Sodyum Benzoat Nedir?Faydaları,Zararları,Kullanım Alanları | diyetz

Sodyum Benzoat Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanım Alanları

 

Sodyum benzoat, raf ömrünü uzatmak için bazı paketlenmiş yiyeceklere ve kişisel bakım ürünlerine eklenen bir koruyucudur.

 

Bu insan yapımı katkı maddesinin zararsız olduğu iddia edilirken, kanser ve diğer sağlık problemleriyle ilişkilendiren iddialar da vardır.

 

Bu yazıda, “sodyum benzoat nedir”, “sodyum benzoat faydaları”, “sodyum benzoat zararları” gibi “sodyum benzoat hakkında bilgi” verilmektedir.

 

 

Sodyum Benzoat Nedir?

 

Sodyum benzoat koruyucu olarak, işlenmiş yiyeceklerin raf ömrünü uzatan bir maddedir.

 

Sodyum benzoat nasıl elde edilir?

Benzoik asit ve sodyum hidroksitin bir araya getirilmesiyle elde edilen kokusuz, kristalimsi bir tozdur. Benzoik asit kendi başına iyi bir koruyucudur ve sodyum hidroksit ile birleştirilmesi ürünlerin çözünmesine yardımcı olur.

 

Sodyum benzoat içeren gıdalar nelerdir?

Bu katkı maddesi doğal olarak oluşmaz, ancak tarçın, karanfil, domates, çilek, erik, elma, kızılcık gibi birçok bitkide benzoik asit bulunur. Ek olarak, bazı bakteriler yoğurt gibi süt ürünlerini mayalarken benzoik asit üretir.

 

 

Sodyum Benzoat Kullanım Alanları

 

İşlenmiş yiyecek ve içeceklerde kullanımının yanı sıra, bazı ilaçlara, kozmetiklere, kişisel bakım ürünlerine ve endüstriyel ürünlere eklenir.

 

sodyum benzoat kullanım limiti

 

Yiyecekler ve İçecekler

 

Sodyum benzoat, FDA’nın gıdalarda izin verdiği ilk koruyucudur ve hala yaygın olarak kullanılan bir gıda katkı maddesidir.  Uluslararası bir gıda katkı maddesi olarak onaylanmıştır ve sodyum benzoat kodu olarak 211 tanımlayıcı numarası verilmiştir. Örneğin, Avrupa gıda ürünlerinde E211 olarak listelenmiştir.

 

Bu koruyucu madde gıdada potansiyel olarak zararlı bakteri, küf ve diğer mikropların büyümesini engelleyerek bozulmayı önler. Asitli yiyeceklerde özellikle etkilidir.

 

İlginizi Çekebilir  Cıva İçeriğinden Dolayı Balık Yememeli misiniz?

Bu nedenle, genellikle soda, şişe limon suyu, turşu, jöle, salata sosu, soya sosu ve diğer çeşniler gibi gıdalarda kullanılır.

 

 

Sodyum Benzoat İlaçlar

 

Bu katkı maddesi, reçetesiz satılan bazı ilaçlarda ve özellikle öksürük şurubu gibi sıvı ilaçlarda koruyucu olarak kullanılır.

 

Ek olarak, hap üretiminde bir yağlayıcı olabilir ve tabletleri saydam ve pürüzsüz hale getirerek, onları yuttuktan sonra hızla parçalanmalarına yardımcı olur.

 

 

Diğer kullanımlar

 

Kozmetiklerde ve saç ürünleri, bebek bezleri, diş macunu ve gargara gibi kişisel bakım ürünlerinde koruyucu olarak yaygın şekilde kullanılır.

 

Aynı zamanda endüstriyel kullanımlara da sahiptir. En büyük uygulamalarından biri, araba motorlarında kullanılan soğutucu sıvılar gibi korozyonu engellemektir.

 

Fotoğraf işlemede bir dengeleyici olarak ve bazı plastik türlerinin gücünü artırmak için de kullanılabilir.

 

 

Sodyum Benzoat Zararlı mı?

 

Bazı çalışmalar, sodyum benzoat yan etkileri hakkında sorgulamalar yapmıştır. İşte bu gıda katkı maddesi ile ilgili bazı endişeler;

 

 

Potansiyel Kanser Ajanına Dönüştürür

 

Sodyum benzoat kullanımı ile ilgili büyük bir endişe, bilinen bir kanserojen olan benzen olma yeteneğidir.

 

Benzen sodada ve hem sodyum benzoat hem de C vitamini (askorbik asit) içeren diğer içeceklerde oluşabilir.

 

Özellikle, diyet meşrubatlar benzen oluşumuna daha yatkındır, çünkü normal gazlı içecekler ve meyve içeceklerindeki şeker oluşumunu azaltabilir.

 

Isıya ve ışığa maruz kalmanın yanı sıra uzun saklama süreleri dahil olmak üzere diğer faktörler benzen seviyelerini artırır.

 

Benzen ile kanser riski arasındaki ilişkiyi değerlendiren uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olmakla birlikte bu konu düşünmeye değer.

 

 

Diğer Potansiyel Sağlık Endişeleri

 

Çalışmalar, aşağıdakileri içeren olası sodyum benzoat risklerini değerlendirmiştir:

 

İlginizi Çekebilir  Yağlı Saçlara Hızlı ve Doğal Çözümler

İnflamasyon

Hayvan çalışmaları, bu koruyucu maddenin vücuttaki inflamatuar yolları, tüketilen miktarla doğrudan orantılı olarak aktive edebileceğini göstermektedir. Bu, kanser gelişimini destekleyen iltihapları da içerir.

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Bazı çalışmalarda bu gıda katkı maddesi çocuklarda DEHB ile ilişkilendirilmiştir.

 

İştah kontrolü

Fare yağ hücrelerinin bir test tüpü çalışmasında, sodyum benzoata maruz kalma, iştah bastırıcı bir hormon olan leptin salınımını azaltmıştır. Düşüş, maruz kalmayla doğrudan orantılı olarak % 49–70 idi.

 

Oksidatif stres

Test tüpü çalışmaları, sodyum benzoat konsantrasyonu arttıkça serbest radikallerin oluştuğunu göstermektedir. Serbest radikaller hücrelere zarar verir ve kronik hastalık riskini artırır.

 

Sodyum Benzoat Alerjisi

Küçük bir insan yüzdesi, sodyum benzoat içeren besinleri tükettikten veya bu katkı maddesini içeren kişisel bakım ürünlerini kullandıktan sonra – kaşıntı ve şişme gibi – alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilir.

 

 

Sodyum Benzoat Faydaları

 

Daha büyük dozlarda, sodyum benzoat bazı tıbbi durumların tedavisine yardımcı olabilir.

 

Kimyasal, karaciğer hastalığı veya kalıtsal üre döngüsü bozuklukları olan kişiler gibi, atık ürün amonyağının yüksek kan seviyelerini azaltır.

 

Ayrıca, bilim insanları, bu katkı maddesinin, istenmeyen bileşiklerin bağlanması veya diğer bileşiklerin seviyelerini artıran veya azaltan bazı enzimlerin aktivitesini etkileme gibi tıbbi etkilere sahip olduğunu belirledi.

 

Araştırılan diğer potansiyel tıbbi kullanımları şöyledir:

 

Şizofreni

Şizofreni hastalarında altı haftalık bir çalışmada, standart ilaç tedavisinin yanı sıra günlük 1.000 mg sodyum benzoat plaseboya kıyasla semptomları azalttı.

 

Multipl skleroz (MS)

Hayvan ve tüp çalışmaları, sodyum benzoatın MS ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermektedir.

 

Depresyon

Altı haftalık bir vaka çalışmasında, günlük 500 mg sodyum benzoat verilen majör depresyonu olan bir adam semptomlarda % 64 iyileşme yaşamış ve MRG taramaları depresyon ile ilişkili beyin yapısında da iyileşme göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Vermeye Yardımcı Ispanaklı Smoothie Tarifleri

Akçaağaç şurubu idrar hastalığı

Bu kalıtsal hastalık, bazı amino asitlerin parçalanmasını engelleyerek idrarın şurup gibi kokmasına neden olur. Yürümeye başlayan çocukta yapılan bir çalışmada, hastalığın kriz aşamasında yardımcı olmak için intravenöz (IV) sodyum benzoat kullanıldı.

 

Panik bozukluğu

Panik bozukluğu olan bir kadın – anksiyete, karın ağrısı, göğüste sıkışma ve çarpıntı ile karakterize olan – günlük 500 mg sodyum benzoat aldığında, panik belirtileri altı haftada % 61 azalmıştır.

 

Potansiyel faydalarına rağmen, bu katkı maddesi bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.

 

Bu katkı maddesi vücuttaki karnitin seviyelerinin azalmasına neden olabilir ki, karnitin vücutta hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden sodyum benzoat dozu dikkatli ayarlanmalıdır ve reçeteli ilaç olarak verilmektedir.

 

Sonuç olarak;

Sodyum benzoat güvenli kabul edilir ve bazı kişiler daha duyarlı olsalar da, genellikle vücut ağırlığının kg’ı başına 0-5 mg ADI’yı aşmamak gerekir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ