Strese Ne İyi Gelir? Stresi Azaltmanın Yolları

  Strese Ne İyi Gelir? Stresi Azaltmanın Yolları

  Stres, gündelik yaşamımızın bir parçası ve böyle olmaya da devam edecek. Biraz stres, günlük hayatta karşılaşılan sorunları çözmede gereklidir. Ancak kontrol altına alınamayacak hale gelirse beden ve ruh sağlığının bozulmasına neden olur. Bu durum insanlarla olan iletişimi etkiler.

  Yaşam tarzı, kişilik yapısı ve dünyaya bakış biçimi ile stresin insan üzerindeki etkisi arasında derin bir bağlantı vardır.

  Stres Nasıl Hastalığa Dönüşür?

  Organizma stres karşısında karmaşık tepkiler verir. Solunum ritmi artar, daha çok oksijen sağlanır, kalp ritmi artar, beyin ritmi hızlanır, uyanıklık artar, oksijen ve şekerin artışı ile kaslar uyarılır, bağışıklık sistemi uyarılır, savunma hücreleri ortaya çıkar.

  Ne kadar uzun bir liste değil mi? Tıbbi terimlere girilirse bu liste daha da uzayacak. Kısacası stres dönemlerinde vücut, olağandan farklı tepkiler verir ve hormonların dengesi bozularak kendi işlevlerini yerine getiremez hale gelir.

  Bu da haliyle hastalıkları tetikler. Strese yatkın kişilerin kalp krizi geçirme oranları 5 kat fazla çıkmıştır. Mide, bağırsak, astım, alerji gibi hastalık riskleri 3 kat fazladır.

  Stres hormonları beyindeki bilgi akışını etkiler. Az miktarda stres, öğrenmeyi artırırken, fazla stres öğrenmeyi zorlaştırmaktadır.

  Stres durumunda beyin korunma ve savunma amaçlı savaş alarmı verir. Tehlike karşısında ani hareket etmelidir. “Şimdi öğrenme zamanı değildir.” Diye düşünür ve bütün alıcılarını kapatır.

  Kronik stres, beyin yaşlanması ve Alzheimer riskini artırır. Zekayı doğru kullanabilmek için stresi iyi yönetmek önemlidir.

  Stresin Depresyona Dönüşmesi

  Kontrol edilemeyen stres, depresyon ve intihara giden kapıyı açar. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre depresyon geleceğin en büyük sağlık sorunu olacaktır.

  Depresyon, zayıflık veya acizlik değil, bir hastalıktır. Çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte, önemli olan depresyona giden kapıyı kapatmaktır.

  Depresyon belirtileri

  • Hoşlandığınız şeylere karşı ilgi duymama
  • Kendini sürekli üzgün hissetme
  • Kiloda azalma veya artış
  • Uyku bozukluğu veya aşırı uyku
  • Sürekli huzursuzluk
  • Kendini değersiz ve suçlu hissetme
  • Dikkat eksikliği
  • Enerji azalması
  • Tekrarlayan ölüm düşünceleri
  • Cinsel ilgide değişme

  İnsanın kendini değersiz ve yetersiz görmesi, zaman zaman herkes için geçerlidir. Ama bu duygular depresyona dönüşmüşse tedavi için profesyonel bir yardım gereklidir.

  Stresle Başa Çıkmanın Yolları

  Stresin azı karar çoğu zarar. Günlük hayatta karşılaşılan zorlukları yenmek için stres harekete geçirir. Ancak kontrol altına alınmadığında depresyona kadar gidebilir. Günlük yaşamda basit çözümlerle stresi kontrol altına alabilirsiniz.

  Stres Azaltma Yolları

  Kendinize zaman ayırın

  Yoğun iş temposunda stresten uzak durmak ve mutlu yaşayabilmek için kendinize zaman ayırın. Sevdiğiniz şeyleri yapın.

  Alkol ve sigaradan uzak durun

  Alkol ve sigara bedeni, zihni ve sağlığı bozar. Bozuk bir bedenle strese karşı koymak zor olur. 

  Düzenli egzersiz yapın

  Bedeniniz çalıştığı zaman mutlu olacak ve stresi en aza indirebileceksiniz. 

  Yapabileceğiniz kadar iş üstlenin

  Her işin üstesinden gelmeye çalışmak stresi artırır.

  Yapamayacağınız şeyler için söz vermeyin

  Bir şeyi yapabileceğinizi söyleyip yapamadığınızda sorumluluk doğrultusunda kendinizi baskı altında hissedersiniz. Söz verirken iki kere düşünün. 

  Düzenli beslenme alışkanlığı edinin

  Beslenme insan psikolojisini etkiler. Yanlış beslenme beden ve ruh sağlığınızı bozar.

  Hobi edinin

  Sürekli ilgilenebileceğiniz bir hobiniz olsun. Stresten uzak kalmanın en iyi yoludur. 

  Ulaşılabilir hedefler belirleyin

  Yüksek hedefler, ulaşamadığınızda moralinizi bozar. Bu da stresi tetikler.

  Kendinizi motive edin

  Başkalarının sizi takdir etmesini beklemeyin. Kendi kendinizi motive ederek stresten uzak kalabilirsiniz. 

  Zamanınızı iyi değerlendirin

  Zamanında yapılmayan işler insanı strese sokar. Zamanınızı iyi değerlendirerek işlerinizi zamanında yapın. 

  Gülümseyin

  İçten bir gülüş stresi yenmenin en önemli yoludur. 

  Gerilimli insanlardan uzak durun

  Negatif enerji yayan insanlar sizi olumsuz etkileyerek, strese sürükler. Bu tür insanlarla arkadaşlık etmeyin.

  C vitamini alın

  Uzmanlara göre C vitamini strese neden olan hormonların etkisini azaltır. Her gün 2 bardak C vitamini bakımından zengin meyve suyu içebilirsiniz.

  Sosyal olun

  Arkadaş ortamında yapılan sohbetler stresi azaltır.

  Müzik dinleyin

  Müzik ruhun gıdasıdır derler. Müzik dinlemek stresi yenmede yararlı bir etkinliktir.

  Bahçe işleriyle ilgilenin

  Çiçek sulama, bitkilerle meşgul olma gibi bahçe işlerinin stresi azalttığı kanıtlanmıştır. 

  Arkadaşlarınızla dertleşin

  Günlük faaliyetlerinizi veya bir derdinizi başkasıyla paylaşmak sizi rahatlatır ve stresten uzak tutar. 

  Kompleks karbonhidrat tüketin

  Karbonhidratlar enerji verir. Bu yüzden strese karşı olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.

  Spor yapın

  Spor, beden ve ruhunuzun dinlenmesini sağlar. Ayrıca mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayarak stresten uzak durmanıza yardımcı olur. 

  Seyahat edin

  Seyahat etmek hayatınızdaki monotonluğu ortadan kaldırarak strese neden olan faktörleri de yok eder.

  Ütü yapın

  Rutin hareketlerle yapılan ütü, beynin boşalmasını sağlayarak, beynin düşüncelerden uzak kalmasına yardımcı olur.

  Dinlenin

  Stresin kaynağı vücudun yorgun olmasıdır. Çalışırken kısa aralar vererek bunun önüne geçebilirsiniz.

  Bağırarak şarkı söyleyin

  Bağırarak şarkı söylemek, rahatlamanızı sağlar. Hatta boş bir alanda sadece bağırmayı da deneyebilirsiniz.

  Hayvanlarla oynayın

  Araştırmalar hayvanlarla ilgilenmenin stresi azalttığını bulmuştur. İmkanınız varsa hayvanlarla oynayın veya evcil bir hayvan edinin. Bunları da yapamazsanız hayvan belgeselleri izleyin.

  Affedin

  Başkalarını değiştiremezsiniz. Başkalarının hataları veya size karşı yaptıkları yanlış davranışları sürekli düşünmek yerine, insanları olduğu gibi kabullenin ve hatalarını affedin.

  Dua edin

  İnancınız ne olursa olsun, yaradana sığınmak, insanı rahatlatır.

  Kitap okuyun

  Günlük düşüncelerinizden sıyrılmak, farklı dünyalar keşfetmek ve değişik bir bakış açısı geliştirmek için en iyi etkinlik kitap okumaktır.

  Kafein alımını azaltın

  Kahve, çay, çikolata ve enerji içeceklerinde bulunan kafein uyarıcı bir maddedir ve yüksek dozlarda tüketildiğinde kaygı uyandırır. Kafeini dozunda tüketin.

  Yazın

  Stresi yenmenin yollarından biri yazmaktır. Yaşamınızdaki olumlu duyguları, olayları yazmak stresi hafifletmeye yardımcı olacaktır.

  Stresi Yenmenin Doğal Yolları

  Stres, sinir sisteminde oluşan; zihinsel yorgunluk, sinirlilik ve uykusuzluk yapan bir sorundur. Genellikle baş ağrısı, panik, kötü ruh hali olarak ortaya çıkar.

  Stresi tedavi etmek için bazı ilaçlar kullanılabiliyor ancak kimyasallarla karaciğere zarar vermek yerine çözümü doğada bulabilirsiniz. İşte stresi yenmenin doğal yolları

  stres azaltma yolları

  Strese İyi Gelen Çaylar

  Strese iyi gelen kanıtlanmış etkisi olan çaylar vardır. Aşağıdaki alternatiflerden birini deneyebilirsiniz.

  Lavanta Çayı

  Antioksidan, vitamin, mineral ve uçucu yağlar bakımından zengin olan lavanta çayı, geceleri rahat uyumak ve sinirleri yatıştırmak için kullanılır. Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz lavantanın çayını hazırlamak çok kolay. Kaynamış suyun içine bir avuç kuru lavanta atarak demleyebilirsiniz.

  Papatya Çayı

  Tek kullanımlık poşetler halinde çayı satılan papatyanın faydaları saymakla bitmez. Strese olan yararlarının yanında mide ağrısı, sinirlilik, öksürük, böcek ısırıkları, alerji, yanık gibi durumların tedavisinde kullanılır.

  Strese İyi Gelen Yiyecekler

  Bazı yiyecek ve içeceklerin stres giderici özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. İşte strese iyi gelen gıdalar

  Pazı

  Pazı, stresle savaşan besinlerle dolu yapraklı yeşil bir sebzedir. 175 gram pişmiş pazı, önerilen magnezyum alımının % 36’sını içerir, bu da vücudun stres yanıtında önemli bir rol oynar.

  Bu mineralin düşük seviyeleri anksiyete ve panik atak gibi durumlara neden olabilir. Ayrıca, kronik stres vücudun magnezyum depolarını tüketerek, bu minerali stresli olduğunuzda özellikle önemli hale getirir.

  Tatlı patates

  Tatlı patates gibi besin açısından zengin karbonhidrat kaynakları yemek, stres hormonu kortizol düzeylerinin düşmesine yardımcı olur. C vitamini ve potasyum gibi stres yanıtı için önemli olan besinlerle doludur.

  Enginar

  Enginar, konsantre bir lif kaynağıdır ve özellikle bağırsaklardaki dost bakterileri besleyen bir tür lif olan prebiyotikler açısından zengindir.

  Enginar ayrıca potasyum, magnezyum, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir, bunların hepsi sağlıklı bir stres tepkisi için gereklidir.

  Sakatat

  İnek ve tavuk gibi hayvanların kalbi, karaciğeri ve böbreklerini içeren sakatatlar, stres kontrolü için gerekli olan özellikle B12, B6, riboflavin ve folat gibi mükemmel bir B vitamini kaynağıdır.

  Örneğin, B vitaminleri, ruh halini düzenlemeye yardımcı olan dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin üretimi için gereklidir.

  Yumurta 

  Etkileyici besin profili nedeniyle yumurtaya genellikle doğanın multivitamini denir. Bütün yumurta, sağlıklı bir stres tepkisi için gerekli olan vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlarla doludur.

  Bütün yumurta, sadece birkaç gıdada büyük miktarlarda bulunan bir besin olan kolin bakımından zengindir. Kolinin beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı ve strese karşı koruduğu belirtilmektedir.

  Kabuklu Deniz Ürünleri

  Midye, istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri, potansiyel ruh halini artıran özellikleri nedeniyle incelenen taurin gibi amino asitlerde yüksektir.

  Stres tepkisini düzenlemek için gerekli olan dopamin gibi nörotransmitterleri üretmek için taurin ve diğer amino asitlere ihtiyaç vardır. Çalışmalar taurinin antidepresan etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.

  Kabuklu deniz hayvanları, hepsi ruh halini artırmaya yardımcı olabilecek B12 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum bakımından yüksektir. 

  Yağlı balık

  Uskumru, ringa balığı, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, stres düzeylerini azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinen omega 3 yağları ve D vitamini açısından zengindir.

  Omega 3 yağ asitleri sadece beyin sağlığı ve ruh hali için gerekli değildir, aynı zamanda vücudun stresle baş etmesine de yardımcı olur. Omega 3 yağlarının az alınması, kaygı ve depresyonu tetikler.

  D vitamini ayrıca ruh sağlığı ve stres regülasyonunda kritik roller oynar. Bu vitaminin düşük seviyeleri, anksiyete ve depresyon riskinin artmasına neden olur.

  Maydanoz

  Maydanoz, antioksidanlarla dolu besleyici bir bitkidir.

  Oksidatif stres, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık bozuklukları da dahil olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Çalışmalar, antioksidanlar açısından zengin beslenmenin stres ve anksiyeteyi önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Maydanoz, özellikle güçlü antioksidan özelliklere sahip olan karotenoidler, flavonoidler ve uçucu yağlar açısından zengindir.

  Sarımsak

  Sarımsak, glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olan kükürt bileşiklerinde yüksektir. Bu antioksidan, vücudun strese karşı ilk savunma hattının bir parçasıdır.

  Hayvan çalışmaları sarımsağın stresle savaşmaya, kaygı ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Tahin

  Tahin, amino asit L-triptofanın mükemmel bir kaynağı olan susamdan yapılır. L-triptofan, ruh halini düzenleyen nörotransmitter dopamin ve serotoninin öncüsüdür. Triptofan açısından yüksek beslenme, ruh halini artırmaya, depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

  Ayçiçeği tohumu

  Ayçiçeği, zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bu yağda çözünen vitamin, güçlü bir antioksidan görevi görür ve zihinsel sağlık için gereklidir. Bu besinin düşük miktarda alınması, değişken ruh hali ve depresyon ile ilişkilidir.

  Ayçiçeği, magnezyum, manganez, selenyum, çinko, B vitaminleri ve bakır dahil olmak üzere stresi azaltan diğer besin maddelerinde de yüksektir.

  Brokoli

  Brokoli gibi turpgiller sebzeler, bazı kanserler, kalp hastalıkları ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozuklukları riskini azaltabilir.

  Brokoli gibi turpgil sebzeler, depresif belirtilerle mücadele ettiği kanıtlanmış magnezyum, C vitamini ve folat dahil olmak üzere bazı besinlerin en konsantre gıda kaynaklarındandır.

  Brokoli ayrıca nöroprotektif özelliklere sahip olan, sakinleştirici ve antidepresan etkiler sunan bir kükürt bileşiği olan sülforafan açısından da zengindir.

  Nohut

  Nohut, magnezyum, potasyum, B vitaminleri, çinko, selenyum, manganez ve bakır gibi stresle mücadele eden vitaminler ve minerallerle doludur.

  Bu lezzetli baklagil, vücudun ruh halini düzenleyen nörotransmitterler üreten L-triptofan açısından da zengindir.

  Araştırmalar, nohut gibi bitki proteinlerinin yenmesinin, beyin sağlığını artırmaya ve zihinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Yaban mersini

  Yaban mersini, ruh halini iyileştirir. Bu meyve, güçlü anti-inflamatuar ve nöroprotektif etkilere sahip flavonoid antioksidanlar bakımından zengindir. Strese bağlı iltihaplanmayı azaltarak, strese bağlı hücresel hasara karşı korur.

  Strese İyi Gelen Besin Takviyeleri

  Çeşitli takviyeler stres ve kaygı semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. En yaygın olanlardan bazıları şöyledir:

  Limon balsamı

  Limon balsamı, anti-anksiyete etkileri için incelenen nane ailesinin bir üyesidir.

  Omega 3 yağ asitleri

  Bir çalışma, omega 3 takviyesi alan tıp öğrencilerinin anksiyete semptomlarında % 20 azalma yaşadığını gösterdi.

  Ashwagandha

  Ashwagandha, Ayurveda tıbbında stres ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Birkaç çalışma etkili olduğunu göstermektedir.

  Yeşil çay

  Yeşil çay, sağlık yararları sağlayan birçok polifenol antioksidan içerir. Serotonin düzeylerini artırarak stres ve kaygıyı azaltabilir.

  Kedi otu

  Kedi otu kökü sakinleştirici etkisi nedeniyle popüler bir uyku yardımcısıdır. 

  Kava kava

  Kava kava, biber ailesinin psikoaktif bir üyesidir. Güney Pasifik’te sakinleştirici olarak uzun süredir kullanılmaktadır, Avrupa ve ABD’de hafif stres ve kaygıyı tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

  Bazı takviyeler ilaçlarla etkileşime girebilir veya yan etkileri olabilir, bu nedenle tıbbi bir durumunuz varsa bir doktora danışmakta yarar var.

  Strese İyi Gelen Şeyler

  Stresten uzaklaşmak için yürüyüşe gidin ve alışveriş merkezlerinden uzak durun. Doğada yürüyüş beyne yüksek dozda oksijen gitmesini sağlar. Mutlu düşünceler ve iyimserlik ortaya çıkar ve küçük şeylerden zevk almaya başlarsınız.

  Sağlıklı bir yaşam için sevdiğiniz şeylere günde 1 saat ayırın. Günlük endişelerinizi azaltmak için yeni insanlarla tanışın.

  Yine de stresle başa çıkamazsanız bir uzmana başvurun. Sağlıklı yaşamak için dünyaya pozitif bakın. Önemli olan olaylara ölçülü ve doğru tepkiyi verebilmektir.

  Sürekli kendisini geliştirmeye çalışan, duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını ölçülü ve tutarlı yöneten insan, strese karşı tepkisini en sağlıklı şekilde verecektir.

  Ancak özgüven sahibi, kendisiyle ve toplumla barışık kişiler bunu başarabilir. Mutlu ve başarılı olmanın şartı kendini bilmekten geçiyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ