Spirulinanın Zararları ve Yan Etkileri | diyetz

Spirulinanın Zararları ve Yan Etkileri

  • 3.315 kez görüntülendi.

 

Spirulina mavi-yeşil bir yosundur. Yüksek besin içeriği ile ünlüdür. Spirulinadaki besinler kolayca parçalanır, emilir ve vücut tarafından asimile edilir.

İnsanlar, faydalı olduğu için toz veya tablet şeklinde oral yoldan spirulina tüketmektedir. Spirulina tozu ve tableti genellikle meyve suları ve smoothie ile karıştırılarak tüketilebilir.

Peki spirulina zararlı mı? Her yiyeceğin olduğu gibi bu süper gıdanın da zararları vardır. İşte spirulina yan etkileri ve zararları...

Spirulina Nedir Zararları

 

 

Fenilketonüriyi kötüleştirir

Fenilketonüri, fenilalanin hidroksilaz adlı bir enzimin eksikliği nedeniyle fenilalanin adı verilen amino asidi metabolize edemeyen, genetik olarak edinilmiş bir hastalıktır. Her biri anneden ve babadan gelen hatalı bir gen nedeniyle otozomal resesif bir durumdur.

Hastada gelişme gecikmesi, hiperaktivite ve analitik yetersizlik gibi semptomlar görülür. Spirulina zengin bir fenilalanin kaynağıdır. Spirulina tüketmek fenilketonüri semptomlarını kötüleştirir.

 

spirulina zararlı mı

 

Otoimmün hastalık belirtilerini alevlendirir

Otoimmün hastalık, bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırmasıdır. Reaktif artrit, vitiligo, tip 2 diyabet, multipl skleroz, sedef hastalığı ve pernisiyöz anemi, otoimmün hastalıklarının birkaç örneğidir.

Bu otoimmün hastalıklarından herhangi birine sahip bir kişi tarafından tüketildiğinde, spirulina tahriş edicidir. Bağışıklık sisteminin aktivitesini güçlendirir ve hastalığın semptomlarını daha da şiddetlendirir.

 

 

İlaç etkileşimi

Spirulina, bağışıklık sisteminin aktivite düzeylerini artırır. Özellikle bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla etkileşime girer. Bağışıklık bastırıcı ilaç kullanan bir kişi spirulina tüketmemelidir.

 

 

İlginizi Çekebilir  Uyku Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler ve Takviyeler

Ağır metal zehirlenmesi riski

Bazı spirulina çeşitleri, genellikle cıva, kadmiyum, arsenik ve kurşun gibi önemli metal izlerine maruz kalır. Bu ağır metallerin bulaştığı spirulina tüketiminin uzaması böbrekler ve karaciğer gibi iç organlara zarar verir. Kirli spirulina nedeniyle çocuklar yetişkinlere kıyasla, daha çok ağır metal zehirlenmesine bağlı ölümcül komplikasyonlar geliştirme riski altındadır.

 

 

Böbrek bozuklukları

Spirulinadaki protein metabolize edildiğinden vücutta büyük miktarda amonyak üretilir. Amonyak üreye dönüştürülür. Bu, büyük miktarda üre kanın boşaltılması için böbreklere aşırı baskı uygulaması sonucunda böbreklerin etkinliğinin azalmasına neden olur.

 

 

Ödemi tetikler

Spirulina vitaminler, proteinler ve mineraller ile doludur. Renal fonksiyonu sorunlu kişiler gereksiz tüm bileşenleri kan dolaşımlarından atamazlar. Aşırı besleyici maddelerin kanda birikmesi, kolların şişmesine yani ödeme neden olur.

 

 

Sindirim rahatsızlığı

Spirulina tüketmek aşırı miktarda sindirim gazlarının sentezine yol açarak karın kramplarına ve gaza neden olabilir. Spirulinayı denemeye yeni başlayanlar sıklıkla mide bulantısı ve kusma yaşarlar.

 

 

Septik şok

Spirulinanın toksin üreten bakterilerle enfekte olması oldukça mümkündür. Toksinler, insan vücudunda serbest bırakıldığında, septik şok olarak da bilinen bakteriyel şoka neden olabilir.

 

 

Motor nöron hastalığına yakalanma riski

Göller, göletler ve deniz gibi sınırsız vahşi kaynaklardan elde edilen spirulina genellikle toksiktir. Bu çeşitlerin tüketilmesi vücutta toksinler üretir ve sonuçta motor nöron hastalığına yol açar.

Belirtiler arasında kas spazmları, bozulmuş konuşma ve kas dejenerasyonuna bağlı hızlı kilo kaybı bulunur. MND zamanla ilerledikçe kademeli olarak engellilik yaratır.

 

 

Gebe kadınlar ve emzirenler için riskli

Spirulinanın gebeliğin normal seyri üzerindeki yan etkileri henüz keşfedilmedi. Bununla birlikte, çocuklar ve bebekler spirulinada bulunan kontaminantlara karşı oldukça duyarlı olduğundan, hamile kadınlar spirulina tüketimini hiç düşünmemelidir.

Benzer şekilde emziren anneler de spirulina almamalıdır. Aksi takdirde, kötü etkiler emzirme süresince bebeğe kolayca aktarılabilir.

Spirulina, dünya çapında bir besin takviyesi olarak kullanılır. Diyabet, hipertansiyon, yorgunluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

Aynı zamanda vücudun sağlıksız kolesterol düzeyini düşürmeye de yardımcı olur. Ancak çok fazla spirulina bir bumerang gibidir ve böbrekler, karaciğer, sinir sistemi ve sindirim sistemine zarar verebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Artrite Ne İyi Gelir?

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ