Spirulina Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Spirulina Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

 

Protein gereksinimlerinin çoğunu sağlayarak vücudu besleyen, alerjileri önleyen ve bağışıklık sistemini güçlendirebilen bir bitkiye ihtiyacınız varsa, spirulina tam size göre!

Bu yazıda “spirulina ne demek”, “spirulina nedir faydaları”, “spirulina ne işe yarar”, “spirulina neye iyi gelir”, “spirulina kullanımı”, spirulina faydaları nelerdir” konularına değinilecektir.

Spirulina yosunu nedir?

Spirulina, protein ve besin öğeleri açısından inanılmaz derecede yüksek olan doğal bir yosun (siyanobakteri) ‘dur. İki tür siyanobakteriden elde edilir:  “Arthrospira platensis”  ve  “Arthrospira maxima”. Toprakta yetişen diğer bitkilerin aksine, hem tatlı suda hem de tuzlu suda mavi-yeşil yosun formunda yetişir. Çiftliklerde de ticari olarak yetiştirilmektedir.

Bu bitki, besin takviyelerinin yanı sıra yiyecek olarak da tüketilir. Spirulina kapsül, tablet ve toz formunda bulunur. İnsanlar tarafından tüketilmesinin yanında akuakültür, akvaryum ve tavukçuluk endüstrilerinde yem katkı maddesi olarak da kullanılır.

Spirulina yosunu, büyük oranda protein ve amino asitlerden oluşur, bu nedenle vejetaryenler için güçlü bir protein kaynağıdır. Yüksek protein ve demir içeriği, gebelik sırasında, ameliyat sonrasında ve bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalıdır.

 

spirulina gıda takviyesi

 

Spirulina Faydaları

Muazzam bir besin içeriğine sahip süper bir gıdadır. İşte spirulina yararları

 

 

Alerji tedavisi

Araştırmaya göre, bu bitki alerjik rinit tedavisine yardımcı olur. Burun akıntısı, hapşırma, tıkanıklık ve kaşıntı gibi belirtilerin azalmasını sağlar.

 

 

Kan kolesterol seviyesini düşürür

Spirulina bitkisi, kan kolesterol seviyelerini doğal olarak düşürür ve hayati minerallerin emilimini artırır. Günlük tüketimi, LDL yani kötü kolesterolü düşürebilir. Kolesterolün normalleştirilmesi kilo vermede önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

Diyabete faydalıdır

Bir çalışmada 12 haftalık sürede spirulina gıda takviyesi olarak alındığında, kan yağındaki düzeylerde belirgin bir düşüş olduğu gözlemlendi. İnflamasyonu azaltıp kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu için diyabet hastaları için özellikle faydalıdır.

 

 

Kilo vermeyi sağlar

Bu yosun, beta-karoten, klorofil, yağ asidi GLA ve kilolu insanlar için özellikle yararlı diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Besin takviyesi olarak kullanmak, diyette özellikle faydalıdır çünkü iştahı azaltırken sistemi temizlemek ve iyileştirmek için gereken besin maddelerini sağlar.

 

 

Kanseri önler

Birçok çalışma, kanser gelişimini durdurabileceğini, kanser başlatma riskini azaltabileceğini ve bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini kanıtladı. Anti-kanser özelliklerine sahip bir pigment olan “phycocyanin” bakımından zengindir. Bağışıklığı güçlendirir ve aşırı hücre bölünmesini engeller.

 

 

Bilişsel işlevi geliştirir

Folat ve B12 vitamini beynin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Bu besin maddelerinden zengin olan spirulina deniz yosunu, yaşlanma sonucu yaşanan bilişsel işlevin korunmasına yardımcı olur.

 

 

Depresyon tedavisi

Beynin beslenmesini sağlayan, enerji ve kan hücrelerinin üretimini destekleyen iyi bir folik asit kaynağıdır. Bu, depresyon tedavisinde yararlı olmasını sağlar.

 

 

Göz sağlığı

Araştırmalar bu yosunun gözler için faydalı olduğunu gösteriyor. Geriatrik katarakt, diyabetik retinal hasar (retinitis), nefritik retinal hasar ve retinal kan damarlarının sertleşmesi gibi göz hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Ülser tedavisi

Amino asitler, sistein ve yüksek kaliteli protein içeriği sayesinde gastrik ve duodenal ülserler için iyi bir tedavi görevi görür.

 

 

Hepatit ve siroz tedavisi

Klinik raporlar, bu yosunun yağlı karaciğer, hepatit ve sirozu önlediğini ve tedavi ettiğini belirtti.

 

 

Cinsel sağlık

Yüksek protein içeriği, diğer vitaminler, mineraller ve enzimlerin varlığı, cinsel gücü artırmak için faydalı olmaktadır.

 

 

Diş sağlığı

Yüksek bir fosfor içeriğine sahiptir ve dişleri korumaya yardımcı olur.

 

 

Anti-bakteriyel özellikler

Kronik kandida mayası çeşitli otoimmün hastalıkların semptomlarının kötüleşmesine neden olur. Spirulina hapı, midedeki sağlıklı bakterilerin çoğalmasını teşvik ederek, kandidanın aşırı büyümesini kontrol altında tutar.

 

 

HIV ve AIDS

Spirulina kullananlar, HIV ve AIDS tedavisinin yan etkilerini, etkili bir şekilde azaltır. Ayrıca, HIV ve AIDS ile bağlantılı insan bağışıklık yetersizliği virüsünü inaktif hale getirmeye yardımcı olur.

Ayrıca HIV-1, enterovirüs, sitomegalovirüs, kızamıkçık, kabakulak, grip ve herpes simpleks gibi bakteri ve virüsleri yok edebilecek anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda vücuttaki istilacı patojenleri yok eden monosit, doğal öldürücü hücre ve makrofaj üreterek bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

 

Cilt için Spirulina Yosunu Faydaları

Proteinler, vitaminler, mineraller ve yağlı asitlerle dolu olan spirulina cilt bakımında şu şekilde yararlıdır.

 

 

Cilt Toniği

Spirulina, hepsi cilt sağlığı için hayati önem taşıyan A vitamini, B12 vitamini, E vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor içeriğine sahiptir. Düzenli olarak kullanımı, cildin genç ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca, vücudun metabolik atık ürünlerini ortadan kaldırarak, güçlendirerek, cildi tedavi eder.

 

 

Gözdeki koyu halkalar

Koyu halkaların ve kuru göz semptomlarının tedavisinde etkilidir. Detoks etkisi, gözlerinize enerji ve güç verir; koyu halkaları ve kuruluğu giderir.

 

 

Yaşlanma belirtilerini azaltır

Bu yosun, anti-aging etkileri ile bilinen tirozin, E vitamini veya tokoferol ve selenyum içerir. Tirozin cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır. İçindeki antioksidanlar cildin yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikalleri yok eder.

 

 

Cildi toksinlerden arındırır

Spirulina cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan hücre döngüsünü kolaylaştırır. Serbest radikalleri yok eder ve cilt metabolizmasını güçlendirmek için ciltteki toksinleri ortadan kaldırır.

 

 

Tırnak sağlığı

Bu yosunun düzenli kullanımı, tırnak sorunlarını tedavi eder. Spirulina protein oranı çok yüksektir, bu nedenle yaklaşık 4 hafta boyunca tüketmek tırnak sorunlarını iyileştirir.

 

 

spirulina kullananlar

 

 

Saç için Spirulina Yararları

Bu yosun, saçın uzamasını sağlar. Kelliğe neden olan saç dökülmeleriyle mücadele etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Amino asitler, esansiyel yağ asitleri, A vitamini ve beta karoten içerir; bunların hepsi saçlar için mükemmeldir.

 

 

Saçın uzamasını hızlandırır

Spirulina tozunun dış kullanımı saç uzamasını hızlandırabilir. Tüketimin yanı sıra, bu yosunlar şampuanlar ve kür işlemlerinde kullanılan bir bileşendir. Aynı zamanda saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur.

 

 

Saç dökülmesi tedavisi

Alopesi, saç dökülmesi ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Bu, kadınlarda bile kellik oluşmasına neden olabilir. Toz spirulina, saç dökülmesini engellemek ve saçın yenilenmesini kolaylaştırmak için alternatif bir ilaç olarak işlev görür.

 

 

Kepek tedavisi

Spirulina antioksidan bir bileşik gibi davranır ve 4 hafta süreyle kullanırsanız, saçınızı tamamen kepeksiz, parlak ve güçlü yapar.

 

 

Spirulina Besin Değerleri

 

100 gram kuru spirulina içeriği

BESİN                                                         BESİN DEĞERİ                                     
Enerji1,213 kJ (290 kcal)
Karbonhidrat23.9 g
Şeker3.1 g
Diyet lifi3.6 g
Yağ7.72 g
Doymuş2.65 g
Çoklu doymamış2.08 g
Protein57.47 g
Triptofan0.929 g
Treonin2.97 g
Isolösin3.209 g
Lösin4.947 g
Lizin3.025 g
Metyonin1.149 g
Sistin0.662 g
Fenilalanin2.777 g
Tirozin2.584 g
Valin3.512 g
Arjinin4.147 g
Histidin1.085 g
Alanin4.515 g
Aspartik asit5.793 g
Glutamik asit8.386 g
Glisin3.099 g
Proline2.382 g
Serin2.998 g
Su4.68 g
Vitamin eşdeğeri29 μg (% 4)
Beta karoten342 μg (% 3)
Lutein ve zeaksantin0 μg
Tiamin (B 1 )2.38 mg (% 207)
Riboflavin (B 2 )3.67 mg (% 306)
Niasin (B 3 )12.82 mg (% 85)
Pantotenik asit (B5)3.48 mg (% 70)
B6 Vitamini0.364 mg (% 28)
Folat (vitamin B 9 )94 ug (% 24)
B12 Vitamini0 μg (% 0)
Kolin66 mg (% 13)
C vitamini10.1 mg (% 12)
D vitamini0 IU (0%)
E Vitamini5 mg (% 33)
K vitamini25.5 μg (% 24)
Kalsiyum120 mg (% 12)
Demir28.5 mg (% 219)
Magnezyum195 mg (% 55)
Manganez1.9 mg (% 90)
Fosfor118 mg (% 17)
Potasyum1363 mg (% 29)
Sodyum1048 mg (% 70)
Çinko2 mg (% 21)

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ