Şok Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Zararlı mıdır? | diyetz

Şok Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Zararlı mıdır?

 

 

İster bikini mevsimi yaklaşıyor olsun, isterse özel bir gün; insanların kilo vermeyi istemelerinin mutlaka bir nedeni vardır ve şok diyetler bu kilo verme hedeflerinin ortak noktasını oluşturur. Bununla birlikte, unutulmaması gereken nokta ise şok diyetlerin vücudunuza zarar verebileceği ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğidir.

 

 

Şok Diyet Nedir?

Bütün şok diyetlerin ortak özelliği, en yüksek oranda kalori alımını kısıtlayarak kilo verme yöntemi olmalarıdır.

 

Tipik olarak, ciddi bir şekilde kalori azaltmayı gerektirir ve günde sadece 500 ila 1000 kalori arasında bir değerle beslenirsiniz.

 

Çoğu zaman, meyve suyu ile detoks, diüretik veya diyet hapları gibi hızlı kilo verdiren yöntemler tercih edilir. Zamanın uzunluğu diyetten diyete değişirken, şok diyetler hızlı,kısa süreli kilo vermek içindir.

 

 

Şok diyetler nasıl işler?

Şok diyetler adı üstünde kıvranma derecesinde aç bırakarak vücutta şok etkisi yaratmayı hedefler. Kalorinin şiddetli kısıtlaması genellikle birkaç gün içinde kendini gösteriyor olsa da hızlı kilo veriyormuş gibi durmasına rağmen vücut yakıt olarak yağ yakmaz.

 

Öncelikle depolanan karbonhidrat arzını glikojen olarak kullanır. Vücudunuz glikojen kullandığından, diyetin ilk birkaç gününde belirgin bir kilo kaybı gibi görünen durum zamanla size fazladan geri döner.

 

 

 

 

Beslenme Eksikliği
Düşük kalorili diyetler çok kısıtlayıcıdır ve şok diyetin yapıldığı bir süreçte vücudunuz optimal sağlık için gereken temel besin maddelerini alamayacaktır.

 

Uzun süreli eksiklikler devam ederse, kemiklerde minerallerin süzülmesi, osteoporoz ve kırıklara yol açması veya kandaki demirin süzülmesi ve böylece anemi ortaya çıkması gibi bir dizi olay meydana gelebilir.

 

Buna ek olarak, düşük kalorili diyetler, sodyum ve potasyum gibi belirli mineral kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu elektrolitler sinir ve kas işlevinde kullanılır ve kalp atışlarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Düşük sodyum ve potasyum seviyeleri, kalp krizi riski altına sokabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kalorisi Yüksek Meyveler

 

Yo-Yo Etkisi

Vücudunuzu beslenme ihtiyaçlarından uzun süre yoksun bıraktığınızda, yeterli beslenme geri gelene kadar vücudunuz enerji tasarrufu için açlık moduna geçer.

 

Mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu yapmak için vücudun doğal metabolizması daha az kalori yakmak için yavaşlayacak ve yağlar korunacaktır. Sonuçta kendinizi bir kilo kaybı duvarının önünde bulacak ve bu süre zarfında kilo vermek gittikçe zorlaşacaktır.

 

Şok diyet yaptığınız süre içinde kilo verseniz bile, normal yeme düzeninize döndüğünüzde vücudunuz verdiklerini fazlasıyla yerine koyacaktır. Buna yo-yo efekti denir. Yoyo efektine maruz kalmamak için dengeli bir diyet planı takip etmek şart.

 

 

Duygusal Yan Etkiler

Şok diyetler, fiziksel sağlığınızı etkileyebilir aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığınız üzerinde de sert etkiye sahip olabilirler.

 

Vücudunuz enerji kazanmak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almadığından kısıtlı kaloriler genellikle diyeti takip edenler için sinir bozucu, yorgun ve uyuşuk hissettirecektir. Şok diyetler depresyon, anoreksiya ve bulimia gibi yeme bozuklukları gibi daha ciddi duygusal sonuçlara yol açabilir.

 

 

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün müdür?
Şok diyetler, genellikle önerilmese de, bazı durumlarda kullanılabilir ve vücuda zarar vermeden takip edilebilir.

 

Kilo fazlalığı, kalp rahatsızlığı veya şeker hastalığı gibi durumlara ciddi anlamda katkıda bulunan veya kilo verene kadar cerrahi işlemleri güvenli bir şekilde yapılamayan obez kişilerde, doktorlar çok düşük kalorili bir diyet reçete edebilir.

 

Bununla birlikte, birçok şok diyetin aksine, bu diyet, beslenme yeterliliğini sağlamak için dikkatle hesaplanacak ve hastanın herhangi bir tehlikeli etki göstermediği izlenecektir.

 

Besin ya da beslenme bakımından dengeli yemek planı kullanan çok düşük kalorili diyetler, kilo vermek için güvenli bir yol olabilir ve kilolu bireyler için fayda sağlayabilir, ancak yeterliliği sağlamak için yalnızca doktor tarafından gözlem altında veya bir diyetisyenle istişarede bulunulmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Göz Sağlığını Koruyan Vitamin ve Mineraller

Her ne kadar diyet ve egzersiz yoluyla haftada üç ya da biraz daha fazla kilo kaybetmek mümkün olsa da,gerekli besin öğelerinin günlük gereksinimlerini karşılamasını sağlamak için diyeti planlamak önemlidir.

 

Buradan anlaşılacağı üzere, şok diyetler uygulanması zor ve sağlık açısından tehlikeli beslenme stratejilerini oluştururlar.

 

Ancak bazı zorunlu durumlarda doktor kontrolünde yapılması gerekebilir.

 

İster bir limon veya ananas gibi detoks diyetleri, isterse lahana çorbası diyeti gibi kısa sürede çok kilo verdirdiğini söyleyen bir diyet olsun, şok diyetler uzun süre devam ettirilemez ve gerçek şu ki, kalıcı kilo kaybına ulaşamazsınız.

 

Bunun yerine, sizin için işe yarayan bir kilo kaybı programı bulmak için sıkı çalışma ve özveri içinde olmalısınız.

 

Yavaş ve aşamalı kilo kaybına ulaşmak için bir yöntem bulmak,yalnızca uzun vadeli kilo verme hedefleri için sürdürülebilir olmayacak, aynı zamanda sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere yol açmayacak ve sizi çökertmekten ziyade başarılı olmanızı sağlayacaktır.

 

“Bu kadar olumsuzluğuna rağmen şok diyetler uygulanamaz mı?” sorusuna şöyle bir yanıt verilebilir. Doktor kontrolünde ve kısa süreli olmak kaydıyla, çok zorunlu durumlarda uygulanabilir.

 

Hayati bir tehlike durumunda veya aşırı kilolu kişilerde diyetin ilk aşamasında hızlı kilo verip motivasyon sağlamak konusunda işe yarayabilir.Ama uzun sürmemesi şartıyla.

 

Bu nedenle şimdi sizinle bir şok diyet listesi paylaşacağım. Bir dönem yurt dışında çok popüler olmuş 3 gün diyeti. Diyet 3 günde 4 kilo verdirdiğini iddia ediyor. Bu şok diyet listesini tercih etmemin sebebi diğerlerine göre daha dengeli bir gıda dağılımına sahip olması ve süresinin kısalığı.

 

 

 

3 Gün Diyeti

3 gün diyeti birçok insanı fazla kilolarından kurtarmayı amaçlayan bir diyettir. Diyet büyük miktarlarda kilo kaybetmesi gereken insanlar için geliştirilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Ispanağın Besin Değeri ve Sağlık Faydaları

Diyet kuralına uygun yapılırsa 3 günde 4 kilo verdirmeyi vaat etmektedir.

 

3 gün diyeti mutfağınızda bulunan sıradan gıdalardan oluşur. Pahalı malzeme ve tariflere, dondurulmuş gıdalara gerek yoktur.

 

3 gün diyeti her seferinde 3 gün yapılmalıdır.3 günden sonra her zamanki yemek düzeninize dönebilirsiniz.Tek şart fazla yememek. 4 günden sonra tekrar 3 gün diyetini uygulayabilirsiniz.

 

Bu diyet açlık diyeti değildir. Normal zamanlarda normal yemek düzeni öngörülmektedir.

 

3 gün diyeti 1998 yılından beri milyonlarca kişi tarafından uygulanmış ve etkili sonuçlar elde edilmiştir.

 

 

3 gün diyeti 1.GÜN
(Günlük Kalori miktarı:805)

 

Kahvaltı

1 bardak çay veya kahve

Yarım greyfurt veya yarım bardak taze sıkılmış meyve suyu

1 dilim tost

1 çay kaşığı fıstık ezmesi

 

Öğle

1 adet küçük ton balığı

1 dilim tost

1 bardak çay veya kahve

 

Akşam

150 gr. haşlanmış veya ızgara tavuk ya da et

1 tabak taze fasulye

1 kase havuç

1 elma

1 kase vanilyalı dondurma

 

 

3 gün diyeti 2.GÜN
(Günlük Kalori miktarı:895)

 

Kahvaltı

1 bardak çay veya kahve

1 haşlanmış yumurta

1 dilim tost

Yarım muz

 

Öğle

Küçük bir kase süzme peynir

5 tuzlu kraker

 

Akşam

1 sosisli sandviç

1 kase brokoli ya da lahana

1 kase havuç

Yarım muz

Yarım kase vanilyalı dondurma

 

 

3 gün diyeti 3.GÜN
(Günlük Kalori miktarı:910)

 

Kahvaltı

1 bardak çay veya kahve

5 tuzlu kraker

1 dilim kaşar peyniri

1 küçük elma

 

Öğle

1 haşlanmış yumurta

1 dilim tost

1 bardak çay veya kahve

 

Akşam

1 adet küçük ton balığı

1 kase havuç

1 kase karnabahar ya da yeşil yapraklı sebze

1 kase kavun

Yarım kase vanilyalı dondurma

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ