Ödem Atarak ve Su Kaybederek Zayıflamanın Kolay Yolları

  Ödem Atarak ve Su Kaybederek Zayıflamanın Kolay Yolları

  İnsan vücudu, yaşamın her alanında önemli bir rol oynayan yaklaşık % 60 oranında su içerir.

  Zaman zaman, suyun vücudun belirli bölgelerinde toplandığını, bunun vücutta ağırlık yaptığını duymuş olmalısınız. Hatta sizin başınıza gelmiş olabilir. Özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, profesyonel bir sporcuysanız ya da vücut geliştirmeye uğraşıyorsanız, su ağırlığı sorun olabilir.

  su ağırlığını kaybetmek

  Ödem olarak da bilinen aşırı su tutma, farklı bir konudur. Genellikle zararsız olmasına rağmen, kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi ciddi tıbbi durumların bir yan etkisi de olabilir.

  Kadınlar ayrıca adet döngüsü sırasında ve hamilelik döneminde su tutulma olayını yaşayabilir.

  Yazıda verilecek bilgiler, su ağırlığını azaltmak isteyen sağlıklı insanlar ve sporcular içindir. Eğer ciddi bir ödem durumunuz varsa – ayaklarınızın veya kollarınızın şişmesi gibi – mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

  Fazla su ağırlığını hızlı ve güvenli bir şekilde azaltmak için neler yapılabileceğine göz atalım.

  Su Ağırlığını Kaybederek Kilo Vermenin Yolları

  Düzenli egzersiz yapın

  Egzersiz, kısa vadede vücuttaki suyu azaltmanın en iyi yollarından biridir. Normal koşullarda yapacağınız herhangi bir egzersiz, terlemeyi artıracak, bu da su kaybettirecektir.

  Bir saatlik egzersiz sırasında ortalama sıvı kaybı, ısı ve giysi gibi faktörlere bağlı olarak saatte ortalama 0.5-2 litre arasındadır.

  Egzersiz sırasında vücudumuz fazla suyu kaslarımıza kaydırır. Bu, hücre dışındaki suyun azalmasını sağlar ve vücudun su tutmasından kaynaklanan “yumuşak” görüntünün giderilmesine yardımcı olur.

  Tabi ki, egzersiz yaparken bolca su içmek gerekir.

  Yeterli uyuyun

  Uyku üzerine yapılan araştırmalar, beslenme ve egzersiz gibi uykunun da sağlık açısından önemli olduğunu vurgulamaktadır.

  Uyku, böbreklerdeki sodyum ve su dengesini düzenleyen sempatik böbrek sinirlerini etkiler.

  Yeterli uyku ayrıca vücudun hidrasyon seviyelerini kontrol etmesini ve su tutulma oranını en aza indirmesini sağlar.

  Gecede 7–9 saat arasında uyumak sağlıklı olanıdır.

  Stresi azaltın

  Uzun süreli stres, sıvı tutulması ve su ağırlığını doğrudan etkileyen kortizol hormonunu artırır.

  Bu durum stres ve kortizolün antidiüretik hormon veya ADH olarak bilinen vücuttaki su dengesini kontrol eden bir hormonu artırması nedeniyle ortaya çıkar.

  ADH, böbreklere sinyal göndererek, vücuda ne kadar su pompalanacağını söyler.

  Stres seviyenizi kontrol ederseniz, normal dengesi olan DEH ve kortizol seviyesini korursunuz, bu da sıvı dengesi ve uzun süreli sağlık ve hastalık riski için önemli bir faktördür.

  Elektrolit alın

  Elektrolitler, magnezyum ve potasyum gibi elektrik yüklü minerallerdir. Su dengesini düzenlemek de dahil olmak üzere vücudumuzda önemli roller üstlenirler.

  Elektrolit seviyeleri çok düşük veya çok yüksek olduğunda, sıvı dengesinde kaymalar olabilir. Bu da vücutta su tutulmasına ve dolaylı olarak ağırlığın artmasına neden olur.

  Elektrolit alımını su tüketimine göre ayarlamalısınız. Çok miktarda su içerseniz, daha fazla elektrolite ihtiyacınız olacaktır.

  Günlük egzersiz yaparsanız veya nemli ve sıcak bir ortamda yaşıyorsanız, ter ile kaybolanları telafi etmek için ek elektrolitlere ihtiyaç olabilir.

  Bunun aksine, takviye veya tuzlu yiyeceklerden elde edilen büyük miktarda elektrolit, düşük su alımı ile birleştiğinde, ters etki yapar ve su ağırlığını artırır.

  Tuzu azaltın

  Her gün yenilen yiyeceklerden alınan tuzdan elde edilen sodyum, insan vücudundaki en yaygın elektrolitlerden biridir.

  Hidrasyon seviyelerinde önemli bir rol oynar. Sodyum seviyeleri çok düşük veya çok yüksekse, vücut içinde dengesizliklere ve dolayısıyla sıvı tutulmasına neden olur.

  Genellikle yüksek miktarda işlenmiş gıda içeren beslenme nedeniyle yüksek tuz alımı su tutulmasını artırır. Bu özellikle düşük su alımı ve egzersiz yapılmaması durumunda geçerlidir.

  Bununla birlikte, bu durum genellikle kişinin günlük sodyum alımına ve kan seviyelerine bağlıdır.

  Magnezyum takviyesi alın

  Magnezyum önemli bir anahtar elektrolit ve mineraldir.  Magnezyumla ilgili araştırmalar genişlemiştir ve insan vücudunda 600’ün üzerinde rol oynadığı  belirtilmektedir.

  Kadınlarda yapılan çalışmalar magnezyumun su ağırlığını ve adet öncesi belirtileri (PMS) azaltabildiğini göstermektedir.

  Bu değişiklikler, magnezyumun sodyum ve potasyum gibi diğer elektrolitler ile bütünleyici bir rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. Birlikte, vücudumuzun su dengesini kontrol etmeye de yardımcı olurlar.

  Karahindiba takviyesi alın

  Taraxacum officinale olarak da bilinen karahindiba, su tutulmasını tedavi etmek için alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir.

  Karahindiba takviyeleri böbreklerin daha fazla idrar ve ek tuz ya da sodyum çıkarması için sinyal vererek su ağırlığını kaybetmeye yardımcı olur. Bu durum, karahindiba takviyelerinin alınmasının 5 saatlik bir süre boyunca idrar yapma sıklığını artırdığını gösteren çalışmalarla desteklenmektedir.

  ödem atarak kilo vermek

  Daha fazla su için

  Vücudumuzda yeterli su bulunması, su ağırlığını kaybetmeye yardımcı olur. Vücudumuz her zaman sağlıklı bir denge kurmaya çalışıyor, bu yüzden sürekli susuz kalmışsanız, su seviyelerinin çok düşük olmasını önlemek için daha fazla su tutar.

  Günlük vücudun ihtiyacı olan kadar su içmek, uzun vadede su tutulmasını azaltabilecek karaciğer ve böbrek sağlığı için de önemlidir.

  Daha fazla su içmenin faydaları bununla da bitmiyor. Bazı araştırmalar, iyi bir hidrasyonun, yağ kaybı ve beyin fonksiyonu da dahil olmak üzere genel sağlık için de önemli olduğunu göstermektedir.

  Her şeyi dengede tutmak önemlidir. Aşırı miktarda sıvı alırsanız, su ağırlığınızı kaybedebilirsiniz. Suyu susadığınızda için. Ayrıca sıcak ortamlarda veya egzersiz yaparken daha fazla içmelisiniz.

  Ayrıca, hidrasyonu değerlendirmek için idrar renginizi de izleyebilirsiniz. Açık sarı ya da oldukça açık olmalı, bu da iyi bir şekilde su içtiğinizin ve vücudunuzun yeterince nemlendiğinin bir göstergesidir.

  Sağlıklı gıdalar yiyin

  Potasyum bakımından zengin gıdalar yemek gerekir, çünkü potasyum sodyum seviyelerini dengelemeye ve idrar üretimini artırmaya yardımcı olarak aşırı suyu atmaya yardımcı olur.

  Koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, muz, avokado, domates ve yoğurt veya diğer süt ürünleri sağlıklıdır ve potasyum bakımından zengindir.

  Aşağıdaki gıdalar ve otlar, alternatif uygulayıcılar tarafından su ağırlığının azaltılması için tavsiye edilmektedir:

  – Mısır püskülü

  – Atkuyruğu

  – Maydanoz

  – Hibiskus

  – Sarımsak

  – Rezene

  – Isırgan otu

  Göbek bölgesindeki şişkinlik genellikle su tutulmasından kaynaklanmamakla birlikte, şişkinliğe neden olabilecek yiyecekleri sınırlamak gerekir. Bunlar arasında yüksek derecede işlenmiş gıdalar, çok lifli yiyecekler ve bazen de fasulye ve süt ürünleri bulunur.

  Karbonhidratı kesin

  Karbonhidrat tüketimini azaltmak veya tamamen hayatınızdan çıkarmak, fazla suyu hızla şekilde azaltmanın en kestirme yoludur. Karbonhidratlar kaslarda ve karaciğerde glikojen olarak depolanırlar, ancak glikojen de su çeker.

  Depoladığınız her gram glikojen için 3–4 gram su ile birlikte saklanabilir. Bu, insanların neden düşük karbonhidratlı diyete geçtiğinde kilo kaybına uğradıklarını açıklar, bu da glikojen depolarını azaltır.

  Karbonhidratlar ayrıca, insülin hormonunu ve böbreklerde sodyum retansiyonunu ve su emilimini arttırabilirler. Düşük karbonhidratlı diyetler insülin seviyelerinde bir düşüşe neden olur, bu da böbreklerden sodyum ve su kaybına yol açar.

  Çay ve kahve için

  Kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin idrar söktürücü etkisi vardır ve su ağırlığını azaltmaya yardımcı olurlar. Bu içeceklerin kısa süreli idrar çıkışını arttırdığı ve su ağırlığını hafif azalttığı gösterilmiştir.

  Bir çalışmada, katılımcılara, vücut ağırlığının kilogramı başına 4.5 mg’lık dozlarda kafeinli veya kafeinsiz bir bardak su verilmiştir. Kafein ile su birleştirildiğinde, katılımcıların idrar hacmi önemli ölçüde artmıştır.

  Alışkanlıklarınızı değiştirin

  Yapabileceğiniz en iyi değişikliklerden biri, işlenmiş gıdaların tüketimini ve aşırı tuz tüketimini azaltmaktır.

  Ayrıca, kan dolaşımını azaltabilecek tüm gün veya uzun süre oturmaktan kaçının. Fiziksel aktivite dolaşımı iyileştirir ve fazla suyu terle atmaya yardımcı olur.

  Bazı ilaçlar da su tutulmasına neden olabilir.

  Suyun, alkolün, minerallerin, kafein ve tuzun fazla veya az tüketimi su tutulmasına neden olabilir. Sağlıklı, normal bir dengede tüketin.

  Sonuç olarak;

  Su tutma probleminiz devam ederse, şiddetlenir veya aniden artarsa, tıbbi yardım almak gerekir. Bazı durumlarda, aşırı su tutulumu ciddi bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir.

  Aşırı su ağırlığının üstesinden gelmenin en iyi yolu sebebi tanımlamak ve tedavi etmektir. Bunun sebebi, aşırı tuz alımı, elektrolit eksikliği, hareketsizlik, aşırı stres veya işlenmiş gıdaların düzenli tüketimi olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ