Somon Balığının Faydaları

 

 

Somon balığı, yeryüzündeki en besleyici gıdalardan biridir desek abartmış olmayız. Balıklar arasında meşhur bir yere sahip olan somon, besleyici bir gıdadır ve birçok hastalığın risk faktörünü azaltır.

 

Çok lezzetlidir ve yaygın olarak tüketilen balıklar arasında yer almaktadır. Çok fazla sağlık yararına sahip olan somonun faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

 

 

 

Somon omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir

 

Somon EPA ve DHA gibi uzun zincirli omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Yabani somonun 100 gramı 2,6 gram uzun zincirli omega-3 yağ asitleri içerirken, çiftlik somonu 2,3 gram içerir.

 

Diğer yağların çoğundan farklı olarak omega-3 yağları “temel yağlar” olarak kabul edilir yani vücut onları oluşturamaz, beslenme ile karşılamak gerekir.

 

Omega-3 yağ asitlerinin sağlık kuruluşları tarafından önerilen günlük alınması gereken miktarı 250-500 miligramdır.

 

EPA ve DHA, iltihaplanmayı azaltmak, kanser riskini azaltmak, atardamarları oluşturan hücrelerin işlevini iyileştirmek gibi yararlara sahiptir. Haftada en az iki defa somon tüketmek, almanız gereken omega-3 yağ asitlerini karşılamaya yardımcı olur.

 

 

 

 

Somon protein bakımından kusursuz bir kaynaktır

 

Somon yüksek kaliteli protein bakımından zengindir. Protein, vücudu yaralanma sonrası onarmak, kemik sağlığını ve kas kütlesini korunmak, kilo kaybı ve yaşlanma sürecini geciktirmek gibi bir sürü görevde rol alır.

 

Son dönemde yapılan çalışmalarda her öğün(20-30 gram) protein tüketmenin genel sağlık üzerinde büyük etkileri olduğu bulunmuştur. Somonun 100 gramı 22-25 gram protein içermektedir.

 

 

 

Yüksek miktarda B vitamini içerir

Somon B vitamini bakımından mükemmel bir kaynaktır. Aşağıda vahşi somonun 100 gramında bulunan B vitamini değerleri verilmiştir.

Somon balığının RDI(günlük alınması gereken miktarı karşılama) değerleri

 

  • B1 vitamini(tiamin): RDI’nın % 18’i
  • B2 vitamini(riboflavin): RDI’nın % 29’u
  • B3 vitamini (niasin): RDI’nın % 50’si
  • B5 vitamini (pantotenik asit): RDI’nın % 19’u
  • B6 vitamini: RDI’nın % 47’si
  • B9 vitamini (folik asit): RDI’nın % 7’si
  • B12 vitamini: RDI’nın % 51’i

Bu vitaminler, yediğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürmek, DNA’yı onarmak, kalp hastalığına yol açabilecek inflamasyonu azaltmak gibi birçok önemli süreçte rol alır.

 

Çalışmalar beyin ve sinir sisteminizin en iyi şekilde çalışması için B vitaminlerinin tümünün  birlikte olması gerektiğini göstermiştir.

 

Ne yazık ki gelişmiş ülkelerde bile insanlarda bu vitaminin bir ya da ikisi eksik. Somon bütün B vitaminlerini içeren eşsiz bir besin kaynağıdır.

 

 

 

Potasyum bakımından iyi bir kaynaktır

 

Somonda potasyum miktarı oldukça yüksektir. Vahşi somon %18 RDI, potasyum miktarına sahipken, çiftlik somonunda bu oran %11’dir. Somon neredeyse en çok potasyum miktarına sahip meyve olarak bilinen muzdan daha fazla potasyum içerir.

 

Potasyum kan basıncınızı kontrol etmeye yardımcı olur ve felç riskini azaltır. Potasyumun kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmasının bir sebebi de su tutulmasını azaltmasından kaynaklanmaktadır.

 

 

 

Selenyum ile yüklüdür

 

Selenyum toprakta ve bazı gıdalarda bulunan bir mineraldir. Selenyum vücudun ihtiyacı olan minerallerden biridir ve yeterli miktarda selenyum almak önemlidir.

 

Çalışmalar selenyumun kemik sağlığını korumaya yardımcı olduğu,tiroit antikorlarını ve kanser riskini azalttığını göstermektedir. Somonun 100 gramı, %59-67 oranında selenyum sağlar.

 

Somon ve selenyum yüklü diğer deniz ürünlerinin tüketimi, bu minerali düşük olan insanlarda selenyum düzeylerini yükseltmeye yardımcı olmaktadır.

 

 

 

Astaksantin antioksidanı içerir

 

Antaksantin, sağlığa çok yararlı olduğu bilinen bir bileşiktir. Karotenoid ailesinin bir üyesi olan bu antioksidan somona kırmızı rengini veren pigmenttir.

 

Astaksantin, LDL(kötü) kolesterolün oksidasyonunu azaltarak, HDL(iyi) kolesterolü artırır ve böylece kalp hastalığı riskini azaltır.

 

Astaksantin, beyin ve sinir sistemini iltihaptan korumak için somonda bulunan omega-3 yağ asitleri ile birlikte çalışmaktadır. Dahası astaksantin deride hasar oluşmasını önlemeye ve genç görünmenize yardımcı olur.

 

Somonun 100 gramı 0.4-3.8 mg arasında astaksantin içerir,en yüksek miktar ise Norveç somonuna aittir.

 

 

 

Kalp hastalıkları riskini azaltır

 

Düzenli olarak somon tüketmek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bunun nedeni somonun kandaki omega-3’leri artırma kabiliyetidir.

 

Birçok kişide kanındaki omega-3’lerle ilişkili olarak omega-6 yağ asidi bulunmaktadır. Araştırmalar bu iki yağ asidinin dengesinin bozulduğunda kalp hastalığı riskinin arttığını göstermektedir.

 

Somon tüketimi, omega-3 yağlarının seviyesini artırır, omega-6 yağlarının seviyelerini düşürür ve trigliseritleri düşürerek kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur.

 

 

 

Kilo kontrolü sağlar

 

Somon tüketmek, kilo vermeye ve kilonuzu korumaya yardımcı olur. Diğer yüksek proteinli gıdalar gibi iştah kapanmasına ve iştahı düzenleyen hormonların kontrolünü sağlar.

 

Bununla birlikte diğer gıdalarla karşılaştırıldığında somon gibi protein yönünden zengin besinler yedikten sonra metabolizma hızı artar.

 

Araştırmalar, kilolu bireylerde somon ve diğer yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin kilo kaybını teşvik ettiğini ve bu kilo kaybının karın yağlarından olduğunu tespit etmiştir.

 

Somonun kilo vermeye başka bir etkisi de düşük kalorisidir. Çiftlik somonunun 100 gramında 206,vahşi somonda ise 182 kalori bulunur.

 

Somon tüketmek, iştahınızı azaltarak, metabolizma hızını artırarak, insülin duyarlılığını arttırarak ve göbek yağını azaltarak kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur.

 

 

 

 

İltihap ile mücadelede eder

Somon inflamasyona karşı güçlü bir silahtır. Birçok uzman sağlıkçıya göre iltihap, kalp hastalığı, diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın temel nedenidir.

 

Pek çok çalışma daha fazla somon tüketmenin bu ve diğer hastalıklara yakalanma riski oluşturan inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

 

 

Beyin sağlığını korur

 

Somon tüketenlerin beyin işlevlerinin arttığına dair çalışmalar var. Yağlı balıklar ve balık yağının, depresif semptomları azaltmak; gebelikte fetüsün beyin sağlığını korumak, yaşa bağlı hafıza kaybını azaltmakta yararlı olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlar ileri yaşlardaki hafıza problemlerinin somon tüketerek azalacağı görüşünde.

 

 

 

Lezzetli ve çok yönlüdür

 

Herkesin damak tadı farklıdır ama genel düşünce somonun lezzetli olduğu yönündedir. Sardalya, uskumru gibi diğer yağlı balıklara göre daha az balık tadı ile eşsiz bir lezzete sahiptir.

 

Ayrıca çok yönlüdür. Buharda pişirilebilir, sote edilebilir, füme, ızgara, fırınlanmış veya haşlanmış olabilir.

 

Özet olarak;

Somon etkileyici birçok sağlık yararı olan besleyici bir gıdadır. Haftada en az iki kez somon tüketmek, besin ihtiyacınızı karşılamaya ve çeşitli hastalıkların risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur.

 

Somon balığını beslenmenize dahil ederek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: