Somon Yağı Nedir? Somon Balığı Yağının Etkileyici Faydaları

   

  Somon yağı, son derece zengin bir omega-3 yağ kaynağıdır. Somon balığı yağında bulunan primer omega-3 yağları eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asittir (DHA).

  Araştırma, EPA ve DHA tüketimini, kalp hastalığı riskinin azalması, beyin sağlığının korunması ve inflamasyonun azalması gibi çeşitli sağlık durumlarının iyileşmesine bağlamaktadır.

   

  Somon Yağının Faydaları

   

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  İnflamatuar cevap, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Ancak, aşırı iltihaplanma kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yol açar.

  Araştırmalar somon balık yağında bulunan omega-3 yağlarının vücudun inflamatuar tepkisini çeşitli yollarla bastırabileceğini gösteriyor. Örneğin, immün hücrelerin ürettiği pro-inflamatuar kimyasalların seviyelerini azaltır.

   

   

  somon yağı cilde faydaları

   

   

  Trigliseridi düşürür ve kolesterol seviyesini yükseltir

  Trigliserid, kanda bulunan bir tür yağdır. Yüksek trigliserit seviyeleri kalp hastalığı ve inme için bir risk faktörü oluşturur.

  Kolesterolün ise farklı tipleri vardır, HDL kolesterol “iyi” kolesterol olarak adlandırılır, kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir.

  Araştırmalar somon yağında bulunan omega-3’lerin trigliseridi düşürmede ve HDL kolesterolü yükseltmede rol oynayabileceğini göstermektedir.

   

   

  Kan dolaşımını hızlandırır

  Vücudumuz, nitrik oksit denilen bir bileşik yapmak için somon yağındaki omega-3 yağlarını kullanır. Nitrik oksit, kan damarlarının gevşemesini uyarır, bu da kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını düşürür.

   

   

  Fetal gelişimi destekler

  Omega-3 yağları uygun fetal gelişim için şarttır. Hamilelik sırasında balık tüketen veya omega-3 takviyesi alan annelerden doğan çocuklar, bilişsel ve motor beceri geliştirme testlerinde, anneleri omega-3 yağ tüketmeyen çocuklardan daha yüksek puan alırlar.

  Annenin hamilelik sırasında ve erken çocukluk döneminde çocukların omega-3 alması da çocuklarda davranışsal sorunların riskinin düşük olması ile ilişkilidir.

  Bazı araştırmalar, omega-3 tüketiminin erken doğumların önlenmesinde de rol oynayabileceğini göstermektedir.

   

   

  Beyin sağlığını korur

  Omega-3 yağlarının çocuklarda beyin gelişimi için önemli olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Ön araştırmalar somon yağındaki omega-3 yağlarının beyin sağlığını geliştirebileceğini ileri sürüyor.

  Test tüpü çalışmaları, omega-3 yağlarından biri olan DHA’nın, sinir hücrelerinin onarımı ve gelişiminde rol oynadığını göstermiştir.

  Ek olarak, yeterli DHA alımı, yaşa bağlı bilişsel gerileme riskinin azalması ve Alzheimer hastalığının gelişiminin önlenmesi ile de ilişkilidir.

  Ayrıca, bazı tüp ve hayvan çalışmaları, omega-3 takviyesi almanın Parkinson hastalığını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Soğanın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

   

  Somon balığı yağı cilde faydaları

  Somon yağı cilt ve göz sağlığına faydalıdır.

  Omega-3 yağları, çocukluk çağında göz sağlığı ve görüş gücünün gelişmesinde rol oynar. Ayrıca, yetişkinlik döneminde daha yüksek bir alım, glokom ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi göz hastalığı riskinin azalması ile ilişkilidir.

  Somon yağı içerisinde bulunan omega-3’ler aynı zamanda anti-inflamatuar etkileriyle cilt sağlığına katkıda bulunur.

  Araştırmalar, omega-3’lerin tüketilmesinin cildi, güneşin zararlarından koruyabileceğini, dermatit ile ilişkili semptomları azalttığını ve yara iyileşmesini desteklediğini gösteriyor.

   

   

  Somon balığı yağı kilo aldırır mı?

  Bazı çalışmalar somon yağındaki omega-3 yağlarının diyet ile birlikte kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bazı hayvan çalışmaları, omega-3 takviyesi almanın aşırı vücut yağları biriktirme eğilimini azaltabileceğini göstermiştir.

  Bazı insan çalışmaları da bunu desteklemektedir, diyet ve egzersiz programı ile birlikte alınan omega-3 takviyeleri vücuttaki yağ birikimini azaltmaktadır.

   

   

  somon yağı kapsülü

   

   

  Somon balık yağı hapı ve kapsülü nasıl alınır?

  Somon yağını haftada en az iki kez somon balığı tüketerek sağlıklı ve doğal yollardan alabilirsiniz.

  Somonu sevmiyorsanız, ancak sağlığa olan faydalarından yararlanmak istiyorsanız, somon balığı yağı kapsülü veya hapını almayı düşünün.

  Dozaj önerileri çok çeşitli olabilir. Ancak, hem EPA hem de DHA içeren yaklaşık 1 gram somon yağı günlük alımı yeterlidir.

   

   

  Somon Balık Yağı Zararları

  Somon yağı takviyeleri çoğu insan için güvenlidir, ancak çok fazla almak bulantı, mide ekşimesi ve ishal gibi rahatsız edici yan etkilere neden olabilir.

  Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, kanama riskini artırabileceğinden hap veya kapsül almadan önce doktora danışmak gerekir. 

  Satın aldığınız ürünün kalitesinden de emin olun.

   

  Sonuç olarak;

  Somon balık yağı, omega-3 yağlarından DHA ve EPA’nın zengin bir kaynağıdır.

  Somon yağından omega-3 tüketmek, iltihabı azaltmak, kilo vermek, kalp ve beyin sağlığını korumak gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ