Şok Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Şok Diyetler Zararlı mı?

İster bikini mevsimi yaklaşıyor olsun, isterse özel bir gün; insanların kilo vermeyi istemelerinin mutlaka bir nedeni vardır ve şok diyetler bu kilo verme hedeflerinin ortak noktasını oluşturur.

Bununla birlikte, unutulmaması gereken nokta ise şok diyetlerin vücuda zarar verebileceği ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğidir.

Şok Diyet Nedir?

Bütün şok diyetlerin ortak özelliği, en yüksek oranda kalori alımını kısıtlayarak kilo verme yöntemi olmalarıdır.

Tipik olarak, ciddi bir şekilde kalori azaltmayı gerektirir ve günde sadece 500 ila 1000 kalori arasında bir değerle beslenirsiniz.

Çoğu zaman, meyve suyu ile detoks, diüretik veya diyet hapları gibi hızlı kilo verdiren yöntemler tercih edilir. Zamanın uzunluğu diyetten diyete değişirken, şok diyetler hızlı, kısa süreli kilo vermek içindir.

Şok Diyetler Nasıl Yapılır?

Şok diyetler adı üstünde kıvranma derecesinde aç bırakarak vücutta şok etkisi yaratmayı hedefler. Kalorinin şiddetli kısıtlaması genellikle birkaç gün içinde kendini gösteriyor olsa da hızlı kilo veriyormuş gibi durmasına rağmen vücut yakıt olarak yağ yakmaz.

Öncelikle depolanan karbonhidrat arzını glikojen olarak kullanır. Vücut glikojen kullandığından, diyetin ilk birkaç gününde belirgin bir kilo kaybı gibi görünen durum zamanla size fazla kilo olarak geri döner.

Şok Diyet Çeşitleri

Master Cleanse(Limonata Diyeti)

Master Cleanse haftada 5 kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia eden bir şok diyettir. Diyet limonla yapılan limonata içeceğinin üzerine kurulmuştur.

İçebileceğiniz tek şey limonatadır. Diyeti yaparken son derece aç hissedebilir, bulantı, sinirlilik ve ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz.

Meyve Suyu Detoksu

Meyve suyu detoksu, besin maddelerinden ödün vermeden uygulanan sıvı bir diyettir. Toksinleri temizleyecek ve vücudunuzu gençleştirecek diyet lifi açısından zengin ve C vitamini yüklü meyve suları tüketilir. Cilt için de iyidir.

Ancak şok bir diyet olduğu için iki günden fazla sürdürülemez.

Lahana Çorbası Diyeti

Lahana çorbası diyeti, esas olarak lahana ve diğer sebzelerle yapılan bir çorba diyetidir. Yapmanız gereken tek şey, hızlı zayıflamak için bu çorbayı tüketmektir.

Greyfurt Diyeti

Greyfurt diyeti her öğünde yarım greyfurt ve diğer sağlıklı gıdalar tüketmeyi içeren bir şok diyettir.

Her yemekte greyfurt tüketmek besin eksikliğine ve diş minesinin erozyonuna neden olabilir ve sadece bir tür meyve yemek çok zor olabilir.

Hollywood Diyeti

Hollywood diyeti, Hollywood ünlüleri tarafından popüler hale getirildi ve sadece 48 saat içinde 10 kg kilo kaybına neden olduğunu iddia ediyor. Tek yapmanız gereken süpermarketlerde ve internette bulunan “Hollywood diyeti” adlı bitkisel bir karışımı içmek. 

Doktor onaylı bir diyet değildir. Vücudunuz karışımdaki bitkilere tepki verebilir ve gün boyunca sadece bu karışımı içmek sizi sinirli yapabilir ve bağışıklığı zayıflatabilir.

Tavuk Çorbası Diyeti

Bu diyet yedi gün boyunca tavuk çorbası içmeyi gerektirir. Çorbayı vitamin ve minerallerle zenginleştirmek için seçtiğiniz sebzeleri ekleyebilirsiniz. Atıştırmalık olarak taze sıkılmış meyve suyu da içebilirsiniz.

Bunlardan başka ananas diyeti, İsveç diyeti, salatalık diyeti, patates diyeti gibi daha pek çok şok diyet versiyonu bulunmaktadır.

Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir?

Besin eksikliğine neden olabilir

Düşük kalorili diyetler çok kısıtlayıcıdır ve şok diyetin yapıldığı süreçte vücut optimal sağlık için gereken temel besin maddelerini alamayacaktır.

Uzun süreli eksiklikler devam ederse, kemiklerde minerallerin süzülmesi, osteoporoz ve kırıklara yol açması veya kandaki demirin süzülmesi ve böylece anemi ortaya çıkması gibi bir dizi olay meydana gelebilir.

Buna ek olarak, düşük kalorili diyetler, sodyum ve potasyum gibi belirli mineral kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu elektrolitler sinir ve kas işlevinde kullanılır ve kalp atışlarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Düşük sodyum ve potasyum seviyeleri, kalp krizi riski altına sokabilir.

Yo-yo efekti oluşabilir

Vücut besin ihtiyaçlarından uzun süre yoksun kalırsa, yeterli beslenme düzenine dönene kadar kadar, enerji tasarrufu için açlık moduna geçer.

Mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu yapmak için vücudun doğal metabolizması daha az kalori yakmak için yavaşlayacak ve yağlar korunacaktır. Sonuçta kendinizi bir kilo kaybı duvarının önünde bulacak ve bu süre zarfında kilo vermek gittikçe zorlaşacaktır.

Şok diyet yaptığınız süre zarfında kilo verseniz bile, normal yeme düzeninize döndüğünüzde vücudunuz verdiklerini fazlasıyla yerine koyacaktır. Buna yo-yo efekti denir. Yoyo efektine maruz kalmamak için dengeli bir diyet planı takip etmek şarttır.

Duygusal yan etkilere neden olabilir

Şok diyetler, fiziksel sağlığınızı etkileyebilir aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığınız üzerinde de sert etkiye sahip olabilirler.

Vücut enerji kazanmak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almadığından kısıtlı kaloriler genellikle diyeti takip edenler için sinir bozucu, yorgun ve uyuşuk hissettirecektir.

Şok diyetler depresyon, anoreksiya ve bulimia gibi yeme bozuklukları gibi daha ciddi duygusal sonuçlara yol açabilir.

Metabolik hızın azalmasına neden olur

Metabolizmanın hızlı çalışması, kilo vermenin anahtarıdır ancak şok diyetler metabolizma hızını düşürebilir. Kısa sürede hızlı kilo vermeye çalışmak kasların erimesine yol açabilir. Kas dokusu azalırsa, metabolik hız da düşer.

Bağışıklık sistemini zayıflatır

Şok diyetlerde, kendinizi temel vitamin ve minerallerden mahrum bırakırsınız, böylece bağışıklık sisteminin zayıflaması riski ile karşı karşıya kalırsınız. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ise hastalıklara davetiye çıkarır.

Susuzluğa neden olabilir

Meyve suyu gibi bazı diyetlerin neden bu kadar hızlı kilo kaybına yol açtığını hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, su kilosunu kaybetmektir.

Suyu bağlayan bir enerji kaynağı olan glikojen depoları, suyu serbest bırakan yağ hücrelerinden daha hızlı tükenir. Bu nedenle, tekrar yemeye başladığınızda, vücudunuz glikojen ve su deposunu yenileyecek ve kilo alımı bunu izleyecektir.

Sonuç olarak, baş ağrısı ve baş dönmesi ile kendini gösterebilen dehidrasyon riski oluşur.

Kalp sorunlarını tetikleyebilir

Şok diyetlerin, kan basıncı, kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi bazı olumlu sonuçları olabilir. Ancak, ortaya çıkabilecek artmış kalp yağı seviyelerinin bir sonucu olarak kalp üzerinde potansiyel olarak zararlı bazı etkileri de olabilir.

Kalp problemi olan herkes, diyetin erken dönemlerinde ortaya çıkan riskler nedeniyle şok diyete başlamadan önce doktorlarıyla görüşmelidir.

Bağırsağın dengesini bozabilir

Şok diyetler bazı bağırsak problemlerine neden olabilir. Doğru besinleri almıyorsanız, bu düzensiz veya tutarsız bağırsak hareketlerine neden olabilir.

Enerjinizi düşürerek yorgun ve bitkin hissetmeye neden olabilir

Şok diyetler, kilo kaybına yol açsa da, bu ağırlığın çoğu vücuttaki glikojen ve su depolarının azalmasından kaynaklanır. Bu da enerji kaybına neden olabilir ve sizi yorgun hissettirir.

Benzer şekilde, şok diyet yaparken alınan vitamin ve besin maddelerinin azalması nedeniyle, vücut enerji üretemez ve halsiz hissetmenize neden olur.

Şok Diyet Yapılmalı mı?

Şok diyetler, genellikle önerilmese de, bazı durumlarda kullanılabilir ve vücuda zarar vermeden takip edilebilir.

Kilo fazlalığı, kalp rahatsızlığı veya şeker hastalığı gibi durumlara ciddi anlamda katkıda bulunan veya kilo verene kadar cerrahi işlemleri güvenli bir şekilde yapılamayan obez kişilerde, doktorlar çok düşük kalorili bir diyet reçete edebilir.

Bununla birlikte, birçok şok diyetin aksine, bu diyet, besin yeterliliğini sağlamak için dikkatle hesaplanacak ve hastanın herhangi bir tehlikeli etki gösterip göstermediği izlenecektir.

Besin bakımından dengeli yemek planı kullanan çok düşük kalorili diyetler, kilo vermek için güvenli bir yol olabilir ve kilolu bireyler için fayda sağlayabilir ancak yeterliliği sağlamak için yalnızca doktor tarafından gözlem altında veya bir diyetisyenle istişarede bulunulmalıdır.

Her ne kadar diyet ve egzersiz yoluyla haftada üç ya da biraz daha fazla kilo kaybetmek mümkün olsa da, gerekli besin öğelerinin günlük gereksinimlerini karşılamasını sağlamak için diyeti planlamak önemlidir.

Buradan anlaşılacağı üzere, şok diyetler uygulanması zor ve sağlık açısından tehlikeli beslenme stratejilerini oluştururlar.

Ancak bazı zorunlu durumlarda doktor kontrolünde yapılması gerekebilir.

İster bir limon veya ananas gibi detoks diyetleri, isterse lahana çorbası diyeti gibi kısa sürede çok kilo verdirdiğini söyleyen bir diyet olsun, şok diyetler uzun süre devam ettirilemez ve gerçek şu ki, kalıcı kilo kaybına ulaşamazsınız.

Bunun yerine, sizin için işe yarayan bir kilo kaybı programı bulmak için sıkı çalışma ve özveri içinde olmalısınız.

Yavaş ve aşamalı kilo kaybına ulaşmak için bir yöntem bulmak, yalnızca uzun vadeli kilo verme hedefleri için sürdürülebilir olmayacak aynı zamanda sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere yol açmayacak ve sizi çökertmekten ziyade başarılı olmanızı sağlayacaktır.

“Bu kadar olumsuzluğuna rağmen şok diyetler uygulanamaz mı?” sorusuna şöyle bir yanıt verilebilir. Doktor kontrolünde ve kısa süreli olmak kaydıyla, çok zorunlu durumlarda uygulanabilir.

Hayati bir tehlike durumunda veya aşırı kilolu kişilerde diyetin ilk aşamasında hızlı kilo verip motivasyon sağlamak konusunda işe yarayabilir. Ama uzun sürmemesi şartıyla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ