Siyah Kuru Üzümün Faydaları ve Besin Değeri

  Siyah kuru üzüm, adını siyah renkli kabuğundan alan popüler kuru meyvelerden biridir. Doktorlar tarafından birçok sağlık bozukluğu için şiddetle tavsiye edilir. 

  Kuru üzümün en popüler çeşidi olan siyah kuru üzüm, antioksidanlar, amino asitler, karbonhidratlar, kalsiyum ve diğer önemli besinler sağlar.

  Siyah Kuru Üzüm Nedir?

  Siyah kuru üzüm, siyah Korint çekirdeksiz üzümlerin güneş altında veya bir kurutucuda kurutulmasıyla elde edilir. Diğer kuru üzüm çeşitlerine göre daha koyu renkli, keskin ve tatlıdır. 

  Kuru Siyah Üzüm Besin Değeri

  1 fincan porsiyon siyah kuru üzümün besin değeri şöyledir:

  Toplam kalori: 408

  Toplam karbonhidrat: 107 gm

  Diyet lifi: 9,8 gm

  Potasyum: 1284 mg

  Sodyum: 12 mg

  Proteinler: 5,9 gm

  A vitamini: % 2,1

  C vitamini: % 11

  Kalsiyum: % 9.5

  Demir: % 26

  Siyah Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

  Anemiyi iyileştirir

  Siyah kuru üzümdeki demir içeriği, kandaki hemoglobin seviyelerini yükseltir. Her gün bir avuç siyah kuru üzüm yemek, vücudun günlük demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.

  LDL seviyelerini düşürür

  Siyah kuru üzümün faydasından biri de LDL kolesterolü azaltma özelliğidir. Vücuttaki kolesterolü dışarı atan ve ona sağlık veren çözünür lif formunda anti-kolesterol bileşikleri vardır. Kolesterolü emen ve vücuttaki seviyeleri düşüren enzimler de bulunur.

  Kan basıncını düzenler

  Yüksek tansiyon, vücutta birçok ciddi soruna yol açan en yaygın sorunlardan biridir. Zengin potasyum içeriği nedeniyle siyah kuru üzümü sabah saatlerinde yemek, vücuttaki sodyumu büyük ölçüde düşürür. Sodyum, yüksek tansiyonun temel nedenlerinden biridir. 

  Kalp sağlığını korur

  Düzenli olarak siyah kuru üzüm yemek son derece yararlıdır. Kalp sağlığını koruyabilecek diyet lifi ve polifenol kaynağıdır.

  Lipid in Health and Disease dergisindeki bir araştırma makalesi, siyah kuru üzüm yemenin vücut için belirgin faydalı etkileri olabileceğini öne sürüyor. LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra kan basıncı seviyelerini düzenlemeye de yardımcı olabilir.

  Bu faydalı özellikler kalp sağlığının korunmasında etkilidir.

  Diyabeti yönetir

  Siyah kuru üzümün düşük ila orta derecede glisemik indeksi (GI) vardır, bu da meyvedeki karbonhidratların kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde etkilemediği anlamına gelir.

  Ayrıca, çeşitli araştırmalar siyah kuru üzümün kan şekeri seviyelerini düzenlemede çok yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

  2015 yılında yapılan bir çalışmada, işlenmiş atıştırmalıklar yerine kuru üzüm tüketmenin, tip 2 diyabetli kişilerde glikoz seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceği bulundu.

  Hafızayı geliştirir

  Sıçanlarda kuru üzüm tüketiminin beyin dokusu üzerindeki etkilerini belirlemek için İran, Avustralya ve Kanada’daki araştırma merkezleri tarafından bir hayvan araştırması yapıldı.

  Sonuçlar, siyah kuru üzümün hafızanın yanı sıra bilişi geliştirmeye yardımcı olan mükemmel antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

  Antikanser potansiyeline sahiptir

  Food and Function dergisinde yayınlanan bir araştırma çalışması, kuru üzümün kolon kanseri hücreleriyle savaşmaya yardımcı olduğunu öne sürüyor. 

  Bu etki, kuru üzümdeki fenolik bileşiklerin varlığından dolayı mümkündür. Ayrıca siyah kuru üzümün antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-proliferatif özelliklerinin kanserden korumaya yardımcı olduğu da belirtiliyor.

  Yeme isteğini azaltır

  Siyah kuru üzümdeki lif, kahvaltıda alınırsa, uzun süre tok hissetmeye, yeme isteğini kontrol etmeye ve ekstra kalori alımını önlemeye yardımcı olabilir. 

  Siyah kuru üzümde bulunan fruktoz ve sukroz gibi doğal meyve şekerleri daha uzun süre tok tutabilir. Bu nedenle doktorlar, kilo vermek için siyah kuru üzüm yemeyi önermektedir.

  Dişleri korur

  Siyah kuru üzüm dişler için son derece faydalıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu fitokimyasalları içerir. 

  Siyah kuru üzümün en iyi faydasından biri oleanolik asit içermesidir. Dişin çürümesini önleyebilir, mikroplara ve diş boşluklarına karşı savaşabilir.  Aynı zamanda diş çürümesine neden olan bir dizi bakterinin gelişmesini de önler. 

  Kabızlığı giderir

  Siyah kuru üzüm, dışkıya hacim kazandıran ve geçişini kolaylaştıran yüksek miktarda diyet lifi sağlar. Bu, sindirim sistemini temizleyerek, kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, gaz birikmesinden dolayı oluşabilecek şişkinliği azaltmaya da yardımcı olabilir.

  Kemikleri güçlendirir

  Siyah kuru üzüm kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Kuru üzüm yüksek miktarda kalsiyum içerir. 

  Kemiklerin en önemli bileşeni olan kalsiyum, iskelet sistemi sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Bu mineralin eksikliği, osteoporoz gibi ciddi kemik bozukluklarına neden olabilir. 

  Siyah kuru üzüm vücudumuzdaki kalsiyum seviyesini artırabilir.

  Göz sağlığını geliştirir

  Siyah kuru üzüm çok sayıda antioksidan sağlayan en iyi bitkisel besinlerden bazılarını içerir. Bu elementler göz sağlığı için faydalıdır ve gözleri etkili bir şekilde korur. 

  Oksidanların veya serbest radikallerin neden olduğu göz hasarını iyileştirir ve ayrıca yaşa bağlı görme kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. 

  Enerji verir

  Birçok kişi spor yapmadan önce enerji verdiği için siyah kuru üzüm yemeyi tercih etmektedir. Islatılmış kuru üzüm yemek, vücudu anında gençleştirebilir.

  Böbrekleri sağlıklı tutar

  Siyah kuru üzümün böbrek taşı oluşumunu engellediği bilinmektedir. Vücuttaki toksinleri temizleyerek ve onları dışarı atarak çalışır. Bu süreçte bol su içmek ve düşük kolesterollü besinler almakla kombine edildiğinde taşlar da ortadan kalkar. 

  Asit problemini iyileştirir

  Siyah kuru üzüm, midede yüksek asit üretimi ile başa çıkmak için kullanılabilecek doğal bir ev ilacıdır. Reflüyü düzenlediği ve karnı rahatlattığı bilinen magnezyum ve potasyum içerir. Ayrıca gaz birikmesinden dolayı oluşabilecek şişkinliği azaltır. 

  Enfeksiyon riskini düşürür

  Siyah kuru üzüm, kateşin adı verilen polifenolik antioksidanlar içerir ve bu da enfeksiyonlara yatkınlığı azaltır. Bu bileşikler ayrıca enfeksiyona neden olan bakteri veya virüslerle savaşmak için mikrobiyal özelliklere sahiptir ve bu nedenle vücudu soğuk algınlığı ve öksürükten korur. Kateşinlerin kanserleri de uzak tuttuğu biliniyor.

  Siyah Kuru Üzümün Cinselliğe Faydası

  Siyah kuru üzüm, cinsel ilişki için uyarılmaya neden olabilir. Erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanışlı olan amino asitler içerir. Amino asitler ayrıca kan akışını artırmaya yardımcı olur. 

  Bu nedenle, siyah kuru üzüm cinsel sağlık için faydalıdır. Bu siyah organik gıdada bulunan amino asitler, gebe kalma şansını da artırabilir. 

  Siyah Kuru Üzümün Cilde Faydaları

  Cildi parlatır

  Siyah kuru üzüm, kanın temizlenmesi konusunda doğal özelliklere sahiptir. Toksinlerin ve kirin sistemden atılmasına yardımcı olur. Bu kirlilik genellikle cilt sorunlarından özellikle sivilce, lekeler, kırışıklıklar ve daha fazlasından sorumludur. 

  Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

  Siyah kuru üzümdeki antioksidan içeriği, cilde zarar veren ve sonunda yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri öldürmek için mükemmeldir. 

  Aynı zamanda cildi güneşin verdiği zararlardan ve kirlilikten korur, bunların tümü yüzde ince çizgiler, kırışıklıklar ve donukluğa neden olur. Erken yaşlanmayı önlemek için her gün bir avuç siyah kuru üzüm yemek yeterlidir.

  Akneyi önler

  Bu harika kuru meyveler, vücuttaki toksinlerden kaynaklanan irin hücrelerini önleyebilen C vitamini ile yüklüdür. Kuru üzüm bu istenmeyen maddeleri temizleyerek cildin kusursuz kalmasına yardımcı olur.

  Siyah Kuru Üzümün Saça Faydaları

  Demir vücuttaki kan dolaşımına ve saç köklerine yardımcı olur. Bu, saç büyüme fonksiyonlarının düzenlenmesini ve saç seyrelmesni önlemeyi sağlar. 

  Saçın doğal siyah rengini korur

  C vitamini seviyeleri ve demir, çeşitli minerallerin emilmesine yardımcı olur ve saç tellerine derinlemesine beslenme sağlar.

  Bu sadece saçın genel sağlığını korumakla kalmaz aynı zamanda doğal olan saç rengini de korur. Siyah kuru üzüm, hasarı önlemek için saç köklerini de onarabilir.

  Siyah Kuru Üzüm Nasıl Yenir?

  Siyah kuru üzüm aşağıdaki şekillerde yenebilir:

  – Yulaf ezmeli kurabiyelere siyah kuru üzüm ekleyin.

  – Yeşil salatalara siyah kuru üzüm ekleyerek tatlı bir lezzet yakalayın.

  – Mısır gevreği veya yoğurda bir avuç siyah kuru üzüm ekleyin.

  – Dondurma, kek veya diğer tatlılara ekleyin.

  – En pratik yol, bir kase kuru üzümü alıp tek başına yemektir.

  Siyah Kuru Üzümün Zararları Nelerdir?

  Siyah kuru üzüm, besinsel faydaları ile bilinmesine rağmen, bazı durumlarda komplikasyonları tetikleyebilir. Aşırı siyah kuru üzüm yemenin bazı yan etkileri şöyledir:

  – Kusma

  – İshal

  – Mide bozukluğu

  – Asit

  – Yüksek kan şekeri

  – Ani enerji patlaması

  – Solunum problemleri

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ