Spirulinanın Bilmeniz Gereken Yan Etkileri

 

 

Gelişmiş bağışıklık için doğal takviyeleri alma fikri sizi ilgilendiriyor mu?

 

Bu takviyelerin tüketiminden kaynaklanabilecek yan etkiler hakkında endişe duyuyor musunuz?

 

Eğer öyleyse, spirulinayı öğrenmeyi kesinlikle istersiniz!

 

Popüler bir süper yiyecek olarak kategorize edilen spirulina aslında mavi-yeşil bir yosun. Yüksek beslenme içeriği ile ünlüdür.

 

10 zorunlu ve 8 temel amino asit ile yüklüdür, spirulinadaki demir ve B12 Vitamini, enerjiyi artırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

 

Spirulinadaki besinler kolayca parçalanır, emilir ve vücut tarafından asimile edilir.

 

 

 

Spirulina Yan Etkileri

 

İnsanlar birkaç sağlık faydası için toz veya tablet şeklinde oral yoldan spirulina tüketir. Spirulina tozu ve tableti genellikle meyve suları ve smoothie ile karıştırılarak tüketilebilir.

 

Ancak her şey gibi bu süper-gıdanın da eksi yanları vardır. Spirulinanın muhtemel yan etkilerine göz atalım.

 

 

 

 

Fenilketonüriyi daha da kötüleştirir

 

Fenilketonüri, fenilalanin hidroksilaz adlı bir enzimin eksikliği nedeniyle fenilalanin adı verilen amino asidi metabolize edemeyen, genetik olarak edinilmiş bir hastalıktır.

 

Her biri anneden ve babadan gelen hatalı bir gen gerektiren otozomal resesif bir durumdur.

 

Hastada gelişme gecikmesi, konvulsiyonlar, hiperaktivite ve analitik yetersizlik gibi semptomlar görülür. Spirulina zengin bir fenilalanin kaynağıdır. Spirulina tüketmek fenilketonüri semptomlarını kötüleştirir.

 

 

 

Otoimmün Hastalık Belirtilerini Alevlendirir

 

Bir otoimmün hastalık, normalde vücutta bulunan sağlıklı dokulara saldıran bağışıklık sistemi ile karakterizedir.

 

Reaktif artrit, vitiligo, tip 2 diyabet, multipl skleroz, sedef hastalığı ve pernisiyöz anemi, otoimmün hastalıklarının birkaç örneğidir.

 

Bu otoimmüm hastalıklarından herhangi birinden mustarip bir kişi tarafından tüketildiğinde, spirulina tahriş edicidir. Bağışıklık sisteminin aktivitesini güçlendirir ve hastalığın semptomlarını daha da şiddetlendirir.

 

 

 

İlaç Etkileşimi

 

Spirulina , bağışıklık sisteminin aktivite düzeylerini artırır. İlaç etkileşimi tehdidinde bulunur, özellikle bağışıklık-baskılayıcılarla. Spirulina ve bağışıklık bastırıcı ilaçlar çelişik bir şekilde çalışır.

 

Bağışıklık bastırıcı ilaç kullanan bir kişi spirulina tüketmemeli veya ilacın etkisini azaltarak ciddi komplikasyonlara yol açmalıdır.

 

 

 

Ağır Metal Zehirlenmesi Riski

 

Bazı spirulina çeşitleri, genellikle cıva, kadmiyum, arsenik ve kurşun gibi önemli metal izlerine maruz kalır.

 

Böyle tahammül edilemeyen kaynaklardan gelen spirulina tüketiminin uzaması böbrekler ve karaciğer gibi iç organlara zarar verir.

 

Yetişkinlere kıyasla, çocuklar kirli spirulina nedeniyle ağır metal zehirlenmesine bağlı ölümcül komplikasyonlar geliştirme riski altındadır.

 

 

 

Böbrek Bozuklukları

 

Spirulinadaki protein metabolize edildiğinden vücutta büyük miktarda amonyak üretilir. Amonyak üreye dönüştürülür.

 

Bu, büyük miktarda üre kanın boşaltılması için böbreklere aşırı baskı uygulanması sonucunda böbreklerin etkinliğinin azalmasına neden olur.

 

Bazı insanlar renal sistemde yüksek konsantrasyonda üreterek böbrek taşı gelişme eğilimi gösterirler.

 

 

 

Ödemi tetikliyor

 

Daha önce bahsedildiği gibi spirulina vitaminler, proteinler ve mineraller ile doludur. Ödün vermiş renal fonksiyona sahip kişiler gereksiz tüm bileşenleri kan dolaşımlarından atamıyorlar.

 

Aşırı besleyici maddelerin kanda birikmesi, kolların şişmesine neden olur. Bu uzuvların şişmesi, ödem olarak bilinir.

 

 

 

Sindirim rahatsızlığı

 

Spirulina tüketmek aşırı miktarda sindirim gazlarının sentezine yol açarak karın kramplarına ve gaza neden olabilir.

 

Spirulinayıı ilk defa tüketiyorsanız, dışarı çıkmak istemeyebilirsiniz. Spirulinayı denemeye yeni başlayanlar sıklıkla mide bulantısı ve kusma yaşarlar.

 

Mikrokistinler gibi kirletici maddelerle kirlenen Spirulina çeşitleri, seksüel hastalık ve akut dehidrasyon gibi ciddi sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olurlar.

 

 

 

Septik Şoklar

 

Spirulinanın toksin üreten bakterilerle enfekte olması oldukça mümkündür. Toksinler, insan vücudunda serbest bırakıldığında, septik şok olarak da bilinen bakteriyel şoka neden olabilir.

 

Romatoid arteritten muzdarip olanlar, hipertansiyon ve multipl miyelom Bakteremik şoka karşı hassastır.

 

 

 

Motor Nöron Hastalığına Yakalanma Riski

 

Göller, göletler ve deniz gibi sınırsız vahşi kaynaklardan elde edilen spirulina genellikle doğada toksiktir. Bu çeşitler tüketim üzerine vücutta toksinler üretir ve sonuçta motor nöron hastalığına yol açar.

 

Belirtiler arasında kas spazmları, bozulmuş konuşma ve kas dejenerasyonuna bağlı hızlı kilo kaybı bulunur . MND zamanla ilerledikçe kademeli olarak engellilik yaratır.

 

 

 

Gebe Kadınlar ve Emzirilen Bebekler İçin Riskli

 

Spirulinanın gebeliğin normal seyri üzerindeki yan etkileri henüz keşfedilmedi. Bununla birlikte, çocuklar ve bebekler spirulinada bulunan kontaminantlara karşı oldukça duyarlı olduğundan, hamile kadınlar spirulina tüketimini hiç düşünmemelidir.

 

Benzer şekilde emziren anneler de spirulina almamalıdır. Aksi takdirde, kötü etkiler emzirme süresince bebeğe kolayca aktarılabilir.

 

Spirulina, dünya çapında bir sağlık takviyesi olarak kullanılır. Diyabet, hipertansiyon, yorgunluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır . Aynı zamanda vücudun sağlıksız kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

 

Ancak çok fazla spirulina bir bumerang gibidir ve böbrekler, karaciğer, sinir sistemi ve sindirim sistemine zarar verebilir.

 

Önemli olan, önerilen dozu aşmamaktır. İnsan vücudu, zararlı maddelerin asgari müdahalesi ile bir kargaşaya maruz bırakılabilen karmaşık ve hassas sistemler grubudur.

 

Ayrıca komplikasyonları önlemek için kontaminantlardan arındırılmış spirulina almaya dikkat edin.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ