Soya Proteini Nedir? Faydalı mı Zararlı mı? | diyetz

  Soya Proteini Nedir? Faydalı mı Zararlı mı?

   

  Soya fasulyesi, bütün olarak yenilebilir veya soya sütü ve diğer çeşitli ürünler haline getirilebilir.

  Soya, protein tozuna da dönüştürülebilir. Vejetaryenler, veganlar ve sütlü yiyeceklere alerjisi olanlar için, soya proteini genellikle bu önemli besinin ana kaynağı olarak hizmet eder.

  Soya Proteini Besin Değeri

  Soya proteini tozu, şekerleri ve diyet lifini çıkarmak için ya alkol ya da su içinde yıkanmış olan erimiş yağsız soya fasulyesi taneciklerinden yapılır. Daha sonra kurutulur ve bir toz haline dönüşür.

  Bu ürün çok az yağ içerir ve kolesterol içermez. Soya proteini tozu, çeşitli et ve süt alternatifleri yapmak için kullanılır.

   

   

  soya proteini nerede bulunur

   

   

  30 gram soya protein tozunun besin içeriği şöyledir:

   

  Kalori: 95

  Yağ: 1 gram

  Karbonhidrat: 2 gram

  Lif: 1.6 gram

  Protein: 23 gram

  Demir: Günlük Değerin % 25’i (DV)

  Fosfor: DV’nin % 22’si

  Bakır: DV’nin % 22’si

  Manganez: DV’nin % 21’i

   

  Her ne kadar konsantre bir protein kaynağı olsa da, soya proteini tozu mineral emilimini azaltan fitat içerir.

   

   

  Soya Proteini Faydalı mı?

   

  Kas geliştirmeye yardımcı olur

  Diğer bitki bazlı proteinlerin çoğunun aksine, soya proteini tam bir proteindir.

  Bu, vücudumuzun yapamadığı ve gıdalardan elde etmesi gereken tüm temel amino asitleri içerdiği anlamına gelir.

  Kas proteini sentezinde her amino asit rol oynarken, kaslı yapı için dallı zincirli amino asitler ( BCAA ) en önemlisidir.

  Bir çalışma, direnç egzersizinden sonra 5.6 gram BCAA içen kişilerin, kas protein sentezinde plasebo verilenlere göre % 22 daha fazla artış olduğunu göstermiştir.

  Peynir altı suyu ve kazein proteinlerine kıyasla, soya proteini, kas proteini sentezi için ikisinin arasında bir yere sahiptir.

  Bir çalışma, soya proteininin kas için protein sentezlenmesi bakımından peynir altı suyu proteininin altında olduğunu, kazeinden daha iyi olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar bunun sindirim hızına veya lösin içeriğine bağlı olabileceği sonucuna varmışlardır.

  Benzer şekilde, bir inceleme çalışması, peynir altı suyu proteininin genç insanlar ve yaşlı yetişkinlerde kas protein sentezini soya proteininden daha iyi desteklediğini bulmuştur. 

  Soya, diğer proteinler ile kombine edildiğinde en fazla faydayı sağlar. 

  Bazı araştırmalar, süt ve soya proteinlerini birleştirmenin, sadece peynir altı suyu, kazein veya soya proteininden daha fazla kas protein sentezi ile sonuçlanabileceğini göstermektedir.

   

   

  Soya Proteini Zayıflatır mı?

  Çalışmalar yüksek proteinli diyetlerin, zayıflamayı sağlayabileceğini göstermektedir.

  Soya proteini ve kilo kaybı arasındaki ilişki tam belirgin değildir. Bazı çalışmalar, soya proteininin kilo kaybını, hayvan bazlı proteinler kadar etkin bir şekilde artırabildiğini göstermektedir.

  Bir çalışmada, obezite olan 20 erkek, hem soya bazlı yüksek proteinli bir diyete hem de et tabanlı yüksek proteinli bir diyete katılmıştır.

  İştah kontrolü ve kilo kaybı her iki grupta da benzerdi. Araştırmacılar soya bazlı yüksek proteinli diyetlerin hayvan bazlı yüksek proteinli diyetler kadar kilo kaybı için etkili olduğu sonucuna vardılar.

  Bir başka 12 haftalık kilo kaybı çalışması, soya proteini tozuyla benzer sonuçlar buldu. Katılımcılara soya bazlı veya soya bazlı olmayan yemekler verildi. Her ikisinin de çalışmanın sonunda ortalama kilo kaybı 7.8 kg ile sonuçlandı.

   

   

  Soya Proteini Faydaları

  Bazı araştırmalar, soya proteini tüketmenin çeşitli sağlık yararları olduğunu göstermektedir.

  Örneğin, soya gıdalarının, kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. 35 çalışmanın gözden geçirilmesinde, soya tüketimi “kötü” LDL kolesterolü düşürdü ve “iyi” HDL kolesterolünü yükseltti.

  Bir başka gözden geçirme, hayvansal proteinin 25 gram ya da daha fazla soya proteini ile değiştirilmesinin, toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerinde düşüşe yol açtığını gösterdi. 

  Bazı gözlemsel ve vaka kontrollü çalışmalar, soya tüketiminin meme kanserinin riskini azalttığını söylemiştir.

  Aynı şekilde, soya ve soyadan elde edilen yiyeceklerin tüketilmesinin yaşlı erkeklerde prostat kanseri riskini azaltabileceği de belirtilmektedir.

   

   

  Soya Proteini Zararları

  Soya proteini, antinutrientler olarak bilinen fitat içerir. Bunlar vücudumuzda mineral emilimine engel olur.

  Soya alımının, tiroid fonksiyonunu etkileyebileceğine dair bazı endişeler de vardır.

  Soyadaki izoflavonlar, tiroid fonksiyonuna ve hormon üretimine müdahale edebilen guatrojenler olarak işlev görür.

  Ancak soyanın insanlarda tiroid fonksiyonu üzerinde çok az veya çok hafif bir etkiye sahip olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar da vardır.

  Ayrıca, fitoöstrojenlerin vücuttaki doğal hormon seviyelerini bozabileceğinden korktukları için, birçok insan fitoöstrojen içeriğinden dolayı soya proteininden uzak durmaktadır.

  Fitoöstrojenler, bitkilerde doğal olarak bulunan ve vücudumuzdaki östrojen reseptörlerine bağlanan, östrojen benzeri özelliklere sahip kimyasal bileşiklerdir. Soya, bunların önemli kaynağıdır.

  Yine de soya protein tozu, alkol ve suda durulanmış soya fasulyelerinin yapılır ve bu da fitoöstrojen içeriğinin çoğu kısmını yok eder. 

  Benzer şekilde, birçok erkek soya proteininin testosteron seviyelerini azaltabileceğinden endişe duymaktadır, ancak araştırmalar bu iddiayı desteklememektedir.

  Kapsamlı bir gözden geçirme çalışması, soya gıdalarının ve soya izoflavon takviyelerinin erkeklerde testosteron ölçümlerini değiştirmediğini göstermiştir.

   

  Sonuç olarak;

  Soya proteini tam bir protein kaynağıdır. Kas geliştirmeye yardımcı olur ancak peynir altı suyu proteini kadar iyi olmayabilir.

  Genel olarak, soya çoğu insan için güvenlidir ve zayıflamaya yardımcı olmak gibi sağlık yararları bulunur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ