Siyah Nokta Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözüm

  Siyah Nokta Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Siyah Noktalara Evde Doğal Çözüm

  Siyah nokta, yağlı ciltli kişilerin, yaygın olarak karşılaştığı sorunlardan biridir. Siyah noktalardan kurtulmak zor değil aslında, sadece doğru yöntemi bulmak ve uygulamak gerekir.

  Siyah Nokta Neden Çıkar?

  Vücutta yağlı maddelerin üretiminde etkili olan sebum salgılarının, yüzdeki gözenekleri tıkaması sonucu siyah noktalar oluşur. İlk önce beyaz olarak görünen bu noktalar zamanla havaya maruz kaldıkça oksitlenerek rengi siyaha döner.

  Bu yüzden ismi siyah noktadır ve bunların kir sonucu oluştukları yanlış bir inanıştır. Akne oluşumuna zemin hazırladıkları için mümkün olduğunca erken tedavi edilmeleri gerekir.

  Genellikle burun, çene, yanaklar ve alında daha yoğun şekilde rastlanır. Her yaşta ortaya çıkabilir ama bu durumdan gençler ve ergenler daha fazla etkilenir.

  Vücuttaki hormonal değişimler ve farklı kozmetik ürünlerinin kullanımı sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

  Siyah noktalar teknik olarak açık komedon olarak adlandırılır. Bunlar zamanla cildi tahrip ederek, küçük çukurlar oluşturur. Bakteriler bu çukurlara yerleştiğinde akne oluşumuna zemin hazırlar.

  Siyah noktalardan kurtulmak sabır, tutarlılık ve cilt bakımı gerektirir. Evde uygulayacağınız basit yöntemlerle birkaç hafta içinde siyah noktaları hafifletebilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

  İşte “siyah noktalar evde nasıl temizlenir”, “siyah noktaları nasıl yok ederiz”, “siyah noktalar için ne yapılmalı”, “yüzdeki siyah noktalar nasıl gider” sorularının cevapları…

  Siyah Noktalar için Doğal Çözüm

  siyah noktalar neden çoğalır

  Sağlıklı beslenin ve bol su için

  Siyah noktalardan kurtulmak ve oluşumunu önlemek için şekerli, yağlı gıdalardan uzak durun, kola içmeyin. Bol su içmek önemlidir. Cildinize oksijen gitmesini sağlamak ve daha sağlıklı hale gelmesi için düzenli egzersiz yapın.

  Yüzünüzü temiz tutun

  Siyah noktalardan kurtulmak için ilk ve en önemli adım yüzünüzü sıkça yıkamaktır. Yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulayın.

   Yüzünüze dokunmayın

  Siyah nokta veya akne gibi durumlardan muzdaripseniz, yüzünüze dokunmaktan kaçınmalısınız çünkü kaşıntıya sebebiyet verir. Ayrıca yüzünüzdeki gözeneklerin daha fazla kirlenmesine ve tıkanmasına sebep olur.

   Yüz temizleyicisi

  Bir yüz temizleyicisi ile yüzünüzü yıkayın. Gözenekleri açmak için sıcak suyla cildinize masaj yapın. Son olarak soğuk suyla yıkayın ki açılan gözenekler kapansın.

  Küçülen gözeneklerde sivilce oluşumu önlenmiş olur. Yüz temizleyicisini düzenli olarak her gün günde iki kere kullanın. Bu ölü deri hücrelerinin bulunduğu gözenekleri temizler ve sebum birikmesini önler.

   Uygun cilt bakım ürünleri kullanın

  Cilt tipinize uygun cilt bakım ürünleri kullanın. Komedojen olmayan ürünler daha iyidir. Komedojenik cilt bakım ürünleri cilt gözeneklerini tıkar, siyah ve beyaz nokta üretimini teşvik eder.

   Siyah noktalara diş macunu

  Diş macunu bazıları kişiler için çözüm olabilir. Diş macununu siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürün ve 25 dakika kadar bekleyin. Biraz yanma hissi verebilir ama bu normaldir.

  Yaklaşık iki hafta bunu tekrarlayın. Diş macununu jel gibi sürerek değil siyah noktaların üzerine yapıştırarak kullanın. Bazıları diş macununu maske olarak uyguluyor ama bunu sakın yapmayın. Deri renginizi değiştirir ve yüzünüzün rengini soldurur.

   Diş fırçası

  Size garip bir yöntem gibi gelebilir ama gerçekten etkili. Temiz veya hiç kullanılmamış bir diş fırçasını siyah noktalardan hızlı bir şekilde kurtulmak için kullanabilirsiniz.

  Diş fırçasını limon suyuna daldırın ve dairesel hareketlerle siyah noktalardan etkilenen bölgeyi hafifçe ovalayın. İşe yarayan bir yöntemdir ama tekrar tekrar kullanıldığında cilde zarar verebilir. Yumuşak hareketlerle uygulayın ve siyah noktaları sıkmayın.

  Domates/domates posası

  Domatesin içeriğindeki asit kuru ciltlere iyi gelir. Domates A, C, K vitaminleri ile birçok akne ilacının ana maddesi olan likopen içerir.

  Domatesi kesip, siyah noktadan etkilenen bölgenin üstüne koyabilirsiniz. Ayrıca domatesi ezip püre haline getirin ve yatmadan önce siyah noktaların üzerine koyun. Sabah ılık su ile yıkayın. Bu işlemi düzenli olarak uygulayın ve farkı görün.

  Limon suyu

  Limondaki yüksek asit oranı kuru ciltlere ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Limonun içerisindeki C vitaminin cildin üzerinde dinlendirici bir etkisi vardır ve cildin parlak olmasını sağlar.

  Yüzünüzü sıcak suyla yıkayın. Bir limonun suyunu sıkın ve içine bir tutam tuz atın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Çıkarmak için yine yüzünüzü sıcak su ile yıkayın.

  Limonla yapabileceğiniz başka bir yöntem daha bulunuyor. Bir misket limonun suyunu eşit miktarlarda toz tarçın ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Gece boyunca kalsın ve sabah yıkayın. Evde uygulanacak en iyi ve işe yarayan yöntemlerden biridir.

  Mısır nişastası

  Mısır nişastasını üçe bir oranında sirke ile karıştırın ve bir macun elde edin. Sorunlu bölgelere uygulayın ve 15-30 dakika bekleyin. Sıcak suda bekletilmiş yumuşak bir havlu yardımıyla macunu yüzünüzden temizleyin.

  Yulaf ve Yoğurt

  2 yemek kaşığı yulaf, 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir kasenin içinde iyice karıştırın.

  Ellerinizi yıkayın ve önce siyah noktaların olduğu bölgeye, sonra bütün yüzünüze uygulayın. 5-7 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu yöntem siyah noktalar için en etkili yöntemlerden biridir.

  Badem veya yulaf

  Badem veya yulafı yeterli miktarda gül suyu ile karıştırarak bir macun oluşturun ve problemli bölgelere parmak uçlarınızla yedirin. 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın.

  Patates

  Bir patates %70 oranında B ve C vitaminleri içerir. Cildinizin üzerine koyduğunuz çiğ ve rendelenmiş patates akneye çare olur, cildi temizler ve kırışıklıkları önler.

  Çiğ ve rendelenmiş bir patatesle sorunlu bölgeyi ovuşturun. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. 

  Çemen otu

  Çemen otunun yapraklarını ezin ve bir macun oluşturmak için su ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra çıkarın. Yüzünüzü siyah noktalardan korumak için geceleri bu ilacı kullanın.

  Karbonat

  Eşit oranlarda karbonat ve sıcak suyu karıştırıp bir macun oluşturun. Siyah noktaların olduğu bölgeye 2-3 dakika ovarak sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

  Çay poşetleri

  Çay poşeti ile siyah noktalı bölgeleri hafifçe ovuşturun. Bu uygulamayı haftada iki kez yapın. Siyah ve beyaz noktalardan kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

  Bal ve tarçın

  Bal bakterileri öldüren, akne ve siyah noktaları yok eden saf bir anti-bakteriyeldir. Tarçının deri üzerinde anti-inflamatuar etkileri vardır ve kabuğu esansiyel yağların özelliklerini taşır.

  Bal ve tarçını karıştırarak bir maske hazırlayın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın. Siyah nokta ve akneden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  Aloe Vera

  Aloe vera ciltteki beyazlıkları fark edilebilir derecede azaltır. Jel formunda olanları ve gerçek aloe vera ürünlerini almaya dikkat edin. Aloe veranın sağlık, cilt ve siyah noktalar üzerinde sayısız faydası vardır.

  Buhar

  Gözenekleri açan bir yöntemdir. Lavanta, limon kabuğu ve nane yaprakları eklediğiniz sıcak su ile yüzünüze 10 dakika boyunca buhar yapın. Bu yöntem siyah noktalardan kurtulmak için etkilidir.

  Banyo, gözenekleri açar. Banyo yaptıktan sonra 2-3 dakika ellerinizle burnunuzu hafifçe ovalarsanız bu da siyah noktalar üzerinde etkilidir.

  Yumurta maskesi

  1 yumurtanın beyazını köpük olana kadar çırpın. Bunu boynunuza ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika boyunca yüzünüzde kuruyuncaya kadar kalsın. Ilık suya batırılmış bir havlu ile yüzünüzü temizleyin.

  Yumurta maskesi yüzünüzü temiz, berrak ve parlak yapar. Aynı zamanda sebum dolayısıyla tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlayarak siyah ve beyaz noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

  Süt ve tuz

  4 yemek kaşığı tam yağlı süt ve 1 yemek kaşığı sofra tuzunu iyice karıştırın. Karışımı masaj yaparak yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. 15-20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bunu günde iki kere tekrar edebilirsiniz. Kullanılmayan karışım 3-4 gün buzdolabında bekleyebilir.

  Biberiye yağı, badem yağı, limon suyu ve çemen tohumu

  ½ yemek kaşığı biberiye yağı, 8 yemek kaşığı badem yağı, 3 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı çemen tohumunu blenderde karıştırın.

  Siyah noktaların olduğu bölgeye top şeklinde koyun. İnce bir macun şeklinde cildinize hafifçe masaj yaparak yedirin ve 15-20 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın.

  Sarımsak, portakal kabuğu ve limon suyu

  Sarımsakta bulunan alisinin, kalsiyum, kükürt ve çinko antibiyotik ve antifungal özelliklere sahiptir ve cilt temizliğine yardımcı olur.

  2 diş taze sarımsak, yarım portakalın kabuğu, 3 yemek kaşığı limon suyunu karıştırıcıda karıştırın. Siyah ve beyaz noktaların bulunduğu bölgeye kalın bir tabaka şeklinde uygulayın. 10 dakika bekleyin ve yıkayın. Bu karışım hiçbir tahrişe sebep olmayacağı için günde iki kere uygulanabilir.

  Limon, badem ve gliserin

  Eşit oranlarda limon suyu, badem yağı ve gliserin ile hazırlanan karışım siyah noktaları yok etmede etkili olmaktadır.

  Salatalık

  Salatalık yüksek oranda su içerir. Ölü deri hücrelerini yok etmeye ve cilt gözeneklerini temizlemeye yarar. Yüz yıkama sırasında yüzünüzdeki yağlanmayı yok etmek için kullanılabilir. Salatalıkları kesin, su ile karıştırın ve yüzünüzde kullanın.

  Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı anti-komedojenik özelliklere sahiptir. Cildinizdeki iltihaplanmayan koyu lezyonları azaltmak için topikal olarak kullanılabilir. Bu, siyah noktaların çıkarılmasına yardımcı olur.

  Pamuk topu üzerine Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış iki ila üç damla çay ağacı yağı sürün. Yağı siyah nokta eğilimli bölgeye uygulayın. Günde 3-4 kez tekrarlayın.

  Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliklere sahiptir. Bu kuru cildi rahatlatmaya yardımcı olur, ölü ve kuru cilt hücreleri ile gözeneklerin tıkanmasını önler. Hindistan cevizi yağındaki laurik asit ayrıca akne oluşumunu önleyebilir.

  Siyah noktaların bulunduğu bölgeye bir çay kaşığı sızma hindistan cevizi yağı sürün. Cildiniz tamamen emene kadar açık bırakın. Siyah noktalar kaybolana kadar günde 2 kez tekrarlayın.

  Zerdeçal

  Zerdeçal, antibakteriyel özellikleri nedeniyle cildinizdeki gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olabilecek kurkumin içerir. Bu, siyah noktaların oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

  Zerdeçal tozu ve su kullanarak kalın bir macun yapın. Bu macunu siyah noktalara eğilimli alanlara uygulayın. Tamamen kuruduktan sonra sade su ile iyice yıkayın. Bu macunu günde bir kez uygulayın.

  Hint Yağı

  Hint yağı, siyah noktalara neden olan iltihaplı lezyonları azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özellikler sergileyen ricinoleik asit içerir.

  Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla hint yağını karıştırın. Suyu kaynatın ve yüzünüzü yaklaşık 5 dakika boyunca buharlayın.

  Yüzünüzü kurulayın ve siyah noktaların olduğu bölgelere yağ uygulayın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah iyice durulayın. Siyah noktalar yok olana kadar bunu haftada 2 kez yapın.

  Fırçalama

  Siyah noktaların bulunduğu alanı yüz fırçası ile ovun. O bölgeye daha fazla zarar vermemek için sert olmayın, yavaşça fırçalayın.

  Fırçalama, ölü cilt hücrelerini sıyırır, yüzde oluşan yağların gözenekleri tıkamasını engeller. İdeal olanı düzenli olarak haftada 2 veya 3 kez yüzünüzü fırçalamak, siyah noktalardan kurtulmanızı ve siyah noktaların oluşmasını önler.

  Fırçalama işlemini yukarıdan aşağıya doğru değil, dairesel hareketlerle yapın. Fırçalamak sadece dış deri tabakasını sıyırmakla kalmaz, alttan yeni ve sağlıklı hücrelerin gelmesini de sağlar.

  Siyah nokta bantları

  Siyah nokta bantları bazıları üzerinde etkili olabiliyor. Gözenekler açık olacağı için banyodan sonra denemeniz daha etkili olacaktır. Bu yöntemin geçici bir yöntem olduğunu ve cilde zarar verebileceğini unutmayın.

  Siyah Noktalardan Kurtulmak için Diğer İpuçları

  – Haftada iki kez yeşil çay poşeti ile yüzünüzü ovun.

  Her zaman yüzünüzü tıbbi bir sabun ile yıkamayı alışkanlık haline getirin.

  Yediklerinize dikkat edin, taze sebze ve meyvelerle beslenin.

  Gözenekleri açmak için yüzünüzü limonla ovalayın ve birkaç dakika sonra yıkayın.

  Küçük bir turpu suda ezin ve elde ettiğiniz macunu siyah noktaların üzerine uygulayın.

  Günde en az iki kez ılık su ile yüzünüzü yıkayarak temiz tutmaya çalışın.

  Yüzünüzü nemlendirmek, siyah ve beyaz noktalardan kurtulmak için gereklidir. Yüzünüzü jojoba yağı ile ovabilirsiniz.

  Siyah noktaların üzerine kesilmiş çilek koyun. Çileğin alkalikliği tıkanmış gözenekleri açar.

  Egzama, böcek sokması, uyuz, siyah nokta gibi durumlardan etkilenen bölgeye her gece taze nane suyu uygulayın.

  1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın ile hazırladığınız karışımı 1 ay boyunca her gün sabahları siyah noktalardan etkilenen bölgeye uygulayın.

  Yumurta beyazı ve mısır unu ile bir karışım hazırlayın ve siyah noktalı bölgeye uygulayarak yarım saat bekleyin. Islak ellerle masaj yapıp ardından yıkayın. Tekrarlanan kullanımı size pürüzsüz bir cilt verir.

  1 limonun suyunu ve eşit miktardaki gül suyunu karıştırın. Etkilenen bölgelere uygulayın ve yaklaşık yarım saat bekleyin, sonra yüzünüzü temiz su ile yıkayın. Yara izleri, lekeler ve siyah noktaları azaltmak için 15 gün boyunca buna devam edin.

  1 yemek kaşığı toz zerdeçal ve taze kişniş yapraklarının suyunu karıştırın. Gece yatmadan önce yüzünüze uygulayın. Sabah su ile yıkayın. Siyah noktalardan kurtulana kadar tekrarlayabilirsiniz.

  – Doğal yollardan siyah noktalardan kurtulmak isteyenler için limon ve bal en iyi çaredir. Limondaki sitrik asit doğal bir sıkılaştırıcı görevi görür. Bal ise doğal bir nemlendiricidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ