Sirke Asit mi Baz mı? | diyetz

  Sirke Asit mi Baz mı?

   

  Sirke; yemek pişirmek, gıdaları muhafaza etmek ve temizlemek için kullanılan çok yönlü sıvılardandır. Bazı sirkeler – özellikle elma sirkesi – alternatif sağlık faydaları nedeniyle popülerlik kazanmıştır.

  Peki sirke asit mi baz mı? Asit ya da baz olması vücudumuzu nasıl etkiler?

   

  PH Nedir?

  Bir şeyin asit (asidik) veya baz (alkali) olup olmadığını anlamak için pH’ın ne olduğunu bilmek gerekir. PH terimi “hidrojen potansiyeli” nin kısaltmasıdır.

  Basitçe, pH asidik veya baz bir şeyin nasıl olduğunu ölçen bir ölçektir. PH skalası 0–14 arasındadır:

   

  – 0,0–6,9 asidiktir

  – 7.0 nötr

  – 7.1–14.0 alkalidir (baz olarak da bilinir)

   

  İnsan vücudu, 7.35 ila 7.45 arasında bir pH ile hafif alkalidir. Vücudumuzun pH’ı bu aralıktan düşerse, iç süreçler arızalanıp tamamen durabileceğinden, ciddi veya ölümcül sonuçlara neden olabilir.

  Vücut pH’ı sadece belirli hastalık durumlarında değişir, yediklerimizden etkilenmez.

   

   

  Sirke Asit mi, Alkali mi?

  Sirke; meyve, sebze ve tahıl da dahil olmak üzere neredeyse şeker içeren her şeyden yapılabilir. Mayalar önce şekeri alkol haline getirir, daha sonra bakteriler tarafından asetik asite dönüştürülür.

  Asetik asit sirkeyi hafif asidik yapar, tipik pH değeri 2-3’dür.

   

   

  sirke asit mi alkali mi

   

   

  Elma sirkesi asit mi baz mı?

  Asitli yiyeceklerin çoğu gibi, araştırmalar sirkenin idrarı daha asidik hale getirdiğini göstermektedir. Ancak, elma sirkesi kendisi asidik olduğu halde vücudu alkali hale getirir.

  Elma sirkesi, maya ve asetik asit bakterileri kullanılarak diğer sirkelere benzer şekilde üretilir. Aradaki fark, elmadan yapılmış olmasıdır.

  Bu, elma sirkesinin potasyum, kalsiyum, magnezyum ve daha fazlası gibi alkali besinler içerdiği anlamına gelir. Bunlar böbreklerin filtrelemeye ihtiyaç duyduğu asit miktarını azaltır.

  Sonuç olarak, bu idrar pH’ını yükseltebilir, bu yüzden elma sirkesinin alkali olduğu düşünülür.

   

   

  Gıdaların pH’ı Önemli mi?

  Son yıllarda, “alkali diyet” bir sağlık trendi haline gelmiştir. Yiyeceklerin vücudun pH’ını değiştirebileceği fikrine dayanır.

  Diyeti yapanlar, asidik besinler açısından zengin bir beslenmenin vücudu daha asidik hale getirdiğini ve böylece hastalıklara karşı daha savunmasız olunacağına inanır.

  Tersine, alkali açısından zengin gıdaların tüketilmesinin, birçok hastalığı tedavi ettiği düşünülmektedir.

  Ancak, yediklerimizin vücudumuzun pH’ını etkilediğine dair hiçbir kanıt yoktur. Vücudumuzun pH’ı sağlıklı aralığın dışına çıkarsa, ölümcül sonuçlara neden olabilir.

  Bu yüzden vücudun pH dengesini yakından düzenlemek için birçok mekanizma vardır.

  Gıdaların idrar pH değerini etkilediği belirtilmiş olmasına rağmen, bu sadece vücudun pH dengesini korumak için idrardaki fazla asitleri çıkardığı için olur. Ek olarak, idrar pH’ı beslenmenin yanında başka faktörlerden de etkilenebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Alkali besin maddeleri nedeniyle, elma sirkesi idrar pH’ını hafif alkali yapabilir. Yine de, bütün sirkelerin asidik bir pH’ı var ve bu da onları asidik yapar.

  Ancak, gıdaların pH’ı vücudumuzun pH’ını etkilemez, çünkü iç mekanizmalar vücudumuzun seviyelerini sıkı bir kontrol altında tutar ve doğru işlevi sağlar.

  Vücudun pH değerinin bu aralıktan düştüğü tek zaman, bazı hastalık durumlarıdır.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ