Siyah Noktalar için Evde Uygulayabileceğiniz Bitkisel Çözümler | diyetz

Siyah Noktalar için Evde Uygulayabileceğiniz Bitkisel Çözümler

 

 

Siyah nokta nedir?

 

Siyah nokta yağlı cildi olanların en yaygın olarak karşılaştığı sorunlardan biridir.

 

Siyah noktalardan kurtulmak zor değil aslında, sadece doğru yöntemi bulmak ve uygulamak gerekir. Bunun için öncelikle siyah noktaların neden oluştuğunu bilmelisiniz.

 

Vücutta yağlı maddelerin üretiminde etkili olan sebum salgılarının, yüzünüzdeki gözenekleri tıkaması sonucu siyah noktalar oluşur. İlk önce beyaz olarak görülen bu noktalar zamanla havaya maruz kaldıkça oksitlenerek rengi siyaha döner.

 

Bu yüzden ismi siyah noktadır ve bunların kir sonucu oluştukları yanlış bir inanıştır. Akne oluşumuna zemin hazırladıkları için mümkün olduğunca erken tedavi edilmeleri gerekir.

 

Genellikle burun, çene, yanaklar ve alında daha yoğun şekilde rastlanır. Her yaşta ortaya çıkabilir ama bu durumdan gençler ve ergenler daha fazla etkilenir.

 

Vücuttaki hormonal değişimler ve farklı kozmetik ürünlerinin kullanımı sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

 

Siyah noktalar teknik olarak açık komedon olarak adlandırılır. Bunlar zamanla cildi tahrip ederek, küçük çukurlar oluşturur. Bakteriler bu çukurlara yerleştiğinde akne oluşumuna zemin hazırlar.

 

Siyah noktalardan kurtulmak sabır, tutarlılık ve cilt bakımı gerektirir. Evde uygulayacağınız basit yöntemlerle birkaç hafta içinde lekeleri hafifletebilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

 

İşte siyah noktalardan kurtulmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz kolay yöntemler:

 

 

 • Sağlıklı beslenin ve bol su için

Siyah noktalardan kurtulmak ve oluşumunu önlemek için şekerli,yağlı gıdalardan uzak durun, kola içmeyin. Bol su içmek önemlidir. Cildinize oksijen gitmesini sağlamak ve daha sağlıklı hale gelmesi için düzenli egzersiz yapın.

 

 

 • Yüzünüzü temiz tutun

Siyah noktalardan kurtulmak için ilk ve en önemli adım yüzünüzü sıkça yıkamaktır. Yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulayın.

 

 

 • Yüzünüze dokunmayın

Siyah nokta veya akne gibi durumlardan muzdaripseniz,yüzünüze dokunmaktan kaçınmalısınız çünkü kaşıntıya sebebiyet verir. Ayrıca yüzünüzdeki gözeneklerin daha fazla kirlenmesine ve tıkanmasına sebep olur.

 

 

 • Yüz temizleyicisi

Bir yüz temizleyicisi ile yüzünüzü yıkayın. Gözenekleri açmak için sıcak suyla cildinize masaj yapın. Son olarak soğuk suyla yıkayın ki açılan gözenekler kapansın.

 

Küçülen gözeneklerde sivilce oluşumu önlenmiş olur. Yüz temizleyicisini düzenli olarak her gün günde iki kere kullanın.Bu ölü deri hücrelerinin bulunduğu gözenekleri temizler ve sebum birikmesini önler.

 

 

 • Uygun cilt bakım ürünlerini kullanın

Cilt tipinize uygun cilt bakım ürünleri kullanın. Komedojen olmayan ürünler daha iyidir. Komedojenik cilt bakım ürünleri cilt gözeneklerini tıkar, siyah ve beyaz nokta üretimini teşvik eder.

 

 

 • Siyah noktalara diş macunu

Diş macunu bazıları için çözüm olabilir. Diş macununu siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürün ve 25 dakika kadar bekleyin. Biraz yanma hissi verebilir ama bu normaldir.

 

Yaklaşık iki hafta bunu tekrarlayın.Diş macununu jel gibi sürerek değil siyah noktaların üzerine yapıştırarak kullanın. Bazıları diş macununu maske olarak uyguluyorlar ama bunu sakın yapmayın. Deri renginizi değiştirir ve yüzünüzün rengini soldurur.

 

İlginizi Çekebilir  Su Ağırlığını Kaybetmenin Hızlı ve Kolay Yolları

 

 • Diş fırçası

Size garip bir yöntem gibi gelebilir ama gerçekten etkili. Temiz veya hiç kullanılmamış bir diş fırçasını siyah noktalardan hızlı bir şekilde kurtulmak için kullanabilirsiniz.

 

Diş fırçasını limon suyuna daldırın ve dairesel hareketlerle siyah noktalardan etkilenen bölgeyi hafifçe ovalayın. İşe yarayan bir yöntemdir ama tekrar tekrar kullanıldığında cilde zarar verebilir. Yumuşak hareketlerle uygulayın ve siyah noktaları sıkmayın.

 

 

 • Domates/domates posası

Domatesin içeriğindeki asit kuru ciltlere iyi gelir. Domates A, C, K vitaminleri ile birçok akne ilacının ana maddesi olan likopen içerir.

 

Domatesi kesip,siyah noktadan etkilenen bölgenin üstüne koyabilirsiniz. Ayrıca domatesi ezip püre haline getirin ve yatmadan önce siyah noktaların üzerine koyun. Sabah ılık su ile yıkayın. Bu işlemi düzenli olarak uygulayın ve farkı görün.

 

 

 • Limon suyu

Limondaki yüksek asit oranı kuru ciltlere ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Limonun içeriğindeki C vitaminin cildin üzerinde dinlendirici bir etkisi vardır ve cildin parlak olmasını sağlar.

 

Yüzünüzü sıcak suyla yıkayın. Bir limonun suyunu sıkın ve içine bir tutam tuz atın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Çıkarmak için yine yüzünüzü sıcak su ile yıkayın.

 

Limonla yapabileceğiniz başka bir yöntem daha bulunuyor. Bir misket limonun suyunu eşit miktarlarda toz tarçın ile eşit miktarlarda karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Gece boyunca kalsın ve sabah yıkayın. Evde uygulanacak en iyi ve işe yarayan yöntemlerden biridir.

 

 

 • Mısır nişastası

Mısır nişastasını üçe bir oranında sirke ile karıştırın ve bir macun elde edin. Sorunlu bölgelere uygulayın ve 15-30 dakika bekleyin. Sıcak suda bekletilmiş yumuşak bir havlu yardımıyla macunu yüzünüzden temizleyin.

 

 

 • Yulaf ve Yoğurt

2 yemek kaşığı yulaf, 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytin yağını bir kasenin içinde iyice karıştırın. Ellerinizi yıkayın ve önce siyah noktaların olduğu bölgeye, sonra bütün yüzünüze uygulayın. 5-7 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu yöntem siyah noktalar için en etkili yöntemlerden biridir.

 

 

 • Badem veya yulaf

Badem veya yulafı yeterli miktarda gül suyu ile karıştırarak bir macun oluşturun ve problemli bölgelere parmak uçlarınızla yedirin. 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın.

 

 

 • Patates

Bir patates %70 oranında B ve C vitaminleri içerir. Cildinizin üzerine koyduğunuz çiğ ve rendelenmiş patates akneye çare olur, cildi temizler ve kırışıklıkları önler.

 

Çiğ ve rendelenmiş bir patatesle sorunlu bölgeyi ovuşturun. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. 

 

 

 • Çemen otu

Çemen otunun yapraklarını ezin ve bir macun oluşturmak için su ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra çıkarın. Yüzünüzü siyah noktalardan korumak için geceleri bu ilacı kullanın.

 

 

 • Karbonat

Eşit oranlarda karbonat ve sıcak suyu karıştırıp bir macun oluşturun. Siyah noktaların olduğu bölgeye 2-3 dakika ovarak sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

 

İlginizi Çekebilir  Omega-3 Yağ Asitlerinin Çeşitleri

 

 • Çay poşetleri

Çay poşeti ile siyah noktalı bölgeleri hafifçe ovuşturun. Bu uygulamayı haftada iki kez yapın. Siyah ve beyaz noktalardan kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

 

 

 • Bal ve tarçın

Bal bakterileri öldüren, akne ve siyah noktaları yok eden saf bir anti-bakteriyeldir. Tarçının deri üzerinde anti-inflamatuar etkileri vardır ve kabuğu esansiyel yağların özelliklerini taşır.

 

Bal ve tarçını karıştırarak bir maske hazırlayarak yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın. Siyah nokta ve akneden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 • Aloe Vera

Aloe vera ciltteki beyazlıkları fark edilebilir derecede azaltır. Jel formunda olanları ve gerçek aloe vera ürünlerini almaya dikkat edin. Aloe veranın sağlık, cilt ve siyah noktalar üzerinde sayısız faydaları vardır.

 

 

 • Buhar

Gözenekleri açan bir yöntemdir. Lavanta, limon kabuğu ve nane yaprakları eklediğiniz sıcak su ile yüzünüze 10 dakika boyunca buhar yapın. Bu yöntem siyah noktalardan kurtulmak için etkilidir.

 

Banyo,gözenekleri açar. Banyo yaptıktan sonra 2-3 dakika ellerinizle burnunuzu hafifçe ovalarsanız bu da siyah noktalar üzerinde etkilidir.

 

 

 • Yumurta maskesi

1 yumurtanın beyazını köpük olana kadar çırpın. Bunu boynunuza ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika boyunca yüzünüzde kuruyuncaya kadar kalsın.Ilık suya batırılmış bir havlu ile yüzünüzü temizleyin.

 

Yumurta maskesi yüzünüzü temiz, berrak ve parlak yapar. Aynı zamanda sebum dolayısıyla tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlayarak siyah ve beyaz noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

 

 

 • Süt ve tuz

4 yemek kaşığı tam yağlı süt ve 1 yemek kaşığı sofra tuzunu iyice karıştırın. Karışımı masaj yaparak yüzünüze uygulayın ve kurumaya bırakın. 15-20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bunu günde iki kere tekrar edebilirsiniz. Kullanılmayan karışım 3-4 gün buzdolabında bekleyebilir.

 

 

 • Biberiye yağı, badem yağı, limon suyu ve çemen tohumu

½ yemek kaşığı biberiye yağı, 8 yemek kaşığı badem yağı, 3 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı çemen tohumunu blenderde karıştırın. Siyah noktaların olduğu bölgeye top şeklinde koyun. İnce bir macun şeklinde cildinize hafifçe masaj yaparak yedirin ve 15-20 dakika bekleyin.Ilık su ile durulayın.

 

 

 • Sarımsak, portakal kabuğu ve limon suyu

Sarımsakta bulunan alisinin, kalsiyum, kükürt ve çinko antibiyotik ve anti-fungal özelliklere sahiptir ve cilt temizliğine yardımcı olur.

 

2 diş taze sarımsak, 1/2 portakalın kabuğu, 3 yemek kaşığı limon suyunu karıştırıcıda karıştırın. Siyah ve beyaz noktaların bulunduğu bölgeye kalın bir tabaka şeklinde uygulayın. 10 dakika bekleyin ve yıkayın. Bu karışım hiçbir tahrişe sebep olmayacağı için günde iki kere uygulanabilir.

 

 

 • Limon,badem ve gliserin

Eşit oranlarda limon suyu, badem yağı ve gliserin ile hazırlanan karışım siyah noktaları yok etmede etkili olmaktadır.

 

 

 • Salatalık

Salatalık yüksek oranda su içerir. Ölü deri hücrelerini yok etmeye ve cilt gözeneklerini temizlemeye yarar. Yüz yıkama sırasında yüzünüzdeki yağlanmayı yok etmek için kullanılabilir. Salatalıkları kesin, su ile karıştırın ve yüzünüzde kullanın.

 

İlginizi Çekebilir  Kalori Azaltarak Zayıflamanın Püf Noktaları

 

 • Fırçalama

Siyah noktaların bulunduğu alanı yüz fırçası ile ovun. O bölgeye daha fazla zarar vermemek için sert olmayın, yavaşça fırçalayın.

 

Fırçalama, ölü cilt hücrelerini sıyırır, yüzde oluşan yağların gözenekleri tıkamasını engeller. İdeal olanı düzenli olarak haftada 2 veya 3 kez yüzünüzü fırçalamak, siyah noktalardan kurtulmanızı ve siyah noktaların oluşmasını önler.

 

Fırçalama işlemini yukarıdan aşağıya doğru değil,dairesel hareketlerle yapın. Fırçalamak sadece dış deri tabakasını sıyırmakla kalmaz, alttan yeni ve sağlıklı hücrelerin gelmesini de sağlar.

 

 

 • Siyah nokta bantları

Siyah nokta bantları bazıları üzerinde etkili olabiliyor. Gözenekler açık olacağı için banyodan sonra denemeniz daha etkili olacaktır. Bu yöntemin geçici bir yöntem olduğunu cilde zarar verebileceğini unutmayın.

 

 

 • Retin-A ve benzoil peroksit

Doğal ilaçlar işe yaramaz veya bunlarla ilgilenmek için zamanınız yoksa merhem kullanabilirsiniz. Retin-A ve benzoil peroksit içeren reçeteli satılan ve akne tedavisinde kullanılan merhemler işinize yarayabilir.

 

 

 

Siyah Noktalardan Kurtulmak için Diğer İpuçları

 

 • Haftada iki kez yeşil çay poşeti ile yüzünüzü ovun.

 

 • Her zaman yüzünüzü tıbbi bir sabun ile yıkamayı alışkanlık haline getirin.

 

 • Yemenize dikkat edin,taze sebze ve meyvelerle beslenin.

 

 • Gözenekleri açmak için yüzünüzü limonla ovalayın ve birkaç dakika sonra yıkayın.

 

 • Küçük turpu suda ezin ve elde ettiğiniz macunu siyah noktaların üzerine uygulayın.

 

 • Günde en az iki kez ılık su ile yüzünüzü yıkayarak temiz tutmaya çalışın.

 

 • Yüzünüzü nemlendirmek,siyah ve beyaz noktalardan kurtulmak için gereklidir.Yüzünüzü jojoba yağı ile ovabilirsiniz.

 

 • Siyah noktaların üzerine kesilmiş çilek koyun. Çileğin alkalikliği tıkanmış gözenekleri açar.

 

 • Egzama, böcek sokması, uyuz, siyah nokta gibi durumlardan etkilenen bölgeye her gece taze nane suyu uygulayın.

 

 • 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın ile hazırladığınız karışımı 1 ay boyunca her gün sabahları siyah noktalardan etkilenen bölgeye uygulayın.

 

 • Yumurta beyazı ve mısır unu ile bir karışım hazırlayın ve siyah noktalı bölgeye uygulayarak yarım saat bekleyin.Islak ellerle masaj yapıp ardından yıkayın. Tekrarlanan kullanımı size pürüzsüz bir cilt verir.

 

 • 1 limonun suyunu ve eşit miktardaki gül suyunu karıştırın. Etkilenen bölgelere uygulayın ve yaklaşık yarım saat bekleyin, sonra yüzünüzü temiz su ile yıkayın. Yara izleri, lekeler ve siyah noktaları azaltmak için 15 gün boyunca buna devam edin.

 

 • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal ve taze kişniş yapraklarının suyunu karıştırın. Gece yatmadan önce yüzünüze uygulayın. Sabah su ile yıkayın. Siyah noktalardan kurtulana kadar tekrarlayabilirsiniz.

 

 • Doğal yollardan siyah noktalardan kurtulmak isteyenler için limon ve bal en iyi çaredir. Limondaki sitrik asit doğal bir sıkılaştırıcı görevi görür.Bal ise doğal bir nemlendiricidir.

 

Doğal ve bitkisel tedaviler birçok kişi için etkilidir. Sonuçlarını daha hızlı görmek için erken tanı ve tedavi temel adımdır.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ