Su Ağırlığını Kaybetmenin Hızlı ve Kolay Yolları | diyetz

Su Ağırlığını Kaybetmenin Hızlı ve Kolay Yolları

 

 

İnsan vücudu, yaşamın her alanında önemli bir rol oynayan yaklaşık % 60 oranında su içerir.

 

Zaman zaman, bazı arkadaşlarının su ağırlığından şikayetçi olduğunu duymuşsunuzdur. Hatta bunlardan biri siz de olabilirsiniz. Özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, profesyonel bir sporcuysanız ya da vücut geliştirmeye uğraşıyorsanız, sıkça aklınızın bir köşesini kurcalar.

 

Ödem olarak da bilinen aşırı su tutma, farklı bir konudur. Genellikle zararsız olmasına rağmen, kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi ciddi tıbbi durumların bir yan etkisi de olabilir.

 

Kadınlar ayrıca adet döngüsü sırasında ve hamilelik döneminde su tutulma olayını yaşayabilir.

 

Bu yazı, su ağırlığını azaltmak isteyen sağlıklı insanlar ve sporcular içindir. Eğer ciddi bir ödeminiz varsa – ayaklarınızın veya kollarınızın şişmesi gibi – mutlaka doktora danışmakta yarar var.

 

Fazla su ağırlığını hızlı ve güvenli bir şekilde azaltmak için neler yapılabileceği bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

 

 

Düzenli Egzersiz Yapın

 

Egzersiz, kısa vadede vücuttaki suyu azaltmanın en iyi yollarından biridir. Normal koşullarda yapacağınız herhangi bir egzersiz, terlemeyi artıracak, bu da suyu kaybedeceksiniz demektir.

 

Bir saatlik egzersiz sırasında ortalama sıvı kaybı, ısı ve giysi gibi faktörlere bağlı olarak saatte 0.5-2 litre arasındadır.

 

Egzersiz sırasında vücudunuz fazla suyu kaslarınıza kaydırır. Bu, hücre dışındaki suyun azalmasını sağlar ve vücudun su tutmasından kaynaklanan “yumuşak” görüntüsünün giderilmesine yardımcı olur.

 

Tabi ki, egzersiz yaptığınız sırada bol su içmeniz gerekir.

 

 

Yeterli Uyuyun

 

Uyku üzerine yapılan araştırmalar, beslenme ve egzersiz gibi uykunun da sağlık açısından önemli olduğunu vurgulamaktadır.

 

Uyku, böbreklerdeki sodyum ve su dengesini düzenleyen sempatik böbrek sinirlerini etkiler.

 

Yeterli uyku ayrıca vücudun hidrasyon seviyelerini kontrol etmesini ve su tutulma oranını en aza indirmesini sağlar.

 

Gecede 7–9 saat arasında uyumak sağlıklı olanıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Dirençli Nişasta ve Beslenmedeki Rolü

 

Stresi Azaltın

 

Uzun süreli stres, sıvı tutulmayı ve su ağırlığını doğrudan etkileyen kortizol hormonunu artırır.

 

Bu durum stres ve kortizolün antidiüretik hormon veya ADH olarak bilinen vücuttaki su dengesini kontrol eden bir hormonu artırması nedeniyle ortaya çıkar.

 

ADH, böbreklerinize sinyal göndererek, vücudunuza ne kadar su pompalanacağını söyler.

 

Stres seviyenizi kontrol ederseniz, normal dengesi olan DEH ve kortizol seviyesini koruyacaksınız, bu da sıvı dengesi ve uzun süreli sağlık ve hastalık riski için önemli bir faktördür.

 

 

Elektrolit Alın

 

Elektrolitler, magnezyum ve potasyum gibi elektrik yüklü minerallerdir. Su dengesini düzenlemek de dahil olmak üzere vücudunuzda önemli roller üstlenirler.

 

Elektrolit seviyeleri çok düşük veya çok yüksek olduğunda, sıvı dengesinde kaymalar olabilir. Bu da vücutta su tutulmasına ve dolaylı olarak ağrılığın artmasına neden olur.

 

Elektrolit alımını su tüketimine göre ayarlamalısınız. Çok miktarda su içerseniz, daha fazla elektrolite ihtiyacınız olacaktır.

 

Günlük egzersiz yaparsanız veya nemli ve sıcak bir ortamda yaşıyorsanız, ter ile kaybolanları telafi etmek için ek elektrolitlere ihtiyacınız olabilir.

 

Bunun aksine, takviye veya tuzlu yiyeceklerden elde edilen büyük miktarda elektrolit, düşük su alımı ile birleştiğinde, ters etki yaparve su ağırlığını artırır.

 

 

Tuzu Azaltın

 

Her gün tuzdan elde ettiğiniz sodyum, insan vücudundaki en yaygın elektrolitlerden biridir.

 

Hidrasyon seviyelerinde önemli bir rol oynar. Sodyum seviyeleri çok düşük veya çok yüksekse, vücut içinde dengesizliklere ve dolayısıyla sıvı tutulmasına neden olur.

 

Genellikle çok sayıda işlenmiş gıda içeren beslenme nedeniyle yüksek tuz alımı su tutulmasını artırabilir. Bu özellikle düşük su alımı ve egzersiz yapılmaması durumunda geçerlidir.

 

Bununla birlikte, bu durum kişinin günlük sodyum alımına ve kan seviyelerine bağlıdır.

 

 

Magnezyum takviyesi alın

 

Magnezyum başka bir anahtar elektrolit ve mineraldir.  Magnezyumla ilgili araştırmalar genişlemiştir ve insan vücudunda 600’ün üzerinde rol oynadığı  belirtilmektedir.

 

Kadınlarda yapılan çalışmalar magnezyumun su ağırlığını ve adet öncesi belirtileri (PMS) azaltabildiğini göstermektedir.

 

Bu değişiklikler, magnezyumun sodyum ve potasyum gibi diğer elektrolitler ile bütünleyici bir rol oynadığı için ortaya çıkar. Birlikte, vücudunuzun su dengesini kontrol etmeye yardımcı olurlar.

 

İlginizi Çekebilir  Balık Yağındaki Omega-3 Zayıflatır mı?

 

Karahindiba takviyesi alın

 

Taraxacum officinale olarak da bilinen karahindiba, su tutulmasını tedavi etmek için alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir.

 

Karahindiba takviyeleri böbreklerin daha fazla idrar ve ek tuz ya da sodyum çıkarması için sinyal vererek su ağırlığını kaybetmenize yardımcı olabilir. Bu durum, karahindiba takviyelerinin alınmasının 5 saatlik bir süre boyunca idrar yapma sıklığını artırdığını gösteren çalışmalarla desteklenmektedir.

 

 

 

 

Daha Fazla Su İçin

 

Vücudunuzda yeterli su bulunması, su ağırlığını kaybetmeye yardımcıdır.

 

Vücudunuz her zaman sağlıklı bir denge kurmaya çalışıyor, bu yüzden sürekli susuz kalmışsanız, su seviyelerinin çok düşük olmasını önlemek için daha fazla su tutar.

 

Günlük vücudun ihtiyacı olan kadar su içmek, uzun vadede su tutulmasını azaltabilecek karaciğer ve böbrek sağlığı için de önemli olabilir.

 

Daha fazla su içmenin faydaları bununla da bitmiyor. Diğer araştırmalar, iyi bir hidrasyonun, yağ kaybı ve beyin fonksiyonu da dahil olmak üzere genel sağlık için de önemli olduğunu göstermektedir.

 

Her şeyi dengede tutmak önemlidir. Aşırı miktarda sıvı içerseniz, su ağırlığınızı artırabilirsiniz. Sadece susadığınızda su için. Ayrıca sıcak ortamlarda veya egzersiz yaparken daha fazla içmelisiniz.

 

Ayrıca, hidrasyonu değerlendirmek için idrar renginizi de izleyebilirsiniz. Açık sarı ya da oldukça açık olmalı, bu da iyi bir şekilde nemlendirildiğinizin bir göstergesidir.

 

 

Sağlıklı Gıdalar Yiyin

 

Potasyum bakımından zengin gıdalar yemek tavsiye edilir, çünkü potasyum sodyum seviyelerini dengelemeye ve idrar üretimini artırmaya yardımcı olarak aşırı suyu atmanıza yardımcı olur.

 

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, muz , avokado , domates ve yoğurt veya diğer süt ürünleri sağlıklıdır ve potasyum bakımından zengindir.

 

Magnezyum takviyeleri veya magnezyum açısından zengin gıdalar da tavsiye edilir. Bu bitter çikolata, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve kepekli tahıllarda bulunur.

 

Aşağıdaki gıdalar ve otlar, alternatif uygulayıcılar tarafından su ağırlığının azaltılması için tavsiye edilir:

 

  • Mısır püskülü
  • Atkuyruğu
  • Maydanoz
  • Hibiskus
  • Sarımsak
  • Rezene
  • Isırgan

 

İlginizi Çekebilir  Kafein Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Giderilir?

Göbek bölgesindeki şişkinlik genellikle su tutulmasından kaynaklanmamakla birlikte, şişkinliğe neden olabilecek yiyecekleri sınırlamak gerekir. Bunlar arasında yüksek derecede işlenmiş gıdalar, çok lifli yiyecekler ve bazen de fasulye ve süt ürünleri bulunur.

 

 

Karbonhidratı kesin

 

Karbonhidrat tüketimini azaltmak veya tamamen hayatınızdan çıkarmak, fazla suyu hızla azaltmak için bir stratejidir. Karbonhidratlar kaslarda ve karaciğerinde glikojen olarak depolanırlar, ancak glikojen de su çeker.

 

Depoladığınız her gram glikojen için 3–4 gram su ile birlikte saklanabilir. Bu, insanların neden düşük karbonhidratlı diyete geçtiğinde kilo kaybına uğradıklarını açıklar , bu da glikojen depolarını azaltır.

 

Karbonhidratlar ayrıca, insülin hormonunu ve böbreklerde sodyum retansiyonunu ve su emilimini arttırabilirler. Düşük karbonhidratlı diyetler insülin seviyelerinde bir düşüşe neden olur, bu da böbreklerden sodyum ve su kaybına yol açar.

 

 

Çay ve Kahve İçin

 

Kahve ve çay gibi kafein içeren kafein ve içeceklerin idrar söktürücü etkisi vardır ve su ağırlığınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu içeceklerin kısa süreli idrar çıkışını arttırdığı ve su ağırlığını hafif azalttığı gösterilmiştir.

 

Bir çalışmada, katılımcılara, vücut ağırlığının kilogramı başına 4.5 mg’lık dozlarda kafeinli veya kafeinsiz bir bardak su verilmiştir. Kafein ile su birleştirildiğinde, katılımcıların idrar hacmi önemli ölçüde artmıştır.

 

 

Alışkanlıklarınızı değiştirin

 

Yapabileceğiniz en iyi değişikliklerden biri, işlenmiş gıdaların tüketimini ve aşırı tuz tüketimini azaltmaktır.

 

Ayrıca, kan dolaşımınızı azaltabilecek tüm gün veya uzun süre oturmaktan kaçının. Fiziksel aktivite dolaşımı iyileştirir ve fazla suyu terle atmanıza yardımcı olur.

 

Bazı ilaçlar da su tutulmasına neden olabilir.

 

Suyun, alkolün, minerallerin, kafein ve tuzun fazla veya az tüketimi su tutulmasına neden olabilir. Sağlıklı, normal bir dengede tüketin.

 

Sonuç olarak;

Su tutma probleminiz devam ederse, şiddetlenir veya aniden artarsa, tıbbi yardım almak gerekebilir.

 

Bazı durumlarda, aşırı su tutulumu ciddi bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir.

 

Aşırı su ağırlığının üstesinden gelmenin en iyi yolu sebebi tanımlamak ve tedavi etmektir.

 

Bunun sebebi, aşırı tuz alımı, elektrolit eksikliği, hareketsizlik, aşırı stres veya işlenmiş gıdaların düzenli tüketimi olabilir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ