Şişkinliğe Ne İyi Gelir?

 

 

Şişkinlik, yemek yedikten sonra karnınızın şişmesini ifade eder. Genellikle fazla gaz üretimi ve / veya sindirim sistemindeki kas hareketlerinde bozulmalar meydana gelir.

 

Bu basınç artışı ve rahatsızlığa neden olabilir ve bazen mideyi daha büyük gösterebilir. 

 

“Şişkinlik”, ödem ya da vücudun su tutmasıyla ilgili bir durum değildir, ancak iki terim birbirinin yerine kullanılır.

 

Basitçe ifade etmek gerekirse şişkinlik, sindirim sisteminizde aşırı miktarda katı, sıvı veya gazın bulunmasıdır.

 

Ancak, bazı insanlarda, şişkinlik çoğunlukla artan hassasiyetten kaynaklanır. 

 

İnsanların yaklaşık % 16-30’u düzenli olarak şişkinlik yaşadığını bildiriyor, bu nedenle çok yaygın bir durumdur.

 

Şişkinlik genellikle ağrı, rahatsızlık ve “dolgun” gibi bir hisse neden olabilir ancak aynı zamanda olağandan ağır çıkar ve büyük miktarlarda karın yağı varmış algısı verebilir.

 

Şişkinlik bazen ciddi sağlık durumlarından kaynaklansa da, çoğunlukla beslenme ve bazı gıdaları tolere edemediğiniz içerik maddelerinden kaynaklanır.

 

Şişkinliği azaltmak veya ortadan kaldırmak için kanıtlanmış yollar bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

 

 

 

 

Bir seferde çok fazla yemeyin

 

Şişkinliğin sebebi bir oturuşta büyük miktarlarda yemektir. Fazla yemek yedikten sonra rahatsız oluyorsanız daha küçük porsiyonlar tüketin.

 

Yiyeceklerinizi çok çiğnemek iki kat etkiye sahip olabilir. Yiyecekle birlikte yuttuğunuz hava miktarını (şişkinlik sebebi) azaltır ve aynı zamanda daha yavaş yemenizi sağlar, bu tır.da otomatik olarak besin alımını azaltır.

 

 

 

Besin alerjisi veya intoleransı ortadan kaldırın

 

Besin alerji ve intoleransları oldukça yaygındır. Hassas olduğunuz gıdaları yediğinizde fazla gaz üretimi, şişkinlik ve diğer belirtilere neden olabilir.

 

Dikkate alınacak bazı yaygın yiyecek ve malzemeler:

 

Laktoz: Laktoz intoleransı, şişkinlik dahil bir çok sindirim semptomuyla ilişkilidir. Laktoz sütteki ana karbonhidrattır.

 

Fruktoz: Fruktoz intoleransı şişkinliğe neden olabilir.

 

Yumurta: Gaz ve şişkinlik yumurta alerjisinde yaygın görülen belirtilerdir.

 

Buğday ve Glüten: Birçok kişi buğdaya alerjiktir veya glutene (buğday, çavdar, arpa ve diğer bazı tahıllarda tolere edilmez) alerjiktir. Bu, şişkinlik dahil, sindirim üzerinde çeşitli olumsuz etkilere yol açabilir.

 

Bunların şişkinliğe etkisi olup olmadığını belirlemek için bunlardan kaçınmayı deneyebilirsiniz. Fakat bir gıda alerjiniz veya intoleransınız olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktora görünün.

 

 

 

Hava ve gaz yutmayın

 

Sindirim sisteminde iki gaz kaynağı vardır. Biri, bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilen gazdır. Diğeri, yediğiniz veya içtiğiniz zaman yutulan hava veya gazdır. Burada en büyük suçlu gazlı içeceklerdir.

 

Karbondioksitli kabarcıklar içerirler; bu gaz, karnınıza ulaştıktan sonra sıvıdan salınabilir.

 

Sakız çiğnerken, bir içecekle birlikte yemek yerken, konuşurken veya aceleyle yediğinizde yutulan havanın miktarı da artabilir.

 

 

 

Gaz yapan yiyecekler yemeyin

 

Bazı yüksek lifli gıdalar insanlarda büyük miktarda gaz üretebilir. Başlıcaları arasında fasulye ve mercimek gibi baklagillerin yanı sıra bazı tahıllar da vardır.

 

Hangi gıdaların sizi diğerlerinden daha şişkin hissettirdiğini anlamak için bir gıda günlüğü tutmaya çalışın.

 

Yağlı gıdalar da sindirimi yavaşlatır ve mideyi boşaltır. Bu, şişkinliğe yatkın olan insanlar için sorun olabilir. Bunu belirlemek için daha az fasulye ve yağlı gıdalar yemeyi deneyin.

 

 

 

Düşük FODMAP diyeti etkili olabilir

 

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), dünyadaki en yaygın sindirim bozukluğudur. Bilinen bir nedeni yoktur ancak insanların yaklaşık % 14’ünü etkilediği düşünülmektedir ancak bunların çoğunun tanısı konmamıştır.

 

Yaygın semptomlar şişkinlik, karın ağrısı, rahatsızlık, ishal ve / veya kabızlıktır. IBS hastalarının çoğunluğu şişkinlik yaşar ve bunların yaklaşık % 60’ı şişkinliği en kötü semptom olarak bildirir ve karın ağrısından daha yüksektir.

 

Birçok çalışma, FODMAPS adı verilen sindirilemez karbonhidratların , IBS hastalarında semptomları şiddetlendirebileceğini göstermiştir.

 

FODMAP , Fermente Olabilir , Oligo, Di-, Mono sakkaritler ve Poliolleri temsil eder.

 

Düşük FODMAP diyetinin en az IBS hastalarında şişkinlik gibi semptomlarda büyük oranda düşüşe neden olduğu belirtilmektedir.

 

Eğer başka sindirim belirtileri olsun veya olmasın şişkinlikle ilgili sorunlarınız varsa, düşük FODMAP diyeti bunu düzeltmenin iyi bir yolu olabilir.

 

İşte bazı yaygın yüksek FODMAP gıdalar:

 

 • Buğday.
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Brokoli
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Enginar.
 • Fasulye
 • Elma
 • Armut
 • Karpuz

.

Bu gıdaların çoğunu yemeye alıştıysanız, bu diyeti takip etmek zor olabilir ancak şişkinlik veya diğer sindirim problemleriniz varsa denemeye değer.

 

 

 

Şeker alkolleri konusunda dikkatli olun

 

Şeker alkolleri genellikle şekersiz gıdalarda ve sakızlarda bulunur. Bu tatlandırıcılar genellikle şeker için güvenli alternatifler olarak düşünülür.

 

Ancak, sindirim problemlerine neden olabilirler çünkü bağırsaktaki bakterilere ulaşırlar, bu bakterilerde onları sindirip gaz üretirler.

 

Ksilitol , sorbitol ve mannitol gibi şeker alkollerinden kaçının. Şeker alkol eritritolü diğerlerine göre daha iyi tolere edilebilir ancak büyük dozlarda da sindirim sorunlarına neden olabilir.

 

 

 

Sindirim enzim takviyesi kullanın

 

Yararlı olabilecek bazı ürünler de var. Buna, sindirilemez karbonhidratları parçalamaya yardımcı olabilecek ek enzimler dahildir.

 

Çoğu durumda, bu tür takviyeler hemen acil bir rahatlama sağlayabilir.

 

 

 

Kabız olmayın

 

Kabızlık çok yaygın bir sindirim problemidir ve birçok farklı nedene bağlanabilir. Çalışmalar, kabızlığın genellikle şişkinlik semptomlarını şiddetlendirdiğini gösteriyor.

 

Kabızlık için daha fazla çözünür lif alınması önerilir.

 

Ancak, lif alımının artırılması, gaz veya şişkinliği olan insanlar için dikkatle yapılmalıdır çünkü lif genellikle işleri daha da kötüleştirebilir.

 

Kabızlığa ve sindirime karşı etkili olabilecek magnezyum takviyeleri almayı veya fiziksel aktivitenizi arttırmayı deneyebilirsiniz.

 

 

 

Probiyotik alın

 

Bakteriler tarafından bağırsakta üretilen gaz, şişkinliğe neden olur. Orada bulunan birçok farklı bakteri türü vardır ve bunlar bireyler arasında değişebilir.

 

Bakterilerin sayısının ve türünün gaz üretimi ile ilgisi olabileceği mantıklı görünüyor ve bunu destekleyecek bazı çalışmalar var.

 

Çeşitli klinik deneyler belli probiyotiklerin sindirim problemlerine, gaz üretimi, şişkinlik gibi azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Bazı çalışmalar, probiyotiklerin gaz azaltmaya yardımcı olduğunu ancak şişkinlik belirtilerini etkilemediğini göstermektedir.

 

Bu, bireyin yanı sıra kullanılan probiyotiğin türüne de bağlı olabilir. Probiyotik takviyeleri sayısız avantaja sahip olabilir, bu yüzden denemeye değer.

 

İşe yaraması biraz zaman alabilir, bu nedenle sabırlı olun.

 

 

 

Nane yağı kullanabilirsiniz

 

Şişkinlik, sindirim sistemindeki kasların değişen fonksiyonundan da kaynaklanabilir. Kas spazmını azaltmaya yardımcı olabilecek antispazmodikler adı verilen ilaçların kullanılabileceği belirtilmiştir.

 

Nane yağı benzer bir şekilde işlev gördüğü düşünülen doğal bir maddedir. Birçok çalışma IBS hastalarında şişkinlik gibi çeşitli belirtileri azaltabileceğini göstermiştir. Nane yağı ek formda bulunur.

 

 

 

Kronik veya ciddi bir durum olup olmadığını anlamak için doktora gitmelisiniz

 

Bu problem devam ederse, hayatınızda ciddi sorunlara neden olur ya da aniden çok daha kötüleşir bu yüzden kesinlikle bir doktora görünün.

 

Her zaman bazı kronik veya ciddi tıbbi durum olasılığı vardır ve sindirim problemlerinin teşhisi karmaşık olabilir.

 

Ancak, birçok durumda, şişkinlik beslenmenizdeki basit değişikliklerle azaltılabilir (hatta ortadan kaldırılabilir).

 

Bunun için “Şişkinlik Yapan Yiyecekler” okuyun.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: