Spirulina Nasıl Zayıflatır?

 

 

10 kilo daha zayıf olduğunuz zamanlara geri dönmek istemez misin? Vücudunuzun kusurlarını gizlemek için bol kıyafetler, koyu renk kotlar ve vücut şekillendiricilerden sıkıldınız mı?

 

 Gerçek şu ki, bu kıyafetler sizi diyabet, kardiyovasküler hastalık ve infertilite gibi obezite ile ilgili hastalıklardan koruyamaz.

 

Forma girmek istiyorsanız, sağlıklı beslenme ve egzersizden daha fazlasını yapabilirsiniz. Takviye kullanımı süreci hızlandırabilir ve böyle bir doğal kilo kaybı takviyesi spirulinadır.

 

Bu mavi-yeşil yosun, Birleşmiş Milletler tarafından birçok nedenden dolayı “Gelecek İçin En İyi Gıda” markası taşır ve kilo kaybı da bunlardan biridir. Spirulinanın kilo kaybına, nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

 

 

 

Spirulina Ağırlık Kaybına Nasıl Yardımcı Olur?

Daha detaylı bilgi vermeden önce spirulinaya kısa bir giriş yapalım. Spirulina, çoğunlukla Afrika, Hindistan, Meksika ve Amerika’daki su depoları içerisinde bulunan yüzen mikroalgdir.

 

 

 

 

Spirulina son derece besleyici ve 70’lerde açlık ve beslenme yetersizliği ile mücadele etmek için Hükümetler Arası Enstitü tarafından Malnütrisyondan Korunmaya Karşı Mikro Yosun Spirulina’nın (IIMSAM) kullanılmasına neden teşvik edildi. NASA bile, bir uzay görevinde astronotlar için spirulinayı yiyecek olarak öneriyor. İşte spirulinanın kilo kaybına faydaları…

 

 

 

Düşük Kalorilidir

Bir çorba kaşığı (7 g) spirulina sadece 20 kalori içerir. Kilo vermek istiyorsanız, düşük kalorili yiyeceklerin tüketilmesi kritik önem taşır.

 

Negatif bir enerji dengesi yaratmaya yardımcı olacaktır. Bu sebeple, çok fazla kalori tüketmek konusunda endişelenmenize gerek kalmadan sabah smoothie’lerinize veya meyve sularınıza ekleyebilirsiniz.

 

 

 

Yüksek Proteinli

Kilo vermek için çoğu düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli bir diyet işe yaramaktadır. Spirulina yaklaşık % 60-70 protein içerir ve tüm önemli amino asitleri barındırır. Proteinler, karbonhidrattan daha uzun sürede sindirilir. Yani spirulina daha uzun süre tok tutar.

 

Ayrıca, proteinler kas kütlesi oluşturmanıza yardımcı olur ve kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırır.

 

 

 

Çok Besleyicidir

Spirulina C, B1, B6, B5 ve E vitaminleri bakımından zengindir ve bakır, çinko, manganez, faydalı enzimler ve diyet lifi gibi mineralleri içerdiği için mükemmel bir kilo kaybı takviyesidir. Bu mineraller, vitaminler, enzimler ve diyet lifleri, sindirim, metabolizma, toksinleri uzaklaştırmada ve yağ emiliminde yardımcı olurlar.

 

 

 

Antioksidan ve Anti-inflamatuar Özellikler

Spirulina antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, zararlı oksijen radikallerini geçersiz kılmaya ve vücudun proinflamatuar moleküller üretmesini önlemeye yardımcı olurlar. Bu, vücudun stres halidir ve iltihaplanmayı önler. Zehirli birikme ve iltihaplanma, spirulinanın sizi açık bir şekilde koruyabileceği iki kilo artışı faktörüdür.

 

 

 

İştahı Bastırır

Spirulina bir iştah kesicidir. İştahı bastırmaya yardımcı olan kolesistokinin salınımını uyaran amino asit fenilalanini içerir.

 

 

 

Hipolipidemik Özellikler

Spirulinanın yararlarını bulmak için yapılan birçok bilimsel araştırmada, spirulinanın lipid düşürücü özelliklere sahip olduğu doğrulanmıştır.

 

Kandaki kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve kandaki iyi kolesterolü (HDL) yi yükseltir. Bu nedenle spirulina tüketimi, kilo vermede kritik olan yağ yakımını artıracaktır.

 

 

 

Kan Şekerini Düşürür

Yüksek kan şekeri insülin direnci, obezite ve diyabet geliştirme riskini artırabilir. Spirulina, Tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Dolayısıyla, beslenmenize spirulina eklerseniz, insülin yükselmelerini önleyebilir ve ayrıca hastalıklardan korunabilir ve kilo alımını engelleyebilirsiniz.

 

 

 

Kan Basıncını Düşürür

Spirulina aynı zamanda sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürerek güçlü bir antihipertansif ajan haline getirir. Yüksek tansiyon ve stres kilo almaya yol açar ve spirulina takviyesi, özellikle karın bölgesinden kilo almanızı önleyebilir.

 

Spirulinanın en iyi kilo kaybı takviyesinden biri olarak kabul edilmesinin nedenleri bunlar. Şimdi, spirulinayı nasıl tüketebileceğinize bakalım.

 

 

 

Kilo Kaybı İçin Spirulina Nasıl Tüketilir?

 

Hem toz hem de tablet formundaki spirulina dozuna bir göz atalım.

 

 

Spirulina Tozu

 

 • Bir çorba kaşığı spirulina tozunu meyve suyunuza veya smoothie içeceğinize karıştırabilirsiniz.
 • Bir çorba kaşığı spirulina tozunu bir bardak suyla karıştırabilirsiniz.
 • Salata, çorba, ev yapımı sos ve kavurulmuş sebzelerin içine bir çorba kaşığı spirulina ekleyebilirsiniz.

 

 

Spirulina Tabletleri

 

 • Spirulina tabletlerini kullanmak isterseniz, günde 3-4 kez tablet 500 mg almanız güvenlidir.

 

Şimdi, en önemli soru, spirulina tüketmenin güvenli olup olmadığıdır. İşte tarafsız cevap.

 

 

Spirulinayı tüketmek güvenli mi?

Spirulina, FDA tarafından tüketime uygun olarak onaylanmıştır. Ancak, spirulinaya başlamadan önce bir doktora danışmanızı öneriyorum. Bunun nedeni, spirulinaya karşı alerjiniz olabilir.

 

Ayrıca, eğer deniz ürünlerine alerjiniz varsa veya hipotiroidizmden muzdaripseniz spirulinayı tüketmeyin. Tüketim için güvenli olmasına rağmen, spirulina tükettikten sonra ateş veya yorgunluk hissedebilirsiniz. Yine de, bireye bağlıdır.

 

İşte kilo kaybı için spirulina almadan önce düşünmeniz gereken şeylerin bir listesi…

 

 

Spirulinayı Satın Almadan Önce Düşüneceğiniz Şeyler

Spirulinayı online olarak ya da yakınlardaki herhangi bir eczaneden satın alabilirsiniz. Etiketi son kullanma tarihine göre kontrol edin, bilinen bir markadan satın alın ve organik olmasına dikkat edin.

 

İlk seferde spirulina size tatsız gelebilir. Aşağıda tedirgin olmadan, spirulina tozunu tüketmenize yardımcı olacak birkaç tarif var. Tariflere göz atın.

 

 

Sebzelerde ve Meyve Sularında Spirulina

 

 

Meyve Suyu ve Spirulina

 

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı spirulina
 • ½ su bardağı portakal
 • ½ su bardağı nar
 • ¼ su bardağı havuç
 • 2 çorba kaşığı limon suyu
 • Himalaya pembe tuz

 

Nasıl hazırlanır?

Meyveleri ve havucu bir blendere atın ve bir tur döndürün. Meyve suyunu bir bardağa alın. Limon suyu, spirulina ve bir parça Himalaya pembe tuz ekleyin. İçmeden önce iyice karıştırın.

 

 

Smoothie ve Spirulina

 

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı spirulina
 • ½ fincan kereviz
 • ½ su bardağı domates
 • ½ su bardağı karpuz
 • 2 çorba kaşığı limon suyu
 • Bir tutam Himalaya pembe tuzu

 

Nasıl hazırlanır?

Tüm malzemeleri bir blender kullanarak karıştırın. Bir bardağa boşaltın ve spirulina, tuz ve limon suyu ekleyin. İçmeden önce iyice karıştırın.

 

Tavsiye edilen miktarda spirulina tüketmez ve ne yediğinizi takip etmezseniz bir santimetre bile kaybedemeyebilirsiniz.

 

 


Spirulinanın Diğer Sağlık Faydaları

 

 • Spirulina, kandidanın büyümesini önlemeye yardımcı olur.

 

 • Ağır metallerin, özellikle de arseniklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur.

 

 

 • Spirulinanın ayrıca ölümcül virüslerin (örneğin HIV gibi) insan hücrelerine girmesini engellediği bulunmuştur.

 

 • Dayanıklılık ve enerjiyi arttırır.

 

 • Karaciğer hastalığına karşı savaşır.

 

 • Kemik sağlığını iyileştirir.

 

 • Spirulina anemi tedavisinde yardımcı olur.

 

 

 • PMS semptomlarını hafifletmek için çok faydalıdır.

 

 • Spirulina, radyasyon tedavisinden kaynaklanan hastalıklara karşı çok etkilidir.

 

 • Cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

 

Son olarak kilo vermek için spirulina tüketmeye başladığınızda aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Bu noktaları görmezden gelirseniz asla kilo veremezsiniz.

 

 

Kilo Vermek İçin Faydalı İpuçları

 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Bir spor salonunda veya evde egzersiz yapabilirsiniz.

 

 • Stresten kaçının.

 

 • Soslar, salata sosları vb. gizli kalorileri tüketmekten kaçınmak için çoğu zaman evde pişirilen yiyecekleri yemeye çalışın.

 

 • Vücudunuzun kaslardaki aşınmayı ve yıpranmayı onarması ve gençleşmesi ve zararlı toksinleri geçersiz hale getirmesi için her gün 7-8 saat uyuyun.

 

 • Acıktığınızda su için. Beyniniz, susadığınız zaman size acıkmış gibi yanlış sinyal verebilir.

 

 • Merdiven çıkın ve ayakta durun. Bu, kaloriyi kullanmanıza yardımcı olacaktır.

 

 • Gazlı içecekler, paketlenmiş meyve ve sebze suları, kızarmış tavuk, burger, pizza, patates vb. gibi kalorisi, sodyum ve şekeri yüksek gıdalara hayır deyin.

 

 • Sağlıklı bir diyet grafiğine uyduğunuz için kendinizi iki haftada bir kez ödüllendirin. O gün ekstra 500 kalorilik yemek yeme izni verin.

 

Eğer bu ipuçlarını takip ederseniz kilo kaybı garantidir. Özellikle de spirulina tüketerek kilo kaybınızı arttırırsanız. Tek bir hücre organizmasının bu kadar çok şey yapabilmesi gerçekten şaşırtıcı!

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: