Sitrik Asit Nedir? Faydası, Zararı ve Kullanım Alanları | diyetz

  Sitrik Asit Nedir? Faydası, Zararı ve Kullanım Alanları

   

  Sitrik asit, doğal olarak turunçgillerde, özellikle de limonda bulunur. Bu meyvelere ekşi tadı verir.

  Yapay olarak üretilmiş bir sitrik asit formu, gıda, temizlik maddeleri, kozmetik ve besin takviyelerinde katkı maddesi olarak kullanılır. Ancak bu üretilen form, turunçgil meyvelerinde doğal olarak bulunandan farklıdır.

  Peki bu üretilen form zararlı mıdır? Bu yazıda “sitrik asit nedir”, “sitrik asit faydaları”, “sitrik asit zararları” ile ilgili sitrik asit hakkında bilgi verilecektir.

  Sitrik asit nedir?

  İlk olarak 1784 yılında İsveçli bir araştırmacı tarafından limon suyundan elde edildi. Bu bileşik, araştırmacıların, şekerden beslendiğinde sitrik asit oluşturan siyah küf Aspergillus niger’den de yapılabileceğini keşfettiği 1900’lerin başlarına kadar limon suyundan üretildi.

   

  Sitrik asit nerelerde kullanılır?

  Asitli, ekşi tadından dolayı, özellikle alkolsüz içecekler ve şekerlerde, tat verici ve koruyucu bir madde olarak kullanılır. Ayrıca ilaçları stabilize etmek veya korumak için, virüs ve bakterilere karşı bir dezenfektan olarak kullanılır.

   

  Sitrik Asit Nelerde Var?

  Narenciye ve meyve suları en iyi doğal kaynaklarıdır.

  Sitrik asit hangi meyvelerde bulunur?

  Limon

  Misket limonu

  Portakal

  Greyfurt

  Mandalina

   

  Diğer meyveler de bu bileşiği içerir ancak daha az miktarda bulunur. Bu bileşiği içeren diğer meyveler şöyledir:

  Ananas

  Çilek

  Ahududu

  Kızılcık

  Kiraz

  Domates

   

  Domatesle yapılan ketçap ve salça gibi yiyecek ürünleri de bu bileşiği içerir. Doğal olarak oluşmamasına rağmen, ayrıca peynir, şarap ve ekşi hamur ekmeğinin bir yan ürünüdür.

  Besin takviyelerinde de kullanılır ancak, turunçgil meyvelerinden doğal olarak üretilen formda değildir. Bunun nedeni, bu katkı maddesinin narenciye meyvelerinden üretilmesinin çok pahalı olması ve talebin arzı çok aşmasıdır.

   

  sitrik asit alerjisi

   

  Sitrik Asit Kullanım Alanları

  Bu bileşiğin özellikleri onu çeşitli endüstriler için önemli bir katkı maddesi yapar.

  Sitrik asit nerelerde kullanılır?

   

  Gıda endüstrisi

  Üretilen sitrik asit, dünyadaki en yaygın gıda katkı maddelerinden biridir. Asitliği artırmak, tadı artırmak ve içerikleri korumak için kullanılır.

  Gazlı içecekler, meyve suları, toz içecekler, şekerler, dondurulmuş gıdalar ve bazı süt ürünleri genellikle üretilen formunu içerir.

  Toksin üreten Clostridium botulinum bakterilerinin neden olduğu nadir fakat ciddi bir hastalık olan botulizme karşı korunmak için konserve meyve ve sebzelere de eklenir.

   

  İlaçlar ve Besin Takviyeleri

  İlaçlarda ve besin takviyelerinde kullanılan endüstriyel bir malzemedir. Aktif bileşenlerin dengelenmesine ve korunmasına yardımcı olmak için ilaçlara eklenir, şurup bazlı ilaçların tadını geliştirmek veya maskelemek için kullanılır.

  Magnezyum ve kalsiyum gibi mineral takviyeleri, emilimi arttırmak için sitrat formunda sitrik asit içerebilir.

   

  Dezenfeksiyon ve Temizleme

  Çeşitli bakteri ve virüslere karşı yararlı bir dezenfektandır. Bir test tüpü çalışması, gıda kaynaklı hastalıkların önde gelen bir nedeni olan insan norovirüsünün tedavisinde veya önlenmesinde etkili olabileceğini göstermiştir.

  Sitrik asit, sabun köpüğü, sert su lekeleri, kireç ve pastan arındırmak için genel bir dezenfektan ve temizleme maddesi şeklinde ticari olarak satılmaktadır.

   

   

  Sitrik Asit Faydaları

  Birçok etkileyici sağlık yararına ve işlevine sahiptir.

   

  Enerjiyi metabolize eder

  Sitrat, sitrik asit döngüsü adı verilen bir işlem sırasında oluşan ilk moleküldür. Ayrıca trikarboksilik asit (TCA) veya Krebs döngüsü olarak da bilinir, vücudunuzdaki bu kimyasal reaksiyonlar gıdaları kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.

  İnsanlar ve diğer organizmalar enerjilerinin çoğunu bu döngüden alır.

   

   

  Besin emilimini artırır

  Minerallerin biyoyararlanımını arttırır, vücudun onları daha iyi emmesine izin verir. Örneğin, kalsiyum sitrat emilimi için mide asidi gerektirmez.

  Ayrıca, gaz, şişkinlik veya kabızlık gibi – yan kalsiyum karbonat denilen başka bir formda olduğundan daha az yan etkisi vardır.

  Bu nedenle kalsiyum sitrat, mide asidi olan insanlar için, yaşlı yetişkinler gibi daha iyi bir seçenektir. Benzer şekilde, sitrat formundaki magnezyum tamamen emilir ve magnezyum oksit ve magnezyum sülfattan daha biyoyararlanım sağlar. Sitrik asit ayrıca çinko takviyelerinin emilimini de arttırır.

   

   

  Böbrek taşlarına karşı korur

  Sitrik asit – potasyum sitrat formunda – yeni böbrek taşı oluşumunu önler ve daha önce oluşanları parçalara ayırır.

  Böbrek taşları, genellikle böbreklerinizden kaynaklanan kristallerden oluşan katı kütlelerdir. Sitrik asit, idrarı taş oluşumu için daha az uygun hale getirerek böbrek taşlarına karşı korur.

  Böbrek taşları sıklıkla sitrik asit ile potasyum sitrat olarak işlem görür. Bununla birlikte, bu doğal asit gibi narenciye meyvelerinde yüksek gıdalar tüketmek benzer taş önleyici yararlar sağlar.

   

   

  Sitrik Asit Zararları

  Üretilen sitrik asit, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilir.

  Uzun süre çok miktarda tüketildiğinde, üretilen sitrik asidin güvenliğini araştıran bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

  Yine de, hastalık ve katkı maddesi olarak alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir. Bir raporda şişlik ve sertlik ile eklem ağrısı, kas ve mide ağrısı ve ayrıca dört kişide üretilen sitrik asit içeren gıdaları tükettikten sonra nefes darlığı olduğu tespit edildi.

   

   

  Sitrik Asit Alerjisi

  Çok nadir görülen bir gıda alerjisidir. Sitrik asit piyasadaki hemen hemen her türlü işlenmiş gıdada bulunduğundan tespit edilmesi de zordur. Doğal formundan çok üretilen formuna karşı alerjiye rastlanır.

  Sitrik asit alerjisi ağız ülseri, bağırsakta kanama, yüz ve dudaklarda şişme ve baş ağrısı gibi belirtiler gösterebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Sitrik asit, turunçgil meyvelerinde doğal olarak bulunur, ancak gıdalar, ilaçlar, takviyeler ve temizlik maddelerine genellikle bir tür kalıptan üretilen sentetik versiyonlar eklenir.

  Üretim sürecindeki küf kalıntıları nadir durumlarda alerjileri tetikleyebilir, ancak yine de güvenli kabul edilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ