Sıvı Diyeti Nedir? Sıvı Diyet ile Nasıl Zayıflanır?

  Sıvı Diyeti Nedir? Sıvı Diyet ile Nasıl Zayıflanır?

   

  Sıvı diyet, kilo vermek için basit ve hızlı bir çözümdür. Gıdaların sıvı halde tüketilmesini içeren bir diyet programıdır.

  Doktorlar genellikle sindirim sorunları olan, bazı ameliyatlardan sonra iyileşme döneminde olan veya ameliyat olmak üzere olan hastalara sıvı diyet reçete eder.

  Uzun vadeli bir kilo verme planı olarak etkili olmasa da, sıvı diyeti bir gün boyunca uygulamak, sistemi temizlemeye ve kilo verme sürecini başlatmaya yardımcı olabilir.

  Ancak doktor ya da bir diyetisyen önermediği sürece bir günden fazla uygulanmamalıdır.

  Sıvı Diyet Nedir?

  Sıvı diyetler katı gıdalar yerine sıvı tüketilen düşük kalorili diyet programlarıdır.

  Günün bir veya iki öğünü sıvı yiyeceklerle değiştirebilir veya tamamen sıvı diyet yapılabilir. Sıvı diyette sıvı formda kalori tüketiyor olacaksınız.

  Meyve ve sebzeleri sıkabilir, smoothie yapabilir veya çorba içebilirsiniz.

  Sıvı Diyeti Çeşitleri

  Sıvı diyetler, katı gıdalardan ziyade, günlük alınan kalorilerin çoğunu sıvılardan almayı gerektiren beslenme programlarıdır. Birçok sıvı diyeti çeşidi mevcut olsa da, çoğu aşağıdaki kategorilerden birinde gruplanır.

  Öğün Yerine Geçen Shakeler

  Bazı sıvı diyetler, katı gıdaların yerine geçen shake tüketmeyi içerir. Bazı firmalar bu shakeleri kilo kaybı amacıyla pazarlamaktadır.

  Öğün yerine geçen shakelerin kalorisi tipik yemeklerden daha düşüktür. Her gün bir veya birden çok öğün yerine kullanılabilir.

  Makro besinler (protein, karbonhidrat ve yağ) ve mikro besin maddeleri (vitaminler ve mineraller) de dahil olmak üzere, vücudun fonksiyon göstermesi gereken tüm besinleri içerecek şekilde tasarlanmıştır.

  Detoks Diyetleri ve Vücut Temizleme

  Diğer sıvı diyetler, detoks diyetleri veya vücuttan zehirli maddeleri atan belli meyve suları veya içeceklerin tüketilmesini gerektirir.

  Öğün atlamanın aksine, bu programlar genellikle bazı meyve ve sebzelerin suları ve diğer bitkisel maddeler gibi birkaç doğal içeriği destekler. Bundan dolayı, bu diyetler vücudun ihtiyacı olan tüm besin maddelerini içermeyebilir.

  Tıbbi Öneri Sıvı Diyetler

  Bazı sıvı diyetler, tıbbi nedenlerle veya sağlık nedenleriyle öngörülen diyet örnekleridir. Bunlar şeffaf sıvı diyetleri olarak adlandırılır ve adından da anlaşılacağı üzere sadece su, elma suyu, çay, bazı spor içecekleri ve et suyu maddeleri gibi berrak sıvıların tüketilmesine izin verir.

  Bu diyetler belirli ameliyatlardan önce veya sonra veya sindirim probleminiz varsa reçete edilebilir.

  Sıvı Diyetler Zayıflatır mı?

  Sıvı diyetler, diyet yaparak zayıflamaya çalışanlar için vazgeçilmez diyet programlarıdır. Bunun nedeni, zamandan tasarruf etmelerine, metabolik hızı iyileştirmelerine, vücudu detoksifiye etmelerine ve sindirim sistemini desteklemelerine yardımcı olarak kilo kaybına ve daha iyi genel sağlığa yardımcı olmalarıdır. Sıvı diyetler şu şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir;

  Sıvı diyetlerin kalorisi çok düşüktür

  Sıvı diyetler, katı gıdalardan oluşan diyetlerden daha az kalori içerir. Öğün yerine geçen shakelerle yapılan diyette, günlük kalorilerin toplam sayısı 500-1.500 arasında değişebilir.

  Bu diyetler çoğunlukla, genel bir kilo verme programının sadece bir safhasıdır. Örneğin, 24 obez insanla yapılan bir kilo kaybı çalışmasında, katılımcılar öğün yerine geçen shakelerle günde 700 kalori tükettiler. Bu çalışmanın ilk 30 günlük evresinde katı yiyecekler bulunmuyordu.

  Gelecek 150 günde katı gıdalar kademeli olarak yeniden başlatıldı. Günlük kalori alım miktarı 700 ila 1,200 kaloriye kademeli olarak arttı. Bu program kilo kaybı ve vücut yağının azaltılması için % 33’den % 26’ya kadar etkili olmuştur.

  Öğün yerine geçen shake diyet çalışmalarında, sıvı gıdalar bir ila üç ay süreyle kullanıldıktan sonra katı gıdaları yeniden beslenmeye alma modelini kullanmak yaygın bir yöntemdir.

  Araştırmalar, hem düşük kalorili (günlük 1.200-1.500 kalori) hem de çok düşük kalorili (günde 500 kalorilik) diyetlerin öğün yerine geçen shake ile kilo vermede etkili olabileceğini göstermiştir.

  Çok düşük kalorili diyetler daha fazla kilo vermeye yol açabilirken, bazı bireylerde safra taşı riskinde artış gibi daha büyük risklere neden olabilir.

  Düşük kalorili sıvı diyete ilişkin araştırmalara katılan kişilerin tıbbi personel tarafından yakından takip edildiğini unutmamak gerekir. Dahası, bu programların birçoğu uzun vadeli değildir.

  Bazı sıvı diyetler, katı gıdaların tüketimine izin vermez ve bu nedenle meyveler ve sebzeler gibi tüm gıdalarda bulunan faydalı besin maddelerini içermeyebilir.

  Bazen ameliyat öncesi veya sonrası tavsiye edilebilir

  Sıvı diyetler sıklıkla kilo verme programlarıyla ilişkilendirilmiş olsa da, başka sağlık sebeplerinden dolayı da yapılması gerekebilir.

  Örneğin, berrak sıvıların, sindirimi kolaydır ve bağırsaklarda sindirilmemiş çok fazla madde bırakmazlar. Sonuç olarak, doktor kolonoskopi ve bariatrik cerrahi gibi belirli ameliyatlardan önce sıvı diyeti reçete edebilir.

  Safra kesesi çıkarma ve bariatrik cerrahi gibi bazı ameliyatlardan sonra da reçete edilebilir. Ayrıca ishal ve kusma gibi sindirim problemleri olanlar için de sıvı diyet önerilir.

  Bazı yiyecekleri sıvılarla değiştirme, kilo vermeye yardımcı olabilir

  Yemeklerin bir kısmını veya tamamını sıvılarla değiştiren programlar üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. 8.000’in üzerinde obez hastayı içeren sekiz yıllık bir çalışma, sıvı diyetlerinin kilo vermeyi teşvik edip etmediğini inceledi.

  Program, katılımcıların günde yalnızca 800 kaloriyi sıvı yemek ile değiştirerek tükettiği 12 haftalık bir süreyi içeriyordu.

  Kilo verme döneminden sonra katılımcılar, katı gıdaları kademeli olarak yeniden uygulamaya koyan bir ağırlık bakım programı önermişlerdir.

  Bir yıl sonra kadınlar ortalama 19,6 kg kaybederken, erkekler 26 kg kaybetti. Bu sonuçlar etkileyiciyken, katılımcıların tıbbi gözetim altında çok yoğun bir programı tamamladıklarını bilmek gerekir.

  9.000’den fazla aşırı kilolu ve obez yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışma, 500 kalori sıvı formülün kilo kaybı üzerine etkilerini inceledi.

  Sıvı formülü, 6-10 hafta boyunca kalorinin tek kaynağıydı ve onu 9 aylık bir kilo kaybı bakım periyodu izledi. 

  Bir yıl sonra, sıvı formül kullananlar, katı gıda yiyenlerden daha fazla bir değer olan 11.4 kg kaybetti. Bununla birlikte, bunun nedeni büyük olasılıkla katı yiyecek grubundan daha az kalori almalarıydı.

  Besinler veya sıvılardan oluşan düşük kalorili diyetleri doğrudan karşılaştıran araştırma, her iki diyetin de aynı kalori miktarını içerdiği zaman eşit derecede etkili olduğunu keşfetti.

  Vücudu temizler

  Sıvı diyetler, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

  Meyve suları / et suları / smoothie’ler vitaminler, mineraller ve diyet lifi açısından zengindir. Sıçan çalışmaları, meyve veya sebze sularının antioksidanlar açısından zengin olduğunu ve oksidatif hasarı önleyebileceğini göstermiştir.

  Diyet lifi, sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olur ve gastrointestinal sağlığı iyileştirir. Her iki eylem de kilo kaybı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

  Besleyicidir

  Meyve suyu veya smoothie formundaki sıvı yiyecekler zengin beslenme sunar. 

  Akşam yemeğini düşük kalorili sıvı yiyeceklerle değiştirmek vücut kompozisyonu parametrelerini iyileştirir ve ayrıca kilo vermeye yardımcı olabilir.

  Bir çalışmada, sıvı öğün replasmanı alan denek grubunun daha iyi kilo parametrelerine sahip olduğu görüldü.

  Gün boyunca dengeli bir kalori alımının yanı sıra sıvı bir diyetin sürdürülmesi, vücuda gerekli besinlerin sağlanmasına yardımcı olabilir.

  Sindirimi kolaylaştırır

  Meyve suları / smoothie’ler / et suları sindirim sisteminin kolay sindireceği besinlerdir. Doğru sindirime, emilmeye ve atılmaya yardımcı olurlar. Dahası, sıvı diyetteki az miktarda diyet lifi ve su uzun süre tokluk sağlar. 

  Kullanışlıdır

  Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya atarsınız ve kahvaltınız / öğle yemeğiniz / akşam yemeğiniz hazırdır.

  Bazı sıvı diyetler, uzun vadede uygulanmamalıdır

  Sadece belirli suları, çayları veya diğer içecekleri içmeyi sağlayan sıvı diyetler uzun vadeli kilo verme stratejisi olamaz.

  Katı gıdalar birçok gerekli besini sağlar. Bu nedenle, uzun vadede tek başına sıvılardan oluşan bir diyet yapmanız önerilmez.

  Sıvı diyetlerin test edilip etkileyici sonuçlar veren çalışmalarda bile, katı gıdalar birkaç hafta veya aydan sonra tekrar kullanılmıştır.

  Berrak sıvı diyet veya tam sıvı diyeti gibi tıbbi olarak öngörülen sıvı diyetlerin uzun vadede takip edilmesi tasarlanmamıştır.

  Kısa süreli, düşük kalorili diyetler, normalde karaciğerde ve kaslarda saklanan karbonhidrat ve su kaybından dolayı vücut ağırlığını hızlı bir şekilde kaybetmeye neden olabilir.

  Detoks diyet programları, geçici kilo kaybına daha fazla katkıda bulunabilecek laksatiflerin kullanımını önermektedir.

  Bu nedenle, kısa süreli sıvı diyetleri sırasında kaybedilen ağırlığın büyük bir kısmı yağdan değildir.

  Normal beslenme düzenine döndüğünüzde, karbonhidrat ve su depolarının boşaltılmasıyla kaybedilen ağırlığın çoğu veya tamamı yeniden kazanılacaktır. 

  Bu nedenlerden dolayı, katı gıdalara izin vermeyen aşırı derecede kısıtlayıcı diyetler genellikle önerilmez.

  Kimler Sıvı Diyetten Uzak Durmalıdır?

  Sıvı diyetler, kilo vermeye yardımcı olsa da aşağıdaki popülasyonlar bu tür diyetlerden kaçınmalıdır:

  – Hamile ve emziren kadınlar

  – Çocuklar

  – Yaşlı yetişkinler (doktorlar tavsiye etmedikçe)

  Sıvı Diyetin Faydaları Nelerdir?

  – Detoksifikasyona yardımcı olabilir.

  Sıvı diyetler lif bakımından düşükse sindirim sistemine gereken dinlenmeyi sağlayabilir.

  – Cilt kalitesini artırır.

  – Ağız, yemek borusu veya diş eti kanseri olanlar için faydalı olabilir.

  – Mide ülseri ağrısını azaltır.

  – Bazı durumlarda, sıvı diyetler, mide ameliyatı geçirmiş kişiler için faydalı olabilir. Vakaların çoğunda gerekli olmasa da katı yiyeceklere geçiş yapmalarına yardımcı olabilir.

  Sıvı Diyetin Olası Tehlikeleri Nelerdir?

  Uzun süre sürekli sıvı beslenmenin tehlikeleri şöyledir:

  – Sersemlik ve baş dönmesi meydana gelebilir.

  – Yiyecek için istek artarak aşırı yemeye neden olabilir.

  – Kas kaybına neden olabilir ve kemikleri zayıflatabilir.

  – Beynin düzgün çalışmasını engelleyebilir.

  – Duygudurum dalgalanmalarına ve mantıksız düşüncelere yol açabilir.

  – Öksürüğe ve soğuğa eğilimli hale getirebilir.

  – Mide bulantısına neden olur.

  Sonuç olarak;

  Sıvı diyetler, bazı veya tüm yemekleri sıvı ile değiştirir. Genellikle düşük kalorilidir ve kilo vermek için kullanılabilirler.

  Sağlıklı şekilde kilo vermek için katı yiyecekleri içeren bir programın bir parçası olmaları gereken sıvı diyetler, bu şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ