Spirulinanın Sağlık Faydaları

 

Spirulina nedir?

Protein gereksinimlerinin çoğunu sağlayarak vücudunuzu besleyen, alerjileri önleyen ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilen bir bitki arıyorsanız, spirulinaya ihtiyacınız olabilir. Spirulina, protein ve besin öğeleri açısından inanılmaz derecede yüksek olan doğal bir yosun (siyanobakteriler) ‘dur.

 

Başta iki tür siyanobakteriden elde edilir:  “Arthrospira platensis”  ve  “Arthrospira maxima”. Toprakta yetişen diğer bitkilerin aksine, Spirulina, hem tatlı suda hem de tuzlu suda mavi-yeşil yosun formunda yetişir. Spirulina çiftliklerinde de ticari olarak yetiştirilmektedir.

 

Bu bitki, besin takviyesinin yanı sıra yiyecek olarak tüketilir. Tablet, toz ve pul formunda bulunur. İnsanlar tarafından tüketilmesinin yanında akuakültür, akvaryum ve tavukçuluk endüstrilerinde yem katkı maddesi olarak da kullanılır.

 

Spirulina büyük oranda proteinlerden ve amino asitlerden oluşur ve bu nedenle vejetaryenler için faydalıdır. Yüksek miktarda protein ve demir, gebelik sırasında, ameliyat sonrasında ve bağışıklık sistemini artırmada faydalı olmaktadır.

 

 

Spirulina Faydaları

Spirulina muazzam bir besin değeri olan bir süper gıdadır. Hayati besin maddelerinden zengin olan bu bitki aşağıdaki sağlık yararlarını sunar:

 

 

Alerjilerin Tedavisi

Araştırmaya göre, spirulina alerjik rinit tedavisine yardımcı olabilir. Spirulina tüketimi, burun akıntısı, hapşırma, tıkanıklık ve kaşıntı gibi belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur.

 

 

 

Kan Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Spirulina, kan kolesterol seviyelerini doğal olarak düşürür ve hayati minerallerin emilimini artırır. Günlük birkaç gramlık spirulina tüketimi LDL yani kötü kolesterolü düşürebilir. Kolesterolün normalleştirilmesi kilo vermede önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

Diyabete Faydalı

Bir çalışmada spirulinanın 12 haftalık bir diyet ilave maddesi olarak alınmasının kan yağındaki düzeylerde belirgin bir düşüşe neden olduğu gözlemlendi. İnflamasyonu azaltıp kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu için diyabet hastaları için özellikle faydalıdır.

 

 

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Spirulina, beta-karoten, klorofil, yağ asidi GLA ve kilolu insanlar için özellikle yararlı diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Bu takviyeyi almak, oruç tutarken faydalıdır çünkü iştahınızı azaltırken sisteminizi temizlemek ve iyileştirmek için gereken besin maddelerini sağlar.

 

 

Kanseri Önler

Birçok çalışma, spirulinanı  kanser ilerlemesinin gelişimini durdurabileceğini, kanser başlatma riskini azaltabileceğini ve bağışıklık sisteminizi artırabileceğini kanıtladı. Hayvansal ürünleri mükemmel bir şekilde takviye eder çünkü asimile olan özel bir protein türü içerir. Hayvan proteinlerinin aksine, vücudunuzu atık maddeler ile yüklü kılmaz. Ayrıca, anti-kanser özelliklerine sahip bir pigment olan “phycocyanin” bakımından zengindir. Bağışıklığı güçlendirir ve aşırı hücre bölünmesini engeller. Spirulina ayrıca oral kanserlere karşı bir miktar koruma da sunmaktadır.

 

 

Beyin / Bilişsel İşlevi Geliştirir

Folat ve B12 vitamini beynin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Bu besin maddelerinden zengin olan spirulina, yaşlanmaya başlarken bilişsel işlevin korunmasına yardımcı olur.

Bu besin takviyesi, beyin işlevini sürdürmeye de yardımcı olur.

 

 

Depresyon tedavisi

Spirulina, beynin beslenmesini sağlayan, enerji ve kan hücrelerinin üretimini destekleyen iyi bir folik asit kaynağıdır. Bu, depresyon tedavisinde yararlı olmasını sağlar.

 

 

Göz Sağlığı

Araştırmalar spirulinanın gözler için faydalı olduğunu gösteriyor. Geriatrik katarakt, diyabetik retinal hasar (retinitis), nefritik retinal hasar ve retinal kan damarlarının sertleşmesi gibi göz hastalıklarının (anjiyoskleroz) tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Ülser Tedavisi

Spirulina, amino asitler, sistein ve yüksek kaliteli protein içeriği sayesinde gastrik ve duodenal ülserler için iyi bir tedavi görevi görür. Klorofil açısından zengindir, iyi bir sindirimi korumak ve eski haline getirmek için mükemmeldir.

 

 

Hepatit ve Siroz Tedavisi

Klinik raporlar, spirulinanın yağlı karaciğer ve hepato-sirozu önlediğini ve tedavi ettiğini belirtti. Faydalı sonuçları fark etmek için bu takviye en az bir ay süreyle alınmalıdır.

 

 

Cinsel Yaşamı Teşvik

Spirulinadaki yüksek protein içeriği, diğer vitaminler, mineraller ve enzimlerin varlığı, cinsel gücü arttırmak için faydalı olmaktadır.

 

 

Diş Sağlığı

Spirulina yüksek bir fosfor içeriğine sahiptir ve dişlerinizi geliştirmeye yardımcı olur.

 

 

Anti-bakteriyel Özellikler

Kronik kandida mayası çeşitli otoimmün hastalıkların semptomlarının kötüleşmesinden sorumludur. Spirulina, midenizdeki sağlıklı bakterilerin büyümesini teşvik ederek ve destekleyerek kandidanın aşırı büyümesini kontrol altında tutar.

 

 

HIV ve AIDS

Spirulina, HIV ve AIDS tedavisinin yan etkileri olan belirtileri tedavi edebilir. Ayrıca, HIV ve AIDS ile bağlantılı insan bağışıklık yetersizliği virüsünü inaktif hale getirmeye yardımcı olur.

 

 

Gebelikte Faydalı

Spirulina, özellikle anemisi olanlar için gebelik sırasında gerekli yüksek bir demir içeriğine sahiptir. Ayrıca kabızlığı önler.

 

 

Spirulinanın Diğer Kullanımları

Spirulina, HIV-1, enterovirüs, sitomegalovirüs, kızamıkçık, kabakulak, grip A ve herpes simpleks gibi bakteri ve virüsleri yok edebilecek anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda vücudundaki istilacı patojenleri yok eden daha fazla monosit, doğal öldürücü hücre ve makrofaj üreterek bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

 

Spirulinanın Cilt Faydaları

Proteinler, vitaminler, mineraller ve yağlı asitlerle dolu olan spirulina cilt bakımı açısından çok şey sunar. Cildiniz için aşağıdaki yollarla faydalıdır:

 

 

Cilt Toniği

Spirulina, hepsi cildinizin sağlığı için hayati önem taşıyan A vitamini, vitamin B-12, E vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor içeriğine sahiptir. Serbest radikaller cildinizi yorgun ve gevşek gösterir.

 

Spirulina takviyelerini düzenli olarak almak, cildiniz için harikalar yaratır, tonlu, genç ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca, vücudun metabolik atık ürünlerini ortadan kaldırarak ve vücudu bir bütün olarak güçlendirerek, cildi tedavi eder.

 

 

Gözdeki Koyu Halkaların Tedavisi

Spirulina koyu halkaların ve kuru göz semptomlarının tedavisinde etkilidir. Detoks etkisi, gözlerinize enerji ve güç verir; koyu halkaları ve kuruluğu giderir.

 

 

Yaşlanmaya Karşı Faydalar

Spirulina, hepsi anti-aging etkileri ile bilinen tirozin, E vitamini veya tokoferol ve selenyum içerir. Tirozin cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır. İçindeki antioksidanlar cildin yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikalleri yok eder.

 

Cildin erken yaşlanmasını ve akne ile savaşmasını önlemek için bu yüz maskesini deneyin. Biraz spirulinayı su ile karıştırarak yüzünüze uygulayın. 20 dakika boyunca bekleyin ve sonra yıkayın. Bu, cildinizi inanılmaz derecede yumuşak ve pürüzsüz hale getirecek ve aynı zamanda kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini önleyecektir.

 

 

Cildi toksinlerden arındırır

Spirulina cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan daha hızlı hücre döngüsünü kolaylaştırır. Serbest radikallerden uzak durur ve cilt metabolizmasını arttırmak için ciltteki toksinleri ortadan kaldırır. Ayrıca akne kopmalarına neden olabilecek kandidanın aşırı büyümesini önler.

 

 

Sağlıklı Tırnaklar

Spirulinanın düzenli kullanımı, tırnak sorunlarını tedavi eder. Spirulina vücut tarafından gerekli olan % 70 yüksek değerli protein içerir. Yaklaşık 4 hafta boyunca tüketmek tırnak sorunlarını iyileştirir.

 

 

Spirulinanın Saç Faydaları

Spirulina, saçın uzamasını teşvik etmek ve saç dökülmesini ve kelliğe neden olan saç dökülmeleriyle mücadele etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Spirulina, amino asitler, esansiyel yağ asitleri, A vitamini ve beta-karoten içerir; bunların hepsi saçlar için mükemmeldir.

 

 

Saçın uzamasını hızlandırır

Spirulinanın dış kullanımı saç uzamasını hızlandırabilir. Tüketimin yanı sıra, bu yosunlar şampuanlar ve kür işlemlerinde kullanılan bir bileşendir. Aynı zamanda saçların yeniden uzamasına yardımcı olur.

 

 

Saç Dökülmesi Tedavisi

Alopesi, saç dökülmesi ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Sadece saçlı deri ile sınırlı değil aynı zamanda vücut ve yüz boyunca saç dökülmesine neden olur.

 

Bu, kadınlarda bile kellik oluşmasına neden olabilir. Spirulina, saç dökülmesini engellemek ve saç yenilenmesini kolaylaştırmak için alternatif bir ilaç olarak işlev görür.

 

 

Kepek Tedavisi

Spirulina antioksidan bir bileşik gibi davranır ve 4 hafta süreyle kullanırsanız, saçınızı tamamen kepeksiz, parlak ve güçlü yapar.

 

 

Spirulinanın Besin Değeri

Spirulina, zengin faydası olan çeşitli vitamin, mineral ve yağ asitleri içeren zengin bir besin değeri olan süper bir besindir. En besleyici ve konsantre besin kaynaklarından biri olan yeşil yiyecekler, içecekler, enerji barları ve oral takviyeleri içeren doğal gıdalar ve içeceklerde sıklıkla kullanılır. Beslenme profili aşağıda açıklanmıştır:

 

Spirulina (kurutulmuş) 100 g başına besin değeri
BESİN

BESİN DEĞERI

Enerji

1,213 kJ (290 kcal)

Karbonhidrat

23.9 g

Şeker

3.1 g

Diyet lifi

3.6 g

Yağ

7.72 g

Doymuş

2.65 g

çoklu doymamış

2.08 g

Protein

57.47 g

Triptofan

0.929 g

Treonin

2.97 g

Isolösin

3.209 g

Lösin

4.947 g

Lizin

3.025 g

Metionin

1.149 g

Sistin

0.662 g

Fenilalanin

2.777 g

Tirozin

2.584 g

Valin

3.512 g

Arjinin

4.147 g

Histidin

1.085 g

Alanin

4.515 g

Aspartik asit

5.793 g

Glutamik asit

8.386 g

glisin

3.099 g

Proline

2.382 g

serin

2.998 g

Su

4.68 g

Vitamin eşdeğeri

29 μg (% 4)

beta karoten

342 μg (% 3)

lutein ve zeaksantin

0 μg

Tiamin (vitamin B 1 )

2.38 mg (% 207)

Riboflavin (vitamin. B 2 )

3.67 mg (% 306)

Niasin (Tabloda vit. B 3 )

12.82 mg (% 85)

Pantotenik asit (B 5 )

3.48 mg (% 70)

B Vitamini 6

0.364 mg (% 28)

Folat (vitamin B 9 )

94 ug (% 24)

B Vitamini 12

0 μg (% 0)

kolin

66 mg (% 13)

C vitamini

10.1 mg (% 12)

D vitamini

0 IU (0%)

E Vitamini

5 mg (% 33)

K vitamini

25.5 μg (% 24)

Kalsiyum

120 mg (% 12)

Demir

28.5 mg (% 219)

Magnezyum

195 mg (% 55)

Manganez

1.9 mg (% 90)

Fosfor

118 mg (% 17)

Potasyum

1363 mg (% 29)

Sodyum

1048 mg (% 70)

Çinko

2 mg (% 21)

 

 

Vitaminler: B vitaminleri, enerji üretimi ve alyuvarların oluşumu için gerekli suda çözünen bir vitamin grubunu ifade eder. Spirulina B vitaminleri için iyi bir kaynaktır ve son derece yüksek miktarda B12 vitamini içerir. Ayrıca B1 vitamini (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (nikotinamid), B6 ​​(piridoksin) ve B9 (folik asit) içerir. Bu alglerde bulunan diğer vitaminler arasında Vitamin, K, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve A Vitamini bulunur.

 

Protein: Spirulina en az % 60 protein içerir. 112 gramlık porsiyon yaklaşık 64 gram protein sağlar. Bunun % 83 ila 90’ı sindirebilir, çünkü maya ve klorellanın aksine bu yosunların selüloz duvarları yoktur. Net protein kullanım oranı (NPU)% 53 ila% 61 arasında yüksektir. Spirulinanın yüksek protein verimlilik oranı (PER), vücudunuzun amino asitleri verimli bir şekilde kullanabildiğini gösterir. Protein vücut ağırlığının % 15’ini oluşturur ve sağlıklı büyüme için hayati bir besindir.

 

Beta-Karoten:
 Beta-karoten, karotenoid ailesine ait bir pigmenttir ve antioksidan özellikleri ile yaygın olarak bilinir. Çoğunlukla meyve ve sebzelerde bulunur; onlara kırmızı, turuncu veya sarı renk verir. Yarım bardak kurutulmuş Spirulina 342 mg beta karoten sağlar.

 

Esansiyel yağ asitleri: Esansiyel yağ asitleri iyi yağlar olarak da bilinir. Bu yağlar vücutta üretilmediğinden bunları içeren besin kaynaklarından sağlanmalıdır. Ana işlevi, kalp hızı, kan basıncı, doğurganlık ve bağışıklık sistemi işlevi gibi vücut fonksiyonlarını kontrol eden prostaglandinler üretmektir. Spirulina, gama-linolenik asit (GLA), alfa-linolenik asit (ALA), linolenik asit (LA), stearidonik asit (SDA), eikosapentaenoik asit (EPA), dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi % 4 ila% 7 esans yağ asitleri içerir.

 

Mineraller: Spirulina, vücudun günlük aktiviteleri için gerekli olan mineraller bakımından zengindir. Bu mineraller kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum, manganez, selenyum, demir ve fosfordur. Metabolizmaya yardım eder, su dengesini korur ve kemik sağlığını geliştirirler. Kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriği sütle benzerdir.

 

Karbonhidrat:  Spirulina, sadece % 15 ila % 20 karbonhidrat içeriğine sahiptir. Aynı zamanda 18 farklı amino asidi içerir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ