Şişmanlık Nedir? Şişmanlığın Nedenleri | diyetz

  Şişmanlık Nedir? Şişmanlığın Nedenleri

   

  Şişmanlık ve obezite, çağımızda salgın gibi yaygınlaşarak büyüyen bir hastalık durumuna geldi. Kalıtımdan tutun da yanlış beslenme alışkanlıklarına kadar birçok nedeni olan bu durumun kökeni aslında çocukluk hatta bebeklik çağına kadar uzanıyor.

  Yakın zamana kadar toplumumuzda “şişman çocuk, sağlıklı çocuktur” düşüncesi hakimdi. Son yıllarda yapılan çalışmalar, yetişkinlikteki şişmanlığın bebeklik dönemindeki şişmanlıktan kaynaklandığını göstermektedir.

   

   

  şişmanlık ve nedenleri

   

   

  Şişmanlık Sebepleri

   

   

  Genetik ve doğum öncesi faktörler

  Sağlık, özellikle erken yaşlarda önemlidir. Aslında, cenin hala rahim içindeyken birçok şey tespit edilebilir. Bir annenin beslenme ve yaşam tarzı seçimleri büyük önem taşır ve bebeğin gelecekteki davranışını ve vücut kompozisyonunu etkiler.

  Araştırmalar, hamilelik sırasında aşırı kilo alan kadınların, bebeklerinin şişman olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

  Benzer şekilde, obez olan ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları olan çocukların normal kilolu ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları olanlara göre obez olma olasılığı çok daha fazladır.

  Ayrıca, ebeveynlerimizden miras aldığınız genler, kilo almaya olan duyarlılığınızı belirler.

   

   

   

  Doğum, bebeklik ve çocukluk alışkanlıkları

  Sebep bilinmemekle birlikte, sezaryenle doğan çocuklar daha sonraki yaşamda obeziteye daha yatkın görünmektedir. Bu aynı zamanda mamayla beslenen çocukların emzirilen bebeklerden daha ağır olması için de geçerlidir.

  Bunun nedeni, iki grubun yağ depolamayı etkileyebilecek farklı bağırsak bakterileri geliştirmesi olabilir.

  Bu faktörler, anne ya da bebeğin seçimi ile ilgili değildir. Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları oluşturmak, şişmanlığa karşı en değerli önlemdir.

  Küçük çocuklar, abur cuburlar yerine sağlıklı yiyeceklerle beslenirse, yaşamları boyunca normal kilolarını koruyacaklardır.

   

   

   

  İlaçlar veya tıbbi koşullar

  Bazı tıbbi koşullar yalnızca farmasötik ilaçlarla tedavi edilebilir. Kilo alımı; diyabet ilaçları, antidepresanlar ve antipsikotik ilaçlar gibi pek çok ilacın ortak bir yan etkisidir.

  Bu ilaçlar iştahı artırabilir, metabolizmayı yavaşlatarak vücudun yağ depolama oranını artırabilir.

   

   

   

  Hormonal faktörler

  Açlık ve kontrol edilemez yeme dürtüsü, sadece açgözlülük veya irade eksikliğinden kaynaklanmaz. Açlık, beynin istek ve ödüllerden sorumlu olan alanlarını içeren çok güçlü hormonlar ve beyin kimyasalları tarafından kontrol edilir.

  Beynimiz, yediğimiz zaman dopamin ve diğer iyi hissettiren kimyasalları salgılayan bir ödül merkezine sahiptir. Çoğu insanın yemek yemekten hoşlanmasının nedeni budur.

  Bu sistem ayrıca ihtiyacımız olan tüm enerjiyi ve besinleri elde etmek için yeterince yiyecek almamızı sağlar.

  Abur cubur yeme, bu iyi hissettiren kimyasalları serbest bırakır. Bu, beynimize çok daha güçlü bir ödül verir.

  Beynimiz daha sonra bu abur cuburlar için güçlü istek duyarak, daha fazla ödül isteyebilir. Bu, bağımlılığa benzeyen kısır bir döngüye yol açabilir.

   

   

  şişmanlık nedir neden olur

   

   

  Leptin direnci

  Leptin, iştah ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olan çok önemli bir hormondur. Yağ hücreleri tarafından üretilir ve beynin yemeyi bırakmasını söyleyen kısmına bir sinyal gönderir.

  Leptin, yediğimiz ve yaktığımız kalori miktarını ve vücudun depoladığı yağ miktarını düzenler.

  Yağ hücrelerinde ne kadar fazla yağ bulunursa, o kadar fazla leptin üretirler. Şişman olan insanlar çok fazla leptin üretir. Ancak leptin direnci denen bir duruma sahip olma eğilimindedirler.

  Böylece, vücut çok fazla leptin üretse de, beyin bunu algılamaz veya tanımaz. Beyin leptin sinyalini almadığında, yeterli miktarda vücut yağı depolamış olmasına rağmen, açlıktan ölmek üzere olduğunu düşünür.

  Bu, durum yağı tekrar kazanmak için fizyolojisini ve davranışını değiştirmesine neden olur.

  Açlık artar ve açlığı önlemek için daha az kalori yakarsınız. Leptin kaynaklı açlık sinyaline karşı irade göstermeye çalışmak çoğu insan için neredeyse imkansızdır.

   

   

   

  Bağımlılık yapan abur cuburlar

  Bazı yiyecekler bağımlılık yapar. Bu düşündüğünüzden de yaygındır. İnsanların % 20’si yiyecek bağımlılığı yaşamaktadır ve bu sayı obezite veya şişman insanlarda yaklaşık % 25’e kadar çıkar.

  Bir şeye bağımlı olduğunuzda, seçim özgürlüğünüzü kaybedersiniz. Beyin kimyanız sizin için karar vermeye başlar.

   

   

   

  Bağırsak bakterilerinin etkisi

  Sindirim sistemi, bağırsak mikrobiyomu olarak bilinen çok sayıda bakteri barındırır. Birçok çalışma, bu bakterilerin genel sağlık için inanılmaz derecede önemli olduğunu göstermektedir.

  İlginçtir ki, şişman kişiler normal kilolulardan farklı bağırsak bakterilerine sahiptir. Bu kişilerdeki bağırsak bakterileri, gıdalardan enerji toplamakta ve diyetlerinin toplam kalori değerini arttırmada daha etkili olabilir.

  Kilo ve bağırsak bakterileri arasındaki ilişkinin anlaşılması sınırlı olmakla birlikte, güçlü kanıtlar bu mikroorganizmaların obezitede önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

   

   

   

  Şişmanlığın Psikolojik Nedenleri

  Çocuklar psikolojik sorunlara tepki olarak yemek yemeyi seçebilirler. İçe dönük olma, sessiz duruş, arkadaşlarıyla oynamama, başarısızlık, aile içi sorunlar şişmanlığın yaygın psikolojik nedenleridir.

  Bu sorunlara eklenen şişmanlık fizyolojik ve psikolojik sorunları daha da ağırlaştırmaktadır.

   

  Sonuç olarak;

  Şişmanlık; genetik, çocukluk alışkanlıkları, tıbbi durumlar ve hormonlar dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ