Şişkinlik Neden Olur? Midede Şişkinlik Neden Olur? | diyetz

  Şişkinlik Neden Olur? Midede Şişkinlik Neden Olur?

   

  Şişkinliğinin birçok nedeni vardır. Bunlar genellikle hazımsızlık, mide ve bağırsaklarda gaz gibi zararsız durumlardır ve bu şişkinlik problemi evde kolayca tedavi edilebilir. Ancak ağrıyla birlikte meydana gelen şişkinlik endişe vericidir ve bazı ciddi durumların işareti olabilir.

  Bu yazıda “şişkinlik nedir”, “midede şişkinlik neden olur”, “şişkinlik belirtileri”, “midede şişkinlik yapan yiyecekler”, konularına değinilecektir.

  Şişkinlik Sebepleri

  Zaman zaman her insanın yaşadığı bir olaydır. Genel olarak şişkinliğin sebepleri şöyle sıralanabilir;

   

  şişkinlik yapan besinler

   

  Gaz

  Mide ve bağırsakta gaz birikmesi en yaygın sebeplerdendir. Diğer olası belirtiler şunlardır:

  – Aşırı geğirme

  Aşırı şişkinlik

  – Bağırsak hareketi olarak yoğun bir dürtü hissetmek

  Mide bulantısı

   

  Gazın neden olduğu şişkinlik hafif rahatsızlıktan yoğun ağrıya kadar kendini gösterir. Midenin içinde sıkışmışlık hissi yaşarsınız. Gaz aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

  – Karnabahar, brokoli ve lahana gibi sebzeler

  – Mide enfeksiyonu

  – Crohn hastalığı gibi kronik hastalıklar

  – Hazımsızlık

   

  Çoğu durumda, gaz birkaç saat sonra kendiliğinden geçer.

   

   

  Hazımsızlık şişkinlik

  Hazımsızlık, bazen dispepsi olarak adlandırılır, midede rahatsızlık veya ağrı oluşur. Çoğu insan zaman zaman kısa hazımsızlık olayları yaşar. Hazımsızlık şu nedenlerden kaynaklanır:

  – Çok fazla yemek

  – Aşırı alkol

  – İbuprofen gibi mideyi tahriş eden ilaçlar

  – Küçük bir mide enfeksiyonu

   

  Yiyecek ya da diğer belirgin nedenlerle ilişkili görünmeyen ve sık yaşanan hazımsızlık, daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Olası nedenler arasında mide ülseri, kanser veya karaciğer yetmezliği bulunur.

   

   

  Enfeksiyon

  Mide enfeksiyonları, aşağıdakilere eşlik edebilecek olan gaza neden olabilir:

  İshal

  – Kusma

  – Mide bulantısı

  Karın ağrısı

   

  Bunlar genellikle Escherichia coli veya Helicobacter pylori gibi bakteriler veya norovirüs, rotavirüs gibi viral bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.

  Mide enfeksiyonları genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden geçer. Ancak, bazı insanlar ciddi bir şekilde dehidrate olabilir veya birkaç gün içinde daha da kötüleşmeye devam edebilir.

  Eğer şişkinlikle birlikte aşağıdaki belirtiler varsa bu kişiler mutlaka doktora görünmelidir:

  – Ateş

  – Kanlı dışkı

  – Şiddetli ve sık kusma

   

   

  İnce bağırsakta bakteri çoğalması (SIBO)

  Mide ve bağırsaklar, gıdaları sindirmeye yardımcı olan çeşitli bakterilere ev sahipliği yapar. Bu bakterilerin dengesi bozulduğunda, ince bağırsakta bulunan zararlı bakterilerde bir artış meydana gelebilir. Bu, ince bağırsakta bakteriyel aşırı çoğalma veya SIBO olarak bilinir.

  SIBO şişkinliğe, sık sık görülen ishale neden olabilir, gıdaları sindirme ve besinleri emme konusunda zorluklar yaşanabilir. Bazı insanlar için SIBO osteoporoz veya sebepsiz kilo kaybına neden olabilir.

   

   

  Ödem

  Tuzlu yiyecekler yemek, yiyecek intoleransı yaşamak ve hormon seviyelerindeki değişiklikler, vücutta fazladan su tutulduğunun işareti olabilir.

  Bazı kadınlar adet döneminden hemen önce veya hamileliğin erken döneminde bu nedenden dolayı şişkinlik yaşar.

  Sıvı tutulmasına bağlı kronik şişkinlik, diyabet veya böbrek yetmezliği gibi daha ciddi bir duruma da neden olabilir. Eğer şişkinlik geçmezse, mutlaka doktora başvurmak gerekir.

   

   

  Gıda intoleransları

  Bazı insanlar, bazı yiyecekleri yedikten sonra şişer. Örneğin; laktoz intoleransı olan veya gluten alerjisi veya çölyak hastalığı olan kişiler. Şişkinlik genellikle kendiliğinden geçer, ancak ishal veya mide ağrısı da yaşanabilir.

   

   

  Kronik bozukluklar

  İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığı gibi kronik bağırsak hastalıkları da şişkinliğe neden olabilir.  Hem IBS hem de Crohn gaz, ishal, kusma ve kasıtsız kilo kaybına neden olabilir.

   

   

  Gastroparez

  Gastroparezi, normal mide boşalmasını etkileyen bir hastalıktır. Mide kasları düzgün çalışmaz ve bu da yiyeceklerin mide ve bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur. Belirtiler şöyledir:

  Mide bulantısı ve şişkinlik

  – Kabızlık

  – Yemek yerken çok hızlı doymak

  – İştah kaybı

  – Mide ekşimesi

  – Kusma

  – Ağrı ve rahatsızlık

   

  Diyabet veya hipotiroidizm gibi diğer durumlar da genellikle gastroparezi oluşturur.

   

   

  Jinekolojik bozukluklar

  Bazı kadınlarda, endometriyozis, kramp ve şişkinliğe neden olabilir. Bu, rahmin astarı, mideye veya bağırsaklara bağlandığında olur.

   

   

  Kabızlık

  Kabızlık sıklıkla şişkinliğe neden olur. Kabızlık nedenleri şunlardır:

  – Dehidrasyon

  – Beslenmede lifin eksik olması

  – Gıda intoleransı

  – Gebelik

  – Belirli bağırsak hastalıkları

  – Magnezyum dahil olmak üzere besin eksiklikleri

  – Bazı ilaçlar

   

   

  Şişkinlik Yapan Yiyecekler

  “Şişkinlik nedenlerine” değindik. Şimdi de gaz ve şişkinlik yapan yiyeceklerin neler olduğunu görelim.

   

   

  Şişkinlik Yapan Besinler

   

  Fasulye

  Fasulye bir tür baklagildir. Yüksek miktarda protein ve sağlıklı karbonhidrat içerir. Ayrıca lif açısından çok zengindir.

  Bununla birlikte, çoğu fasulye türü, FODMAP adı verilen karbonhidrat grubuna ait -alfa-galaktozitler- adı verilen şeker içerir. FODMAP’ler (fermente edilebilir oligo-, di-, mono-sakkaritler ve polioller), sindirimden kaçan kısa zincirli karbonhidratlardır ve kolondaki bağırsak bakterileri tarafından fermente edilir. Gaz bu sürecin bir yan ürünüdür.

  Sağlıklı insanlar için, FODMAP’ler yararlı sindirim bakterileri için yakıt sağlar ve herhangi bir problem yaratmazlar.

  Ancak irritabl bağırsak sendromu olan bireyler için fermantasyon işlemi sırasında başka bir gaz türü oluşur. Bu, şişkinlik, gaz, kramp ve ishal gibi belirtilerle birlikte ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

  Fasulyeyi pişirmeden önce ıslatmak, fasulye içerisindeki FODMAP’leri azaltmanın iyi bir yoludur. Islattığınız suyu birkaç kez değiştirmelisiniz.

   

  şişkinlik sebepleri

  Mercimek

  Mercimek de baklagildir. Yüksek miktarda protein, lif ve sağlıklı karbonhidratların yanı sıra demir, bakır ve manganez gibi mineraller de içerir.

  Yüksek lif içeriğinden dolayı, hassas bireylerde şişkinliğe neden olabilir. Bu, çok miktarda lif yemeye alışkın olmayan insanlar için özellikle geçerlidir.

  Fasulye gibi, mercimek de FODMAP içerir. Bu şekerler aşırı gaz üretiminin ve şişkinliğin sebebini oluşturur. Mercimeği pişirmeden önce ıslatmak, onları sindirim sisteminde daha kolay sindirilebilir hale getirir.

   

   

  Gazlı İçecekler

  Gazlı içecekler şişkinliğin diğer bir yaygın nedenidir. Bu içecekler yüksek miktarda karbondioksit içerir. Bu içeceklerden birini içtiğinizde, büyük miktarda gaz yutulur.

  Gazın bir kısmı sindirim sisteminde sıkışmakta ve rahatsız edici şişkinlik ve hatta kramplara neden olabilmektedir.

   

   

  Buğday

  Buğday, gluten denilen bir protein içerdiğinden dolayı son yıllarda oldukça tartışmalı bir gıdadır. Tartışmalara rağmen, buğday hala çokça tüketilmektedir.

  Çoğu ekmek, makarna ve pizzanın yanı sıra kek, bisküvi, krep ve waffle gibi pişmiş ürünlerin de bir bileşenidir.

  Çölyak hastalığı veya gluten hassasiyeti olan insanlar için buğday, büyük sindirim problemlerine neden olur. Buna şişkinlik, gaz, ishal ve mide ağrısı dahildir. Buğday, önemli bir FODMAP kaynağıdır.

   

   

  Brokoli ve Diğer Turpgil Sebzeler

  Turpgil sebze ailesi arasında brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası ve diğerleri bulunur. Bunlar çok sağlıklıdır. Lif, C vitamini, K vitamini, demir ve potasyum gibi birçok önemli besin içerir. Bununla birlikte, FODMAP bulunur, bu nedenle bazı insanlarda şişkinliğe neden olabilirler. Turpgil sebzeleri pişirmek, sindirimi kolaylaştırır.

   

   

  Soğan

  Soğan, benzersiz, güçlü bir tada sahip kök sebzelerdendir. Soğan, fruktanların başlıca kaynaklarından biridir. Bunlar şişkinliğe neden olabilen çözünür liflerdir.

  Bu nedenle, soğan, şişkinlik ve diğer sindirim rahatsızlıklarının bilinen bir nedenidir. Soğanı pişirmek bu sindirim etkilerini azaltır.

   

   

  Arpa

  Arpa, yaygın olarak tüketilen tahıl tanesidir. Lif bakımından zengindir ve molibden, manganez ve selenyum gibi yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir yani çok besleyicidir.

  Yüksek lif içeriğinden dolayı, tam tahıl olan arpa, çok fazla lif yemeye alışkın olmayan kişilerde şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca, arpa gluten içerir. Bu, gluten hassasiyeti olan insanlar için sorunlara neden olur.

   

   

  Çavdar

  Çavdar, çok besleyici ve mükemmel bir lif, manganez, fosfor, bakır ve B vitamini kaynağıdır. Ancak, çavdar gluten içerir. Lif ve gluten içeriği yüksek olduğundan hassas kişilerde şişkinlik sebebinin başında gelir.

   

   

  Süt Ürünleri

  Süt ürünleri, son derece besleyici ve mükemmel protein ve kalsiyum kaynaklarıdır. Süt, peynir, krem ​​peynir, yoğurt ve tereyağı gibi birçok süt ürünü mevcuttur.

  Ancak dünya nüfusunun yaklaşık% 75’i sütte bulunan şeker laktozunu parçalayamaz. Bu durum laktoz intoleransı olarak bilinir. Laktozu tolere edemezseniz, süt büyük sindirim problemlerine neden olabilir.

  Belirtiler şişkinlik, gaz, kramp ve ishali içerir.

   

   

  Elma

  Elma, dünyanın en çok tüketilen meyvelerindendir. Lif, C vitamini ve antioksidanlar bakımından yüksektir ve çeşitli sağlık yararları vardır.

  Ancak elmanın bazı insanlar için şişkinlik ve diğer sindirim sorunlarına neden olduğu biliniyor. Bundan sorumlu olan, fruktoz (bir FODMAP) ve yüksek lif içeriğidir.

   

   

  Sarımsak

  Sarımsak hem lezzet verici olarak hem de bir sağlık çaresi olarak inanılmaz derecede popüler kullanılır. Soğan gibi, sarımsak da şişkinliğe neden olabilecek FODMAP olan fruktanlar içerir.

  Sarımsakta bulunan diğer bileşiklere karşı alerjikseniz, şişkinlik ve gaz gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, sarımsağın pişirilmesi bu etkileri azaltabilir.

   

  aşırı şişkinlik

   

  Şeker alkolleri

  Şeker alkolleri, şekersiz gıdalarda ve sakızlarda şeker yerine kullanılır. Yaygın kullanılanlar; ksilitol, sorbitol ve mannitoldur. Şeker alkolleri de FODMAP’lerdir.

  Bağırsak bakterilerinin kendilerini beslediği yerde değişmeden bağırsaklara ulaştığı için sindirim problemlerine neden olabilirler. Yüksek miktarda şeker alkolünün tüketilmesi, şişkinlik, gaz ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  “Şişkinlik neden olur” ve “şişkinlik yapan yiyecekler” başlıklarını bu yazıda inceledik. Şişkinlikle ilgili sorunlarınız varsa, bu listedeki yiyeceklerden biri sorumlu olabilir.

  Bu yiyeceklerin hepsini tüketmeyi bırakmayın, sadece hangisinin size sorun teşkil ettiğini tespit edip, önleminizi alın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ