Steroid Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Steroid Zararları ve Yararları

   

  Kas gücünü doğal sınırın ötesine yükseltmek için, bazı insanlar anabolik-androjenik steroidler (AAS) gibi maddeler kullanır. Anabolik; büyümenin çoğalması demekken, androjenik; erkek cinsiyet özelliklerinin gelişimini ifade eder.

  Steroidlerin kas geliştirme yetenekleri  belgelendirilmiş olsa da, çeşitli yan etkileri de vardır.

  Aşağıda “steroid zararlı mı”, “steroid neden kullanılır”, “steroidlerin etkileri”, “steroid görevleri”, “steroid yararları”, “steroid yan etkileri” ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılmaktadır.

   

  Steroid nedir?

  Anabolik-androjenik steroidler (AAS), birincil erkek cinsiyet hormonu olan sentetik bir testosteron şeklidir. Vücudun çeşitli kısımlarını etkiler, örneğin kaslar, saç kökleri, kemikler, karaciğer, böbrekler, üreme ve sinir sistemleri.

  İnsanlar bu hormonu doğal olarak üretirler. Erkeklerde ergenlik döneminde vücut kıllarının uzaması, daha kalın bir ses, cinsel dürtü, boy uzaması ve kas kütlesi gibi erkek cinsiyet özelliklerinin gelişimini teşvik etmek için seviyeleri artar.

  Her ne kadar geleneksel olarak bir erkeklik hormonu olarak düşünülse de, kadınlar da testosteron üretirler, ancak daha küçük miktarlarda. Normal testosteron seviyeleri erkekler için 300–1000 ng / dL ve kadınlar için 15–70 ng / dL’dir. Steroid kullanmak, kas kütlesi ve gücünü artırma gibi etkilere neden olan bu hormonun seviyesini yükseltir.

   

   

  steroid çok mu zararlı

   

   

  Steroid Kullanmak ve Faydaları

  Öncelikle vücut geliştirme için yaygın kullanılsa da AAS başka birçok amaç için kullanılır. Anabolik steroidlerle ilişkili potansiyel faydalar şunlardır:

   

  – Artmış protein sentezi nedeniyle kas dokusunda artışlar

  – Azalmış vücut yağ yüzdesi

  – Artan kas gücü

  – Egzersiz ve yaralanmalardan daha çabuk iyileşme

  – Gelişmiş kemik mineral yoğunluğu

  – Daha iyi kas dayanıklılığı

  – Artmış kırmızı kan hücresi üretimi

   

  Bu potansiyel etkiler çeşitli birey gruplarına faydalı olabilir. Örneğin; hız ve güç çıkışını geliştirmek isteyen sporcular, kas kütlesi ve gücünü artırmak isteyen sporcular ve kas kaybı hastalığı olanlar.

  AIDS, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kanser, böbrek ve karaciğer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli durumlar kas kaybına neden olabilir. Yaygın olmasa da, AAS bu popülasyonlarda kas kütlesini korumaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

   

   

  Steroid Etkisi ve Zararları

  Potansiyel faydalarına rağmen, ciddiyeti, bu maddeleri ne ölçüde kullandığınıza bağlı olarak değişen bazı olası yan etkilere sahiptir. Bireysel olarak genetik faktörler de ayrıca AAS’a nasıl tepki verdiğinizi etkiler.

  Anabolik-androjenik oran, ters reaksiyonları da etkileyebilecek farklı AAS tipleri arasında değişmektedir. Anabolik kas büyüme özelliklerini gösterirken androjenik erkek cinsiyet özelliklerinin teşvik edilmesini ifade eder.

  Steroid kullanımının vücuda zararları şunlardır:

   

  İlginizi Çekebilir  Domates Çorbası Nasıl Yapılır? Domates Çorbası Tarifleri ve Faydaları

  Kalp hastalığı riskini artırma

  Direnç egzersizi ile birlikte kullanılan AAS, kalbin sol ventrikülünün boyutunu ve kan basıncını artırabilir. Bu, kalp hastalığı ve buna bağlı ölüm riskinde artışa neden olur.

   

  Agresif davranışları artırabilir

  Steroid kullanımı genç erkeklerde ve yetişkinlerde artan saldırganlık ve dürtüsellik ile ilişkilendirilmiştir.

   

  Vücut görüntüsünü etkileyebilir

  AAS kullanımı ve bağımlılığı, zihinsel bozuklukların tanı el kitabında vücut imgesi bozukluğu olarak sınıflandırılmaktadır.

   

  Karaciğer hasarına neden olabilir

  Özellikle ağızdan alınan AAS’ın karaciğer fonksiyon bozukluğu riskini arttırdığı gösterilmiştir.

   

  Jinekomastiye neden olabilir

  Jinekomasti, hormon dengesizliği sonucu erkek meme dokusunun şişmesi olarak tanımlanır, AAS almayı bıraktığınızda jinekomasti oluşabilir.

   

  Testosteron üretiminin azalması

  Steroid kullanımı, testislerin küçülme ve düşme fonksiyonu ile karakterize hipogonadizm ile ilişkilidir.

   

  Kısırlığa neden olabilir

  Sperm üretimini azaltma potansiyeli nedeniyle, steroid kullanımı kısırlığa neden olabilir.

   

  Erkek tipi kellik yapabilir

  AAS’nin androjenik etkileri, erkek tipi kelliğe neden olabilir veya daha da kötüleşebilir. Bu etki kullanılan spesifik ilaca bağlı olarak değişebilir.

   

  Zihinsel bağımlılık yapabilir

  AAS fiziksel olarak bağımlılık yapmamakla birlikte, sürekli kullanım bağımlılığa yol açabilecek zihinsel bağımlılıkla ilişkilidir. AAS kullanımının yaygın bir psikolojik yan etkisi, kullanıcıların kaslı bir fiziğe sahip olmakla meşgul oldukları kas dismorfezidir.

   

   

  Diğer steroid türleri

  AAS en çok bilinen steroid türüdür, ancak glukokortikoidler veya kortikosteroidler adı verilen başka bir çeşit daha vardır. Bunlar, böbreklerin üstünde bulunan böbrek üstü bezlerinde üretilen doğal olarak oluşan hormonlardır.

  Bağışıklık sisteminde iltihaplanmayı düzenleyen bir geri bildirim mekanizması olarak işlev görürler. Sentetik versiyonlar, aşağıdakileri içeren aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu belirli durumların tedavisinde kullanılır:

   

  – Alerji

  – Astım

  Otoimmün hastalıklar

  – Kan zehirlenmesi

   

  Sonuç olarak;

  Anabolik-androjenik steroidler (AAS) kas kütlesini ve gücünü artırmak için kullanılan sentetik bir testosteron şeklidir.

  Sağlık riskleri, alınan tür ve miktara göre değişmekle birlikte, tehlikeli olabilir ve herhangi bir dozda yan etkilere neden olabilir.

  AAS kullanımı çok ciddi bir karardır ve riski genellikle herhangi bir faydasına göre ağır basmaktadır.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ