Şişmanlık ve Obezite Kaderiniz Olmasın!

 

 

Obezite, çağımızda salgın gibi yaygınlaşarak büyüyen bir hastalık durumuna geldi.Kalıtımdan tutun da yanlış beslenme alışkanlıklarına kadar birçok nedeni olan bu durumun kökeni aslında çocukluk hatta bebeklik çağına kadar uzanıyor.Yakın zamana kadar toplumumuzda “şişman çocuk,sağlıklı çocuktur” düşüncesi hakimdi.Son yıllarda yapılan çalışmalar,yetişkinlikteki şişmanlığın bebeklik dönemindeki şişmanlıktan kaynaklandığını göstermektedir.

Herhangi bir hastalık dışında çocuk ve gençlerde oluşan şişmanlığın nedenleri şöyledir;

 

 

Kalıtım

Genetik geçmişe bakıldığında;şişman ailelerin çocuklarının,zayıf ailelerin çocuklarına göre 3 kat daha fazla şişman olduğu belirlenmiştir.

Genetik çalışmalar şişmanlığın bir gen bozukluğundan kaynaklandığı düşüncesi üzerinde yoğunlaşmıştır.Çok az çocuk şişman doğarak,şişmanlığı bir ömür boyu sürdürür.Şişman ailelerin şişman çocuklarının olması,ailenin beslenme alışkanlıkları ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Ailenin Beslenme Alışkanlığı

Ailenin beslenme ve sağlık konusuna bakışı ve bu konudaki bilgilerinin yetersiz olması,çocuk ve gençlerdeki şişmanlığın nedeni olarak gösterilmektedir.Karın doyurmak için beslenmek ve besin kaynaklarını bilinçli kullanmamak da şişmanlığın esas nedenidir.

Yaşam Tarzı

Hareketsiz yaşam şişmanlığın en önemli nedenlerindendir.Televizyon ve bilgisayar oyunları ile vakit geçiren çocuklarda fiziksel aktivite giderek azalmaktadır.Özellikle televizyon izlerken atıştırılan cips,çikolata gibi işlenmiş gıdalar da şişmanlığı tetiklemektedir.Ailenin spor eğilimi,her yere otomobille gidilmesi gibi durumlardan çocuk olumsuz etkilenir.

Psikolojik Nedenler

Çocuklar psikolojik sorunlara tepki olarak yemek yemeyi seçebilirler.İçe dönük olma,sessiz duruş,arkadaşlarıyla oynamama,başarısızlık,aile içi sorunlar şişmanlığın yaygın psikolojik nedenleridir.Bu sorunlara eklenen şişmanlık fizyolojik ve psikolojik sorunları daha da ağırlaştırmaktadır.

Şişmanlığın Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Şişmanlık birçok sağlık sorununa neden olur.Hastalıklara yakalanma riskini artırır ve yaşam süresinin kısalmasına neden olur.

İşte şişmanlığın yol açtığı sağlık problemleri

1)Kalp Damar Hastalıkları

Şişmanlarda hipertansiyon sık görülür.Şişman insanların kanında trigliserit,kötü huylu kolesterol(LDL) yüksek,iyi huylu kolesterol(HDL) düzeyleri normal değerlerin altındadır.

2)Solunum Bozuklukları

Şişmanlık solunumu zorlaştırır.Aşırı kilolularda karbonmonoksit birikmesi sonucu uyku hali artar.Şişman insanlar sigara içiyorsa solunum yetersizliği fazlalaşır.Ağır şişmanlarda uykuda solunum durması sık görülen bir durumdur ve bazen bu durum ölümle sonuçlanabilir.

3)Endokrin ve Metabolik Bozukluklar

 • Şişman insanlarda diyabet en sık rastlanan hastalıktır.Şişmanlık süresi ve derecesi arttıkça diyabet görülme oranı da artar.
 • Şişmanlarda kan ürik asit düzeyi yüksek olduğu için gut hastalığına yakalanma riski artar.
 • Şişmanlık karaciğer yağlanmasına neden olur.
 • İskelet ve kaslar üzerindeki ağır yük kireçlenmelere neden olabilir.
 • Şişmanlarda kan dolaşımı bozulur,buna bağlı olarak varis oluşur.
 • Vücudun ağır yük taşımasından dolayı fiziksel aktiviteler yavaşlar ve azalır.

4)Psikolojik Sorunlar ve Toplumsal Uyumsuzluk

Günümüzde şişmanlık estetik ve sağlık açısından hoş karşılanmamaktadır.Özellikle bu durum gençlerde sorun oluşturmaktadır.Bazı gençlerin ruh sağlığı bozularak,psikolojik travmalar ortaya çıkar ve kişi daha fazla yiyerek psikolojik doyum sağlamaya çalışır.Böylece şişmanlık derecesi daha da artar.

5)Yaşam Süresinde Kısalma

Şişmanlık yaşam süresinin kısalmasına neden olur.Şişmanlık oranı arttıkça bu etki daha da fazlalaşır.

6)Diğer Sorunlar

 • Şişmanlarda safra taşları ve safra kesesi iltihapları daha sık görülür.
 • Şişmanlarda yağ dokusunun fazla olması nedeniyle kasıklarda ve ayaklarda mantar enfeksiyonları sık görülür.
 • Şişman kadınlarda doğum daha zorlu ve risklidir.Adet düzensizlikleri görülür.
 • Bazı kanserlerin görülme riski artar.

Şişmanlık dengesiz beslenme sonucu oluşur.Yeterli ve dengeli bir diyet ve sürekli egzersizi yaşam biçimi yaparak şişmanlıktan kurtulabilirsiniz.

Obezite Bazen Bir Seçim Değildir

Many people blame obesity on poor dietary choices and inactivity, but it’s not always that simple.Aşırı şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin birçok nedeni olabileceğini belirttik.Ama bazen Other factors can have powerful effects on body weight and obesity, some of which are outside of the person’s control.kişinin kontrolü dışında gelişen bazı durumlar, vücut ağırlığı ve obezite üzerinde güçlü etkiler oluşturabilir.These include genetics, environmental factors, certain medical conditions and more. Bu; genetik, çevresel faktörler, bazı tıbbi koşullar ve daha fazlası olabilir.

This article lists 9 compelling reasons why obesity is not just a choice. Obezitenin bir seçim olmadığı, zorlayıcı bazı sebeplerinin bulunduğu durumlar şöyledir;

1. Genetik faktörler

Health is especially important during early life, as this affects health later on.The mother’s diet and lifestyle choices matter a great deal, and may influence the baby’s future behaviors and body composition. Çocuk anne rahmindeyken sağlık koşulları belirlenir.Annenin beslenme ve yaşam tarzı seçimleri büyük önem taşır ve bebeğin gelecekteki davranışlarını ve vücut kompozisyonunu etkiler.

Studies show that women who gain excessive weight during pregnancy are more likely to have heavy 3-year-olds ( 3 , 4

Çalışmalar hamilelik sırasında aşırı kilolu kadınların çocuklarının da 3 yaşından sonra kilolu olma ihtimalinin fazla olduğunu göstermiştir.Aynı şekilde obez anne ve dedesi olan çocukların,normal kilodaki anne ve dedesi olan çocuklara göre obez olma ihtimali daha fazladır. Furthermore, the genes we inherit from our parents may determine our susceptibility to weight gain ( 7 ). Ayrıca, ailenizden devraldığınız genler,kiloya olan yatkınlığınızı belirler.Although genetics and early life factors are not exclusively responsible for obesity, they do contribute to the problem by predisposing people to weight gain .

About 40% of overweight children will continue to be heavy during their teenage years, and 75−80% of obese teenagers will become obese adults ( 8 Kilolu çocukların yaklaşık% 40’ı gençlik yıllarında kilolu olmaya devam edecektir ve obez gençlerin% 75-80’i obez yetişkinler olacaktır.

2.Bebeklik ve Çocukluk Alışkanlıkları

Although the reason is unknown, children born via C-section seem more prone to obesity later in life ( 9 , 10 ). Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, sezeryan yoluyla doğan çocuklar ileri yaşlarda obeziteye daha yatkın oluyorlar.Bu mamayla beslenen çocukların anne sütüyle beslenenlere göre daha kilolu olmaları için de geçerlidir.Bu tür seçimler bebeğin obezite riskleri üzerinde önemli rol oynuyor.Ayrıca çocukluk döneminde sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıkları obezite ve diğer hastalıklara karşı koruyucu olabiliyor.Küçük çocuklar için işlenmiş gıdalardan uzak durmak,sağlıklı gıdalar tercih etmek hayatları boyu normal kilolarını korumak için gereklidir.

3. İlaçlar ya da tıbbi durumlar

Many medical conditions and diseases require medication to treat. Bir çok hastalık tedavi edilirken ilaç gerektirir.Unfortunately, weight gain is a common side effect of many such medications. Ne yazık ki,kilo alma bazı ilaçların yaygın bir yan etkisidir. These include diabetes medications, antidepressants and antipsychotics ( 15 , 16 , 17 ). Bunlar diyabet ilaçları, antidepresan ve antipsikotik ilaçlardır.

These drugs may increase appetite, reduce metabolism or even alter the body’s ability to burn fat — making it store fat instead of burning it.Bu ilaçlar, iştah artışını tetiklerken metabolizma hızını azaltabilir, hatta yağ yakmak için vücudun yeteneğini değiştirebilir.Yağ yakma yerine yağların depolanmasını sağlar.Ayrıca bazı hastalıklar sonucu kilo almaya yatkınlık olabilir.Buna en güzel örnek hipotiroidizmdir.

4. Güçlü Açlık Hormonları

Açlık ve kontrol edilemeyen beslenme sadece irade eksikliğinden kaynaklanan bir durum değildir.

Hunger is controlled by very powerful hormones and brain chemicals, involving areas of the brain that are responsible for cravings and rewards ( 18 , 19 ).Açlık beynin sorumlu alanları tarafından çok güçlü hormonlar ve beyin kimyasalları tarafından kontrol edilir.Birçok insanın yeme davranışlarını değiştiren ve daha fazla yemeğe teşvik eden bu fizyolojik hormonların işlevi bozulmuş olabilir.

Beyinde,keyif ve mutluluk veren kimyasalları yediğinizde mutlu olmanızı sağlayan hormonların salgılandığı bir ödül merkezi vardır.Birçok kişi karnı aç olmasa da bu sebepten dolayı yer.Özellikle işlenmiş gıdalarda bulunan kimyasallar, beynin ödül merkezini uyarır ve kişiye yedikçe mutluluk verir.Daha sonra beyniniz bu önemsiz gıdalar için güçlü bir istek duymaya başlar.Bu bir süre sonra bağımlılık ve kısır döngüye yol açar.Many obese people have impaired function of these hormones, which alters their eating behavior and causes a strong physiological drive to eat more.

5. Leptin Direnci

Leptin is a very important hormone that helps regulate appetite and metabolism ( 26 ). Leptin; iştah ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı çok önemli bir hormondur.It is produced by fat cells, and sends a signal to the part of our brain that tells us to stop eating.Leptin hormonu yağ hücreleri tarafından üretilir ve yemeyi durdurmak için beyninize sinyal gönderir.Leptin regulates the amount of calories we eat and expend, as well as how much fat our bodies store ( 27 ). Leptin hormonunun miktarını düzenleyen tüketmeğiniz kalori ve vücutta depolanan yağlardır. The more fat contained in fat cells, the more leptin they produce. Yağ hücrelerinin içinde bulunan fazla yağ, fazla leptin üretimini sağlar. People with obesity produce very large amounts of leptin. Obezite olan insanlar çok büyük miktarda leptin üretir ve ancak obezite olanlar leptin direncine sahiptir.Yani vücut çok fazla leptin üretse de beyin bunu tanımaz.Beyin leptin sinyalini almazsa bunu açlık olarak algılar.

This causes the brain to change physiology and behavior, in order to regain the fat that it thinks we’re missing ( 31 , 32 , 33 ).Bu durumda açlık artarken enerji tüketimi azalır.Leptin direnci olan insanların iradelerini kullanmaları imkansızdır.

6. Kötü Beslenme Alışkanlıkları

In our society, there are endless advertisements, health statements, nutrition claims and unhealthy foods. Toplumumuzda özelikle reklamlarla birlikte sağlıksız beslenme eğilimi artmaya başladı.Çocuklar ve yetişkinler sağlıklı beslenme konusunda yeterli bilince sahip değil.Çocuklara sağlıklı beslenmenin önemini öğretmek,ileri yaşlarında daha sağlıklı seçimler yapmalarına yardımcı olacaktır.

7. Abur Cubura Bağımlılık

Some foods can be downright addictive .Bazı gıdalar özellikle de abur cubur ve fast food tarzı gıdalar bağımlılık yapar.Gıda bağımlılığı aynı uyuşturucu bağımlılığı gibidir.Süreklilik arz eder. Bu durum zannettiğinizden daha tehlikelidir.İnsanların % 20’si gıda bağımlılığından muzdariptir.Bu oran obezlerde % 25′ e kadar çıkmaktadır.Bir şeye bağımlı hale geldiğinizde seçim özgürlüğünüzü kaybedersiniz ve beyin kimyanız sizin adınıza karar almaya başlar.

8. Gut Bakterilerin Etkisi

Sindirim sisteminde gut bakterileri olarak bilinen birçok bakteri vardır.Yeni çalışmalar bu bakterilerin sağlık için son derece önemli olduğunu göstermiştir.İlginçtir ki obez olanlarda bu bakteriler normal kilolu insanlardan daha fazladır.Obezite ve gut bakterilerinin arasındaki ilişki ispatlanmamış olsa da obezite üzerinde önemli rol oynadıkları düşünülmektedir.The gut bacteria in overweight or obese individuals may be more efficient at harvesting energy from food, increasing the total caloric value of the diet ( 41 , 42 , 43 ).

Obesity is a very complex problem. Obezite çok karmaşık bir sorundur.It is not simply caused by greed, laziness or a lack of willpower. Bu sadece açgözlülük, tembellik ya da irade eksikliğinden kaynaklanan bir durum değildir. There are multiple factors at play, many of which occur within our brain and physiology. Beyin ve fizyolojik durumlar gibi birçok faktöre bağlıdır.

A lot of these are completely out of our control, including genetics, childhood habits, medical conditions and hormones.Genetik, çocukluk alışkanlıkları, sağlık koşulları ve hormonlar da dahil olmak üzere bazen tamamen kontrol dışı bulunmaktadır.

Food addiction involves being addicted to junk food in the same way drug addicts are addicted to drugs ( 37 , 38 ).In fact, up to 20% of people may suffer from food addiction, and this number goes up to about 25% in overweight and obese people ( 39 ).Hunger is increased, and energy expenditure is decreased, in order to prevent starvation .

Bottom Line: Weight gain is a common side effect of many medications.

Aşırı Şişmanlık için Bitkisel Çözümler

“Her hastalığın çaresi doğadadır.” Düşüncesinden yola çıkarak,aşırı şişmanlar için birkaç bitkisel formül vereceğim.Yediklerinize dikkat edip,bunları uyguladığınızda,kilolarınızla vedalaşmak daha kolay olacaktır.

Aşırı Şişmanlık için Bitkisel Çözüm 1

Malzemeler

 • 1 avuç ıhlamur ağacı kabuğu
 • 1 çorba kaşığı papatya
 • 1 çorba kaşığı fesleğen
 • 1 çorba kaşığı rezene tohumu

Hazırlanışı

Ihlamur ağacı kabuğunu sıcak suda kaynatarak süzün.Papatya,fesleğen,rezene tohumunu demledikten sonra süzdüğünüz ıhlamur suyu ile karıştırın.Günde iki çay bardağı için.

Aşırı Şişmanlık için Bitkisel Çözüm 2

Malzemeler

 • 1 avuç maydanoz yaprağı
 • 1 çorba kaşığı fesleğen

Hazırlanışı

Maydanoz yaprağını fesleğen ile birlikte uzun süre kaynatın.Elde edilen suyu süzdükten sonra,her gün aç karnına bir fincan için.

Aşırı Şişmanlık için Bitkisel Çözüm 3

Malzemeler

 • Kırlangıç otu yaprağı
 • Yer sarmaşığı
 • 1 avuç ebegümeci
 • 1 avuç ısırgan otu

Hazırlanışı

Kırlangıç otu yaprağını,yer sarmaşığı yaprağı ve çiçeği,ebegümeci çiçeği ile birlikte ısırgan otu yaprağını sıcak suda haşlayın.Elde ettiğiniz su ile masaj yapın.Ardından banyo suyuna ekleyerek duş alın.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ