Sivilce Yapan Yiyecekler | diyetz

  Sivilce Yapan Yiyecekler

   

   

  Akne, dünya nüfusunun yaklaşık % 10’unu etkileyen yaygın bir cilt durumudur.

   

  Sebum ve keratin üretimi, sivilceye neden olan bakteriler, hormonlar, tıkanmış gözenekler ve iltihaplanma gibi birçok faktör akne gelişimine katkıda bulunur.

   

  Beslenme ile akne arasındaki bağlantı tartışmalıdır ancak son araştırmalar beslenmenin akne gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

   

  Bu yazıda akneye neden olabilecek gıdalar incelenecek ve beslenmenizin niteliğinin neden önemli olduğu anlatılacaktır.

   

   

   

  Rafine Tahıllar ve Şekerler

  Aknesi olan insanlar, hiç olmayan insanlara kıyasla daha fazla rafine karbonhidrat tüketme eğilimindedirler.

   

   

   

   

  Rafine karbonhidrat içeren gıdalar şunlardır:

   

  • Ekmek, krakerler, tahıl veya beyaz unlu tatlılar
  • Beyaz unlu makarna
  • Beyaz pirinç ve erişte
  • Soda ve diğer şekerli içecekler
  • Akçaağaç şurubu, bal veya agave gibi tatlandırıcılar

   

  Bir çalışma, çoğunlukla hamur işleri ve kek yiyenlerin % 20 daha fazla risk taşıdığını, şeker tüketen kişilerin akne geliştirme riskinin % 30 daha fazla olduğunu tespit etti.

   

  Bu artan risk, rafine karbonhidratların kan şekeri ve insülin düzeyleri üzerindeki etkileri ile açıklanabilir.

   

  Rafine karbonhidratlar hızla kan dolaşımında emilir ve hızla kan şekeri seviyeleri yükselir. Kan şekeri yükseldiğinde kan şekerinin kan dolaşımına ve hücrelerinize taşınmasına yardımcı olması için insülin seviyeleri de yükselir.

   

  Bununla birlikte, yüksek insülin seviyeleri sivilceli hastalar için iyi değildir.

   

  İnsülin androjen hormonlarını daha aktif hale getirir ve insülin benzeri büyüme faktörü 1’i (IGF-1) arttırır. Bu, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlayarak ve sebum üretimini arttırarak akne gelişimine katkıda bulunur.

   

  Öte yandan, kan şekerlerini veya insülin düzeylerini önemli ölçüde yükseltmeyen düşük glisemik diyetler, akne şiddetinin azalması ile ilişkilidir.

   

   

   

  Süt Ürünleri

  Birçok çalışma, gençlerde süt ürünleri ve akne şiddeti arasında bir bağ buldu.

   

  İki araştırma, düzenli olarak süt veya dondurma tüketen genç yetişkinlerin akne şikayetlerinin dört kat daha yüksek olduğunu tespit etti.

   

  Şimdiye kadar yapılan araştırmalar başta gençler ve genç erişkinler üzerine odaklanmış olup, neden ve sonuç ilişkisi değil yalnızca süt ile akne arasında bir korelasyon gösterdi.

   

  Sütün akne oluşumuna nasıl katkıda bulunduğu henüz belli değildir ancak birkaç teori önermektedir.

   

  Sütün akne şiddetini kötüleştirebileceği kan şekeri üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak insülin düzeylerini artırdığı bilinmektedir.

   

  İnek sütü ayrıca, akne gelişimiyle bağlantılı olan daha fazla IGF-1 üretmek için karaciğeri uyaran amino asitler içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  Nane Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Süt içmenin neden sivilceyi kötüleştirebileceği üzerine spekülasyonlar olmasına rağmen, sütün doğrudan bir rol oynayıp oynamadığı belli değildir.

   

   

   

  Fast Food

  Akne, kalori, yağ ve rafine karbonhidrat bakımından zengin bir beslenme ile ilişkilidir.

   

  Hamburger, nugget, sosisli sandviçler, patates kızartması, gazlı içecekler ve milkshake gibi fast food öğeleri akne riskini artırabilmektedir.

   

  5.000’den fazla Çinli genç ve genç erişkin üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek yağlı diyetlerin akne geliştirme riskini % 43 oranında arttığını ortaya koydu. Düzenli olarak fast food yiyenlerin riski % 17 oranında artmıştır.

   

  2.300 Türk erkeği üzerine yapılan ayrı bir araştırma, sıklıkla burger veya sosis yiyenlerin akne geliştirme riskini % 24 oranında arttığını ortaya koydu.

   

  Fast food beslenmenin akne gelişme riskini artırdığı net değil ancak bazı araştırmacılar, bunun gen ekspresyonunu etkileyebileceğini ve hormon düzeylerini akne gelişimini teşvik edecek şekilde değiştirdiğini önermektedir.

   

  Bununla birlikte, fast food ve akne üzerine yapılan araştırmaların çoğunun kendi kendine raporlanan verileri kullandığını belirtmek önemlidir.

   

  Bu tür araştırma sadece beslenme alışkanlıkları ve sivilce riskinin kalıplarını gösterir ve fast foodun sivilce oluşturduğunu ispatlamaz. Bu nedenle, daha fazla araştırma gereklidir.

   

   

   

  Omega-6 Yağlı Gıdalar

  Tipik modern beslenme gibi büyük miktarlarda omega-6 yağ asitleri içeren beslenmeler, artan iltihaplanma ve akne seviyeleri ile bağlantılı olmuştur.

   

  Bunun nedeni, modern beslenmenin, omega-6 yağından zengin mısır ve soya yağlarının ve balık ve ceviz gibi omega-3 yağ içeren az miktarda gıdayı içermesi olabilir.

   

  Omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin bu dengesizliği vücudu sivilcenin şiddetini kötüleştirebilen iltihaplanma durumuna iter.

   

  Tersine, omega-3 yağ asitlerinin iltihap düzeylerini ve akne şiddetini azalttığı tespit edilmiştir.

   

   

   

  Çikolata

  Çikolata, 1920’lerden beri aknenin tetikleyicisi olduğundan şüpheleniliyor, ancak bugüne kadar hiçbir uzlaşma sağlanamamıştı.

   

  Birkaç gayri resmi anket, çikolata yeme riskini artmış bir akne riski ile ilişkilendirdi, ancak bu çikolatanın sivilceye neden olduğunu kanıtlamak için yeterli değildir.

   

  Daha yeni bir araştırma, günde sadece % 25 oranında kakao içeren çikolata tüketen akne eğilimli erkeklerin, iki haftadan sonra artmış akne lezyon sayısına sahip olduklarını ortaya koydu.

   

  Bir başka çalışmada günde % 100 kakao tozu verilen erkeklerin plaseboya kıyasla bir hafta sonra sivilce lezyonları anlamlı derecede fazla olduğu tespit edildi.

   

  Son araştırmalar çikolata tüketimi ve akne arasındaki bağlantıyı desteklemektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Apiterapi Nedir, Ürünleri Nelerdir? Apiterapi Tedavisi

   

   

  Whey Protein Tozu

  Peyniraltı suyu proteini , popüler bir diyet takviyesidir.

   

  Bu, lösin ve glutamin amino asitlerinin zengin bir kaynağıdır. Bu amino asitler cilt hücrelerinin daha hızlı büyüyüp bölünmesine ve bu da akne oluşumuna katkıda bulunur.

   

  Peynir altı suyu proteinindeki amino asitler ayrıca vücudun sivilcenin gelişimiyle bağlantılı olan daha yüksek seviyelerde insülin üretmesini teşvik edebilir.

   

  Birkaç vaka çalışması, erkek atletlerde peynir altı suyu proteini tüketimi ile akne arasındaki bağlantıyı bildirmiştir.

   

  Başka bir araştırma akne şiddeti ile peyniraltı suyunun protein takviyeleri üzerindeki gün sayısı arasında doğrudan bir korelasyon bulmuştur.

   

   

   

  Hassas olduğunuz gıdalar

  Sivilcenin kökünde inflamatuar bir hastalık olduğu belirtilmektedir.

   

  Bu, kortikosteroidler gibi iltihap önleyici ilaçların şiddetli sivilce etkili tedaviler ve akne hastalarında kanında artmış iltihaplanma molekülü seviyelerine sahip olması gerçeği ile desteklenmektedir.

   

  Yiyeceklerin iltihaplanmaya katkıda bulunmasının bir yolu, gecikmiş hipersensitivite reaksiyonları olarak da bilinen gıda hassasiyetidir.

   

  Gıda hassasiyetleri bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla gıdayı tehdit olarak tanımlar ve buna karşı bir bağışıklık saldırısı başlattığında ortaya çıkar.

   

  Bu, sivilceleri şiddetlendiren, vücudun her tarafında dolaşan pro-inflamatuar moleküllerin yüksek seviyelerine neden olur.

   

  Bağışıklık sisteminizin tepki gösterebileceği sayısız gıdalar olduğundan, benzersiz tetikleyicileri bulmak için en iyi yol, bir diyetisyen veya beslenme uzmanının gözetiminde bir eliminasyon diyeti uygulamaktır.

   

  Eliminasyon diyetleri, tetikleyicileri ortadan kaldırmak ve semptomların hafifletilmesi için geçici olarak yiyeceklerinizdeki yiyecek sayısını sınırlandırarak, daha sonra semptomlarınızı izlerken ve kalıplar ararken gıdaları sistematik olarak geri ekleyerek çalışır.

   

  Mediator Release Testing (MRT) gibi gıda hassasiyeti testleri, hangi gıdaların bağışıklık ile ilişkili inflamasyona yol açtığını belirlemenize yardımcı olabilir ve eliminasyon diyetiniz için daha net bir başlangıç ​​noktası sağlar.

   

   

   

  Bunların Yerine Ne Yiyebilirsiniz?

  Yukarıda tartışılan gıdalar akne gelişimine katkıda bulunabilirken, cildi temiz tutmaya yardımcı olabilecek diğer gıdalar ve besinler vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

   

  Omega-3 yağ asitleri:

  Omega-3 yağları, anti-inflamatuardır ve normal tüketim gelişen akne riskinde azalma ile bağlantılıdır.

   

  Probiyotikler:

  Probiyotikler, düşük inflamasyon ve daha düşük bir akne gelişme riski ile bağlantılı, sağlıklı bir bağırsak ve dengeli mikrobiyotayı teşvik eder.

   

  Yeşil çay:
  Yeşil çay, azalmış iltihaplanma ve sebum üretimini düşüren polifenoller içerir. Yeşil çay özütlerinin cilde uygulandığında akne şiddetini azalttığı tespit edilmiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kızılcığın Faydaları ve Zararları

  Zerdeçal:

  Zerdeçal, kan şekeri düzenlenmesine, insülin hassasiyetini artırmaya ve akne oluşumuna neden olan akne nedenli bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilen anti-inflamatuar polifenol curcumin içerir.

   

  Vitaminler A, D, E ve çinko:

  Bu besinler cilt ve bağışıklık sağlığında önemli rol oynar ve sivilceleri önlediği bulunmuştur.

   

  Paleolitik tarzı diyetler:

  Paleo diyetleri, yağsız et, meyve, sebze tahıllar, süt ve baklagiller açısından zengindir. Daha düşük kan şekeri ve insülin seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir.

   

  Akdeniz tarzı diyetler:

  Akdeniz tarzı diyetler, meyveler, sebzeler, tam tahıl, bakliyat, balık ve zeytinyağı bakımından zengin ve süt ve doymuş yağlar açısından zengindir. Aynı zamanda akne şiddetinin azalmasıyla da bağlantılıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Araştırmalar belirli gıdaları akne geliştirme riskiyle ilişkilendirmektedir.

   

  Beslenmenin cilt sağlığı üzerinde herhangi bir yiyeceği yemek veya yememekten daha büyük etkisi vardır.

   

  Akne ile bağlantılı olan tüm gıdalardan tamamen kaçınmak değil, daha ziyade yukarıda belirtilen diğer gıdalarla dengede olarak tüketmek gerekir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ