Sıvı Diyetler Kilo Vermeyi Sağlar mı? | diyetz

  Sıvı Diyetler Kilo Vermeyi Sağlar mı?

   

   

  Kilo vermek çoğu kişinin ortak bir hedefi. İster sağlık için ister görünüş için olsun, herkes ideal kilo verme programı araştırıyor.

   

  Kilo verme kategorilerinden biri olan sıvı diyetleri, katı gıdalardan ziyade sıvıların tüketimini vurgular. Bazı programlar bazı yiyecekleri sıvı ile değiştirirken bazıları katı yiyecekleri sıvı ile değiştirir.

   

  Bu yazıda birkaç çeşit sıvı diyeti ve kilo kaybı için tavsiye edilip edilmediği anlatılmaktadır.

   

   

  Sıvı Diyeti Çeşitleri

  Sıvı diyetler, katı gıdalardan ziyade, günlük kalorilerinizden çoğunu sıvılardan almanızı gerektiren beslenme programlarıdır. Birçok sıvı diyeti çeşidi mevcut olsa da, çoğu aşağıdaki kategorilerden birinde gruplanabilir.

   

   

   

  Öğün Yerine Geçen Shakeler

  Bazı sıvı diyetler, katı gıdalar yerine tüketilen shake tüketmeyi içerir. Bazı firmalar bu shakeleri kilo kaybı amacıyla satıyor.

   

  Öğün yerine geçen shakelerin kalorisi tipik yemeklerden daha düşüktür. Her gün bir veya birden çok öğün yerine kullanılabilir.

   

  Makro besinler (protein, karbonhidrat ve yağ) ve mikro besin maddeleri (vitaminler ve mineraller) de dahil olmak üzere, vücudunuzun fonksiyon göstermesi gereken tüm besinleri içerecek şekilde tasarlanmıştır.

   

   

   

   

  Detoks Diyetleri ve Vücut Temizleme

  Diğer sıvı diyetler detoks diyetleri veya vücuttan zehirli maddeleri atan belli meyve suları veya içeceklerin tüketilmesini gerektirir.

   

  Öğün atlamanın aksine, bu programlar genellikle bazı meyve ve sebzelerin suları ve diğer bitkisel maddeler gibi birkaç doğal içeriği destekler. Bundan dolayı, bu diyetler vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besin maddelerini içermeyebilir.

   

   

   

  Tıbbi Öneri Sıvı Diyetleri

  Bazı sıvı diyetler, tıbbi nedenlerle veya sağlık nedenleriyle öngörülen diyet örnekleridir. Bunlar şeffaf sıvı diyetleri olarak adlandırılır ve adından da anlaşılacağı üzere sadece su, elma suyu, çay, bazı spor içecekleri ve et suyu maddeleri gibi berrak sıvıların tüketilmesine izin verir.

   

  Bu diyetler belirli ameliyatlardan önce veya sonra veya sindirim probleminiz varsa reçete edilebilir.

   

   

   

  Sıvı Diyetlerin Kalorisi Çok Düşüktür

  Sıvı diyetler katı gıdalardan oluşan diyetlerden daha az kalori içerir. Öğün yerine geçen diyet için günlük kalorilerin toplam sayısı 500-1.500 arasında değişebilir.

   

  Bununla birlikte, bu diyetler genellikle genel bir kilo verme programının sadece bir safhasıdır. Örneğin, 24 obez insanda bir kilo kaybı çalışması, katılımcıların öğün yerine geçen shakelerle günde 700 kalori tüketmeleri ancak katı yiyecek içermemesi gibi 30 günlük bir süreci içeriyordu.

   

  Gelecek 150 günde katı gıdalar kademeli olarak yeniden başlatıldı. Günlük kalori alım miktarı 700 ila 1,200 kaloriye kademeli olarak arttı. Bu program kilo kaybı ve vücut yağının azaltılması için % 33’den % 26’ya kadar etkili olmuştur.

   

  Öğün yerine geçen shake diyet çalışmalarında, sıvı gıdalar bir ila üç ay süreyle kullanıldıktan sonra katı gıdaları yeniden beslenmeye alma modelini kullanmak yaygın bir yöntemdir.

   

  Araştırmalar, hem düşük kalorili (günlük 1.200-1.500 kalori) hem de çok düşük kalorili (günde 500 kalorilik) diyetlerin öğün yerine geçen shake ile kilo vermede etkili olabileceğini göstermiştir.

   

  Çok düşük kalorili diyetler daha fazla kilo vermeye yol açabilirken, bazı bireylerde safra taşı riskinde artış gibi daha büyük risklere neden olabilirler.

   

  Düşük kalorili sıvı diyete ilişkin araştırmalara katılan kişilerin tıbbi personel tarafından yakından takip edildiğini unutmamak önemlidir. Dahası, bu programların birçoğunun uzun vadede izlenmesi gerekmiyor.

   

  Bazı sıvı yemekler katı gıdalara izin vermez ve bu nedenle meyveler ve sebzeler gibi tüm gıdalarda bulunan faydalı besin maddelerini içermeyebilir.

   

  Bununla birlikte, günde bir veya iki öğün yemek düşük kalorili bir öğün ile değiştirilmesi, sağlıklı, katı gıdalar yemenin bir tamamlayıcısı olarak pratik bir uzun vadeli strateji olabilir.

   

   

   

  Bazen Cerrahi Öncesi veya Sonrası Tavsiye Edilebilir

  Sıvı diyetler sıklıkla kilo verme programlarıyla ilişkilendirilmiş olsa da, başka sağlık sebeplerinden dolayı da yapılması gerekebilir.

   

  Örneğin, berrak sıvıların, sindirimi kolaydır ve bağırsaklarınızda sindirilmemiş çok fazla madde bırakmazlar. Sonuç olarak, doktorunuz kolonoskopi ve bariatrik cerrahi gibi belirli ameliyatlardan önce sıvı diyeti reçete edebilir.

   

  Safra kesesi çıkarma ve bariatrik cerrahi gibi bazı ameliyatlardan sonra da reçete edilebilirler. Ayrıca ishal ve kusma gibi sindirim problemleri olanlar için sıvı diyet önerilir.

   

  Ancak bazı kanıtlar, asgari sindirilmeyen materyalleri bırakan katı gıda diyetlerinin sıvı diyetlerden üstün olabileceğini göstermektedir.

   

   

   

  Bazı Yemekleri Sıvılarla Değiştirme Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

  Yemeklerin bir kısmını veya tamamını sıvılarla değiştiren programlar üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. 8.000’in üzerinde obez hastayı içeren sekiz yıllık bir çalışma, sıvı diyetlerinin kilo vermeyi teşvik edip etmediğine baktı.

   

  Program, katılımcıların günde yalnızca 800 kaloriyi sıvı yemek ile değiştirerek tükettiği 12 haftalık bir süreyi içeriyordu.

   

  Kilo verme döneminden sonra katılımcılar, katı gıdaları kademeli olarak yeniden uygulamaya koyan bir ağırlık bakım programı önermişlerdir.

   

  Bir yıl sonra kadınlar ortalama 19,6 kg kaybederken, erkekler 26 kg kaybetti. Bu sonuçlar etkileyiciyken, katılımcıların tıbbi gözetim altında çok yoğun bir programı tamamladıklarını bilmek önemlidir.

   

  9.000’den fazla aşırı kilolu ve obez yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışma, 500 kalori sıvı formülün kilo kaybı üzerine etkilerini inceledi.

   

  Sıvı formülü, 6-10 hafta boyunca kalorinin tek kaynağıydı ve onu 9 aylık bir kilo kaybı bakım periyodu izledi. 

   

  Bir yıl sonra, sıvı formül kullananlar, katı gıda yiyenlerden daha fazla olan 11.4 kg kaybetti. Bununla birlikte, bunun nedeni büyük olasılıkla katı yiyecek grubundan daha az kalori almalarıydı.

   

  Besinler veya sıvılardan oluşan düşük kalorili diyetleri doğrudan karşılaştıran araştırma, her iki diyetin de aynı kalori miktarını içerdiği zaman eşit derecede etkili olduğunu keşfetti.

   

   

   

  Bazı Sıvı Diyetler Muhtemelen İyi Zayıflama Stratejisi Değildir

  Sadece belirli suları, çayları veya diğer içecekleri içmenizi sağlayan sıvı diyetler uzun vadeli kilo verme stratejisi için iyi değildir.

   

  Katı gıdalar birçok gerekli besini içerir. Bu nedenle, uzun vadede tek başına sıvılardan oluşan bir diyet yapmanız önerilmez.

   

  Sıvı yemek yenilemelerinden etkileyici sonuçlar veren çalışmalarda bile, katı gıdalar birkaç hafta veya aydan sonra tekrar kullanılmıştır.

   

  Berrak sıvı diyet veya tam sıvı diyeti gibi tıbbi olarak öngörülen sıvı diyetlerin uzun vadede takip edilmesi tasarlanmamıştır.

   

  Benzer şekilde, temizleme ve detoks programları, yalnızca belirli meyve suyu karışımlarının günler veya haftalarca tüketildiği dönemleri de içerebilir.

   

  Kısa süreli, düşük kalorili diyetler, normalde karaciğerinizde ve kaslarınızda saklanan karbonhidrat ve su kaybından dolayı vücut ağırlığını hızlı bir şekilde kaybetmenize neden olabilir.

   

  Detoks diyet programları, geçici kilo kaybına daha fazla katkıda bulunabilecek laksatiflerin kullanımını önermektedir.

   

  Bu nedenle, kısa süreli sıvı diyetleri sırasında kaybettiğiniz ağırlığın büyük bir kısmı yağ kaybına bağlı olmayabilir.

   

  Normal bir diyet sürdürdüğünüzde, karbonhidrat ve su depolarının boşaltılmasıyla kaybettiğiniz ağırlığın çoğunu veya tamamını yeniden kazanacaksınız.

   

  Kısa vadeli şok diyetler, kalıcı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için hiçbir şey yapmadığı için tipik olarak kalıcı kilo kaybına yol açmaz.

   

  Bu nedenlerden dolayı, katı gıdalara izin vermeyen aşırı derecede kısıtlayıcı diyetler genellikle önerilmez.

   

   

   

  Sıvı Diyetler Herkes İçin Uygun Değildir

  Öğün yerine geçen shakeler kullananlar gibi bazı sıvı diyetlerle başarılı olmak mümkün olmakla birlikte, bu programlar herkes için ideal değildir.

   

  Bazı insanlar katı yiyecekleri sıvı yemeklerle değiştirmenin kalori alımını azaltmanın pratik bir yolu olduğunu bilir. Yine de, bazıları bu yeme şeklini zorlayıcı bulmaktadır.

   

  Atıştırmalık veya küçük bir yemeği sıvı yemek ile değiştirirseniz kendinizi aç hissederseniz, bu strateji sizin için iyi olmayabilir. Örneğin, öğle yemeğini normal bir öğün yerine koymayı düşünüyor olabilirsiniz.

   

  Normalde öğle yemeğine çıkarsanız veya dün akşamki akşam yemeğinden kalanlar varsa, kalori alımınızı büyük oranda bir yemek değiştirme yöntemini kullanarak azaltabilirsiniz.

   

  Bununla birlikte, genellikle hafif bir sağlıklı öğle yemeği yerseniz, sıvı yemek değiştirmeye geçişten elde edeceğiniz herhangi bir yararı elde edemezsiniz.

   

  Birkaç grup insan, hamile veya emziren kadınlar, çocuklar ve ergenler ve düşük kilolu olanlar sıvı diyet yapmayı düşünmemelidir.

   

   

   

  Sıvı Diyetlerin Güvenliği ve Yan Etkileri

  Sıvı diyetlerin güvenliği diyet türüne ve programın süresine bağlıdır. Günde bir veya birkaç öğün yerine geçen diyetler, genellikle uzun vadede güvenli kabul edilir.

   

  Birçok öğün yerine geçen shakeler karbonhidratlar, yağlar, protein, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini içerecek şekilde tasarlanmıştır.

   

  Yine de, yalnızca bazı yemekleri sıvılarla değiştirmek, katı gıdalardan besin almanızı da sağlar. Sıvı diyetin bir yan etkisi, çoğu sıvıdaki lif içeriğinin düşük olmasından kaynaklanabilen kabızlıktır.

   

  Ayrıca, çok düşük kalorili diyetler (günde 500 kalori) düşük kalorili diyetlere göre(günde 1200-1500 kalori) daha fazla safra taşına yol açma riski taşır.

   

  Tıbbi olarak öngörülen sıvı diyetler kısa süreli kullanım için güvenli kabul edilir ancak genellikle bir hekim tarafından tavsiye edilmesi gerekir.

   

  Bu tür bir diyet bir tıp uzmanı tarafından size verilmemişse muhtemelen gereksizdir.

   

  Uzun vadede sıvı bir diyetin ardından, özellikle de yalnızca gerekli tüm besin maddelerini içermeyen meyve suları veya diğer içecekleri tüketiyorsanız, besin yetersizlik riskiniz artabilir.

   

  Genel olarak, sıvı diyeti yapmayı düşünüyorsanız bile , muhtemelen diyetinize sağlıklı katı gıdaları dahil etmelisiniz.

   

  Sonuç olarak,

  Sıvı diyetler, bazı veya tüm yemekleri sıvı ile değiştirir. Genellikle düşük kalorilidir ve kilo vermek için kullanılabilirler.

   

  Bazıları, besin öğeleri bakımından dengeli bir öğün değiştirme shake kullanırken diğerleri yalnızca besin öğeleri bakımından düşük meyve suları veya içecekleri tavsiye eder.

   

  Sıvı diyetler kilo vermeye yardımcı olabilir katı yiyecekleri içeren bir programın bir parçası olmaları gerekir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ