Stresin En Sık Görülen Belirtileri | diyetz

Stresin En Sık Görülen Belirtileri

 

 

Stres, olumsuz koşulların yol açtığı zihinsel veya duygusal gerginlik halidir.

 

Günümüzün hareketli yaşamı sonucu birçok insan farkında olsun ya da olmasın, ağır strese maruz kalabiliyor.

 

Gerçekte, bir çalışma, yetişkinlerin % 33’ünün yüksek düzeyde stres yaşadığını bildiriyor.

 

Strese neden olan fiziksel ve zihinsel belirtilerin uzun bir listesi mevcuttur.

 

Bu yazıda strese ilişkin belirtilerin ne olduğunu bulacaksınız.

 

 

 

Akne

Akne, stresin kendisini en sık gösterdiği durumlardan biridir.

 

Bazı insanlar stresli hissettikleri zaman, yüzlerine daha sık dokunma eğilimi gösterirler. Bu, bakterilerin yayılmasına ve akne gelişimine katkıda bulunur.

 

Birçok çalışma aknenin yüksek stres seviyeleri ile ilişkili olabileceğini doğrulamıştır.

 

Bir çalışma, 22 kişide stresin bir sınav öncesi ve sırasında akne şiddetini ölçtü. S

 

ınav sonucunda artan stres düzeyleri, daha büyük akne şiddeti ile ilişkilendirildi.

 

94 gençle yapılan bir başka araştırmada, daha yüksek stres düzeylerinin, özellikle erkeklerde, sivilce ile ilişkili olduğu bulundu.

 

Bu çalışmalar bir ilişki olduğunu göstermekle birlikte, ilgili olabilecek diğer faktörleri hesaba katmamaktadır.

 

Sivilce ve stres arasındaki bağlantıyı araştırmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

Strese ek olarak, sivilcenin diğer potansiyel nedenleri arasında hormonal değişimler, bakteri, aşırı yağ üretimi ve tıkanmış gözenekler bulunur.

 

 

 

 

Baş ağrısı

Çoğu çalışma stresin baş ağrısı veya baş ağrısı ile ilişkili bir rahatsızlığa neden olabileceğini bulmuştur.

 

Kronik baş ağrısı olan 267 kişiden oluşan bir çalışmada, stresli bir olayın ardından yaklaşık % 45’inde kronik baş ağrısı gelişimi olduğu bulundu.

 

Daha büyük bir çalışma, artan stres yoğunluğunun, bir ayda yaşanan baş ağrısının gün sayısındaki artışla ilişkili olduğunu gösterdi.

 

Bir başka çalışmada, baş ağrısı kliniğinde 150 askerlik üyesi araştırıldı ve % 67’sinin baş ağrısının, stresle tetiklendiği ve stresin en sık ikinci tetikleyicisi olduğu bildirildi.

 

Diğer ortak baş ağrısı tetikleyicileri uyku eksikliği, alkol tüketimi ve dehidrasyondur.

 

 

 

Kronik ağrı

Ağrılar, artan stres düzeylerinden kaynaklanabilecek yaygın bir şikayettir.

 

Bazı çalışmalar, stres hormonu kortizol düzeylerinin artmasının, kronik ağrı ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

 

Örneğin, bir çalışmada kronik sırt ağrısı olan 16 kişi bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Kronik ağrılı kişilerin daha yüksek kortizol düzeylerine sahip olduğunu buldular.

 

İlginizi Çekebilir  Stresi Yenerek Mutluluğa Dönüştürün

Stresin yanı sıra, yaşlanma, yaralanma, yanlış duruş ve sinir hasarı gibi durumlar da dahil olmak üzere kronik ağrıya katkıda bulunabilecek birçok faktör vardır.

 

 

 

Sık Hastalanma

Stres, bağışıklık sisteminiz üzerinde bir sorun yaratabilir ve enfeksiyonlara duyarlılığın artmasına neden olur.

 

Bir çalışmada, 61 yaşlı erişkine grip aşısı enjekte edildi. Kronik strese maruz kalanların aşıya karşı bağışıklık sisteminde zayıflamış olduğu ve stresin azalmış bağışıklık ile ilişkisi olduğu tespit edildi.

 

Başka bir çalışmada, 235 yetişkin ya yüksek ya da düşük stresli bir grup olarak sınıflandırıldı. Altı ay boyunca, yüksek stresli grupta olanların % 70 ve daha fazlasının solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği ve düşük stresli gruba göre % 61 daha fazla belirti yaşadığı tespit edildi.

 

Benzer şekilde, 27 çalışmaya bakıldığında yapılan bir analizde, stresin üst solunum yolu enfeksiyonu gelişmesinin artmış yatkınlığına bağlı olduğu gösterilmiştir.

 

Stres ve bağışıklık arasındaki karmaşık bağlantıyı anlamak için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

Ancak, stres, bağışıklık sağlığı söz konusu olduğunda bulmacanın yalnızca bir parçasıdır. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, kötü bir beslenme, fiziksel hareketsizlik, lösemi ve multipl miyelom gibi bazı bağışıklık yetersizliği bozukluklarının bir sonucu olabilir.

 

 

 

Enerjinin Azalması ve Uykusuzluk

Kronik yorgunluk ve azalmış enerji seviyelerine, uzun süreli stres neden olabilir. Örneğin, 2,483 kişiden oluşan bir çalışma, yorgunluğun artan stres seviyeleri ile kuvvetli bir şekilde ilişkili olduğunu bulmuştur.

 

Stres ayrıca uykusuzluğa neden olabilir, bu da enerji düşüklüğüne sebebiyet verir. Küçük bir çalışma, daha yüksek seviyedeki işle ilişkili stresin, yatmadan önce uykusuzluğun ve huzursuzluğun artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

 

2.316 katılımcının katıldığı bir başka araştırmada, daha fazla sayıda stresli olay yaşamanın, artmış uykusuzluk riski ile anlamlı derecede ilişkili olduğu gösterildi.

 

Azalan enerji seviyelerinde rol oynayabilecek diğer faktörler arasında dehidratasyon, düşük kan şekeri, zayıf bir beslenme veya yetersiz tiroid bulunmaktadır.

 

 

 

Libidodaki değişiklikler

Birçok kişi stresli dönemlerde seks hareketlerinde değişiklikler yaşar.

 

Küçük bir çalışma, 30 kadının stres seviyelerini değerlendirdi ve sonra erotik film izlerken uyanıklarını ölçtü. Yüksek düzeyde kronik stres düzeyine sahip olanlar, düşük stres seviyeleri olanlara kıyasla daha az uyarılma yaşadı.

 

İlginizi Çekebilir  Kolay Kilo Vermek için Yapılması Gerekenler

103 kadından oluşan bir başka araştırmada, daha yüksek stres düzeylerinin daha düşük cinsel aktivite ve memnuniyet seviyeleri ile ilişkili olduğu bulundu.

 

Benzer şekilde, bir çalışma 339 sağlık çalışanına baktı. Yüksek stres düzeylerinin cinsel istek, uyarılma ve doyumu olumsuz etkilediğini bildirmiştir.

 

Libidodaki değişikliklerin, hormonal değişiklikler, yorgunluk ve psikolojik nedenler gibi birçok potansiyel sebebi vardır.

 

 

 

Sindirim Sorunları

İshal ve kabızlık gibi sindirim sorunları yüksek stres düzeyleri nedeniyle de ortaya çıkabilir. Örneğin, bir çalışmada 2,699 çocuğa bakıldığında stresli olaylara maruz kalınmasının kabızlık riski ile ilişkili olduğu tespit edildi.

 

Stres, özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi sindirim bozukluğu olanları etkileyebilir. Bunlar mide ağrısı, şişme, ishal ve kabızlık ile ilişkili durumlardır.

 

Bir çalışmada, IBS olan 181 kadının  günlük stres düzeyi yüksekti; sindirim sıkıntısının artmasıyla ilişkili olduğu bulundu.

 

Buna ek olarak, inflamatuar bağırsak hastalığında stresin rolünü araştıran 18 çalışmanın bir analizi, çalışmaların % 72’sinin stres ve sindirim semptomları arasında bir ilişki bulduğunu belirtti.

 

Bu çalışmalar birliktelik gösterse de, stresin doğrudan sindirim sistemini nasıl etkilediğine bakmak için daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

Ayrıca, beslenme, dehidrasyon, fiziksel aktivite seviyeleri, enfeksiyon veya belirli ilaçlar gibi birçok faktörün sindirim sorunlarına neden olabileceğini unutmayın.

 

 

 

İştah Değişiklikleri

İştah değişikliği stres anlarında sık görülür. Stresli anlarda, kendinizi iştahsız ya da gecenin bir yarısında buzdolabının önünde bulabilirsiniz.

 

Üniversite öğrencilerinin bir çalışmasında % 81’inin stres altındayken iştahında değişiklikler olduğu bulundu. Bunların % 62’sinde iştah artarken, % 38’lik bir düşüş yaşanmıştır.

 

129 kişinin yaptığı bir çalışmada, strese maruz kalma, aç olmadan yeme gibi davranışlarla ilişkilendirildi.

 

İştahdaki bu değişiklikler stresli dönemlerde ağırlık dalgalanmalarına neden olabilir. Örneğin, 1,355 kişinin katıldığı bir araştırma, stresin kilolu yetişkinlerde kilo artışı ile ilişkili olduğunu buldu.

 

İştah değişikliğinin diğer muhtemel nedenleri bazı ilaçların hormonal değişimlerin ve psikolojik durumları içerir.

 

 

 

Depresyon

Bazı çalışmalar, kronik stresin depresyonun gelişimine katkıda bulunabileceğini ileri sürmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Diyet Yaptığım Halde Neden Kilo Veremiyorum?

Majör depresyonu olan 816 kadınla yapılan araştırmada depresyonun başlangıcının hem akut hem de kronik stres ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu bulundu.

 

Bir başka çalışmada, yüksek stres düzeylerinin 240 ergende depresif belirtilerin daha yüksek seviyeleri ile ilişkili olduğu tespit edildi.

 

Buna ek olarak, kronik olmayan majör depresyonlu 38 kişinin katıldığı bir çalışmada, stresli yaşam olaylarının depresif dönemlerle anlamlı düzeyde ilişkili olduğu bulundu.

 

Stresin yanı sıra depresyona katkıda bulunan diğer faktörler arasında aile öyküsü, hormon seviyeleri, çevresel faktörler ve hatta bazı ilaçlar yer almaktadır.

 

 

 

Hızlı Kalp Atışı

Artmış kalp hızı aynı zamanda yüksek stres düzeyinin belirtisi olabilir.

 

Bir çalışma, stresli ve stres dışı olaylara yanıt olarak kalp atış hızı tepkisini ölçtü ve stresli koşullar altında kalp atış hızının belirgin olarak daha yüksek olduğunu tespit etti.

 

133 gencin katıldığı bir başka çalışmada stresli bir işin kalp atış hızında artışa neden olduğu tespit edildi. Benzer bir çalışmada, 87 öğrenciyi stresli bir işe maruz bırakmanın, kalp hızı ve kan basıncını artırdığı bulundu. İlginçtir ki, görev sırasında müzik dinlemek bu değişikliklerin önlenmesine yardımcı oldu.

 

Yüksek tansiyon, tiroid hastalığı, bazı kalp rahatsızlıkları ve büyük miktarda kafeinli veya alkollü içecekler içtiğinizde hızlı bir kalp atışı yaşayabilirsiniz.

 

 

 

Terleme

Strese maruz kalmak aşırı terlemeye neden olabilir. Küçük bir çalışma palmar hiperhidrozlu(ellerde aşırı terleme) 20 kişiye baktı. Çalışma, 0-10 aralığında bir ölçek kullanarak gün boyunca terleme oranlarını değerlendirdi.

 

Hem stres hem de egzersiz, palmar hiperhidrozlu hastalarda ve kontrol grubunda terleme oranını iki ila beş puan arttırmıştır.

 

Bir başka çalışma, strese maruz kalmanın 40 gençte, aşırı miktarda terleme ve kokuya neden olduğunu bulmuştur. Aşırı terleme de kaygı, tiroid koşulları ve bazı ilaçların kullanılmasıyla meydana gelebilir.

 

Sonuç olarak;

Stres, çoğu insanın yaşayabileceği bir şeydir.

 

Sağlığın birçok yönünü üzerinde toplayabilir ve enerji düzeylerini düşürmek, baş ağrılarını tetiklemek veya kronik ağrı da dahil olmak üzere geniş bir semptom yelpazesine sahiptir.

 

Neyse ki, akıl yürütme, egzersiz yapma ve yoga gibi stresin hafifletilmesine yardımcı olmanın birçok yolu vardır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ