Sitrülin Nedir? | diyetz

Sitrülin Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Sitrülin bir amino asittir, sağlık ve egzersiz performansını desteklemek için kullanılmaktadır ve bu konuda popüler olan takviyelerden biridir.

 

Bu amino asit, vücutta doğal olarak da üretilir ve bazı gıdalarda bulunur ancak sitrülin supplement kullanmak, vücudun içeriğini tipik seviyelerin üzerine çıkarır.

 

“Citrulline” bu amino asitin yabancı dildeki karşılığıdır ve supplementlerde de bu kelime yazar. “Citrulline ne işe yarar?”  Bu yazıda “sitrülin” ve “sitrülin supplement” hakkında bilgi verelim.

 

sitrülin malat nedir

 

Sitrülin nedir?

Karpuzda bulunan bir amino asittir. Vücut, doğal olarak kendi başına da bir miktar üretebilir. Vücutta önemli roller taşır ancak bazı amino asitlerden farklı olarak protein üretmek için kullanılmaz. Üre döngüsünde vücudu zararlı bileşiklerden arındırmak için gerekli bir rol oynar.

 

Üre döngüsü, amonyağı vücuttan atar. Bu döngünün nihai ürünü üre olup, vücuttan idrar yoluyla atılır.

 

Bu amino asit, ayrıca kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur ve kas yapımında da rol oynar.

 

 

Sitrülin ne işe yarar?

Vücuda birtakım önemli etkileri vardır. En önemli işlevi, vazodilatasyon yani damarların genişlemesini sağlamasıdır. Vazodilatasyon sonucu kan basıncı düşer ve kan akışı hızlanır.

 

Sitrülin tüketildikten sonra, arginin adı verilen başka bir amino asite dönüştürülür. Arginin, nitrik oksit denilen ve onları sıkıştıran düz kas hücrelerini rahatlatarak kan damarlarının vazodilatasyonuna neden olan bir moleküle dönüştürülür.

 

Nitrik oksit ve kan akışındaki artış, sitrülinin egzersiz performansı üzerindeki olumlu etkileriyle ilgili süreçlerden biridir. Direkt olarak protein üretmek için kullanılan bir amino asit değilse de, kas yapımında rol oynayan önemli bir sinyal yolunu uyararak protein sentezini artırır.

 

İlginizi Çekebilir  Demir Emilimini Artıran ve Azaltan Yiyecekler

Sitrülin aynı zamanda belirli amino asitlerin karaciğere girişini azaltarak, parçalanmalarını önleyebilir. Protein sentezi ve amino asit parçalanması üzerine bu ikili etki sayesinde, kas kütlesinin korunmasına veya artmasına katkıda bulunur.

 

 

Sitrülin hangi besinlerde bulunur?

Vücutta üretilmesinin yanı sıra çeşitli gıdalarda da bulunur. Sitrülin içeren besinler şöyledir:

 

  • Karpuz
  • Kabak
  • Salatalık
  • Acı kavun
  • Su kabağı

 

 

Sitrülin Supplement

Besin takviyelerinde bu amino asitin iki temel formu vardır:

 

L-sitrulin

Bu amino asite başka hiçbir madde eklemeden üretilmiş formdur.

 

Sitrülin malat

Bu, sitrülin ve enerji üretiminde önemli olan malat denilen başka bir bileşimin kombinasyonunundan oluşur.

 

Her iki şekli de yaklaşık olarak aynı etkileri gösterir; malat formu, spor takviyelerinde daha çok tercih edilir ve bilinir.

 

 

Sitrülin Faydaları

Araştırmacılar, bu amino asitin kan damarları üzerindeki etkileri, erektil disfonksiyon ve egzersiz performansı da dahil olmak üzere potansiyel sağlık etkilerini araştırdılar.

 

 

Kan damarlarının genişlemesine yardımcı oluyor

Kan damarlarının genişleme kabiliyetinin geliştirilmesi, kan basıncını ve dokulara olan kan akışını potansiyel olarak artırır.

 

 

Kan basıncını azaltır

Sitrülin takviyeler, özellikle yüksek tansiyonlu insanlarda kan basıncını düşürme kabiliyetine sahiptir. 30 ila 40 katılımcı ile yapılan çalışmalarda, yüksek tansiyonlu ya da diğer kalp rahatsızlıkları olan yetişkinlerde bu takviyenin etkilerine bakıldı. Katılımcıların sekiz haftadan sonra kan basıncının % 4-15 azaldığı tespit edildi.

 

Sitrülin, egzersiz sonrası, büyüme hormonunun (GH) yükselmesini sağlar. GH ve diğer hormonlarda egzersiz sonrası yükselme, egzersiz yaparken vücudun faydalı uyaranlarla karşılaşması anlamına gelir.

 

Erektil disfonksiyonu olan erkeklerdeki ereksiyonları da kan akışını arttırma yeteneği sayesinde geliştirir.

 

 

Egzersiz performansını güçlendirir

Sitrülin, kan akışını hızlandırma kabiliyeti nedeniyle hem dayanıklılık hem de mukavemet egzersizi bağlamında çalışılmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Tahıllar Sağlıklı mı Sağlıksız mı?

Dayanıklılık egzersizi ile ilgili birçok çalışma, L-sitrulin faydalarını incelemiş, kuvvet bazlı araştırmaların çoğunda sitrülin malat formu kullanılmıştır.

 

 

Dayanıklılık Egzersizi

Genel olarak, tek bir dozun dayanıklılık egzersiz performansını iyileştirmediği görülmektedir. Bir ila iki hafta süreyle supplement almak oksijen tüketimini değiştirmez. Ancak, kas dokusunda oksijen içeriğini artırır.

 

Bu, amino asit vücudun bir bütün olarak daha fazla oksijen kullanmasına izin vermese de, egzersiz yapanlarda kanın oksijen kullanımını iyileştirir. Bu sonuçta daha iyi egzersiz performansı sağlayacaktır.

 

Genel olarak, bu supplement, kasta oksijen kullanımını yararlı bir şekilde etkileyerek dayanıklılığı artırır.

 

 

Ağırlık çalışması

Çeşitli çalışmalar, malat formunun ağırlık çalışmasının performansını artırabildiğini göstermiştir. 41 erkekte yapılan bir çalışmada, bu supplementin üst vücut egzersizi sırasında tekrarlama kabiliyeti üzerine etkileri değerlendirildi. Katılımcılar, bir supplement aldıktan sonra plaseboya(etkisiz ilaç) kıyasla % 53 daha fazla tekrarlamayı başardılar.

 

Diğer araştırmacılar ayrıca yorgunluğu azalttığını ve vücut ağırlığının eğitim performansını artırdığını bulmuşlardır. Bu iki çalışmada da katılımcılar, egzersizden 60 dakika önce bu supplementi almışlardır.

 

sitrülin nedir

 

Sitrülin Ne Kadar Alınmalı?

Mevcut araştırmaya göre önerilen doz, günde 3-6 gram L-sitrulin veya günde yaklaşık 8 gram sitrülin malattır. Doz, forma bağlı olarak değişir; çünkü 1.75 gram sitrütin malat 1 gram L-sitrulin içerir. Kalan 0.75 gram malattır.

 

Sitrülin, emilimi ve işlenmesi konusunda diğer amino asitlerle karşılaştırıldığında, daha iyi tolere edilir.

 

 

Sitrülin Zararları ve Yan Etkileri

Pek çok takviyeden farklı olarak, yüksek dozların güvenliği hakkında bazı ön bilgiler mevcuttur. Küçük bir çalışma, sekiz sağlıklı erkekte farklı dozların etkilerini inceledi.

 

Her katılımcı, ayrı zamanlarda 2, 5, 10 ve 15 gram L-sitrulin içeren dozları aldı. En yüksek dozlarda bile, katılımcılar hiçbir yan etki bildirmedi. Ancak en yüksek dozlarda kandaki argininin beklendiği kadar artmadığı görülmüştür, yani vücudun kullanabileceği bu ek miktarın bir sınırı vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Meşe Palamudu Kabağı Faydaları ve Besin Değeri

Genel olarak, çalışma, 10 gramdan daha büyük dozların gereksiz olduğunu belirtti. Katılımcılar, sitrülin supplement aldıktan sonra yapılan kan tahlilinde, normal beden işlevleri veya kan basıncında herhangi bir negatif değişiklik göstermediler.

 

Sonuç olarak;

Sitrülin çeşitli sağlık yararları olan bir amino asittir. Aynı zamanda güvenlidir ve şu an bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

 

Bu supplement, özellikle kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyonu olan kişilerde kan damarlarının genişlemesini sağlayarak, kan basıncını düşürebilir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ