlerin % 24 daha düşük bir felç geliştirme riski olduğunu da ortaya koymuştur.

  247.510 kişiyi kapsayan 11 çalışmanın bir başka analizi, en fazla potasyum tüketenlerin % 21 daha düşük bir felç riskine ve genel olarak düşük kalp hastalığı riskine sahip olduklarını bulmuştur.

  Su kestanesi zayıflamaya yardımcı olur

  Su kestanesi, yüksek hacimli bir gıda olarak sınıflandırılır. Yüksek hacimli yiyecekler çok fazla su veya hava içerir. İkisi de kalorisizdir.

  Kalorisi düşük olmasına rağmen, yüksek hacimli yiyecekler açlığı etkili bir şekilde bastırır.

  Su kestanesi % 74 sudan oluşur.

  Eğer açlık ile mücadele ediyorsanız, o zaman mevcut karbonhidrat kaynağınız yerine su kestanesi tüketerek, daha az kalori tüketirken daha uzun süre tok hissedebilirsiniz.

  Kanser büyüme riskini azaltabilir

  Su kestanesi çok yüksek seviyelerde antioksidan ferulik asit içerir.

  Bu antioksidan, su kestanesinin etinin pişirildikten sonra bile gevrek kalmasını sağlar.

  Dahası, birçok çalışma, ferulik asidi birkaç kanserin daha düşük riskine bağlamıştır. 

  Bir test tüpü çalışmasında, bilim insanları, göğüs kanseri hücrelerini ferulik asitle tedavi etmenin büyümelerini bastırmaya ve ölümlerini teşvik etmeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

  Diğer test tüpü çalışmaları, ferulik asidin deri, tiroid, akciğer ve kemik kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını göstermiştir.

  Su kestanesinin anti-kanser etkilerinin antioksidan içerikleriyle ilişkili olması muhtemeldir.

  Kanser hücreleri, büyümek ve yayılmak için büyük miktarda serbest radikallere güvenir.

  Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olduklarından, kanser hücresi büyümesini bozabilirler.

  Bununla birlikte, su kestanesi ve kanser araştırmalarının çoğu test tüpü çalışmalarına dayanmaktadır. Öneriler vermeden önce daha fazla insan temelli araştırma gereklidir.

  Ağrı ve iltihabı giderir

  Klinik araştırmalara göre, su kestanesi özleri, interlökinler ve nitrik oksit gibi iltihaplı bileşiklerin üretimini engeller. Su kestanesindeki aktif kimyasallar, bu bileşiklerin üretilmesinden sorumlu genleri aşağı doğru düzenler.

  Su kestanesindeki fenolik antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri temizler ve organ hasarı, iltihaplanma ve ağrıya neden olmalarını önler. Bu nedenle su kestanesinin vücut üzerinde güçlü bir ağrı giderici ( analjezik ) etkisi vardır.

  Bu özellikleriyle, sebze cilt tahrişi, mide ülseri, ateş ve yaşa bağlı beyin rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabilir.

  Diyabeti yönetmede yardımcı olabilir

  Su kestanesi gibi kök sebzeler, su ve besinleri depolar ve bitkiye sağlar. Bu nedenle lif, mineraller, antioksidanlar ve nişastalar açısından zengindir. Su kestanesi yemek, diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir.

  Bu sebzede makul miktarda nişasta olmasına rağmen, lif ve antioksidan içeriği üstündür.

  Sindirimi destekler

  Su kestanesi, günlük lif ihtiyacınızın yüzde 12’sini karşılayan harika bir lif kaynağıdır. Lif vücutta sindirilmemiş olarak hareket eder, düzenliliği artırmak ve sindirim sağlığını optimize etmek için dışkıya hacim ekler.

  Araştırmalar, lif alımınızı artırmanın çok sayıda sağlık yararı sağlayabileceğini gösteriyor. Fazladan lif tüketmek hemoroid, bağırsak ülseri, divertikülit ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi sindirim sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilir.

  Su Kestanesi Nasıl Yenir?

  Su kestanesi, Asya ülkelerinde yaygın bir lezzettir. Çok yönlüdür ve çiğ, haşlanmış, kızarmış, ızgara, salamura ya da şekerlenmiş olarak tüketilebilir.

  Örneğin, su kestanesi soyulur ve dilimlenir, bu dilimlenmiş hali ile kızartma, omlet ve salata gibi diğer yemeklerin yanında tüketilir.

  Çıtır çıtır, tatlı, elma benzeri bir ete sahip olduğu için, yıkanıp soyulduktan sonra taze olarak da yenebilir. İlginçtir ki, eti kaynatıldıktan veya kızartıldıktan sonra bile gevrek kalmaya devam eder.

  Su Kestanesinin Zararı Var mı?

  Su kestanesi, ölçülü olarak tüketildiğinde sağlıklı ve besleyicidir. Bununla birlikte, herkes için uygun olmayabilir. 

  Su kestanesi, nişastalı sebzeler grubundadır. Nişastalı sebzeler karbonhidrat bakımından nispeten yüksektir, bu nedenle, özellikle şeker hastalığınız varsa, kan şekeri seviyelerinde istenmeyen ani artışlardan kaçınmak için ölçülü tüketmek önemlidir.

  Bazı insanların su kestanesine alerjisi olabilir ve bu da kurdeşen, kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi gıda alerjisi semptomlarına neden olabilir. 

  Sonuç olarak;

  Su kestanesi, besleyici ve lezzetli bir sebzedir.

  Bunlar, kalp hastalığı ve kanser gibi yaşla bağlantılı hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek büyük bir antioksidan ve diğer bileşikler içerir.

  Aynı zamanda çok yönlüdür ve çeşitli yemeklerde kullanılabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ