Sirkenin Asit mi Baz mı Olduğu Vücut için Önemli mi?

 

 

Sirke, yemek pişirmek, gıdaları muhafaza etmek ve temizlemek için kullanılan çok yönlü sıvılardandır.

 

Bazı sirkeler – özellikle elma sirkesi – alternatif sağlık faydaları nedeniyle popülerlik kazanmış ve vücut üzerinde alkalize edici bir etkiye sahip olduğu söylenmektedir.

 

Bununla birlikte, sirkenin asidik veya alkali olup olmadığını merak edilmektedir.

 

Bu yazıda sirkenin asit (asidik) veya baz (alkali) olup olmadığı ve sağlığınız için bunun önemli olup olmadığı açıklanmaktadır.

 

 

 

PH Nedir?

 

Bir şeyin asit (asidik) veya baz (alkali) olup olmadığını anlamak için pH’ın ne olduğunu bilmek gerekir.

 

PH terimi “hidrojen potansiyeli” nin kısaltmasıdır. Basitçe, pH asidik veya alkali bir şeyin nasıl olduğunu ölçen bir ölçektir.

 

PH skalası 0–14 arasındadır:

 

  • 0,0–6,9 asidiktir
  • 7.0 nötr
  • 7.1–14.0 alkalidir (baz olarak da bilinir)

 

İnsan vücudu, 7.35 ila 7.45 arasında bir pH ile hafif alkalidir.

 

Vücudunuzun pH’sı bu aralıktan düşerse, iç süreçler arızalanabilir veya tamamen durabileceğinden, ciddi veya ölümcül sonuçlara neden olabilir.

 

Vücudunuzun pH’ının sadece belirli hastalık durumlarında değiştiğini ve beslenmenizden etkilenmediğini belirtmek gerekir.

 

 

 

 

Sirke Asidik mi Alkali mi?

 

Sirke, meyve, sebze ve tahıl dahil olmak üzere şeker içeren neredeyse her şeyden yapılabilir. Mayalar önce şekeri alkol haline getirir, daha sonra bakteriler tarafından asetik asite dönüştürülür.

 

Asetik asit sirkeyi hafif asidik yapar, tipik pH değeri 2-3’dür.

 

Alkali diyetini takip eden insanlar genellikle gıdaların vücutlarının pH’ını nasıl etkilediği konusunu düşünürler. Bu yüzden birçok destekleyici, pH seviyelerini test etmek için idrar pH test şeritlerini kullanır.

 

Asitli yiyeceklerin çoğu gibi, araştırmalar sirkenin idrarınızı daha asidik hale getirdiğini göstermektedir.

 

Ancak, bazı insanlar, elma sirkesinin vücudunuzu daha alkali hale getirdiğine inanır.

 

Elma sirkesi, maya ve asetik asit bakterileri kullanılarak diğer sirkelere benzer şekilde üretilir. Aradaki fark, elmadan yapılmış olmasıdır, beyaz sirke ise seyreltilmiş alkolden yapılır.

 

Bu, elma sirkesinin potasyum, kalsiyum, magnezyum ve daha fazlası gibi alkali besinler içerdiği anlamına gelir. Bunlar böbreklerin filtrelemeye ihtiyaç duyduğu asit miktarını azaltabilir.

 

Sonuç olarak, bu idrar pH’ını yükseltebilir, bu yüzden bazı insanlar elma sirkesinin alkali olduğunu düşünür.

 

 

 

Gıdaların pH’ı Önemli mi?

 

Son yıllarda, alkali diyet bir sağlık trendi haline gelmiştir. Farklı yiyeceklerin vücudunuzun pH’ını değiştirebileceği fikrine dayanır.

 

Destekleyiciler, asidik besinler açısından zengin bir beslenmenin vücudunuzu daha asidik hale getirdiğini ve böylece hastalıklara karşı daha savunmasız olunacağına inanır.

 

Tersine, daha fazla alkali açısından zengin gıdaların tüketilmesi, aşağıdaki gibi birçok hastalığı tedavi ettiği düşünülmektedir :

 

 

Kemik hastalıkları:

Alkali diyetin savunucuları, vücudunuzun pH’ı asidik olduğunda, asitliği nötralize etmek için kemiklerinizdeki mineralleri kullandığını söylemektedir. Ancak, çalışmalar, ikisi arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir.

 

 

Kanserler:

Asidik ortamların kanser hücresi büyümesini desteklediği bilinmektedir, bu nedenle yandaş maddeler asidik gıdaların kanserleri destekleyebileceğine inanırlar. Bununla birlikte, kanıtlar diyetle indüklenen asidoz ve kanser arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir.

 

 

Kas kaybı:

Metabolik asidoz gibi bazı durumların kas kaybını teşvik ettiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, bazı savunucular asidik gıdaların kas kaybı üzerinde benzer etkiye sahip olabileceğine inanmaktadır.

 

 

Sindirim bozuklukları:

Daha az asidik yiyecekler yemek sindirim rahatsızlıklarını hafifletebilir. Bu doğru olsa da, daha karmaşık bağırsak bozukluklarını tedavi etmez.

 

Bununla birlikte, yediklerinizin vücudunuzun pH’ını etkilediğine dair hiçbir kanıt yoktur.

 

Vücudunuzun pH’ı sağlıklı aralığın dışına çıkarsa, ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden vücudunuzun pH dengesini yakından düzenlemek için birçok mekanizma vardır.

 

Gıdaların idrar pH değerinizi etkilediği gösterilmiş olmasına rağmen, bu sadece vücudun pH dengesini korumak için idrardaki fazla asitleri çıkardığı için olur.

 

Ek olarak, idrar pH’ınız beslenmenizin yanında başka faktörlerden de etkilenebilir.

 

 

 

Sirkenin Diğer Faydaları

 

Sirke pH’ınızı etkilemese de, düzenli tüketimin başka faydaları vardır. Sirkenin bazı faydaları şunlardır:

 

 

Zararlı bakterileri öldürebilir:

Sirkenin asidik özellikleri onu mükemmel bir temizlik ve dezenfeksiyon maddesi yapar. Ayrıca, E.coli gibi bakterileri bozan gıdalardan korumak için doğal bir gıda koruyucu olarak da kullanılmaktadır.

 

 

Kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir:

Bazı hayvan çalışmaları sirkenin kan basıncını, kolesterolü, trigliseritleri ve diğer kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabildiğini göstermiştir.

 

 

İnsülin duyarlılığını artırabilir:

Tip 2 diyabetli hastalarda sirkenin insülin duyarlılığını ve düşük kan şekeri düzeylerini artırdığı gösterilmiştir.

 

 

Kanser riskini azaltabilir:

Bazı test tüpü ve hayvan çalışmaları, bazı sirkelerin kanser hücrelerini büzüşürebileceğini veya öldürdüğünü bulmuştur.

 

 

Kilo kaybı sağlar:

Çalışmalar, elma sirkesi de dahil olmak üzere sirkenin, açlığı bastırarak ve kalori alımını azaltarak kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Sonuç olarak;

 

Alkali besin maddeleri nedeniyle, elma sirkesi idrar pH’ınızı hafif alkali yapabilir. Yine de, bütün sirkelerin asidik bir pH’ı var ve bu da onları asidik yapar.

 

Ancak, gıdaların pH’ı vücudunuzun pH’ını etkilemez, çünkü iç mekanizmalar vücudunuzun seviyelerini sıkı bir kontrol altında tutar ve doğru işlevi sağlar.

 

Vücudunuzun pH değerinin bu aralıktan düştüğü tek zaman, bazı hastalıklı durumlar sırasındadır.

 

Bununla birlikte, sirkelerin, sağlığa büyük katkı sağlayan diğer birçok faydası vardır.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: