Sindirimi Kolaylaştıran Çaylar Nelerdir? | diyetz

Sindirimi Kolaylaştıran Çaylar Nelerdir?

 

İnsanlar çok eski zamanlardan beri sindirim sorunları ve diğer hastalıkların tedavisi için çay içmektedir.

Bazı bitkisel çayların mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve daha birçok konuda yardımcı olduğu bilinmektedir. İşte hazmı kolaylaştıran çay ve bitki çayları

 

 

sindirim kolaylaştıran çaylar

 

 

Sindirimi Kolaylaştıran Bitki Çayları

 

 

Nane çayı

Mentha piperita bitkisinin yeşil bir otu olan nane, canlandırıcı aroması ve mideyi yatıştırması ile bilinir. Nanede bulunan bir bileşik olan mentol, sindirim sorunlarına faydalıdır.

Nane yağı, kalın bağırsağı etkileyen ve mide ağrısı, şişkinlik, gaz ve diğer rahatsızlık verici semptomlara neden olan iltihaplı bağırsak sendromunu (IBS) tedavi etmek için kullanılır.

Nane çayının, insan sindirimi üzerindeki etkileri araştırılmamış olmasına rağmen, nane yağına benzer yararlar sağladığı tahmin edilmektedir.

 

 

Zencefil çayı

Bilimsel olarak Zingiber officinale olarak bilinen zencefil, Asya’ya özgü bir çiçekli bitkidir. Köksapı (gövdenin yeraltı kısmı) dünya çapında popüler bir baharat olarak kullanılır.

Zencefildeki gingeroller ve shogaoller olarak bilinen bileşikler, mide kasılmasını ve boşalmasını uyarmaya yardımcı olur. Bu nedenle, baharat mide bulantısı, kramp, şişkinlik, gaz veya hazımsızlık için etkilidir.

Zencefil çayı da baharatı ile aynı etkilere sahiptir.

 

 

Rezene çayı

Rezene bilimsel olarak Foeniculum vulgare olarak bilinen bir çiçekli bitkiden gelir. Meyan kökü benzeri bir tadı vardır ve çiğ yenebilir veya pişirilebilir.

Hayvan çalışmaları, rezenenin mide ülserini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca kabızlığın giderilmesine ve bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olur. Rezeneyi tüketmenin en pratik yolu çayını içmektir.

 

 

Melek otu çayı

Diğer adıyla “Angelica”, tüm dünyada yetişen çiçekli bir bitkidir. Hafif bir kereviz tadına sahiptir. Bu bitkinin tüm kısımları geleneksel tıpta kullanılmış olsa da, özellikle kökü sindirime yardımcıdır.

Hayvan çalışmaları, melek otundaki bir polisakaritin, sindirim sistemindeki sağlıklı hücre ve kan damarlarının sayısını artırarak, mide hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

Bu nedenle, kolonda yaralara neden olan iltihaplı bir durum olan ülseratif kolitli hastalarda oksidatif stresin yol açtığı bağırsak hasarına karşı da yardımcı olur. Melek otunun çayı yukarıda sayılan yararları gösterir ve sindirim kolaylaştıran çaylardandır.

 

 

Karahindiba çayı

Karahindiba, Taraxacum ailesinden gelen yabani bir ottur. Sarı çiçekleri vardır.

Hayvan çalışmaları karahindiba ekstraktlarının kas kasılmalarını uyararak ve yiyeceklerin mideden ince bağırsaklara akışını teşvik ederek sindirimi kolaylaştıran bileşikler içerdiğini göstermiştir.

Bu nedenle, karahindiba çayı içmek sindirime faydalıdır. 

 

 

Sinameki çayı

Senna olarak da adlandırılan sinameki, çiçekli Cassia bitkisinden elde edilir. Kolonda parçalanan ve düz kas üzerinde hareket eden, kasılmaları ve bağırsak hareketlerini teşvik eden sansosides adı verilen kimyasallar içerir.

Araştırmalar, sinamekinin hem çocuklarda hem de erişkinlerde kabızlık için oldukça etkili bir müshil olduğunu göstermiştir.

Bu nedenle, sinameki çayı kabızlık için çok etkilidir. Ancak, sadece arada sırada içmeniz gerekir, çünkü ishal olma ihtimalini artırır.

 

 

Hatmi kökü çayı

Hatmi kökü, çiçekli Althaea officinalis bitkisinden gelir. Hatmi kökündeki polisakaritler, sindirim sistemini kaplayan mukus üreten hücrelerin üretimini uyarmaya yardımcı olur.

Ayrıca iltihaplanma sırasında salınan bir bileşik olan histamin seviyelerini düşürmeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Sonuç olarak, ülsere karşı koruma sağlar.

Hatmi kökü ektresinin bu faydaları sağladığı belirtilmiştir ancak çayı da bu konuda etkilidir.

 

 

Siyah çay

Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinden gelir. Bu çay çeşitli sağlıklı bileşiklere sahiptir. Bunlar, sindirimi kolaylaştıran thearubiginler ve antioksidanlar gibi davranan ve mide ülserine karşı koruyabilen theaflavinler’dir.

Bu nedenle, siyah çay içmek hazmı kolaylaştırır ve ülsere karşı korur.

 

 

Dikkat edilmesi gerekenler

Bitki çayları genel olarak sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilirken, yeni bir çay denerken dikkatli olmak gerekir.

Halen, çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda bazı çayların güvenliği konusunda sınırlı bilgi bulunmaktadır.

Dahası, bazı bitkiler ilaçlarla etkileşime girebilir ve bitkisel çaylar aşırı tüketilirse ishal, mide bulantısı veya kusma gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Sindirim için yeni bir bitki çayı denemek istiyorsanız, düşük bir dozla başlayın. Ayrıca, ilaç kullanıyorsanız veya bir rahatsızlığınız varsa, önce doktorunuza danışın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ