Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

  Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

  Sivilce, dünya nüfusunun yaklaşık % 10’unu etkileyen yaygın bir cilt durumudur.

  Sebum ve keratin üretimi, sivilceye neden olan bakteriler, hormonlar, tıkanmış gözenekler ve iltihaplanma gibi birçok faktör sivilceye neden olabilir.

  Beslenme ile sivilce arasındaki bağlantı tartışmalıdır ancak son araştırmalar beslenmenin sivilce gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

  Yazıda “sivilce oluşturan yiyecekler”, “sivilce yapan gıdalar”, “sivilceye neden olan besinler” konu başlıklarına değinilecektir.

  Sivilceye Neden Olan Yiyecekler

  Rafine tahıllar ve şekerler

  Sivilce sorunu yaşayan insanlar, bu sorunu yaşamayan insanlara kıyasla daha fazla rafine karbonhidrat tüketme eğilimindedir.

  Rafine karbonhidrat içeren yiyecekler şunlardır:

  – Ekmek, krakerler, tahıl veya beyaz unlu tatlılar

  – Beyaz makarna

  – Beyaz pirinç ve erişte

  – Soda ve diğer şekerli içecekler

  – Akçaağaç şurubu, bal veya agave gibi tatlandırıcılar

  Bir çalışma, çoğunlukla hamur işleri ve kek yiyenlerin % 20 daha fazla risk taşıdığını, şeker tüketen kişilerin sivilce geliştirme riskinin % 30 daha fazla olduğunu tespit etti.

  Bu artan risk, rafine karbonhidratların kan şekeri ve insülin düzeyleri üzerindeki etkileri ile açıklanabilir.

  Rafine karbonhidratlar hızla kan dolaşımında emilir ve kan şekeri seviyeleri çok hızlı yükselir. Kan şekeri yükseldiğinde, kan şekerinin kan dolaşımına ve hücrelere taşınmasına yardımcı olması için insülin seviyeleri de yükselir. Yüksek insülin seviyeleri sivilcesi olan kişiler için iyi değildir. 

  İnsülin androjen hormonlarını daha aktif hale getirir ve insülin benzeri büyüme faktörü 1’i (IGF-1) arttırır. Bu, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlayarak ve sebum üretimini arttırarak sivilce gelişimine katkıda bulunur.

  Süt ürünleri

  Birçok çalışma, gençlerde süt ürünleri ve akne şiddeti arasında bir bağ buldu.

  İki araştırma, düzenli olarak süt veya dondurma tüketen genç yetişkinlerin sivilce şikayetlerinin dört kat daha yüksek olduğunu tespit etti.

  Şimdiye kadar yapılan araştırmalar başta gençler ve genç erişkinler üzerine odaklanmış olup, neden ve sonuç ilişkisi değil yalnızca süt ile sivilce arasında bir korelasyon gösterdi.

  Sütün sivilce oluşumuna nasıl katkıda bulunduğu henüz belli değildir ancak birkaç teori önerilmektedir.

  Sütün sivilce şiddetini kötüleştirebileceği kan şekeri üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak insülin düzeylerini artırdığı bilinmektedir.

  İnek sütü ayrıca sivilce gelişimiyle bağlantılı olan daha fazla IGF-1 üretmek için karaciğeri uyaran amino asitler içerir.

  Süt içmenin neden sivilceyi kötüleştirebileceği üzerine spekülasyonlar olmasına rağmen, sütün doğrudan bir rol oynayıp oynamadığı belli değildir.

  Fast Food

  Sivilce, kalori, yağ ve rafine karbonhidrat bakımından zengin bir beslenme ile ilişkilidir.

  Hamburger, nugget, sosisli sandviçler, patates kızartması, gazlı içecekler ve milkshake gibi fast food öğeleri sivilce riskini artırabilmektedir.

  5.000’den fazla Çinli genç erişkin üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek yağlı diyetlerin sivilce geliştirme riskini % 43 oranında arttığını ortaya koydu. Düzenli olarak fast food yiyenlerin riski % 17 oranında artmıştır.

  2.300 Türk erkeği üzerine yapılan ayrı bir araştırma, sıklıkla burger veya sosis yiyenlerin sivilce geliştirme riskinin % 24 oranında arttığını ortaya koydu.

  Fast food beslenmenin akne gelişme riskini artırdığı net değil ancak bazı araştırmacılar, bunun gen ekspresyonunu etkileyebileceğini ve hormon düzeylerini sivilce gelişimini teşvik edecek şekilde değiştirdiğini önermektedir.

  Yüksek Oranda Omega 6 içeren yiyecekler

  Omega 6 yağ asitleri içeren yiyeceklerin tüketiminin artması, iltihaplanmanın artması ve sivilce seviyeleri ile bağlantılı olmuştur.

  Bunun nedeni, modern beslenmenin, omega 6 yağından zengin mısır ve soya yağlarının, balık ve ceviz gibi omega 3 yağları içeren az miktarda gıdayı içermesi olabilir.

  Omega 6 ve omega 3 yağ asitlerinin bu dengesizliği vücudu sivilcenin şiddetini kötüleştirebilen iltihaplanma durumuna iter. Tersine, omega 3 yağ asitlerinin iltihap düzeylerini ve sivilce şiddetini azalttığı tespit edilmiştir.

  Çikolata

  Çikolatanın, 1920’lerden beri sivilcenin tetikleyicisi olduğundan şüpheleniliyor ancak bugüne kadar ispatlanamadı.

  Birkaç gayri resmi anket, çikolata yemeyi, sivilce riskinin artması ile ilişkilendirdi ancak bu çikolatanın sivilceye neden olduğunu kanıtlamak için yeterli değildir.

  Daha yeni bir araştırma, günde sadece % 25 oranında kakao içeren çikolata tüketen sivilce eğilimli erkeklerin, iki haftadan sonra artmış sivilce lezyon sayısına sahip olduklarını ortaya koydu.

  Bir başka çalışmada günde % 100 kakao tozu verilen erkeklerin plaseboya kıyasla bir hafta sonra sivilce lezyonlarının anlamlı derecede fazla olduğu tespit edildi.

  Son araştırmalar çikolata tüketimi ve sivilce arasındaki bağlantıyı desteklemektedir.

  Peynir Altı Protein Tozu

  Peynir altı suyu proteini, popüler bir besin takviyesidir.

  Bu, lösin ve glutamin amino asitlerinin zengin bir kaynağıdır. Bu amino asitler cilt hücrelerinin daha hızlı büyüyüp bölünmesine ve bu da sivilce oluşumuna katkıda bulunur.

  Peynir altı suyu proteinindeki amino asitler ayrıca vücudun sivilcenin gelişimiyle bağlantılı olan daha yüksek seviyelerde insülin üretmesini teşvik edebilir.

  Birkaç vaka çalışması, erkek atletlerde peynir altı suyu proteini tüketimi ile akne arasındaki bağlantıyı bildirmiştir.

  Organik Olmayan Et

  Doğal veya sentetik steroid hormon ilaçları (progesteron, östrojen ve testosteron dahil) genellikle hayvanların büyüme oranını artırmak için kullanılır. Bu, onları insan tüketimine daha hızlı hazır hale getirmek için yapılır.

  Bu tür etlerin tüketilmesi, androjenlerin ve insülin benzeri büyüme faktörü-1’in (IGF-1) etkisini artırarak sivilceyi de tetikleyebilir.

  Kafein ve alkol

  Bir çalışma, kahvenin insülin duyarlılığını azalttığını belirtmektedir. Bu, kahve içtikten sonra kan şekeri seviyesinin normalden daha uzun süre yüksek kaldığı anlamına gelir. Bu, iltihabı artırabilir ve sivilce durumunu kötüleştirebilir.

  Konserve yiyecekler

  Dondurulmuş, konserve ve önceden pişirilmiş yemekler, işlenmiş gıdalar olarak kabul edilir. Bunlar genellikle tatlandırıcılar, yağlar, baharatlar ve koruyucular gibi ilave bileşenler içerir. Yemeye hazır yiyecekler genellikle yoğun şekilde işlenir ve sivilceye katkıda bulunabilir.

  Kızarmış yiyecekler

  Patates cipsi, patates kızartması, hamburger ve diğer kızartılmış ve işlenmiş yiyecekler de sivilceye neden olabilir. Bunlar ayrıca kan şekeri seviyesini hızla yükselten ve sivilce gibi iltihaplı durumlara neden olan diğer yüksek glisemik yiyecekleri içerir.

  Hassas olunan gıdalar

  Sivilcenin kökeninde inflamatuar bir hastalık olduğu belirtilmektedir. Bu, kortikosteroidler gibi iltihap önleyici ilaçların şiddetli sivilce etkili tedaviler ve akne hastalarında kanında artmış iltihaplanma molekülü seviyelerine sahip olması gerçeği ile desteklenmektedir.

  Yiyeceklerin iltihaplanmaya katkıda bulunmasının bir nedeni, gecikmiş hipersensitivite reaksiyonları olarak da bilinen gıda hassasiyetidir.

  Gıda hassasiyetleri bağışıklık sistemi yanlışlıkla gıdayı tehdit olarak tanımlar ve buna karşı bir bağışıklık saldırısı başlattığında ortaya çıkar.

  Bu, sivilceleri şiddetlendiren, vücudun her tarafında dolaşan pro-inflamatuar moleküllerin yüksek seviyelerine neden olur.

  Bağışıklık sisteminin tepki gösterebileceği sayısız gıdalar olduğundan, benzersiz tetikleyicileri bulmak için en iyi yol, bir diyetisyen veya beslenme uzmanı gözetiminde eliminasyon diyeti uygulamaktır.

  Eliminasyon diyeti, tetikleyicileri ortadan kaldırmak ve semptomların hafifletilmesi için geçici olarak yiyecek sayısını sınırlandırarak, daha sonra semptomları izlerken, gıdaları sistematik olarak geri ekleyerek uygulanır.

  Mediator Release Testing (MRT) gibi gıda hassasiyeti testleri, hangi gıdaların bağışıklık ile ilişkili inflamasyona yol açtığını belirlemeye yardımcı olabilir ve eliminasyon diyeti için daha net bir başlangıç ​​noktası sağlar.

  Sivilce Oluşumunu Önlemek için Ne Yemeli?

  Yukarıda belirtilen gıdalar sivilce gelişimine katkıda bulunabilirken, sivilceyi önlemeye yardımcı olabilecek diğer gıdalar ve besinler vardır:

  Omega 3 yağ asitleri

  Omega 3 yağları, anti-inflamatuardır ve bu yağları tüketmek, sivilce riskinde azalma ile bağlantılıdır.

  Probiyotikler

  Probiyotikler, düşük inflamasyon ve daha düşük bir sivilce gelişme riski ile bağlantılı, sağlıklı bir bağırsak ve dengeli mikrobiyotayı teşvik eder.

  Yeşil çay

  Yeşil çay, azalmış iltihaplanma ve sebum üretimini düşüren polifenoller içerir. Yeşil çay özütlerinin cilde uygulandığında sivilce şiddetini azalttığı tespit edilmiştir.

  Zerdeçal

  Zerdeçal, kan şekerinin düzenlenmesine, insülin hassasiyetini artırmaya ve sivilce oluşumuna neden olan akne nedenli bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilen anti-inflamatuar polifenol curcumin içerir.

  A, D, E Vitaminleri ve Çinko

  Bu besinler cilt ve bağışıklık sağlığında önemli rol oynar ve sivilceleri önlediği bulunmuştur.

  Akdeniz tarzı diyetler

  Akdeniz tarzı diyetler, meyveler, sebzeler, tam tahıl, bakliyat, balık ve zeytinyağı bakımından zengin süt ve doymuş yağlar açısından zengindir. Aynı zamanda sivilce şiddetinin azalmasıyla da bağlantılıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ