Siyah Çayın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları | diyetz

Siyah Çayın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

 

Suyun dışında, siyah çay dünyanın en çok tüketilen içeceğidir. Camellia sinensis bitkisinden gelir ve genellikle farklı tatlar için diğer bitkilerle harmanlanır.

 

Tadı daha güçlüdür ve diğer çaylardan daha fazla ancak kahveden daha az kafein içerir.

 

Siyah çay çeşitli sağlık yararları sağlar, çünkü vücutta iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve bileşikler içerir.

 

İşte bilim tarafından desteklenen siyah çayın sağlık yararları…

 

 

Antioksidan Özellikleri Vardır

Antioksidanların bir dizi sağlık yararı sağladığı bilinmektedir. Bunları tüketmek, serbest radikalleri temizlemeye ve vücuttaki hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur. Bu sonuçta kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Polifenoller, siyah çay da dahil olmak üzere belirli yiyecek ve içeceklerde bulunan bir tür antioksidandır.

 

 

 

 

Kateşinler, theaflavinler ve thearubiginleri içeren polifenol grupları, siyah çaydaki ana antioksidan kaynaklarıdır ve genel sağlığı destekler.

 

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, siyah çaydaki theaflavinlerin rolü ve diyabet, obezite ve yüksek kolesterol riski incelenmiştir. Sonuçlar, theaflavinlerin kolesterol ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü gösterdi.

 

Bir başka çalışmada, yeşil çay ekstraktından elde edilen kateşinlerin vücut ağırlığı üzerindeki rolü incelenmiştir. 12 hafta boyunca günlük olarak 690 mg kateşin içeren bir içeceği tüketenlerin vücut yağında azalma olduğunu bulmuşlardır.

 

Pek çok takviye antioksidan içeriyor olsa da, bunları tüketmenin en iyi yolu yiyecek ve içeceklerden almaktır. Aslında, bazı araştırmalar, ek formda antioksidan almanın sağlığınıza zarar verebileceğini bulmuştur.

 

 

Kalp Sağlığını Artırır

Siyah çay, kalp sağlığına yararlı olan flavonoidler adı verilen başka bir antioksidan grubu içerir. Çay ile birlikte flavonoidler, sebzelerde, meyvelerde, kırmızı şarapta ve bitter çikolatada bulunur.

 

Bunları düzenli olarak tüketmek, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek trigliserit düzeyleri ve obezite dahil olmak üzere kalp hastalığı için birçok risk faktörünün azaltılmasına yardımcı olur.

 

Randomize kontrollü bir çalışmada, 12 haftalık siyah çay içmenin trigliserid değerlerini % 36 oranında azalttığı, kan şekeri düzeylerini % 18 azalttığı ve LDL / HDL plazma oranını % 17 azalttığı belirlendi.

 

İlginizi Çekebilir  Kardiyo mu Ağırlık Kaldırma mı: Kilo Vermek İçin Hangisi Daha İyi?

Başka bir çalışma günde üç fincan siyah çay içenlerin % 11 oranında kalp hastalığı gelişme riskinin azaldığını bulmuştur.

 

Günlük olarak siyah çay tüketmek, antioksidanları beslenmenize dahil etmenin ve potansiyel olarak gelecekteki sağlık komplikasyonlarınızın riskini azaltmanın kolay bir yoludur.

 

 

“Kötü” LDL Kolesterolü Düşürür

Vücut boyunca kolesterol taşıyan iki lipoprotein vardır. Biri düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), diğeri ise yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL).

 

LDL “kötü” lipoprotein olarak kabul edilir çünkü kolesterolü vücuttaki hücrelere taşır. Bu arada HDL “iyi” lipoprotein olarak kabul edilir çünkü kolesterolü hücrelerinizden ve atılımı yapılacak karaciğere taşır.

 

Vücutta çok fazla LDL olduğunda, arterlerde birikebilir ve plak denilen mumsu birikimlerine neden olabilir. Bu, kalp yetmezliği veya inme gibi sorunlara yol açar.

 

Bazı çalışmalar çay tüketmenin LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

 

Bir randomize çalışmada, günde beş porsiyon siyah çay içmenin, LDL kolesterolü hafif veya hafif yükselmiş kolesterol düzeyleri olan bireylerde % 11 azalttığı bulunmuştur.

 

Araştırmacılar, siyah çayın kalp hastalığı veya obezite riski taşıyan bireylerde kolesterol seviyelerini geliştirmeye yardımcı olduğu sonucuna varmışlardır.

 

 

Bağırsak Sağlığını Geliştirir

Çalışmalar, bağırsaklarınızdaki bakteri türünün sağlığınızda önemli bir rol oynayabildiğini bulmuştur. Çünkü bağırsak, bağışıklık sisteminizin % 70-80’inde olduğu kadar trilyonlarca bakteri barındırıyor.

 

Bağırsaklarınızdaki bazı bakteriler sağlığınız için faydalı olsa da bazıları değildir. Bazı çalışmalar bağırsaktaki bakteri türünün inflamatuar barsak hastalığı, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, obezite ve hatta kanser gibi bazı sağlık durumlarının riskini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmektedir.

 

Siyah çayda bulunan polifenoller, iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederek ve Salmonella gibi kötü bakterilerin büyümesini engelleyerek, bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

 

Buna ek olarak, siyah çay, zararlı maddeleri öldüren ve sindirim kanalının kaplamasına yardımcı olarak bağırsak bakterilerini ve bağışıklığını iyileştiren anti-mikrobiyal özellikler içerir.

 

 

Kan Basıncını Azaltmaya Yardımcı Olur

Yüksek tansiyon dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanı etkilemektedir. Kalp ve böbrek yetmezliği, inme, görme kaybı ve kalp krizi riskinizi artırabilir. Beslenme ve yaşam tarzındaki değişiklikler kan basıncınızı düşürebilir.

 

Randomize, kontrollü bir çalışma, siyah çayın kan basıncını azaltmadaki rolünü inceledi. Katılımcılar altı ay boyunca günlük üç fincan siyah çay içti.

 

İlginizi Çekebilir  Protein Diyeti ile Zayıflama

Sonuçlar siyah çay içenlerin, plasebo grubuna kıyasla sistolik ve diyastolik kan basıncında anlamlı bir düşüş olduğunu bulmuştur.

 

Ancak, siyah çayın kan basıncına etkileri üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar vermektedir. 343 katılımcıyı kapsayan beş farklı çalışmanın bir meta analizi, kan basıncında dört hafta boyunca siyah çayın içilmesinin etkisine baktı.

 

Her ne kadar sonuçlar kan basıncında bazı iyileşmeler sağlasa da, araştırmacılar bulguların anlamlı olmadığı sonucuna varmışlardır.

 

Günlük olarak siyah çay içmek ve stres yönetimi stratejileri gibi diğer yaşam tarzı değişikliklerini uygulamak, yüksek tansiyonu olanlara faydalı olabilir.

 

 

İnme Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Beyindeki bir kan damarı bloke olduğunda veya yırtıldığında inme meydana gelebilir. Dünya çapında ölümlerin önde gelen ikinci sebebidir.

 

Neyse ki, inmenin % 80’i önlenebilir. Örneğin, beslenme fiziksel aktivite, tansiyon ve sigara içmemek gibi faktörleri yönetmek, inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

İlginçtir, çalışmalar siyah çay içmenin de inme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir çalışma 10 yılı aşkın süredir 74.961 kişiyi izledi. Günde dört ya da daha fazla siyah çay içenlerin çay içmeyenlere göre % 32 daha düşük felç riskine sahip olduklarını buldu.

 

Bir başka çalışmada 194.965’den fazla katılımcı da dahil olmak üzere dokuz farklı çalışmadan elde edilen veriler gözden geçirilmiştir.

 

Araştırmacılar günde üç fincandan fazla çay içen kişilerin (siyah veya yeşil çay) % 21 oranında daha az inme riskine sahip olduklarını keşfettiler, bu da günde bir fincan çay içenlere göre daha düşüktü.

 

 

Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir

Yüksek kan şekeri seviyeleri, tip 2 diyabet, obezite, kardiyovasküler hastalık, böbrek yetmezliği ve depresyon gibi sağlık komplikasyonları riskini artırabilir.

 

Özellikle şekerli içeceklerden büyük miktarlarda şeker tüketildiğinde kan şekeri değerlerini ve tip 2 diyabet riskini artırdığı gösterilmiştir.

 

Şeker yediğinizde, pankreas enerji için kullanılacak olan kaslara şeker taşımak için insülin adı verilen bir hormon salgılar. Daha fazla şeker tüketirseniz, vücudunuz fazla şekeri yağ olarak depolar.

 

Siyah çay, vücutta insülin kullanımını artırmaya yardımcı olduğu keşfedilen bir içecektir. Bir test tüpü çalışması, çay ve bileşenlerinin insülin arttırıcı özelliklerine baktı. Sonuçlar siyah çayın insülin aktivitesini 15 kattan fazla arttırdığını gösterdi.

 

İlginizi Çekebilir  Kuşkonmaz Yemenin Faydaları

Araştırmacılar çaydaki birçok bileşiğin insülin seviyelerini, özellikle de epigallocatechin gallate adında bir kateşini geliştirdiği sonucuna varmışlardır.

 

Bir başka çalışmada farelerde siyah ve yeşil çay ekstraktının kan şekeri düzeylerine etkileri karşılaştırıldı. Sonuçlar, hem kan şekerini düşürdüğünü hem de vücudun şekeri metabolize etmesini geliştirdiğini gösterdi.

 

 

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

100’den fazla farklı kanser türü vardır ve bazıları önlenebilir değildir. Siyah çayda bulunan polifenoller kanser hücresinin hayatta kalmasını önlemeye yardımcı olur.

 

Bir test tüpü çalışması, çaydaki polifenollerin kanser hücreleri üzerindeki etkilerini analiz etmiştir. Siyah ve yeşil çayın kanser hücresi büyümesini düzenlemede ve yeni hücre gelişimini azaltmada rol oynayabileceğini gösterdi.

 

Bir başka çalışma siyah çaydaki polifenollerin meme kanseri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Siyah çayın, hormona bağlı göğüs tümörlerinin yayılmasının üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Siyah çay, kanser için alternatif bir tedavi olarak düşünülmemesine rağmen, bazı araştırmalar, siyah çayın kanser hücresi sağ kalımını azaltmaya yardımcı olma potansiyelini göstermiştir.

 

Siyah çay ve kanser hücreleri arasındaki bağlantıyı daha net belirlemek için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

Odaklanmayı Geliştirir

Siyah çay, kafein ve L-theanine adlı bir amino asit içerir, bu da uyanıklığı ve odaklamayı geliştirebilir. L-teanin beyindeki alfa aktivitesini artırır, gevşeme ve daha iyi odaklanma ile sonuçlanır.

 

Çalışmalar L-teanin ve kafein içeren içeceklerin, L-teaninin beyindeki etkilerinden dolayı odakta en büyük etkiye sahip olduğunu bulmuştur.

 

Bu, birçok kişinin çay içtikten sonra kahve gibi diğer kafeinli içeceklere kıyasla daha kararlı enerji rapor etmesinin nedeni olabilir.

 

İki randomize çalışma, siyah çayın odaklanma ve uyanıklık üzerindeki etkilerini test etti. Her iki çalışmada da, siyah çay, plaseboya kıyasla, katılımcılar arasında odaklanma ve uyanıklık anlamlı şekilde arttırmıştır.

 

Sonuç olarak;

Kahve veya enerji içeceklerinden daha az kafein içeren düşük kalorili, bir içecek arıyorsanız, siyah çay mükemmel bir seçenektir.

 

Güçlü, eşsiz bir lezzete sahiptir ve birçok sağlık yararı sağlayabilen bol miktarda antioksidan içerir. Bunlar geliştirilmiş kolesterol, daha iyi bağırsak sağlığı ve azaltılmış kan basıncını içerir.

 

Daha önce denemediyseniz, siyah çay içmeyi düşünün, böylece sayısız sağlık faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ